Volim knjigu i rado je secam...

Poruka
18.638
Књига као опуштање од политичких обавеза

tadic.jpg


Сајам књига већ је увелико иза нас, али утисци о новим насловима као и о дружењима са писцима још су свежи и тако ће бити до наредног октобра и наредног сајма. Судећи према посећености овогодишњег Сајма књига, може се извести за­кључак да народ воли да чита, а да ли воле са књигом да се друже и народни представници, односно политичари и по­сланици, покушали смо да сазнамо.

Саговорници „Правде“, односно посланици Скупштине Србије рекло би се да упркос бројним обавезама стигну да прочитају и по коју књигу. Мо­жда због необавештености о актуелним насловима, ипак нашим поли­тичарима омиљени су старији наслови, Андрић, Достојевски и руски класици, које памтимо још из школских клупа.

Председник Јединствене Србије, Драган Марковић-Палма није имао нимало дилеме када је у питању књига којој се увек враћа.

– „На Дрини ћуприја“ нашег великог нобеловца Иве Андрића је роман који бих свакоме и у сваком тренутку препоручио. Ту је на маестралан начин описана сва голгота кроз коју су Срби пролазили кроз векове, на том делу садашње Босне, а нажалост, и данас су многи делови овог романа актуелни и дају драгоцене поуке. То је роман за сва времена и све генерације – сматра Палма.

Андрића као писца цени и професор Милета Поскурица, посланик СНС-а, који уједно изражава и жаљење што му бројне оба­везе не остављају превише времена за читање новијих наслова.

– Када вам радни дан, као мени, траје скоро 12 сати, тада не преостаје времена за читање књига из најновије књижевне про­дукције, мада бих као љубитељ писане речи то заиста волео. Од светске литературе волим руске писце, а ту издвајам непре­вазиђеног Достојевског, док ми је Иво Андрић омиљени писац када говоримо о нашој књижевности. Поменуо бих и мемоаре светских политичара, то уме да буде изузетно занимљиво књижевно штиво – препорука је професора Поскурице.

Потпредседница Нове Србије Дубравка Филиповски каже да воли да чита и да је добре књиге опуштају, а читаоцима „Прав­де“ такође препоручује руске класике.

– Увек се враћам руским књижевним класицима, посебно Достојевском, који је свакако један од највећих светских писаца свих времена. „Браћа Карамазови“ је дело које описује људску природу и психологију, страхове и надања и тера на разми­шљање. Тренутно читам „Бекство од љубави“ немачког писца Бернарда Шлинка, па ето, и то могу од срца да препоручим ва­шим читаоцима – рекла је Филиповска.

Посланик СПО и афористичар Александар Чотрић читаоцима нашег листа препоручио је најновији роман свог страначког ше­фа – „Доктор Арон“.

– Топло препоручујем роман „Доктор Арон“ Вука Драшковића, јер је то вишеслојно и интригантно дело универзалних порука. Реч је о изванредном књижевном остварењу, које у духу претходних Драшковићевих романа проговара о нашем усуду, истори­ји, истинама, заблудама и последицама које и данас осећамо. Истовремено, ово је врхунско филозофско штиво о трагању за врховном тајном и капијама времена, које покреће многа крупна питања људске егзистенције, па и смисла самог људског жи­вота – каже Чотрић и додаје да је „Доктор Арон“ уметнички и естетски најуспешније дело у скоро три деценије дугом Драшко­вићевом стваралаштву и да је то Вукова књига над књигама.

Опширније у штампаном издању…

Sve sami "ljubitelji pisane reci" :roll: Samo reci da volis Andrica i Dostojevskog i nema problema...:lol: Ovi su bre zadnju knjigu procitali u srednjoj skoli,i to samo zato sto su morali...A najjaci je ovaj lik iz SPO-a koji toplo preporucuje najnoviji Vuckov roman :hahaha:
 
Sve sami "ljubitelji pisane reci" :roll: Samo reci da volis Andrica i Dostojevskog i nema problema...:lol: Ovi su bre zadnju knjigu procitali u srednjoj skoli,i to samo zato sto su morali...A najjaci je ovaj lik iz SPO-a koji toplo preporucuje najnoviji Vuckov roman :hahaha:

Без обзира какав је у политици, Вук је добар као писац и слободно прочитај нешто од њега.

Нисам стигао да прочитам његов последњи роман "Доктор Арон", али ако је у духу његових ранијих дела, обећава.
 
Sve sami "ljubitelji pisane reci" :roll: Samo reci da volis Andrica i Dostojevskog i nema problema...:lol: Ovi su bre zadnju knjigu procitali u srednjoj skoli,i to samo zato sto su morali...A najjaci je ovaj lik iz SPO-a koji toplo preporucuje najnoviji Vuckov roman :hahaha:

:)

To su naši jadnici....samo im Igo fali..

Без обзира какав је у политици, Вук је добар као писац и слободно прочитај нешто од њега.

Нисам стигао да прочитам његов последњи роман "Доктор Арон", али ако је у духу његових ранијих дела, обећава.

Jeste.
 

Back
Top