Vojvođanski klub traži kažnjavanje odgovornih za progon Hrvata 1992.

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

.-.. .--- ..- -... ---

Elita
Banovan
Poruka
22.671
NOVI SAD – Nevladina organizacija Vojvođanski klub iz Novog Sada uputila je danas, 19. godinu zaredom, pitanje mjerodavnim državnim organima zašto pred domaćim pravosuđem još nitko nije odgovarao za progon hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva iz Srijema 90-ih, piše beogradski dnevnik Danas.
– Inspiratori zla i njihovi izvršitelji kao i organizatori "humanog" preseljenja naroda nisu kažnjeni – naveo je Vojvođanski klub u priopćenju za javnost u povodu sjećanja na 6. svibnja 1992. kada su u mjestu Hrtkovci javno čitani popisi "nepodobnih" stanovnika kojima su zaprijetli i "preporučili" da se isele u Hrvatsku.
Vojvođanski je klub zatražio od Skupštine Srbije da deklaracijom osudi protjerivanje nesrpskog stanovništva iz Vojvodine i da se ispriča svim građanima koji su prije 19 godina pretrpjeli torturu. Također su zatražili od srbijanskog pravosuđa pokretanje postupaka protiv odgovornih "jer zločin protjerivanja stanovništva nikada ne zastarijeva" te ocjenjuju kako "nije dovoljno to što se samo lideru radikala Vojislavu Šešelju sudi za protjerivanje nesrpskog stanovništva iz Srijema pred Haaškim tribunalom nego i domaće pravosuđe mora utvrditi odgovornost za taj zločin".
– Srbija se sprema za pridruživanje europskom društvu i mora se suočiti sa svim aspektima svoje ružne prošlosti. Jedan od njih je i protjerivanje ljudi zbog različitog mišljenja, nacije ili vjere – navodi se u priopćenju.
Vojvođanski klub podsjeća da je na zboru građana u Hrtkovcima, na Đurđevdan 1992., u nazočnosti V. Šešelja, pročitan popis 17 "nepodobnih" građana hrvatske nacionalnosti koji su se pod prijetnjama ubrzo morali iseliti, a 20 obitelji hrvatske nacionalnosti nasilno je izbačeno iz svojih domova. Prijetilo se telefonom: "Ustašo, seli se ili biraj dijete koje ti je draže!", mještani bi nalazili zaklanog psa s porukom: "Seli se, šta čekaš?", nož zaboden u vrata sa sličnom porukom, maltretiran je lokalni župnik, a mještanin Mijat Štefanac pronađen je mrtav u poljskom predjelu između Hrtkovaca i Nikinaca, podjseća se u priopćenju dodajući da je lokalna vlast na čelu s Ostojom Sibinčićem, koji je umro 2008., bila promijenila naziv sela u "Srbislavci".
Protjerivanja Hrvata iz Srijema bilo je i u Slankamenu, Golubincima i još nekim mjestima u Srijemu, podsjeća Danas, a jedno vrijeme je u crkvi u Kukujevcima, koja je jedna od najvećih i najljepših katoličkih crkava u Vojvodini, bila smještena privatna stolarska radionica.
http://dalje.com/hr-svijet/vojvodja...vanje-odgovornih-za-progon-hrvata-1992/356102

Malo da prozborimo i o ovom aspektu koji neki od vas negiraju.
 
Poslednja izmena:
Evo
SRBIJA%20SRBIMA.jpg
 
Naravno Najveci broj hrvata iz Srbije , menjao je svoje kuce od blata , za Vile na moru gde su ziveli Srbi .
S druge strane , 400 hiljada Srbaje jednostavno proterano iz hrvaske bez igde iega . Kolone su tucene mitraljezima . El su bile kolone hrvata idgde , majke ti .

Koje vile na moru? :hahaha:

Oni koji su imali kuće na moru, imaju ih i dalje.

Možeš na prste prebrojati ko ih je prodao, a još manje ih je mijenjalo.

Ja sam te pitao da li negiraš priču iz uvodnog teksta.
 
2011..godina
http://www.monitor.hr/clanci/mvpei-zabrinut-zbog-incidenta-u-subotici/45370/
MVPEI zabrinut zbog incidenta u Subotici

Hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova i europskih integracija izrazilo je u četvrtak zabrinutost zbog incidenta ispred Generalnog konzulata Republike Hrvatske u Subotici i jezika mržnje kojem su bili izloženi pripadnici hrvatske nacionalne manjine u tom gradu i zatražilo od nadležnih tijela Republike Srbije poduzimanje odgovarajućih mjera u cilju pune zaštite konzulata, kao i zaštite pripadnika hrvatske zajednice u Srbiji.
 
2010..godina..

http://www.udbina.com/index.php?Ite...a-u-vojvodini&option=com_content&view=article

Prijetnje Hrvatima u Vojvodini
2010_04_07_grb_dshvNa zgradi Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini u Subotici noćas je ispisan grafit Marš iz Srbije te početna slova imena navijačke skupine gradskoga nogometnog kluba.
Policija je obavila očevid, a zgradu je obišla i hrvatska generalna konzulica u Subotici Ljerka Alajbeg.
Vodstvo DSHV-a smatra da se izgred nije slučajno dogodio. Povezuju ga s pokušajima zatopljenja odnosa Srbije i Hrvatske te s prikupljanjem potpisa za izbornike uoči izbora za nov saziv Hrvatskoga nacionalnog vijeća.
Ispisivanje grafita s elementima mržnje osudio je u priopćenju subotički gradonačelnik Saša Vučinić. Istaknuo je kako takvi šovinistički natpisi primitivnih pojedinaca ne odražavaju stajališta Subotičana.
Za ravnatelja Zavoda za kulturu vojvođanskih Hrvata Tomislva Žigmanova to je posljedica nesnošljivosti većinskog stanovništva prema pripadnicima hrvatskog naroda, na što su upozorila i nedavna istraživanja javnog mišljenja.
Zgrada DSHV-a, u kojoj je sjedište te jedine parlamentarne stranke Hrvata u Srbiji, više je puta od 1996. bila meta napada vandala. Po njoj su pisali, gađali je jajima i oštećivali je.

nitko nije odgovrao..
 
http://dnevnik.hr/vijesti/svijet/za...ijanskim-drzavnim-tijelima-sve-je-losija.html

'Zastupljenost Hrvata u srbijanskim državnim tijelima sve je lošija'
Subotica, 07.02.2011., 18:50 | A.E.

Premda Demokratski savez Hrvata u Vojvodini godinama na to ukazuje, zastupljenost Hrvata u srbijanskim državnim tijelima sve je lošija i zato će DSHV to pitanje otvoriti pred Hrvatskim nacionalnim vijećem (HNV), priopćila je ova stranka.
 
@iwo jima
Ако ћемо тако да почнемо,дај онда да и ми постављамо документе о нападима и остало...
Па да кренемо још од Првог Светског Рата када сте са аустроугарима клали Србе по Мачви,Срему и Банату!
Па да пређемо на Други Светски Рат на Јасеновац,па на ''Олују'' '95 те,па на нападе сваке године итд,итд...
Али ја нисам блесав да то радим,то се зна!
 
Апсолутно подржавам војвођанерски цлооб и желим им леп одлазак на тоорнеју у колима са НС регистрацијом у одабрана места у НДХ.
Тако ће лепо своју иницијативу спровести до краја, а не лицемерно чучећи и кевћући у НС-у!
 
@iwo jima
Ако ћемо тако да почнемо,дај онда да и ми постављамо документе о нападима и остало...
Па да кренемо још од Првог Светског Рата када сте са аустроугарима клали Србе по Мачви,Срему и Банату!
Па да пређемо на Други Светски Рат на Јасеновац,па на ''Олују'' '95 те,па на нападе сваке године итд,итд...
Али ја нисам блесав да то радим,то се зна!

ja se drzim teme....:D a ti reci da li sam ja nešto pogresno postvio...to su sve dokazi da je nad Hrvatima 90tih bio pritisak da se isele iz Vojvodine...a ima ja toga još...ali čekam nekog na udicu..tebe neću ti si dobrica..čekam nekog čejena...;)..znaš i sam da sam ja porijeklom iz N.Slankamena i da znam dosta toga....a netko mora da odgovrara..od Vaših....
 
evo malo o imenima i prezimenima..


GLAVNI ZA ISELJAVANJE JE BIO MILAN ULEMEK - LEGIJA , uz pomoć pojedini ljudi iz sela a glavni seoski vodja je LJLJANA RUDIKA i tadašnji pravoslavni pop kao i još neki ljudi danas neki i pokojni , naravno uz sve to je glavna osovina bila od Načelnika Policije Indjije ( 1991-1992) i čitavog sustava tadašnje milicije , glavni za otkucavanje i informiranje kao i spisak koga treba iseliti u sup-u je bio dugogodišnji seoski milicajac (BRKO) koji je kasnije nagradjen i danas je visoko rangiran u Indjijskom mup-u pa potom Predsjednika općine (Radikala koji je došao na vlast 1991 upravo zahvaljujući situaciji u Slankamenu )
 

Ни један хрват из Војводине није отеран! Под притиском избеглих срба из Хрватске 1991.године, отишло је пар стотина хрвата из целе Србије!
Већина од њих су отишли добровољно и разменили су имовину са српским избеглицама!
Било је туча,псовки и ситних инцидената у Хртковцима и ништа више од тога,те инциденте су изазвали избегли срби!
Не може се то поредити са покољима које су направили хрватски фашисти!
Кад смо већ код ове иницијативе да се испитају наводна протеривања хрвата из Војводине,то подржавам али исто тако би волео да водим да неки хрват у Хрватској једну реч каже о процесуирању хрватских злочинаца и повратку отете имовине протераним србима! Тога нема нити ће бити јер хрвати нису људи већ човеколики фашисти!
У Београду данас живи око 20 000 хрвата у Војводини такође живе хрвати које нико није ни дирао за време рата!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top