"Voli bližnjeg svog kao samog sebe"

ljubav prema bližnjima

  • isključuje ljubav prema sebi

    glasova: 0 0,0%
  • ne postoji bez ljubavi prema sebi

    glasova: 9 100,0%

  • Ukupno glasova
    9

hm337

Elita
Poruka
17.226
"Voli bližnjeg svog kao samog sebe" reče Isus. Kako shvatate ovo? Kao voli druge ljude ili kao voli podjednako sebe i druge?
Ako voliš druge a ne voliš sebe da li stvarno voliš druge ili zidaš svoju gordost iz činjenice da voliš druge pa si moralno superioran?
Ako voliš sebe, da li možeš da ne voliš i druge? Da li smo svi jedno pa je isto voleti sebe i voleti druge i voleti Boga?
Da li je ljubav ograničena stvar pa možeš stvarno voleti samo sebe a ne i druge?
Šta znači voleti sebe? A šta znači voleti bližnje?

Da li je voleti bližnje iskazano samo u onih par zapovesti ne ubij, ne svedoči lažno, ne kradi, poštuj roditelje, ili je ljubav prema bližnjima i
1. saslušaj druge i pokušaj da ih bezuslovno prihvatiš i razumeš takve kakvi su
2. ne osuđuj druge jer ne poznaješ njihov život i ne znaš da li bi se i sam ponašao kao oni da si živeo njihov život
3. ne manipuliši drugima da bi od njih dobio ono što želiš
4. ne zastrašuj druge na bilo koji način
5. vidi druge kao svoje sestre i braću u Bogu
6. budi pravedan prema drugima
7. ne budi osvetoljubiv (odbaci ono starozavetno oko za oko zub za zub)
8.. ne mrzi druge
9. ne preziri druge..ne umišljaj da vrediš više ili manje od drugih ma šta uradio ili ne uradio u životu
10. pomogni drugima kad god možeš
11. ne povređuj druge ni na koji način
12. ne iskaljuj bes na drugima
13. nemoj da emocionalno ucenjuješ druge
14. ne krivi druge za svoje probleme
15. nemoj da se plašiš drugih nego gledaj na njih pozitivno..
16.ne čini drugima ono što im nije od suštinske koristi
17. čini drugima ono što im je od suštinske koristi
18. ohrabri druge kad god možeš
...
šta još?
 
Prvo voleti sebe pa i druge.
Ako ne volis sebe znaci nemas ljubav u sebi.
Dakle prvenstveno znaci da sebe volimo onda je lako i druge.

Ko ne voli sebe kako ce druge???

A Biblija nam daje smernice sta sve to podrazumeva...
Prvenstveno ne suditi drugima...
Ne ciniti im zlo...
Ne klevetati ih,
ne omalovazavati
postovati
ne zavideti drugima
ciniti im dobro

itd
 
Voleti sebe je normalna stvar i nema čoveka koji ne voli sebe. Problem je kad se identifikuješ sa sobom i ta identifikacija je poznata kao unutrašnje pridavanje značaja ili unutrašnja konsideracija. Takva ljubav je već egoistična.
A voleti drugog kao samog sebe, kako je to u Bibliji rečeno, znači prepoznati sebe u drugom i to zahteva visoki stepen svesnosti o sebi.
Onaj ko radi na sebi zna da, da bi mogao da voli drugog kao samog sebe, mora prvo da se oslobodi te unutrašnje konsideracije kako bi sebe spoznao u pravom svetlu. Kada više nije identifikovan sa sobom, tada može da se okrene prema drugom.
Drugim rečima, kada nije identifikovan sa sobom sposoban je da saoseća sa drugim.
 
Ja pokušavam uvek da se stavim u poziciju nekoga drugog, ali vrlo često to ispada da dok ja nekoga žalim/sažaljevam i dok ja njega žalim, on mi radi iza leđa. I kako da volim "neprijatelja"? Ne mogu, nisam Bog. Ne umem.

P.S. najbolja tema do sad na ovom pdf, za duboko razmišljanje i nadam se da će mi se bar malo "otvoriti oči".
 
Šta je ljubav? Može li se ljubav okarakterisati kao potreba da se želi i čini dobro nekome?
Ljubav je vise od dobrote
ukljucuje ispravan motiv i sve ostale osobine koje su vrline.
Ljubav ne moze biti bez ijedne duhovne karakteristike

Galatima 5:22
22 A plod duha je: ljubav, radost, mir, dugotrpljivost, ljubaznost,* dobrota,* vera,
23 blagost, samosavladavanje. Protiv toga nema zakona.
 
nema voli neprijatelja kao samog sebe.
teško je voleti i bližnjeg a kamoli neprijatelja.
u osnovi pošto smo svi sujetni, nekada a često uvek ponosni (đavo je personifikacija ponosa) priča o 7 prinčeva pakla (demona), koje je isus isterao iz marije magdalene ne možemo hrišćanski voleti. marija je imala sreće, a nama je izgleda ostalo da sami proteramo te demone da bi shvatili šta je ljubav (prava bezuslovna ljubav). to mislim da samo majke prema svojoj deci ima.
uvek se setim onog dela molitve "i ne uvedi nas u iskušenje"
isus je to i znao zato je i dao takvu molitvu.
sve je lepo dok u pričama biva.
 
Ja pokušavam uvek da se stavim u poziciju nekoga drugog, ali vrlo često to ispada da dok ja nekoga žalim/sažaljevam i dok ja njega žalim, on mi radi iza leđa. I kako da volim "neprijatelja"? Ne mogu, nisam Bog. Ne umem.

P.S. najbolja tema do sad na ovom pdf, za duboko razmišljanje i nadam se da će mi se bar malo "otvoriti oči".
To voleti neprijatelje nije bukvalno
Nego eto ako neko mi nanosi zlo
mogu se udaljiti od te osobe
moliti se sa nju
i ne vracati joj zlo
to je to
necu gajiti ozlojedjenost jer ona nama steti a ne drugome
sacuvacu mir
 
Ja pokušavam uvek da se stavim u poziciju nekoga drugog, ali vrlo često to ispada da dok ja nekoga žalim/sažaljevam i dok ja njega žalim, on mi radi iza leđa. I kako da volim "neprijatelja"? Ne mogu, nisam Bog. Ne umem.

P.S. najbolja tema do sad na ovom pdf, za duboko razmišljanje i nadam se da će mi se bar malo "otvoriti oči".
Sažaljenje uvek dolazi iz ega. Čim nekog sažaljevaš stavljaš se u položaj u kojem si ti iznad tog koga žališ.
Kao u primeru koji si naveo, ego traži nešto za uzvrat i zato vidi kada mu neko radi iza leđa i pored tvog sažaljenja prema njemu.

Saosećanje je nešto drugo, jer osećaš ono što oseća i onaj drugi, a tad se nikako ne postavljaš u položaj da si ti iznad ili ispod tog sa kim saosećaš. Potpuno ste u ravnopravnom položaju jer iskustveno prepoznaješ njegova/njena osećanja.
Saosećanje je davanje sebe kao ljubav bez ikakvog uvjeta.
 
To voleti neprijatelje nije bukvalno
Nego eto ako neko mi nanosi zlo
mogu se udaljiti od te osobe
moliti se sa nju
i ne vracati joj zlo
to je to

necu gajiti ozlojedjenost jer ona nama steti a ne drugome
sacuvacu mir
Razumeo sam sad. Kao i "okreni drugi obraz", =smiri situaciju.

Sažaljenje uvek dolazi iz ega. Čim nekog sažaljevaš stavljaš se u položaj u kojem si ti iznad tog koga žališ.
Kao u primeru koji si naveo, ego traži nešto za uzvrat i zato vidi kada mu neko radi iza leđa i pored tvog sažaljenja prema njemu.

Saosećanje je nešto drugo, jer osećaš ono što oseća i onaj drugi, a tad se nikako ne postavljaš u položaj da si ti iznad ili ispod tog sa kim saosećaš. Potpuno ste u ravnopravnom položaju jer iskustveno prepoznaješ njegova/njena osećanja.
Saosećanje je davanje sebe kao ljubav bez ikakvog uvjeta.
Hvala, razumem. Mada, nisam se dobro izrazio, rekoh da pokušavam uvek da se stavim u poziciju tog nekog drugog, što znači da mi veruj ne manjka empatije, oduvek sam saosećao sa ljudima i sa životinjama.

Konačno sam počeo da shvatam. Uvek neko mora da mi objasni, bukvalista sam.
 
Poslednja izmena:
Razumeo sam sad. Kao i "okreni drugi obraz", =smiri situaciju.


Hvala, razumem. Mada, nisam se dobro izrazio, rekoh da pokušavam uvek da se stavim u poziciju tog nekog drugog, što znači da mi veruj ne manjka empatije, oduvek sam saosećao sa ljudima i sa životinjama.

Konačno sam počeo da shvatam. Uvek neko mora da mi objasni, bukvalista sam.
Da tako je...
Izbegavacemo konfliktne situacije ili nevolje...
A naravno ako te neko napadne normalno je braniti se...
 
To voleti neprijatelje nije bukvalno
Nego eto ako neko mi nanosi zlo
mogu se udaljiti od te osobe
moliti se sa nju
i ne vracati joj zlo
to je to
necu gajiti ozlojedjenost jer ona nama steti a ne drugome
sacuvacu mir
Pitam vas sve, ne samo @aeternum : zašto je sve napisano u šiframa?!
Hajde da razumem da su nekada morali masi ljudi da objasne muke pakla pa su išli na fizičko mučenje da bi ljudi (tadašnji) mogli da shvate, da imaju bar nekakvu predstavu o tome šta je "pakao" mada ne vidim jasno ni to, i onda su ljudi bili i tužni i razočarani i besni i uplašeni i mogli su im reći da je pakao eto to- skup takvih emocija, ali hajde i to nekako, nego su previše metafora koristili.
Što nisu napisali bukvalno evo konkretno ovo da "volimo neprijatelja"?
Što je trebala "šifra"?
 
Pitam vas sve, ne samo @aeternum : zašto je sve napisano u šiframa?!
Hajde da razumem da su nekada morali masi ljudi da objasne muke pakla pa su išli na fizičko mučenje da bi ljudi (tadašnji) mogli da shvate, da imaju bar nekakvu predstavu o tome šta je "pakao" mada ne vidim jasno ni to, i onda su ljudi bili i tužni i razočarani i besni i uplašeni i mogli su im reći da je pakao eto to- skup takvih emocija, ali hajde i to nekako, nego su previše metafora koristili.
Što nisu napisali bukvalno evo konkretno ovo da "volimo neprijatelja"?
Što je trebala "šifra"?
možda nema dovoljno stanova u raju, pa mora nekako da se napravi selekcija..trebaš da budeš ne samo dobar nego i pametan da provališ šifre... :p
 
Stvarno, zašto su potrebne basne...da bi deci bilo zabavnije?
Не, за то служе бајке.
Басне имају сврху, иначе не би опстале и биле препричаване одвајкада.
Кроз басне се деца упознају са неким основним начелима и принципима људскости и односа према другима. Да би им било разумљивије и да би лакше запамтили поруку, у баснама животиње па и предмети причају, воле, пате, радују се и тужни су.
 
Pitam vas sve, ne samo @aeternum : zašto je sve napisano u šiframa?!
Hajde da razumem da su nekada morali masi ljudi da objasne muke pakla pa su išli na fizičko mučenje da bi ljudi (tadašnji) mogli da shvate, da imaju bar nekakvu predstavu o tome šta je "pakao" mada ne vidim jasno ni to, i onda su ljudi bili i tužni i razočarani i besni i uplašeni i mogli su im reći da je pakao eto to- skup takvih emocija, ali hajde i to nekako, nego su previše metafora koristili.
Što nisu napisali bukvalno evo konkretno ovo da "volimo neprijatelja"?
Što je trebala "šifra"?
Nije sve u siframa
Citaj novi zavet sam i shvatices puno toga sam
Biblija se mora proucavati da bi se shvatila
Pakao ne postoji to je izmisljotina crkve
A sta znaci voleti neprijatelje shvatis sam kada znas Bibliju
Ne tumaci se bukvalno nego u kontelkstu svega napisanog
Biblija kaze i da mrzimo na zlo i da se klonimo zla
 

Back
Top