Вредновање теологије Митрополита Јована Зизијуласа

Vec sam odgovorio, pa je besmisleno da ponavljam.
Nego, o kakvom ujedninjenju govoris?

To je jedna veoma rasprostranjena zabluda o monastvu:da se monah povlaci iz sveta a samim tim i od drugih. Naprotiv, monah odlazi u pustinju gde se podvizava, prevazilazeci svoju buntovnicku i egocentricnu prirodu, kako bi mogao da se preda drugome. Dakle, opet nas upucuje na zajednistvo.
Sto se tice konkretno tvog pitanja, neka Zizi sam odgovori:


http://verujem.org/teologija/ziziulas_svetitelji.htm

Toplo preporucujem ovu studiju svima.

Jaoj kakve gluposti ovo sto si citirao! Ko je on da procenjuje ko bi bio svet a ko ne bi?

Drugo, nije samo Marija Egipcanka, sta je sa sveta Petkom, sa sv.Alimpijem Stolpnikom, sa ne znam sad jos koga da navedem...? Ne moze on to ni na koji nacin da zna.

On vodi ka ekumenizmu i ujedinjenju sa RKC to je jasno i na mala vrata zeli da uvede nepogresivost, iako je za sada ne spominje.

Kasno je za dalju diskusiju, a bojim se da nema ni efekta, laku noc,.
 
Poslednja izmena:
Jaoj kakve gluposti ovo sto si citirao! Ko je on da procenjuje ko bi bio svet a ko ne bi?
Ukoliko ce se tvoja argumentacija svesti na to da on lupa gluposti, bez ikakvog obrazlozenja sta i zasto nije tacno, onda ova diskusija svakako postaje suvisna.
Drugo, nije samo Marija Egipcanka, sta je sa sveta Petkom, sa sv.Alimpijem Stolpnikom, sa ne znam sad jos koga da navedem...? Ne moze on to ni na koji nacin da zna.
Isto vazi i za sve druge svetitelje. Podviznistvo je sredstvo koje nas dovodi ka cilju, a ne sam cilj.
Ucenje prema kojem je svetost posledica licnih napora coveka nema veze sa pravoslavljem.

Ukoliko prihvatimo takav stav, to bi evharistijsko iskustvo Crkve ucinilo potpuno suvisnim, posto neko moze da se podvizava i moli Bogu bez obzira da li pripada Crkvi. U najboljem slucaju, Liturgija bi ostala kao pomoc pri dostizanju cilja-oslobadjanju od strasti(kao sto je to bilo kod aleksandrijskih teologa). Nije potrebno naglasavati koliko je ovo u suprotnosti sa ranim hriscanstvom, koje je svoj centar videlo upravo u Evharistiji.

Dalje, ukoliko je svetost zaista direktna posledica podvizavanja, onda cemo morati da ispraznimo crkveni kalendar, jer svetitelji nisu bili ni blizu moralnog savrsenstva. Mozda ih neko zamislja kao nekakva visa bica, ali to je opet jos jedna u nizu zabluda o svetosti(a kojoj pod ruku idu danasnja zitija, koja ih prikazuju kao takve). Oni su bili isto kao i svi mi-obicni ljudi koji grese.

I da se razumemo, to sto evharistijsko jedinstvo predstavlja cilj i izvor nase svetosti, ne cini podviznistvo suvisnim. Podviznistvo je sastavni deo zivota svakog hriscanina, bez kojeg se hriscanstvo ne moze ni zamisliti.

Sto se tice tvojih tvrdnji da Zizjulas zeli da uvede papsku nepogresivost u pravoslavlje, ostavljam tebi da se bavis teorijama zavere.
 
Možeš li da mi navedeš stihove iz Biblije u kojima Isus ili apostoli ističu nekoga iznad drugih?

Postojanje svestenstva nije "isticanje nekoga iznad drugih".
Biblija o tome vrlo malo govori. Pominje se da su apostoli sluzili Liturgiju, kao i da su postojali djakoni i prezviteri. I to je otprilike sve.
Sto ne znaci da o tome kako je bila organizovana rana Crkva ne znamo nista, vec biblijski tekstovi o tome ne govore. Biblija nije jedini pisani izvor.
 
Ja ne znam sta je sa ovim "savremenim" ucenjima, a sto je najgore, to se predaje u 2 RAZREDU OSNOVNE SKOLE!

знају и они - циљ папизам, само немају снаге да признају, јер и ово мало верника би отишло у зилоте, а онда не би имали од кога више да узимају пара, а гориво скупо.

а IcE BoX (Петар) је атеиста и здушно подржава унијаћење, с тога његова реч нема никакву тежину за православне вернике
не падајте на непријатеље светославског православља.
 
Recimo otvorenost za dijalog, nasuprot konzervativnosti i zatvorenosti druge strane.

Zadatak Crkve jeste da kroz dijalog tvrdi istinu Crkve i propovijeda Istinu.

Ne mogu biti dvije istine: jedna u Pravoslavnoj Crkvi, druga u Rimokatolickoj crkvi.

Ne mogu postojati dvije Crkve. Pravoslavna Crkva i Rimokatolicka crkva imaju razlicite dogmate, sto znaci da su to dvije razlicite vjere i samo jedna moze biti u Istini.

Ko god iz Pravoslavne Crkve tvrdi da je to jedna vjera, taj laze, taj nije Pravoslavne vjere.
 
Poslednja izmena:
а IcE BoX (Петар) је атеиста и здушно подржава унијаћење, с тога његова реч нема никакву тежину за православне вернике
не падајте на непријатеље светославског православља.
Ispravka Sale. Ja sam pravoslavni ateista.
A sto se unijacenja tice... naravno da zdusno podrzavam... ne placa mene Racinger tek tako za dzabe.
Najzad, ako moja rec nema nikakvu tezinu jer sam ateista, onda bi to isto trebalo da vazi i za Jerohinca. Podseticu te da si se u "Konaku" slozio sa gotovo svim sto je rekao o Ziziju.
Stoga, brale, primenjujes duple standarde.
 
Zadatak Crkve jeste da kroz dijalog tvrdi istinu Crkve i propovijeda Istinu.

Ne mogu biti dvije istine: jedna u Pravoslavnoj Crkvi, druga u Rimokatolickoj crkvi.

Ne mogu postojati dvije Crkve. Pravoslavna Crkva i Rimokatolicka crkva imaju razlicite dogmate, sto znaci da su to dvije razlicite vjere i samo jedna moze biti u Istini.

Ko god iz Pravoslavne Crkve tvrdi da je to jedna vjera, taj laze, taj nije Pravoslavne vjere.

Hrastovnice, hocemo li ikada dobiti odgovor na pitanje koja je tvoja Crkva i ko je tvoj episkop?
Ili ti je opet oslabilo pamcenje, pa treba da te podsecam da si rekao da Crkva ne postoji?
 
Ukoliko ce se tvoja argumentacija svesti na to da on lupa gluposti, bez ikakvog obrazlozenja sta i zasto nije tacno, onda ova diskusija svakako postaje suvisna.

Isto vazi i za sve druge svetitelje. Podviznistvo je sredstvo koje nas dovodi ka cilju, a ne sam cilj.
Ucenje prema kojem je svetost posledica licnih napora coveka nema veze sa pravoslavljem.

Ukoliko prihvatimo takav stav, to bi evharistijsko iskustvo Crkve ucinilo potpuno suvisnim, posto neko moze da se podvizava i moli Bogu bez obzira da li pripada Crkvi. U najboljem slucaju, Liturgija bi ostala kao pomoc pri dostizanju cilja-oslobadjanju od strasti(kao sto je to bilo kod aleksandrijskih teologa). Nije potrebno naglasavati koliko je ovo u suprotnosti sa ranim hriscanstvom, koje je svoj centar videlo upravo u Evharistiji.

Dalje, ukoliko je svetost zaista direktna posledica podvizavanja, onda cemo morati da ispraznimo crkveni kalendar, jer svetitelji nisu bili ni blizu moralnog savrsenstva. Mozda ih neko zamislja kao nekakva visa bica, ali to je opet jos jedna u nizu zabluda o svetosti(a kojoj pod ruku idu danasnja zitija, koja ih prikazuju kao takve). Oni su bili isto kao i svi mi-obicni ljudi koji grese.

I da se razumemo, to sto evharistijsko jedinstvo predstavlja cilj i izvor nase svetosti, ne cini podviznistvo suvisnim. Podviznistvo je sastavni deo zivota svakog hriscanina, bez kojeg se hriscanstvo ne moze ni zamisliti.

Sto se tice tvojih tvrdnji da Zizjulas zeli da uvede papsku nepogresivost u pravoslavlje, ostavljam tebi da se bavis teorijama zavere.

Sve je ovo tacno ali jos uvek nije odgovor na pitanje - zasto bi episkop imao primat u molitvi, u bilo cemu?


знају и они - циљ папизам, само немају снаге да признају, јер и ово мало верника би отишло у зилоте, а онда не би имали од кога више да узимају пара, а гориво скупо.

а IcE BoX (Петар) је атеиста и здушно подржава унијаћење, с тога његова реч нема никакву тежину за православне вернике
не падајте на непријатеље светославског православља.

Izgleda da je tako.
 
Петре, ево дела преписке коју сам имао са Срлетом, где је он указао на једна битан моменат који се тиче (бе)смртности душе:

...mnogi Sv. Oci pišu o duhu i duši, i njihovom odnosu, pa Teofan Zatvornik kaže" U čoveku treba razlikovati dušu i duh. Duh sadrži osećanje Božanstva - savest i nemogućnost zadovoljenja bilo čime. Ona je sila koja je udahnuta u čoveka prilikom stvaranja..." i sada dalje piše kako je duša "niža" sila, sila, čiji je zadatak vodjenje zemaljskog života, ali ipak uzvišenija, kako bi duh mogao sa njom da se spaja...

Ali ono što unosi zabunu, kaže da to nisu dve odvojene suštine, "već dve strane istog duha, dva dela jedne celine,(inače šta bi bilo posle smrti) te postoji jedinstvena suština." Možda sad dok ovo pišem pade mi na pamet, duša jeste stvorena, ali Božijim udahnutim duhom, ona dolazi u zajednicu i čini je besmrtnom. Time čini tu jedinstvenost. Problem je da li onda ona može postati opet smrtna? Odnosno da li se duša može odvojiti od duha? Jer ako ne može, praktično je Bog učinio besmrtnom svojim "dahom" tj. onim duhom ...

дакле, ако је душа уведена (из ничега) у постојање духом који је човеку удахнут од Бога, чиме су дух и душа постали једна целина- да ли то значи да дух, као вид благодати Божије, душу (с којом је сједињен) држи у животу и не да јој да се врати у амбис ништавила из кога је призвана у стварност?
 
Recimo otvorenost za dijalog, nasuprot konzervativnosti i zatvorenosti druge strane.

A kako to tebe ateistu privuklo nesto sto ima veze sa vjerom?

Prije ce biti da je novac u pitanju,zar ne?


“Novci tvoji s tobom u pogibao, jer si pomislio da se blagodat Božja može dobiti za novce“. (Dela apostolska 8,20) Pametnom dosta; a pohlepnom-nikad dosta. No, to je već pitanje svačije slobode.
 
да ли неко од православних има замерке тезама које митрополит Јован поставља као основне теолошке премисе:
1. душе нису вечне, него створене
2. душа није исто што и човек
3. бесмртност човека се не заснива на бесмртности душе
 
да ли неко од православних има замерке тезама које митрополит Јован поставља као основне теолошке премисе:
1. душе нису вечне, него створене
2. душа није исто што и човек
3. бесмртност човека се не заснива на бесмртности душе

2. Dusa je isto sto i covjek.
3.Dusa je uslovno besmrtna.
 
2. Dusa je isto sto i covjek.
3.Dusa je uslovno besmrtna.

2. ако је душа исто што и човек, шта је онда тело? и зашто смо створени као телесна бића, ако је и сама душа довољна да будемо комплетни људи. негирање тела као интегралног (суштинског) дела човека, води негацији материјалног света- а што опет води манихејству и сличним дуалистичким учењима.

3. ништа није условно бесмртно. или је бесмртно или је смртно. и шта је то што душу чини (макар и условно) бесмртном?
 
да ли неко од православних има замерке тезама које митрополит Јован поставља као основне теолошке премисе:
1. душе нису вечне, него створене
2. душа није исто што и човек
3. бесмртност човека се не заснива на бесмртности душе

Ja se sa ovim 3. ne slazem zato sto je upravo suprotno, besmrtnost coveka se zasniva na besmrtnosti duse.
 
Poslednja izmena:
Ja se sa ovim 3. ne slazem zato sto je upravo suprotno, besmrtnost coveka se zasniva na besmrtnosti duse.

кад би се бесмртност човека заснивала на бесмртности душе, онда не би било потребе за Христовим Васкрсењем и Његовом победом над смрћу.
 
кад би се бесмртност човека заснивала на бесмртности душе, онда не би било потребе за Христовим Васкрсењем и Његовом победом над смрћу.

Pa bas od Njegovog vaskrsenja je i dobivena besmrtnost duse.
 

Back
Top