"Voli bližnjeg svog kao samog sebe"

ljubav prema bližnjima

• isključuje ljubav prema sebi

glasova: 0 0,0%
  • ne postoji bez ljubavi prema sebi

glasova: 8 100,0%

• Ukupno glasova
    8

Antihejter

Domaćin
Poruka
3.236
Nije sve u siframa
Citaj novi zavet sam i shvatices puno toga sam
Biblija se mora proucavati da bi se shvatila
Pakao ne postoji to je izmisljotina crkve
A sta znaci voleti neprijatelje shvatis sam kada znas Bibliju
Ne tumaci se bukvalno nego u kontelkstu svega napisanog
Biblija kaze i da mrzimo na zlo i da se klonimo zla
Može tako? Ja sam mislio da sam ne vredi mnogo.
Pročitao sam 2 puta (tokom čitavog života) Novi Zavet i ništa.
Možda sad kad sam zreliji.

A što se Biblije tiče, tumačenja, pa vi ste mi ovde :D

R.Reventlov

Aktivan član
Poruka
1.649
Interesantno, @R.Reventlov je upravo na praktičnom primeru pokazao šta znači "voli bližnjeg svog..."
Mogao je da mi se naruga i da me ismeje, a nije.
Odvojio je vreme da meni objasni.
il_340x270.2922453632_fsyw.jpg

aeternum

Veoma poznat
Poruka
13.988
Može tako? Ja sam mislio da sam ne vredi mnogo.
Pročitao sam 2 puta (tokom čitavog života) Novi Zavet i ništa.
Možda sad kad sam zreliji.

A što se Biblije tiče, tumačenja, pa vi ste mi ovde :D
Da trebas ponovo ocigledno i to se cita po malo
stranica dve tri dnevno
a i to sta te god zaniam pitaj :)
Pazi ovo u vezi pakla jeste zbrka jer je u vecini Biblija pogresno prevedeno
sheol i hades kao pakao
a u stvari znaci grob

Antihejter

Domaćin
Poruka
3.236
Da trebas ponovo ocigledno i to se cita po malo
stranica dve tri dnevno

a i to sta te god zaniam pitaj :)
Pazi ovo u vezi pakla jeste zbrka jer je u vecini Biblija pogresno prevedeno
sheol i hades kao pakao
a u stvari znaci grob
"Na kašičicu", znači. To mi odgovara a kad sam malo razmislio ima logike.
Jer ću tako razmišljati o maltene svakoj rečenici.

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
60.470

Antihejter

Domaćin
Poruka
3.236
da te slude eksperti :D
ako ikad budeš u prilici pronađi knjigu od tauševa pravoslavno tumačenje novog zaveta. baš je dotaklo svaki stih, ne znam da li ima u pdf formatu, mada je knjiga uvek bolja.
https://www.patrijarsija-puo.rs/e-p...iteratura/pravoslavno-tumacenje-novog-zaveta/
Hvala, svo moje nazoviznanje je upravo iz tumačenja, uglavnom Starca Tadeja, imam jednu ogromnu svesku gde sam prepisivao gde god sam šta našao, godinama, tako da ima toga dosta.
Potražiću i ovo, knjigu ću. Nmg da čitam knjige online, nisam navikao, stara škola i bukvalno 40+
😁

Antihejter

Domaćin
Poruka
3.236
P.S. sviđa mi se izuzetno što nije odbacio nauku, prvenstveno psihologiju.
U delu gde govori O NERVOZI kaže:

"Obrati pažnju na mir u srcu, neka bude tamo tišina, mir i opusti se. Ako ne možeš da se moliš, budi tih, nemaj nikakvie misli, prepusti to Gospodu, on će da uradi to bolje od nas."

"Duh pomoću živčanog sistema dolazi u dodir sa fizičkim svetom."

"Zlo je unutra u nama, a ne nešto spolja. Nije ono krivo nego smo mi krivi što smo poremetili mir. Nismo sačuvali mir."

"Moli se kao da u čitavom kosmosu postojiš samo ti i Bog."

Сале

Legenda
Moderator
Poruka
60.470
Hvala, svo moje nazoviznanje je upravo iz tumačenja, uglavnom Starca Tadeja, imam jednu ogromnu svesku gde sam prepisivao gde god sam šta našao, godinama, tako da ima toga dosta.
Potražiću i ovo, knjigu ću. Nmg da čitam knjige online, nisam navikao, stara škola i bukvalno 40+
😁
i ja više volim knjige
čitao sam sve što mi padne pod ruku i dokinsa i harisa (zakleti ateisti) i pamflete subotara i js...
imam isto jednu knjigu o tumačenju nz ali iz 19 veka. onda o isusovom bratu od džefrija, pa isusov zločin od jednog protestanta... to je ono što mi pada u sećanje.
sada čitam o staroj veri. uh tu je ludnica, mnogo podataka a koji se baš i ne slažu. od olge luković, šafarika, čajkanovića... ima jedan savremenik, šargić, malo poznat ali nije loš, barata sa dosta podataka.

Antihejter

Domaćin
Poruka
3.236
i ja više volim knjige
čitao sam sve što mi padne pod ruku i dokinsa i harisa (zakleti ateisti) i pamflete subotara i js...
imam isto jednu knjigu o tumačenju nz ali iz 19 veka. onda o isusovom bratu od džefrija, pa isusov zločin od jednog protestanta... to je ono što mi pada u sećanje.
sada čitam o staroj veri. uh tu je ludnica, mnogo podataka a koji se baš i ne slažu. od olge luković, šafarika, čajkanovića... ima jedan savremenik, šargić, malo poznat ali nije loš, barata sa dosta podataka.
Pa i ja sam došao ovde kao ateista, ono, iz radoznalosti. ;)
Prvo sam u životu bio vernik, kao mali, pa buntovnik i nevernik, pa agnostik, pa filozof 😂
Šta sam sad, dobro pitanje bi bilo. Tražim se.

hm337

Poznat
Poruka
9.093
Pa i ja sam došao ovde kao ateista, ono, iz radoznalosti. ;)
Prvo sam u životu bio vernik, kao mali, pa buntovnik i nevernik, pa agnostik, pa filozof 😂
Šta sam sad, dobro pitanje bi bilo. Tražim se.
dok god se traži čovek je živ...kad se nađe potpuno u nekoj ideologiji ili religiji on postaje samo neživi deo društvene grupe sa kojom se identifikuje i onda tu nema više mesta za lične stavove, uverenja i misli..on postaje mrtav za sebe, a živ samo za ideologiju koju je prihvatio...

hm337

Poznat
Poruka
9.093
Evo @aeternum počeo sam. Sreća imam kod sebe NZ i to pukim slučajem (ko veruje u puke slučajnosti) ostavili mi na poklon JH.
Nadam se da je svejedno, sad ću lupiti pitanje: da li je identičan NZ od JH i NZ pravoslavne crkve?
Verovatno jeste.
JS su prepravljali malo...ništa suštinski puno..ubacivali su ime Jehove gde god se pomene Bog, i dodavali ponešto..naprimer kad Isus kaže razbojniku na krstu do njega kažem ti bićeš danas sa mnom u raju oni promene u kažem ti danas bićeš sa mnom u raju...da bi prilagodili svojim uverenjima da se ne ide odmah po smrti u raj nego u neku memoriju Boga iz koje te on posle vaskrsne na kraju sveta da ti sudi..

Antihejter

Domaćin
Poruka
3.236
dok god se traži čovek je živ...kad se nađe potpuno u nekoj ideologiji ili religiji on postaje samo neživi deo društvene grupe sa kojom se identifikuje i onda tu nema više mesta za lične stavove, uverenja i misli..on postaje mrtav za sebe, a živ samo za ideologiju koju je prihvatio...
Nekim ljudima baš to treba. Možda treba i meni, podsvesno.

Antihejter

Domaćin
Poruka
3.236
JS su prepravljali malo...ništa suštinski puno..ubacivali su ime Jehove gde god se pomene Bog, i dodavali ponešto..naprimer kad Isus kaže razbojniku na krstu do njega kažem ti bićeš danas sa mnom u raju oni promene u kažem ti danas bićeš sa mnom u raju...da bi prilagodili svojim uverenjima da se ne ide odmah po smrti u raj nego u neku memoriju Boga iz koje te on posle vaskrsne na kraju sveta da ti sudi..
Sad ću da pogledam to...
Kako sam otvorio vidim belešku iz 2008. Znači tada sam čitao, Rimljanima 4:15
"Jer zakon izaziva gnev, i gde nema zakona nema ni prestupa".
Čista psihologija.

aeternum

Veoma poznat
Poruka
13.988
Evo @aeternum počeo sam. Sreća imam kod sebe NZ i to pukim slučajem (ko veruje u puke slučajnosti) ostavili mi na poklon JS.
Nadam se da je svejedno, sad ću lupiti pitanje: da li je identičan NZ od JS i NZ pravoslavne crkve?
Verovatno jeste.
svi prevodi Biblije su isti
a ne postoji NZ pravoslavne crkve
oni samo koriste prevod Danicic Karadzic koji je arhaicnim jezikom pisan i tako manje razumljiv
na primer Bakotic prevod je daleko bolji za citanje
a prevod JS je isto dobarda ne kazem najbolji jer je na savremenom jeziku

Inace JS kao izucavaoci Biblije koristimo sve prevode i uporedjujemo bitne stihove

aeternum

Veoma poznat
Poruka
13.988
Nisu nista prepravljali
svaki prevod Biblije je validan i naravno da serazlikuju u stilu, izboru reci...
mislis da u nekim prevodima ima vise gresaka pa su JS to ispravili
posto su izucavaoci Biblije :)

aeternum

Veoma poznat
Poruka
13.988
Hvala ti što si mi rekla kako se čita.
Nisam ni čuo ni znao, verovatno sam čitao po 20 strana pa zato i nije imalo efekta.
Da da
znaci svaki dan par stranica
i stari zavet se tako cita ali njega mozes naknadno i to uporedo par stranica
nadji iz starog zaveta poslovice ili price Solomonovo to su mudrosti
i Knjiga prepovednika to je Solomon pisao dobro je

Da biste mogli da kreirate nove teme, trajno koristite svoje ime i ne pogađate stalno slike - kliknite ovde da se registrujete.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.