Quantcast

Vrhunac softverskih perverzija razbacivanja bajtova

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
16.704
??? Kako ne može kada je to Irfan i GNU uradio! Ali dobro, uzeo sam tu PNG sliku tešku 7,6 MB i pretvorio u JPG! Dobio sam 0,617 MB! Nije valjda da sam je degradirao 10 puta? Usput, tu PNG sliku sam radio od JPG slike teške 2,2MB!
Irfan ili bilo koji program ju je samo "konvertovao u PNG format, ali prvobitna svojstva koja je originalna fotografija imala su izgubljena, irfan ne moze da ih vrati, to je kao kada bi obrisao deo teksta u wordu, program ne zna sta je nekada pisalo u njemu, ali ce promeniti ekstenziju koju si mu zadao.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.205
ORIGINALNI *.PNG ima rasterska svojstva, takodje nosi i alfa kanale sa sobom, pretvori li se u *.jpg ona gubi pomenute karakteristike ali zato gubi i megabajte, vrati li se opet vec "degradirana" fotografija u *.png format bukvalno se ne dobija nista jer su informacije koje je nosila vec unistene, takav *.png je beskoristan/unisten. U zavisnosti od toga kako je fotografija/slika napravljena originalni format se uvek cuva kao dokaz za autenticnost ftografije. Konretan *.png nema veze samo sa programiranjem, takodje se koristi i u fotografiji pogotovo za kompoziciju.
OK! Ali to znači da PNG format nije svrsishodan za slike iz fotoaparata ( i mobitela?) jer one i tako NE sadrže ta svojstva o kojima pišeš? Ali ipak, zašto je opet 10 puta TEŽA iako ne sadrži sva ta napredna svojstva? :super:

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.205
Irfan ili bilo koji program ju je samo "konvertovao u PNG format, ali prvobitna svojstva koja je originalna fotografija imala su izgubljena, irfan ne moze da ih vrati, to je kao kada bi obrisao deo teksta u wordu, program ne zna sta je nekada pisalo u njemu, ali ce promeniti ekstenziju koju si mu zadao.
?? Od slike 2,2MB dobijem PNG 7,6MB. od slike 0,63MB dobijem PNG 6,7MB? U prvom slučaju sam gubio, u drugom slučaju je dodao svojstva? :zcepanje:

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
16.704
?? Od slike 2,2MB dobijem PNG 7,6MB. od slike 0,63MB dobijem PNG 6,7MB? U prvom slučaju sam gubio, u drugom slučaju je dodao svojstva? :zcepanje:
Ovo sad sto si uradio je isto kao kada bi vukao za sobom bure da bi u njega sipao casu vode. program nije toliko inteligentan da bi znao sta pokusavas. U ovom slucaju si dodao 6.07 MB koji ne sluze nicemu.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.205
Postoji razlika u veličini datoteka. Trebalo bi odabirom 10-ak proizvoljnih piksela utvrditi da li postoje razlike u 'sadržaju' boja, ili ta razlika NEMA veze sa samom fotografijom! Tema je posebno zanimljiva baš za one koji se bave fotografijom: Nije svejedno da li ti za set nekih fotografija treba 300 GB, ili samo 100 GB prostora!
Eto, upravo sam utvrdio da su meta-podaci slika ostali i ako sam je smanjio na trećinu megabajta! Koji klinac je onda nestao? :zcepanje::zcepanje:

metadata.jpg

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.205
Ovo sad sto si uradio je isto kao kada bi vukao za sobom bure da bi u njega sipao casu vode. program nije toliko inteligentan da bi znao sta pokusavas. U ovom slucaju si dodao 6.07 MB koji ne sluze nicemu.
JA? :zcepanje:Pa to je tema: To je dodao program kojega su sklepali priučeni (i nesposobni?) softveraši koji se razbacuju megabajtovima! :super:

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
16.704

BLANKED

Elita
Moderator
Poruka
16.704

sasasta

Elita
Moderator
Poruka
20.854
obradjena slika samo moze biti gora od originalne

nema veze sto je veca

da bi bila bolja potrebna je vestacka inteligencija koja ce odluciti sta bi trebalo popraviti na toj slici da bi ona bila bolja

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.205
obradjena slika samo moze biti gora od originalne

nema veze sto je veca

da bi bila bolja potrebna je vestacka inteligencija koja ce odluciti sta bi trebalo popraviti na toj slici da bi ona bila bolja
Ja bih očekivao (od sposobnih programera) da JPG slika pretvorena u PNG sliku ima ISTU izvornu kvalitetu, pogotovo što je 10 puta 'teža'! A veštačka inteligencija bi teoretski mogla da napravi čak i BOLJU sliku tako što bi malo 'pročistila' one brljotine koje postoje na JPG slici! :super::super:

sasasta

Elita
Moderator
Poruka
20.854
najjednostvaniji primer koji mi pada na pamet

uvecati sliku sa 2 na 20 mpix

dobijes 10 puta vise piksela i 10 puta tezu sliku

stvoris 10 piksela od jednog

ali koje ce boje biti ti pikseli, napravice se neki prelaz boja , koji ce izazvati zamucenje slike,

jer programi namaju pojma koje piksele kojom bojom da ofarbaju , pa da granica bude ostrija,

samo dobijes privid poboljsanja , koji je vecini nebitan a profesionalcu smeta.

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.205
najjednostvaniji primer koji mi pada na pamet

uvecati sliku sa 2 na 20 mpix

dobijes 10 puta vise piksela i 10 puta tezu sliku

stvoris 10 piksela od jednog

ali koje ce boje biti ti pikseli, napravice se neki prelaz boja , koji ce izazvati zamucenje slike,

jer programi namaju pojma koje piksele kojom bojom da ofarbaju , pa da granica bude ostrija,

samo dobijes privid poboljsanja , koji je vecini nebitan a profesionalcu smeta.
Povećanje rezolucije tj. slike je posebna tema, pogotovo za JPG slike koje su u startu manje više 'razmazane' oko rubova! Ali mi ovde raspravljamo o transformacijama slika uz ISTU rezoluciju!

fosilvaso

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.205
razliciti algoritmi kompresovanja se koriste,

neki programi rade bolje , neki losije.

isti program bi pri istim podesavanjima trebao imati iste rezultate,neki bajt gore -dole.
Konkretan primer: Ja svojim SONY foto-aparatom nešto slikam i prebacim na računar. Onda tu sliku od nekih 2MB otvorim sa Irfanom i SAMO spremim te dobijem sliku veličine 0,63MB, ISTE rezolucije!

sasasta

Elita
Moderator
Poruka
20.854
Konkretan primer: Ja svojim SONY foto-aparatom nešto slikam i prebacim na računar. Onda tu sliku od nekih 2MB otvorim sa Irfanom i SAMO spremim te dobijem sliku veličine 0,63MB, ISTE rezolucije!
SAMO spremanje snizava kvalitet, default na irfanu je 80 posto

uz jos neke stvari , pogledah sad na brzaka

copy-paste je samo spremanje , tu bi trebalo da velicina bude ista

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.