"Voli bližnjeg svog kao samog sebe"

ljubav prema bližnjima

  • isključuje ljubav prema sebi

    glasova: 0 0,0%
  • ne postoji bez ljubavi prema sebi

    glasova: 9 100,0%

  • Ukupno glasova
    9
kako nije poenta, AMAN
to je osnovni razlog. šta ti misliš samo hrišćani i js čitaju bibliju. mnogi je čitaju i filozofi i sociolozi i psiholozi... a da niko od njih nije ni vernik.
ti što misliš da je bog na papiru je tvoja vera.
Nije.
Ti samo filozofiras
Boga treba upoznati preko Biblije
ne mozes voleti nekoga koga ne poznajes
mnogi citaju bibliju cisto intelektualno pa je zato i ne razumeju
jer ne traze Boga
 
Drugo- smatram da su različite vere način manipulacije ljudima. Svejedno koja je ko vera.
Заправо, религије могу да се окарактеришу на тај начин. Вера је нешто друго, много интимнија ствар.

Хајде кад већ сви дају савете...Прочитај, размисли и види колико питања може да се роди из прочитаног. Па онда опет и опет.
Само то ради кад си одморног и опуштеног мозга, без присиле.
Само сопственим питањима можеш да стигнеш до искреног одговора.
 
Заправо, религије могу да се окарактеришу на тај начин. Вера је нешто друго, много интимнија ствар.

Хајде кад већ сви дају савете...Прочитај, размисли и види колико питања може да се роди из прочитаног. Па онда опет и опет.
Само то ради кад си одморног и опуштеног мозга, без присиле.
Само сопственим питањима можеш да стигнеш до искреног одговора.
Pre jedno 20 godina zamalo da poludim, filozofija je bila u pitanju. Na svaki odgovor se stvori još hiljadu pitanja.
A sad više nisam toliko "strastven", mirniji sam dosta. Polako.
:)
 
Zato što mislimo da ćemo objasniti logikom.
da, logično je da zmija i magare priča, da međed trga decu, da čovek bude u stomaku kita tri dana, da bog pobije sav ljudski rod, da štapom rastavlja more, da 40 god lutaju nepunih 500 km, da se hrist bavio mađioničarskim trikovima, da je petar hodao po vodi, da stvorenje kuša tvorca i obećava kule i gradove...
ako to ne shvataš kao poruke u metafori ili alegoriji već bukvalno onda se biblija posvađala sa zdravim razumom i ne treba ti.
 
da, logično je da zmija i magare priča, da međed trga decu, da čovek bude u stomaku kita tri dana, da bog pobije sav ljudski rod, da štapom rastavlja more, da 40 god lutaju nepunih 500 km, da se hrist bavio mađioničarskim trikovima, da je petar hodao po vodi, da stvorenje kuša tvorca i obećava kule i gradove...
ako to ne shvataš kao poruke u metafori ili alegoriji već bukvalno onda se biblija posvađala sa zdravim razumom i ne treba ti.
Mislio sam kada sam rekao logika da recimo shvatamo pakao i raj kao stanje svesti. Nešto što se može objasniti (naučno).
Skoro smo nešto diskutovali da ceo svet može biti simulacija ("Matrix")
Itd.
Nisam toliko glup brate :lol:
 
Nisam toliko glup brate
aj nemoj me zezat, ni pomislio tako nešto 👿

to o raju i paklu sačekaj dok dođe vreme. :D
možemo samo o prošlom i sadašnjem vremenu da pričamo.
a i te razne teorije plave pilule i tako to meni nije logično. čim radiš nešto intitivno, instiktivno i ujedno razumno ne možeš biti programirana lutkica.
to ovi filmovi o vešt. intel. su doneli i takve teorije
vidiš kako bleji kad joj nudi vino a zamisli da je pita koliko je koren iz devet puta tri minus devet :D
 
aj nemoj me zezat, ni pomislio tako nešto 👿

to o raju i paklu sačekaj dok dođe vreme. :D
možemo samo o prošlom i sadašnjem vremenu da pričamo.
a i te razne teorije plave pilule i tako to meni nije logično. čim radiš nešto intitivno, instiktivno i ujedno razumno ne možeš biti programirana lutkica.
to ovi filmovi o vešt. intel. su doneli i takve teorije
vidiš kako bleji kad joj nudi vino a zamisli da je pita koliko je koren iz devet puta tri minus devet :D
Jao, Sofija! Nju sam gledao X puta na yt :D
Čuo sam da su je "restartovali" jer je bila previše pametna.
Ako se može reći "ona".
 
Ovi filmovi o VI su stvarno da se zamisliš. Šta je onda "duša"? U čemu je razlika u programiranju emotivnog dela mozga i našem "prirodnom"?
Izvaditi amigdalu iz čeonog dela mozga i nastaviti život bez emocija?
"Voli bližnjeg svog..." Voli. Zato sam se uhvatio za emocije.
(Mnogo je ovo duboko. Ne mogu ovako, na brzinu. )
 
Jao, Sofija! Nju sam gledao X puta na yt :D
Čuo sam da su je "restartovali" jer je bila previše pametna.
Ako se može reći "ona".
sad se setih vica od pre tridesetak godina :D
naravno
bili englez, francuz i mujo u obilazak novog svetskog čuda, naravno u americi, da im pokažu kompjuter koji sve zna.
kaže im domaćin pitajte
englez: koliko kamena ima u dvorištu bakibgemske palate
komp: 1.234.768 komada
francuz: koliko ajfelov toranj ima šrafova
komp 465.074.
mujo se zamislio, pa ćuti, ovi nervozni gladni ieli bi da jedu.
ajde mujo ti kad smisliš pitaj ga mi idemo da jedemo.
kad se vratili komp se dimi, na ekranu nižu se znakovi, ludnica.
pitaju ga šta mu je uradio.
ništa bolan pito ga ša ima ba i otada poludila neman
 
Ovo je ustvari poučno :rotf:
pa jeste, nismo mi nikakve mašine.
jesi gledao enterprajz kad se data samoapdejtuje da bude kao čovek, shvata uči ali nema osećaj i mače je viši nivo od njega. VI je biblioteka bezdušna koju je čovek programirao. ona nema slobodnu volju. ono što mi zovemo kao da evoluira je u stvari baza podataka, kao recimo šah kad igraš sa kompom. ako nema samo jednu moguću kombinaciju ima da ga delješ non stop
 
pa jeste, nismo mi nikakve mašine.
jesi gledao enterprajz kad se data samoapdejtuje da bude kao čovek, shvata uči ali nema osećaj i mače je viši nivo od njega. VI je biblioteka bezdušna koju je čovek programirao. ona nema slobodnu volju. ono što mi zovemo kao da evoluira je u stvari baza podataka, kao recimo šah kad igraš sa kompom. ako nema samo jednu moguću kombinaciju ima da ga delješ non stop
Nema, ali je u prednosti u odnosu na čoveka jer nepogrešivo koristi informacije i takoreći ne može da pogreši.
Meni je osećaj sreće nekad naporan...akamoli ovo sve drugo što osećam.

(Vidi se da sam pre ovog "visio" na filozofiji 😂)
 
Nema, ali je u prednosti u odnosu na čoveka jer nepogrešivo koristi informacije i takoreći ne može da pogreši.
Meni je osećaj sreće nekad naporan...akamoli ovo sve drugo što osećam.

(Vidi se da sam pre ovog "visio" na filozofiji 😂)
u prednosti za šta, čovek je u prednosti jer ona može umesto njega da šljaka.
bez odmora, godienjeg, trudničkog, porodiljskog, bolovanje, praznici...
šta li će naše potomstvo raditi pojma nemam.
 

Back
Top