Voleti depresivnu osobu

Ne razumem šta si htela da kažeš.
Pa ostavila sam delove tvog teksta u kojem se govori da depresivna osoba baš zato što nas voli ne želi da nas povredi i upropasti na život svojim ponašanjem...
to je jedna opasna misao, koja govori o tome da se osoba skriva od ljudi oko sebe, čak i od onih koji su joj bliski. Kao da ima dve persone, jednu za spolja, drugu za sebe. Ta osobina ličnosti pogoduje razvoju depresije.
Ona onda odlazi od nas, i bolest joj je dovoljno teška da bi se još borila i sa nama... ovakve misli su tipične za depresivne osobe. One žive u tom krugu da imaju osećaj da su svima oko sebe teške, tada se još više povlače i još im je gore. Prave masku prema ljudima, smeškaju se. Tako povećavaju distancu između sebe i sveta.

Mada se neprilagodjena ljuti,istina pogađa i takva je kakva je.
Teško je živeti sa depresivnom osobom,džaba sav trud ako sama osoba ne želi bar malo da se pokrene,promeni doktora,promeni terapiju,počne da živi zdravim životom.
Ovako svaki dan u crnilu,a život je za većinu i ovako samo siv i crn,i normalno da će ljudi da beže od istih.
Nije stvar u tome da ne želi iz inata, već su to simptomi depresije, kada nemaš želju ništa da uradiš. Ako nemaš nekoga uz sebe, da te bukvalno natera, onda samo još više toneš.

Smatram da ko je u depresiji ne treba da se skriva od drugih ljudi i da skriva svoje stanje duše. Čim počne da skriva ulazi se u kolo. Ne. Ako smo drugima teški, neka idu. Ali ukoliko smo osobe na mestu, uvek ćemo imati ljude koji vole sa nama da budu pa makar i ćutali. Ako imamo otvorena prijateljstva, bez glume, bez poze. I u tome važi šta seješ to poženješ. Ne treba da nam smeta da nas drugi vide u lošem izdanju. Sve smo to mi. Tako i druge prihvatamo. Sad, teško je započeti novi odnos sa depresivnom osobom jer tu ima malo lepe interakcije koja može da nosi odnos, ali ukoliko smo već bili bliski sa tom osobom, znači da nam se dopadala, onda će i ovaj period biti lagan za nas. Ne moramo pričati, možemo se samo šetati, biti tu. Šta god zatreba. A i različiti su stepeni depresije. Nekome treba malo da izađe.

Da, ali postoje teška stanja, kada osobi koja boluje od depresije nije ni bitno ko je oko njih, okrenuti su sebi i svom mraku, tako da je tada potrebno da bliske osobe budu uz njih. Nije stvar u skrivanju već u nezainteresovanosti za ljude oko sebe, ako voljene osobe to mogu da razumeju i pruže podršku, onda je to prava pomoć.
Ja sam bila jednom u studentskom stacionaru i sama depresivna, ali i u društvu par depresivnih osoba, i to sam zaključila, da su sve u jednom momentu počele da glume i u tom momentu se njihov svet odvojio od okoline i utonule su u sebe,skrivajući svoju unutrašnjost od svih
Ne kažem da je to mehanizam kod svih, ali mi je to bilo upadljivo

Postoje teška stanja, kada osobi koja boluje od depresije nije ni bitno ko je oko njih, okrenuti su sebi i svom mraku.
Tačno.Zato i kažem da je to neki drugi svet.Svet u kojem osobe koje imaju depresiju ne žele da budu , ali ne umeju da pronađu izlaz.Ko god je doživeo depresiju (Eto , ti @Lagerta jesi)-to jako dobro zna.
Smatram da ko je u depresiji ne treba da se skriva od drugih ljudi i da skriva svoje stanje
Nije skrivanje u pitanju , jednostavno je u pitanju nepotrebnost drugih u blizini.
Retki su oni koji će depresivnoj osobi prići kako treba , da to ne bude pogrešno.
Jer nekada ta "pomoć" gura još više na dno.

Ona onda odlazi od nas, i bolest joj je dovoljno teška da bi se još borila i sa nama... ovakve misli su tipične za depresivne osobe.
Nisu tipične.Ima depresivnih osoba kojima je i te kako potrebno da neko bude uz njih.A ima i onih koji se sklone i sami vode borbu.

Prave masku prema ljudima, smeškaju se.
Da, neko stavi i krinku, ali mislim da to više radi zbog sebe.
Tako povećavaju distancu između sebe i sveta.
Oni i žele distancu.

Tema:
Kao i @Lagerta
I sama sam imala tu "čast " da me depresija proguta.
Bila sam na samom dnu.
A onda sam počela dižem sebe.Malo uz pomoć stručnih lica,
Mnogo više uz pomoć hemije, a najviše uz pomoć same sebe.
Meni nikakve seanse i psihoterapije nisu davale rezultata.Imale su kontra-efekat.
Sama sam ubila depresiju.

I znam koliko je vremena potrebno za to i kako ta borba izgleda.
Zanimljivo je da ona sama obično ide udružena sa drugim efićima(F dijagnozama)
Kod mene je F nastavak došao kasnije ,kao anksioznost uz napade panike, OKP, bipolarni poremećaj.

I kažu -za sve ima leka.Nema.
Ima držanja pod kontrolom, držanje na "lancu" kada zver podivlja.
Postoji i prihvatanje nekih stvari i učenje življenja sa tim.
Sve to može da se zaleči.Da potpuno nestane , nikada.
Hemiju sam batalila, dovoljno dugo sam bila zamorac.
Sama sebi određujem terapiju stvarima koje volim i koje me upotpunjuju.

Da li je depresija zarazna?
Ili su ljudi koji su depresivni manje vredni pa treba da se držimo dalje od njih?
Da li volimo nekoga samo kada je zdrav?

@Nina
Tvoje razmišljanje je vrlo čudno po meni.
verujem ti da ti je cudno i znam da moje misljenje deluje grubo i na prvi pogled dok se cita i surovo ali to je zivot..depresija nije zarazna ali ako je neko dugo sa depresivnom osobom, vrlo lako moze da bude “uvucen” u zivot u kome sve zavisi od depresije i raspolozenja osobe sa kojom je a takav zivot nije ni lep i lagodan..ne volimo nekog samo kada je zdrav ali bolest tela je jedno , bolest duha i psihe je nesto drugo.

verujem ti da ti je cudno i znam da moje misljenje deluje grubo i na prvi pogled dok se cita i surovo ali to je zivot..depresija nije zarazna ali ako je neko dugo sa depresivnom osobom, vrlo lako moze da bude “uvucen” u zivot u kome sve zavisi od depresije i raspolozenja osobe sa kojom je a takav zivot nije ni lep i lagodan..ne volimo nekog samo kada je zdrav ali bolest tela je jedno , bolest duha i psihe je nesto drugo.
Izvini ali ovo tvoje misljenje i takav stav kad izneses depresivnim ljudima samo pojacava misljenje da ce oni unesreciti ljude oko sebe i gurnuce ih da se jos vise izoluju i zatvaraju...narocito da teraju od sebe one koje najvise vole na sve moguce nacine.

Interesantno da depresivne osobe kad im pomazes hoce da plate seksom....ili ljubavlju...
A kad im naglasis da to nije dobar nacin, one mole i preklinju...
Nekad deklarativno prihvatis to iako nije zdravo, ali da bi imale energije da se neceg uhvate, sto je na tvoju stetu....

Naravno to jeste zrtva, narocito ako si stvarno hteo bolji pristup i kvalitetnije resenje...
Medjutim ni obicne osobe a kamoli depresivne razaznaju sta je sta cemu motiv...

Zar ne postoji teza da je depresija nerazresen konflikt iznutra?
Ili vi mislite drugacije....?
Tu su jos opcije, hemijske neravnoteze, to sam video, i jos opcija nervne bolesti , nesto kao nasledno....
A da tu je i alkoholna depresija, ne znam tacno naziv...kad je dete tokom natalnog razvica bilo pod uticajem alkohola, majka alkoholicarka...

Izvini ali ovo tvoje misljenje i takav stav kad izneses depresivnim ljudima samo pojacava misljenje da ce oni unesreciti ljude oko sebe i gurnuce ih da se jos vise izoluju i zatvaraju...narocito da teraju od sebe one koje najvise vole na sve moguce nacine.
pitaj roditelje depresivnih osoba koji ih vole najvise na svetu kakav im je zivot i da li depresija njihove dece utice i na njihoiv zivot
pri tom shvatila sam da se tema odnosi na musko zenske odnose i ljubav sa depresivnom osobom..

pitaj roditelje depresivnih osoba koji ih vole najvise na svetu kakav im je zivot i da li depresija njihove dece utice i na njihoiv zivot
pri tom shvatila sam da se tema odnosi na musko zenske odnose i ljubav sa depresivnom osobom..
Naravno da utiču na život cele porodice, ali poenta i jeste da je porodica najbitnija u takvim slučajevima. Ne kažem da im je lako i lepo, ali odustati od svog deteta jer je depresivno mi je neshvatljivo. Nijedan roditelj ne može biti srećan ako mu je dete bolesno, a depresija jeste bolest.

Back