Војводина уживо: Грухоњић добија паре од страних донација

Можда сваки магарац може, али неки рандом лик, нико и ништа, још муслиман, који се довукао у Србију 91 или 92-ге, па из тога ничега постао председник неког маргиналног "независног" Удружења које је према свим српским властима, а онако испод жита према Србима као појави изражавало, да тако кажемо, критичан став, и још жестоки заговорник војвођанерства, и истовремено противник Републике Српске...тешко да може без баш добре патронаже.

Патронаже са Бањице.
Gruhonjićeva patronaža nije sa Banjice-:)))))

On nije u širem smislu reči pametan, ali je hrabar, marljiv i ima socijalnu inteligenciju. U mrtvom akademskom moru on je uz malo veza postao profesor. I ja bih u bilo kojoj struci pre zaposlio njega nego nekoga od bezbroj tatinih ili maminih sinova.

On govori ono što Vučić u stvarnosti radi. Zato je dušu dao da bude žrtveni jarac. Vlast se prema Srbima ponaša na potpuno isti način na koji Gruhonjić govori o njima.

Нисам нешто гледао, није ме претерано занимало, али чим се јаве Чанак и Драшковић, отприлике ми све јасно.
E, to je cena koju Gruhonjić plaća. Tačnije, deo cene. Da se ološ preko njega pere.

1712487818951.png

Akademska zajednica o Gruhonjiću: Svako ima pravo na slobodu izražavanja mišljenja u okvirima koji su Ustavom i zakonima definisani

"Nesaglasnost u mišljenjima o nekom društvenom pitanju ne može i ne bi smela da bude razlog za uručivanje otkaza"

Filozofski-fakultet-Dinko-foto-Beta-3-1024x683.jpg

05. АПР 2024.

Povodom nedavnih dešavanja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i zahteva da se prof. dr Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog izjava u javnosti, oglasila se akademska zajednica među kojima ima 740 potpisnika.

Saopštenje prenosimo u celosti.

Poštovani i poštovane,

Mi, dolepotpisani, članovi i članice akademske zajednice ovim putem se oglašavamo povodom nedavnih dešavanja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i zahteva da se prof. dr Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog izjava u javnosti.

Iako među nama postoje različita mišljenja o temama o kojima govori kolega Gruhonjić, ono oko čega smo saglasni jeste da svako ima pravo na slobodu izražavanja mišljenja u okvirima koji su Ustavom i zakonima definisani.

Poštovanje različitih mišljenja u pogledu otvorenih društvenih pitanja i društveni dijalog čine jedno društvo jačim i omogućavaju mu da pronađe najbolja ili najmanje loša rešenja.

Nesaglasnost u mišljenjima o nekom društvenom pitanju ne može i ne bi smela da bude razlog za uručivanje otkaza. Ukoliko bi, uprkos tome, prihvatili takvu praksu, to bi ukazivalo da prihvatamo jednoumlje i konformizam kao osnovne vrednosti, a da je podobnost mišljenja valjan kriterijum za izbor ili otpuštanje nastavnog osoblja.

Stoga, očekujemo od predstavnika Univerziteta u Novom Sadu i fakulteta u njegovom sastavu da nam se pridruže u zalaganju za ove društvene vrednosti koje su ugrađene u Ustav i zakone Republike Srbije i da, u skladu sa njima, zaštite pravo na slobodu izražavanja mišljenja zaposlenih na Univerzitetu i autonomiju Univerziteta i fakulteta da biraju nastavnike u skladu sa propisanim akademskim kriterijumima.

4. april 2024. godine link (ceo tekst)

Akademska zajednica o Gruhonjiću: Svako ima pravo na slobodu izražavanja mišljenja u okvirima koji su Ustavom i zakonima definisani

"Nesaglasnost u mišljenjima o nekom društvenom pitanju ne može i ne bi smela da bude razlog za uručivanje otkaza"

Filozofski-fakultet-Dinko-foto-Beta-3-1024x683.jpg

05. АПР 2024.

Povodom nedavnih dešavanja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i zahteva da se prof. dr Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog izjava u javnosti, oglasila se akademska zajednica među kojima ima 740 potpisnika.

Saopštenje prenosimo u celosti.

Poštovani i poštovane,

Mi, dolepotpisani, članovi i članice akademske zajednice ovim putem se oglašavamo povodom nedavnih dešavanja na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i zahteva da se prof. dr Dinku Gruhonjiću uruči otkaz zbog izjava u javnosti.

Iako među nama postoje različita mišljenja o temama o kojima govori kolega Gruhonjić, ono oko čega smo saglasni jeste da svako ima pravo na slobodu izražavanja mišljenja u okvirima koji su Ustavom i zakonima definisani.

Poštovanje različitih mišljenja u pogledu otvorenih društvenih pitanja i društveni dijalog čine jedno društvo jačim i omogućavaju mu da pronađe najbolja ili najmanje loša rešenja.

Nesaglasnost u mišljenjima o nekom društvenom pitanju ne može i ne bi smela da bude razlog za uručivanje otkaza. Ukoliko bi, uprkos tome, prihvatili takvu praksu, to bi ukazivalo da prihvatamo jednoumlje i konformizam kao osnovne vrednosti, a da je podobnost mišljenja valjan kriterijum za izbor ili otpuštanje nastavnog osoblja.

Stoga, očekujemo od predstavnika Univerziteta u Novom Sadu i fakulteta u njegovom sastavu da nam se pridruže u zalaganju za ove društvene vrednosti koje su ugrađene u Ustav i zakone Republike Srbije i da, u skladu sa njima, zaštite pravo na slobodu izražavanja mišljenja zaposlenih na Univerzitetu i autonomiju Univerziteta i fakulteta da biraju nastavnike u skladu sa propisanim akademskim kriterijumima.

4. april 2024. godine link (ceo tekst)
Potpisa i kuso i repato.

1712723299210.png

Profesor: Ovo je odavno prevazišlo “slučaj Dinko Gruhonjić”

"Podrška studenata - ne može biti jasnije i bolje potvrde da svoj posao obavljam kvalitetno, časno i pošteno"

Dinko-Gruhonjic-foto-N1.png

09. АПР 2024.

Novinar i profesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Dinko Gruhonjić postao je meta nezapamćene hajke, javnih prijetnji i napada. Gruhonjić, zajedno s koleginicom Anom Lalić, suočava se s ozbiljnim bezbjednosnim izazovima.

U razgovoru za Portal Aktuelno kazao je da su čak i njihove porodice takođe ugrožene.

”Osjećamo se izrazito nebezbjedno, i koleginica Ana Lalić i ja, i naše porodice. Razlog za to je što je hajka na nas organizovana sa vrha države”, rekao je Gruhonjić za Portal Aktuelno.

Aktuelno: Kako komentarišete reakciju predsjednika Srbije Aleksandra Vučića na progon kroz koji prolazite i da li je upravo SNS režim doprinio ovakvoj atmosferi koja vlada Srbijom gdje se maltene stimuliše progon neistomišljenika?

GRUHONJIĆ: Mislim da je najbolje da se poslužim citatom moga kolege i novinarskog uzora Viktora Ivančića, kako bih odgovorio na vaše pitanje. Prema Viktorovom “prevodu”, Vučić je zapravo rekao sljedeće: “Protivim se tome da Gruhonjića pogodi metak što sam ga upravo ispalio u smjeru njegovih grudi!”
Uostalom, evo Vučićeve izjave u cjelosti: “Molim da ne prete Dinku Gruhonjiću. Sve najgore mislim o njegovim izjavama, ali ću svim silama da štitim njegov fizički integritet. Sram ga bilo za Dinka Šakića. Ustaški zlikovac koji je poklao desetine hiljada Srba. Sram te bilo za to. To ne znači da neko sme da ugrožava njegov fizički integritet”.

Dakle, imamo predsjednika Republike koji me optužuje za nešto što nikada nisam izgovorio, čime potvrđuje da je on komandant cijele harange. Samim tim, optužujem ga javno da će biti direktno odgovoran ako se išta desi mojoj porodici i meni.

Aktuelno: Kako se osjećate povodom podrške koju dobijate od svojih studenata i međunarodne akademske zajednice?

GRUHONJIĆ: To vam je ono da u svakom zlu uvijek ima i dobroga. Ta podrška nam je pomogla da držimo glavu iznad vode, da se ne utopimo u mržnji koju sipaju sa skupštinske govornice, sa medijskih televizijskih trovačnica, sa stranica tabloidnog radioaktivnog otpada, iz mračnih rupa društvenih mreža… Izvešćemo na svjetlost dana ta bića mraka. Mora se znati ko su ti ljudi koji su nam okupirali fakultet, imenima i prezimenima. Mora se znati ko su ti ljudi koji našim porodicama prijete silovanjem, klanjem, ubijanjem… Mi ćemo objavljivati njihova imena, njihove profile. I, kao što sam rekao, tužićemo sve redom.
Podrška akademskih kolega iz Srbije, regiona i iz svih dijelova demokratskog svijeta je za nas veoma važna. Ali mi je, neka oproste svi ostali, najvažnija podrška mojih studenata. Za jednog nastavnika i pedagoga, ne može biti jasnije i bolje potvrde da svoj posao obavlja kvalitetno, časno i pošteno.
Nažalost, zbog podrške meni, sada su i kolege i studenti u Novom Sadu, koji su me odreda podržali imenom i prezimenom, trpe gnusne prijtnje i uvrede, pa čak i prijetnje smrću. Drugim riječima, ovo je odavno prevazišlo “slučaj Dinko Gruhonjić”.

Aktuelno: Kakve korake preduzimate kako biste zaštitili svoju porodicu i sebe, imajući u vidu ozbiljnost prijetnji koje ste dobili?

GRUHONJIĆ: Nije lako preduzimati korake ako znate da iza hajke na vas stoji predsjednik države. Međutim, nismo malodušni, mi se branimo, a i te kako ćemo i napadati, na način na koji najbolje umijemo: javnošću, i pisanjem, i govorenjem. Podnijećemo tužbe protiv svih onih koji učestvuju u ovom užasu koji priređuju nama i našim familijama, kolegama sa fakulteta, studentima… Sve mora ostati zapisano, dokumentovano i sve mora doći pred sud.
Ani Lalić i meni je iz policije saopšteno da “vrše bezbednosne provere”, ali nismo dobili informaciju da li su te provjere završene, iako je od dana ispisivanja grafita na ulaznim vratima zgrade u kojoj živim sa porodicom prošlo više od 15 dana, a od dana kada je Ana Lalić počela dobijati brutalne prijetnje smrću je bezmalo prošlo mjesec dana.

Aktuelno: Da li smatrate da je vaša situacija lični napad usmjeren direktno na vas ili je u pitanju širi problem opšte represije u Srbiji?

GRUHONJIĆ: To je dio šireg problema. Ja nisam ni prvi ni posljednji novinar i profesor u Srbiji koji se suočava sa ovakvom harangom. I ranije sam bio na meti, zapravo otkako se bavim novinarstvom, duže od 25 godina. Ali, nikada ovako dugo i organizovano, u jednoj potpuno patološkoj inverziji stvarnosti. I ja i svi slični meni – a nema nas baš previše u Srbiji koji se bavimo kritikom kleronacionalizma – zatim kolege koje se bave razotkrivanjem korupcije i kriminala u zemlji u kojoj se odavno ne prepoznaje razlika između organizovanog kriminala i države, profesori koji imaju hrabrosti da budu javni kritičari režima… – neprestano smo na meti režima. Ali, vidite, podršku slobodi govora, to jest Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i meni, potpisalo je do sada 740 kolega sa univerziteta iz Srbije. I biće ih još. To je koliko do juče bilo gotovo nezamislivo. To je, znate, zametak pobune. I znak da je režim udario na tvrdo. I da sada izvlači čak i Šešelja na televiziju da čita spiskove sa imenima i prezimenima ljudi koji su me podržali. A zbog čitanja spiskova je već jednom robijao 10 godina u Hagu.

Aktuelno: Kako gledate na postupke rektora Novosadskog fakulteta u vezi sa Vama i vašim radom?

GRUHONJIĆ: Ispod je moje akademske časti da komentarišem izjave rektora Univerziteta Dejana Madića. Mislio sam da se rektor razumije u procedure na koji način neki nastavnik može dobiti otkaz, kao i da se razumije u značenje riječi sloboda govora i mišljenja. Umjesto toga, on čita iz konteksta istrgnute moje publicističke kolumne i izriče mi presudu, u društvu tzv. studenata koji na Filozofski fakultet upadaju sa majicom sa likom Milorada Ulemeka Legije, osobe koja je osuđena na ukupno 95 godina robije, zbog organizovanja atentata na premijera Zorana Đinđića, ubistva bivšeg predsjednika Srbije Ivana Stambolića i pokušaja atentata na nekadašnjeg opozicionog prvaka Vuka Draškovića. Pa sad vi vidite ko u stvari treba da dospije pred etičku komisiju: rektor Dejan Madić ili ja. Uostalom, proceduralno se to pitanje mora postaviti. I postaviće se.

Aktuelno: Šta mislite o reakciji međunarodnih institucija i zvaničnika, posebno Misije OEBS-a u Srbiji, na situaciju koju prolazite?

GRUHONJIĆ: Reakcije su tu, ima ih puno, mi smo zahvalni zbog toga, alarmirali smo svakoga koga smo mogli: u novinarskom, akademskom i diplomatskom svijetu. Režimu je jasno predočeno da će Srbija snositi ozbiljne političke posljedice bude li se nešto desilo Ani Lalić i meni ili bilo kome od kolega novinara, profesora i studenata. Teško mi je da iz ove perspektive pravim planove za budućnost, jer smo u fazi samoodbrane, za šta je potrebna ogromna energija.

Aktuelno: Koje konkretne korake ili mjere smatrate neophodnim kako bi se riješili problemi slobode izražavanja i bezbjednosti novinara i profesora u Srbiji?

GRUHONJIĆ: Unutar zemlje, daleko veća solidarnost među ugroženim grupama, kao što su novinari, profesori i svi slobodnomisleći ljudi. Vidimo na ovom slučaju da je to i te kako moguće. Znate, autokratski režimi su onoliko jaki koliko je otpor prema njima slab. A ovdje je realno do sada bio slab i zbog toga je Vučiću tako lako pošlo za rukom da zarobi institucije i skoro cijelu državu.

Najveći problem je slaba opozicija, koja je takođe izložena teškoj represiji već 12 godina. S druge strane, bez obzira na te objektivno veoma otežavajuće faktore, ona je morala za sve ove godine da bude hrabrija i sposobna da se bolje organizuje, da razvije daleko bolju infrastrukturu i – najvažnje od svega – da ima politiku koja bi bila stvarna alternativa Vučićevom militantnom kleronacionalizmu i politici “srpskog sveta”, a ne da koketiraju sa tom istom politikom, pokušavaju Vučića prestići zdesna, što je naravno nemoguće.

Aktuelno: Kako komentarišete poređenje između trenutne situacije i slučajeva ubistava novinara poput Slavka Ćuruvije i Milana Pantića?

GRUHONJIĆ: To poređenje nisam napravio ja, već šef Misije OEBS-a u Srbiji, gospodin ambasador Jan Bratu.

1712811048646.png

Gruhonjić: Hajka na Nikolaidisa, Batrićevića i mene dio je istog scenarija iza kojeg stoje zvanični i crkveni Beograd

"Naglašavam posebno dijelove Crkve Srbije koji stoluju u glavnom gradu Vojvodine"

dinko-gruhonjic-223206-725x407.jpeg

10. АПР 2024.

„Opravdano sumnjam i da iza hajke na mene, pored samog Aleksandra Vučića i visokih funkcionera Srpske napredne stranke (SNS), stoje i dijelovi crkve Srbije koji bi odavno željeli da me nema. Naglašavam posebno djelove koji stoluju u glavnom gradu Vojvodine“, istakao je u razgovoru za Portal Analitika novinar i profesor Filozofskog fakulteta (FF) u Novom Sadu, Dinko Gruhonjić.

Podsjetimo, naš sagovornik je već sedmicama izložen progonu visokih državnih i partijskih funkcionera ali i, da stvar bude gora, rukovodstva Univerziteta u Novom Sadu na kojem je zaposlen. Hajka je vrhunac doživjela kada je grupa uglavnom nepoznatih mlađih osoba okupirala Filozofski fakultet u Novom Sadu tražeći da se Gruhonjiću, zbog njegovih stavova i pisanja, uruči otkaz.

Pokušaj ponovnog uvođenja delikta mišljenja

„Fakultet je odblokiran nakon inscenirane posjete rektora Novosadskog univerziteta Dejana Madića koji je došao navodno da pregovara sa tzv. nezadovoljnim studentima i na taj događaj pozvao samo režimske medije. Međutim, imali smo danonućnu stražu koju su organizovali profesori i nadgledali što se dešava ispred zgrade fakulteta tako da smo animirali novinare nezavisnih medija koji su se odmah stvorili i postavljali vrlo neugodna pitanja rektoru“, podsjeća Gruhonjić.

Ističe i kako je rektor Madić došao ispred zgrade Fakulteta a da nije pozvao dekanicu Ivanu Živančević Sekeruš.

„Umjesto toga, došao je u pratnji dekana Fakulteta tehničkih nauka i dekana Fakulteta fizičke kulture i izgovorio niz stvari koji su meni ispod akademske časti da ih uopše komentarišem. Naime, rektor Univerziteta je podržao tzv. studente u njihovom ultimatumu da se meni uruči otkaz. Između ostalog i na način da je čitao izvode iz mojih publicističkih kolumni. Dakle, odlomke kao argument za govor mržnje. Drugim riječima, kao argument za uvođenje kategorije koje se mi stariji sjećamo iz nekih totalitarnih sistema a to je delikt mišljenja“, ukazuje Gruhonjić.

Sagovornik Analitike napominje da su rektor Madić i dekani koji su bili sa njim podržali posljednju kandidaturu Aleksandra Vučića za predsjednika Srbije te je, kaže, potpuno jasno da „oni nijesu ni rektori ni dekani, nego saučesnici u pokušaju rušenja autonomije Filozofskog fakulteta a samim tim i Univerziteta u Novom Sadu“.

„Oni su za Etičku komisiju a ne ja“, kategoričan je Gruhonjić.

Iza progona stoji režim Aleksandar Vučića

Kaže kako se radi privremenoj obustavi blokade i da su tzv. nezadovoljni studenti poručili da će ukoliko im se ne svidi odluka Etičke komisije i njemu se ne uruči otkaz, nastaviti sa blokadom.

„To je nevjerovatno nepoznavanje procedure, prije svega Studentskog parlamenta FF, studenta prodekana FF kao i Studentskog prlamenta Univerziteta u Novom Sadu. Zaista zvuči potpuno nevjerovatno, da ne upotrijebim težu riječ, da oni očekuju od Etičke komisije da uruči otkaz profesoru. To je prosto proceduralno nemoguće. To nije u ingerencij Etičke komisije. Što znači da je to još samo jedan kamičak u pokušaju mog političkog progona“, izričit je Gruhonjić.

Iza svega, naglašava, stoji režim Aleksandra Vučića, što, kako napominje, on i tvrdi od početka hajke.

„Jedan primjer ću navesti. U srijedu 20. marta je sa skupštinske govornice visoki funkcioner Vučićeve partije Milenko Jovanov izrekao jezive šovinističke uvrede na moj račun i samo nekoliko sati nakon toga pojavili su se na ulazu u našu zgradu, gdje živim sa porodicom, grafiti kojima kojima se eksplicitno prijeti mojim ubistvom. Dakle, gospodin Jovanov je na taj način postao ako ne organizator a onda sasvim sigurno inspirator teških prijetnji srmću“, podvlači Gruhonjić.

Potom smo, podsjeća, imali izjave „različitih Vučićevih čauša“ i na kraju izjavu samog predsjednika Srbije.

„Vučićeva izjava je bila u njegovom stilu vrhunski licemjerna. U jednoj ruci kao drži nekakav cvijet i govori o tome kako mene niko ne smije fizički da ugrožava i kako ja imam pravo na sopstveno mišljenje a onda poteže nož iz druge ruke i kaže da mene treba da bude sramota zbog nečega što zapravo i nijesam rekao. I to mi govori osoba koja nikada u životu nije znala ni što je sram ni što je stid“, ističe Gruhonjić.

To je, kaže, bio još jedan okidač za nastavak kampanje koja protiv njega, njegove koleginice, predsednice Nezavisnog društva novinara Vojvodine Ane Lalić, a sada, kako je rekao, i protiv studenata i kolega sa FF i Novosadskog univerziteta koji su ga podržali, traje već skoro čitav mjesec u kontinuitetu i bez prestanka.

„Ovako nešto u svojoj novinarskoj i profesorskoj karijeri za duže od 20 godina nikada nijesam doživio. Bio sam nebrojeno puta na meti ekstremno desničarskih partija i njihovih hordi zla ali nikada ovako intenzivno i ovako hajkaški i, da budemo potpuno otvoreni, veoma veoma opasno. Jer, ako iza hajke na vas stoji država i ako predsjednik države to svojim riječima potvrđuje to je situacija koja, složićete se, nije nimalo jednostavna za izdržati“, naglašava Gruhonjić.

Sagovornik Analitike kaže kako ne zna zašto je hajka na njega pokrenuta u ovom momentu, iako identične stavove javno zastupa već godinama.

„To je pitanje za režim. Postoji raznorazni scenariji koje čitam po medijima. Da je to zapravo, ono što se sasvim sigurno može pretpostaviti, pokriće za neke kriminalne djelatnosti jer je u Srbiji odavno nestala granica između države i organizovanog kriminala. Oni su se stopili u jedno. Drugi kažu da je razlog priprema za lokalne izbore. Treći da je to što se pokušava prikriti afera prodaje zgrade generalštaba u Beogradu ni manje ni više zetu Donalda Trampa“, navodi Gruhonjić.
Ipak, naš sagovornik naglašava kako bi četvrti razlog možda bio i najopasniji po bezbjednost njega i njegovih kolega.

„A to je da je režim u panici s obzirom na to da od momenta od kada su napravili ogromnu grešku sa pokušajem terorističkog upada na sjever Kosova krajem septembra prošle godine. Njima je izmaknut tepih ispod nogu u smislu da i dalje glumataju pred zapadnim partnerima da su nekakav faktor regionalne stabilnosti. Nama je jasno odavno da to nijesu, nego da su piromani koji izazivaju požare po Balkanu a potom se predstavljaju kao vatrogasci“, ukazuje Gruhonjić.

Napominje i da svi događaji koji su uslijedili poslije neuspješne operacije na Kosovu (Banjska), prije svega rezolucija Evropskog parlamenta o nepravilnostima na izborima u Srbiji, pokazuju da se je taj, kako je rekao, prilično licemjeran odnos Zapad prema Vučićevom režimu bliži kraju.
„Naravno da su svi upućeni političari na Zapadu znali da još od 2012. kada je Vučić došao na vlast nema slobodnih izbora i da su svi pokradeni. Ali evo sada su to konačno jasno i glasno izrekli i u rezolucijama i u različitim osudama. Očigledna je stvar da se pritisak na Vučićev režim pojačava i da će oni polako ali sigurno biti satjerani uz zid. Kao što znamo, autoritarni režimi koji inkliniraju da postanu totalitarni, što je u Vučićevom slučaju izvjesno, u panici ne biraju sredstva. I to je još jedan od razloga za moju duboku zabrinutost za koleginicu Lalić i mene, naše porodice, kolege sa Fakulteta i studente kojima se svima odreda takođe prijeti“, upozorava Gruhonjić.

Dodaje kako se svi sjećamo što je radio Slobodan Milošević kada je osjetio da je „satjeran u ćošak“, te naveo tragične slučajeve Slavka Ćuruvije i Ivana Stambolića, kao i pokušaj atentata na Vuka Draškovića tadašnjeg opozicionog prvaka.

„Sjećamo se i da je Milošević nakon potpisivanja Dejtonskog sporazuma proglašen faktorom stabilnosti i mira na Balkanu ali da je vrlo brzo poslije toga izgubio tu ‘auru’ i završio kako je završio“, napominje Gruhonjić.

Vlast u Crnoj Gori sluša naređenja iz Beograda

Osvrnušvi se na slučajeve progona crnogorskih intelektualaca Andreja Nikolaidisa i Bobana Batrićevića, Gruhonjić je istakao da je u pitanju dio istog scenarija kao i kampanja protiv njega.

„Vlast u Crnoj Gori sluša naređenja iz Beograda. Nema tu nikakve dvojbe. To su naređenja iz političkog Beograda i crkvenog Beograda. Odnosno sa strane crkve Srbije. Iza napada na nas stoje potpuno iste osobe i ista velikosprska militantna politika“, jasan je Gruhonjić.

Sagovornik Analitike ukazuje da je profesor Batrićević prolazio kroz jedan kafkijanski proces.

„Ne isključujem mogućnost da ću i ja prolaziti kroz tu vrstu ‘toplog zeca’ i da će me kinjiti jer mislim da ovo nije bitka nego rat i da oni neće tako lako odustati. Jer je jedan, ne mogu više reći kolega, ali jedan član Senata Novosadskog univerziteta rekao da što god da Filozofski fakultet uradi ‘Dinko će visiti’. Da li ću visiti baš u bukvalnom smislu ili simbolički to ostaje da se vidi. To je pitanje za njega i za njih“, poručuje Gruhonjić.

Ističe i kako je slučaj spaljivanja lutke Nikolaidisa u Herceg Novom do sada „najmračniji i potpuno zastrašujući primjer progona“.

„Jer kada počnu spaljivati knjige još koliko sjutra će spaljivati i ljude. Plašim se da to vrijedi i za lutke. I da se to još dešava na karnevalu je potpuni apsurd jer su oni smišljeni u Srednjem vijeku od strane tadašnjih vladajućih staleža da bi ‘široke narodne mase’ dobile oduška da se rugaju vlastima i da ne budu kažnjene zbog toga. Ovdje smo imali potpuni suprotnu situaciju gdje su osobe sa nekakvim kukuljicama koje nalikuju na one Kju-kluks-klana, simbolički spaljivale ne predstavnike vlasti već Nikolaidisa, kao jednog od najglasnijih kritičara vlasti“, kazao je Gruhonjić.

Kao što je, podsjeća on, napisao Viktor Ivančić, kukuljice su njihova prava lica.

„Tek kad su skinuli maske i kukuljice, to je lice koje se čini čovjekolikim, a to su zapravo maske. I to je, da ponovim, dio potpuno istog rukopisa koji dolazi iz istih centara svjetovne i duhovne moći“, zaključio je Gruhonjić.

1712817874298.png

Studenti: Studentski parlament u Novom Sadu je eksponent režima, a ne predstavnik studenata

"Uprkos tome, predsednica parlamenta Ivana Macak ima smelosti da govori u ime svih studenata"

Studenti-u-Filozofskom-fakultetu-foto-Radio-021-1024x494.jpg

10. АПР 2024.

Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu radi kao eksponent režima, a ne kao zastupnik studentskih interesa, a rad tog tela obeležen je neodržavanjem sednica, donošenjem odluka bez potrebnog kvoruma, netransparentnim upravljanjem finansijama i neprofesionalnošću, kazali su novinarima predstavnici neformalnih studentskih organizacija sa tog fakulteta.

Neformalna organizacija Studentska konekcija navela je da je u 2023. godini devet od 15 članova parlamenta predalo inicijativu za smenu predsednice i studenta prodekana Filozofskog fakulteta.

Kako su naveli, tada su dva člana dala ostavku “zbog raznoraznih pritisaka kojima su bili izloženi”, nakon čega je predsednica Studentskog parlamenta raspisala dopunske izbore za dva člana sa svoje liste.

Predsednica Studentskog parlamenta je Ivana Macak, koja je na izborima za Skupštinu Vojvodine u decembru 2023. godine bila četvrta na listi kandidata za poslanike Ruske stranke.

Od ukupno 15 članova Studentskog parlamenta, sedam članova je u tom periodu zbog nezadovoljstva funkcionisanjem Studentskog parlamenta i Savezom studenata formiralo neformalnu organizaciju pod nazivom Studentska konekcija, koja se zalaže za transparentnost u radu, kako parlamenta, tako i studentskih organizacija, zaštitu prava studenata, podizanja studentskog standarda i uslova studiranja, navela je Studentska konekcija u svojoj objavi na društvenim mrežama.

Prema njihovim rečima, sve sednice parlamenta, od septembra 2023. godine, zakazane su kao „hitne elektronske“ i na njima nijednom nije glasalo dovoljno članova da bi se odluke usvojile.

„Uprkos tome, predsednica parlamenta ima smelosti da govori u ime svih studenata.
Smatramo da studenti treba da budu upoznati sa dešavanjima na svom fakultetu“, naveli su iz Studentske konekcije.

Iz neformalne organizacije STAV (Studenti protiv autoritarne vlasti) kazali su novinarima da su sednice koje je Studentski parlament zakazivao i sprovodio same po sebi vrlo problematične i upitne.

„Jako se lepo politička situacija u državi ogleda i na primeru rada Studentskog parlamenta. Pritom, ne znamo da li sednicom može da se nazove nešto čemu prisustvuje pet osoba. Njihov rad je krajnje neprofesionalan i zbog drugih stvari”, naveli su iz Stava.

Izbori za Studentski parlament Filozofskog fakulteta u Novom Sadu održaće se 16. aprila, verovatno samo sa jednom listom, za koju studenti iz neformalnih organizacija kažu da je podržana od strane režima.

Iz STAV-a su dodali da se neće kandidovati na izborima za Studentski parlament jer je zbog promene Pravilnika o sprovođenju izbora “gotovo nemoguće” da se neformalne grupe kandiduju.

„Da bi se neformalna grupa kandidovala potrebno je da deset odsto od ukupnog broja studenata na fakultetu da svoj potpis, što je više od 500. Uz to, potrebno je da svi oni idu lično da podnose formular, dakle to podrazumeva da skoro 600 ljudi nekako odobrovoljite da izdvoje svoje vreme i da predaju formular s imenom prezimenom i još nekim podacima“, objasnili su iz STAV-a.

Problemi sa organizovanjem studenata na Filozofskom fakultetu zabeleženi su i na izborima za Studentski parlament 2022. godine, kada su uočene brojne neregularnosti, koje je utvrdila i nadležna inspekcija.

Studentski parlament Filozofskog fakulteta podneo je Etičkoj komisiji svoga fakulteta prijavu protiv profesora Dinka Gruhonjića zbog navodnog govora mržnje.

Gruhonjića su optužili za govor mržnje na osnovu izmontiranog video snimka sa tribine u Dubrovniku od pre godinu dana, gde je on navodno veličao ratnog zločinca iz Drugog svetskog rata, što je profesor oštro demantovao i podsetio da je celu svoju novinarsku i profesorsku karijeru proveo kao dosledni borac protiv nacionalizma i protiv veličanja politike ratnih zločina u regionu.

Etička komisija je Studentskom parlamentu vratila prijavu protiv Gruhonjića na dopunu, za šta imaju rok od 30 dana.

Dinko Gruhonjić je na jednom skupu nedavno rekao da ima potpuno pouzdanu informaciju da su se članovi Studentskog parlamenta Univerziteta u Novom Sadu sastali sa visokim funkcionerom Srpske napredne stranke u jednom novosadskom restoranu.

Dodao je da je taj sastanak održan neposredno pre početka blokade Filozofskog fakulteta, koja je trajala od četvrtka, 28. marta, do nedelje, 31. marta.
Kako su mediji izvestili, u blokadi Filozofskog fakulteta učestvovale su i osobe koje nisu studenti, kao i mnogi koji nisu studenti Filozofskog fakulteta.
Pojedini mediji i opozicione partije su tvrdili da su u blokadi učestvovali i radnici javnih i komunalnih preduzeća u Novom Sadu.

Jedan od učesnika blokade je u zgradu Filozofskog fakulteta upao u majici sa likom Milorada Ulemeka Legije.

Ulemek je osuđen na 40 godina zatvora zbog atentata na premijera Srbije Zorana Đinđića, na još 40 godina zbog ubistva nekadašnjeg predsednika Srbije Ivana Stambolića i na 15 godina zatvora zbog pokušaja atentata na nekadašnjeg opozicionog lidera Vuka Draškovića.

Filozofski fakultet se nalazi u Ulici Zorana Đinđića. Pokojni premijer je bio i zaposlen na tom fakultetu.

Taj mladić u majici sa Legijinim likom je nosio transparent “Moj sinko samo nikad kao Dinko”.

Blokada je ukinuta u nedelju, 31. marta popodne, kada je pred fakultet došao rektor Dejan Madić, zajedno sa dekanima Fakulteta tehničkih nauka Borisom Dumnićem i Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrikom Dridom.

Oni su podržali studentske zahteve i optužili Gruhonjića za govor mržnje, tako što je rektor Madić čitao rečenice iz Gruhonjićevih publicističkih kolumni, izvađene iz konteksta.

Gruhonjić je takav postupak rektora prokomentarisao rečima da mu je “ispod akademske časti” da komentariše rektorove postupke i poručio da će se videti ko u stvari treba da ide pred etičku komisiju – rektor ili on.

Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu najavio je da će se blokada nastaviti ukoliko Gruhonjić ne dobije otkaz.

Rektor Dejan Madić na sastanak sa studentima koji su blokirali fakultet nije pozvao dekanicu Filozofskog fakulteta Ivanu Živančević Sekeruš, što je ona oštro osudila.

Dekanica je kazala i da ne želi da razgovara sa studentima koji postavljaju ultimatume i podsetila da postoje jasne procedure na univerzitetu na osnovu kojih neki profesor može dobiti otkaz, ali da se u te procedure ne ubrajaju ultimatumi.

1712817989280.png

BRANKO SEKULIĆ: Baraka četiri C

"U nemogućnosti da ubiju prazninu u sebi, nastoje ubiti puninu u drugima, u Ani i Dinku"

Branko-Sekulic5-1024x576.jpg

09. АПР 2024.

Ovo je odavno prestala biti priča o Dinku Gruhonjiću i Ani Lalić, ako je, uvjetno rečeno, ikad to i bila.

Jer, kako stvari stoje, oni su samo poslužili kao simboli obračuna jednog propalog političkog sustava sa obrazovanim i nepotkupljivim ljudima u generalu, onim ljudima koje države nastale raspadom Jugoslavije posebno ne trebaju, jer ih svakodnevno, iznova podsjećaju na sve ono što one nisu – smislene, konkretne i uspješne.

Ljudi poput Dinka i Ane su, ukratko, ona lica koja postjugoslavenskim vlastima govore kako nemaju budućnosti, pa čak i onda kad šute. A vlastima je ta vrst šutnje posebno nepodnošljiva, jer je ona jasan znak kako im se glas ljudskosti uopće ne obraća, takvima on naprosto nema što reći.

Rečene vlasti su pak, u pokušaju da umanje civilizacijsku tragičnost takve tišine koja ih okružuje, pribjegli raznim metodama kompenzacije. Pa su tako osnovali svoje klubove, svoja udruženja, svoja društva, svoje fakultete, dijele svojima ordenja, nagrade, doktorate… Ali džaba, jer tupež i borniranost nisu nikad uspjeli proizvesti pamet i humanost.

Stoga, kako se svako novo multipliciranje navedenog, nedvojbeno ukazuje samo još jednim dodatkom sveopćoj duhovnoj i intelektualnoj praznini kojom vlasti i njihovi pobornici zrače, pribjeglo se onom jedinom što im je preostalo – zastrašivanju i nasilju. Naime, u nemogućnosti da ubiju prazninu u sebi, nastoje ubiti puninu u drugima, te je upravo iz tog razloga, od izuzetne važnosti, preko Ane i Dinka, stati u obranu te punine i ne oklijevati to učiniti.

BRANKO SEKULIĆ: Baraka četiri C

"U nemogućnosti da ubiju prazninu u sebi, nastoje ubiti puninu u drugima, u Ani i Dinku"

Branko-Sekulic5-1024x576.jpg

09. АПР 2024.

Ovo je odavno prestala biti priča o Dinku Gruhonjiću i Ani Lalić, ako je, uvjetno rečeno, ikad to i bila.

Jer, kako stvari stoje, oni su samo poslužili kao simboli obračuna jednog propalog političkog sustava sa obrazovanim i nepotkupljivim ljudima u generalu, onim ljudima koje države nastale raspadom Jugoslavije posebno ne trebaju, jer ih svakodnevno, iznova podsjećaju na sve ono što one nisu – smislene, konkretne i uspješne.

Ljudi poput Dinka i Ane su, ukratko, ona lica koja postjugoslavenskim vlastima govore kako nemaju budućnosti, pa čak i onda kad šute. A vlastima je ta vrst šutnje posebno nepodnošljiva, jer je ona jasan znak kako im se glas ljudskosti uopće ne obraća, takvima on naprosto nema što reći.

Rečene vlasti su pak, u pokušaju da umanje civilizacijsku tragičnost takve tišine koja ih okružuje, pribjegli raznim metodama kompenzacije. Pa su tako osnovali svoje klubove, svoja udruženja, svoja društva, svoje fakultete, dijele svojima ordenja, nagrade, doktorate… Ali džaba, jer tupež i borniranost nisu nikad uspjeli proizvesti pamet i humanost.

Stoga, kako se svako novo multipliciranje navedenog, nedvojbeno ukazuje samo još jednim dodatkom sveopćoj duhovnoj i intelektualnoj praznini kojom vlasti i njihovi pobornici zrače, pribjeglo se onom jedinom što im je preostalo – zastrašivanju i nasilju. Naime, u nemogućnosti da ubiju prazninu u sebi, nastoje ubiti puninu u drugima, te je upravo iz tog razloga, od izuzetne važnosti, preko Ane i Dinka, stati u obranu te punine i ne oklijevati to učiniti.
još jedan plaćenik postjugoslovenske titoističke udbe i bagre

Уместо да изумру, они се још и коте.
nikada neće izumreti dok narod ne doživi renesansu i ne izdigne se iz potkupljivačkog mulja i kopmpletnu bagru titoističku konačno ne razbije što svakako nije lako.

braniti dinka može samo šljam . a jendi od onih koji su mu dali veliku pdoršku na kontra protestu su:
marinika
nenad čanak
bojan pajtić
borko stefanovič
vuk drašković izjavama u medijima

dakle ?

janso ko dan

Smradikali u akciji, napadaju profesore, učitelje, glumce, umetnike, ubijaju novinare, zatvaraju muzeje, bioskope, galerije. Hapse studente na protestima. Uglavnom SODOMA I GOMORA!
Kad si ti zadnji put bio u muzeju ili galeriji? Koliko često ideš u bioskop?

Gruhonjić: Hajka na Nikolaidisa, Batrićevića i mene dio je istog scenarija iza kojeg stoje zvanični i crkveni Beograd​

"Naglašavam posebno dijelove Crkve Srbije koji stoluju u glavnom gradu Vojvodine"

Gospodinu Dinku Š. Gruhonjiću se zbog ovog govora mržnje mora ukazati na određene posledice koje takvo ponašnje nosi sa sobom.

1712898362032.png

110 nastavnika i saradnika Akademije umetnosti u Novom Sadu podržalo kolege sa Filozofskog fakulteta

"Narušavanje zakona i principa autonomije ugrožava slobodno i nezavisno delovanja svih visokoškolskih ustanova u zemlji"

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/68/Petrovaradin_Fortress_8.8.2018_207.jpg

11. АПР 2024.

Ukupno 110 nastavnika i saradnika Akademije umetnosti Novi Sad uputilo je podršku Filozofskom fakultetu Univerziteta u Novom Sadu u borbi za autonomiju univerziteta.

„Mi, dolepotpisani, nastavnici i saradnici Akademije umetnosti Novi Sad, izražavamo solidarnost sa Filozofskim fakultetom Univerziteta u NovomSadu i podršku u poštovanju zakona i principa autonomije Univerziteta. Smatramo da narušavanje tih osnovnih načela ugrožava slobodno i nezavisno delovanja svih visokoškolskih ustanova u zemlji“, naveli su u pismu podrške.

Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu organizovao je u saradnji sa Studentskim parlamentom Filozofskog fakulteta blokadu te visokoškolske institucije u periodu od 28. do 31. marta i postavio ultimatum upravi Filozofskog fakulteta da da otkaz profesoru Dinku Gruhonjiću zbog navodnog govora mržnje.

Prethodno je Studentski parlament Filozofskog fakulteta podneo Etičkoj komisiji prijavu protiv profesora Gruhonjića, ali nisu čekali da Etička komisija održi sednicu, već su organizovali blokadu i postavili ultimatum.

Gruhonjića su optužili za govor mržnje na osnovu izmontiranog video snimka sa tribine u Dubrovniku od pre godinu dana, gde je on navodno veličao ratnog zločinca iz Drugog svetskog rata, što je profesor oštro demantovao i podsetio da je celu svoju novinarsku i profesorsku karijeru proveo kao dosledni borac protiv nacionalizma i protiv veličanja politike ratnih zločina u regionu.

Etička komisija je Studentskom parlamentu vratila prijavu protiv Gruhonjića na dopunu, za šta imaju rok od 30 dana.

Dinko Gruhonjić je nedavno izjavio da ima potpuno pouzdanu informaciju da su se članovi Studentskog parlamenta Univerziteta u Novom Sadu sastali sa visokim funkcionerom Srpske napredne stranke u jednom novosadskom restoranu.

Dodao je da je taj sastanak održan neposredno pre početka blokade Filozofskog fakulteta.

Kako su mediji izvestili, u blokadi Filozofskog fakulteta učestvovale su i osobe koje nisu studenti, kao i mnogi koji nisu studenti Filozofskog fakulteta.

Pojedini mediji i opozicione partije su tvrdili da su u blokadi učestvovali i radnici javnih i komunalnih preduzeća u Novom Sadu, kao i srednjoškolci.
Jedan od učesnika blokade je u zgradu Filozofskog fakulteta upao u majici sa likom Milorada Ulemeka Legije.

Ulemek je osuđen na 40 godina zatvora zbog atentata na premijera Srbije Zoran Đinđića, na još 40 godina zbog ubistva nekadašnjeg predsednika Srbije Ivana Stambolića i na 15 godina zatvora zbog pokušaja atentata na nekadašnjeg opozicionog lidera Vuka Draškovića.

Filozofski fakultet se nalazi u Ulici Zorana Đinđića. Pokojni premijer je bio i zaposlen na tom fakultetu.

Taj mladić u majici sa Legijinim likom je nosio transparent “Moj sinko samo nikad kao Dinko”.

Blokada je ukinuta u nedelju, 31. marta popodne, kada je pred fakultet došao rektor Dejan Madić, zajedno sa dekanima Fakulteta tehničkih nauka Borisom Dumnićem i Fakulteta sporta i fizičkog vaspitanja Patrikom Dridom.

Oni su podržali studentske zahteve i optužili Gruhonjića za govor mržnje, tako što je rektor Madić čitao rečenice iz Gruhonjićevih publicističkih kolumni, izvađene iz konteksta.

Gruhonjić je takav postupak rektora prokomentarisao rečima da mu je “ispod akademske časti” da komentariše rektorove postupke i poručio da će se videti ko u stvari treba da ide pred etičku komisiju – rektor ili on.

Studentski parlament Univerziteta u Novom Sadu najavio je da će se blokada nastaviti ukoliko Gruhonjić ne dobije otkaz.
Rektor Dejan Madić na sastanak sa studentima koji su blokirali fakultet nije pozvao dekanicu Filozofskog fakulteta Ivanu Živančević Sekeruš, što je ona oštro osudila.

Dekanica je kazala i da ne želi da razgovara sa studentima koji postavljaju ultimatume i podsetila da postoje jasne procedure na univerzitetu na osnovu kojih neki profesor može dobiti otkaz, ali da se u te procedure ne ubrajaju ultimatumi.

Указати му на најкраћи пут до граничног прелаза.
tom neonacistickom ispdrku da imamo srpsku vlast bi se oduzelo drzavljanstvo a potom imovina a na kraju bi ga se dovelo da granice i sutnulo nogom u dupe nazad do 23% trokutistana

1712999878655.png

CRNOGORSKA LEKCIJA MUHAREMU BAZDULJU: "Nemanja Kusturica bez evropske i holivudske biografije, ponukan svetom ljudskom dužnošću, oglasio se na propagandnim Vučićevim jazbinama..."

A znamo da je frustracija emocionalno iskustvo koje nastaje kad se želje i stvarnost ne podudaraju.

bazdz.jpg

MUHAREM BAZDULJ

Prije 3h

Piše Đorđe Šćepović

U skladu s odavno prigrljenim religijskim svjetonazorima Muharema Bazdulja, mogli bismo glede njegovog najnovijeg izliva licemjerja sasvim hrišćanski uskliknuti: Bazdulj se javi! Ovaj Nemanja Kusturica bez evropske i holivudske biografije, ponukan svetom ljudskom dužnošću, oglasio se na propagandnim jazbinama Aleksandra Vučića, navodno braneći Dinka Gruhonjića, a zapravo se pridružujući rulji koja linčuje. Linču koji je Gruhonjiću upriličio Bazduljev patron Vučić.

Linč su, naravno, kreirale službe srpskog autokrate, diktirajući SNS tabloidima naslove i tekstove koji su na čelu Dinka Gruhonjića nacrtali metu. Metu za odstrijel. Tako da je nakon javne hajke svaka hulja dobila blagoslov za linč novosadskog profesora i novinara. Mimikrijski se Bazdulj nadovezuje na svog gospodara, vapeći nad jadima Dinka Gruhonjića, a sve vrijeme difamirajući Gruhonjića.

Tako i on, kao i onaj koji mu je obezbijedio beogradske sinekure, i učinio da Muharem Bazdulj ostvari svoje dječačke snove i bude stanovnik Beograda, i pisac kojeg će režimska medijska fabrika laži redovito zvati da komentariše srpsku zbilju, i da „nešto smatra”, svoju „odbranu” Gruhonjića počinje opštim mjestima o hajkama, hajkačima, o pomoći onome „kojeg tuku” etc. etc., da bi svoje plaćeno trabunjanje nastavio hajkom na Dinka Gruhonjića i sve one koji su zaista stali u njegovu odbranu.

U maniru najjeftinijeg velikosrpskog medijuma Bazdulj Gruhonjića naziva srbofobom, a njegovu dubrovačku izjavu okidačem za linč. Ovaj osvjedočeni islamofob bi morao znati da je Dinko Gruhonjić objasnio sve u vezi s izjavom, koja će srpskim lovcima na glave, poslužiti za konstruisanje gomile laži i podvala. Morao bi ovaj Dodikov intimus znati da je izjava okrenuta naglavačke, i da u njoj izvornoj nema ama baš ničeg spornog.

Ali propagandist Muharem Bazdulj, koji je povremeno ustupan i režimu Dritana Abazovića i Crkve Srbije u Crnoj Gori, zanemaruje istinu i svoju pseudoodbranu pretvara u još jedan kamen koji će biti bačen na Dinka Gruhonjića. Pritom frustrirano buncajući o Ivančiću, Nikolaidisu i inima, koji su odavno ogolili prirodu pisca-najamnika.

A znamo da je frustracija emocionalno iskustvo koje nastaje kad se želje i stvarnost ne podudaraju. Nije se čuditi frustracijama Muharema Bazdulja, budući da je oduvijek želio biti uvažen pisac, a danas je tek još jedan glasnogovornik velikosrpskog nacionalizma. Muharem je Sima Spasić nakon završenog kursa kreativnog pisanja. Megafon Aleksandra Vučića, koji ne žali novaca kad treba platiti čovjeka koji je nekad pisao o srpskim zločinima u BiH, a sada čini sve ne bi li ih zatrpao tonama betona i uzidao u zaborav.

No, istorija se ne da kupiti. Svjedočanstva zvjerstava nemaju cijenu. Makar mu služili i bivši Emir, i Muharem, srpski režim neće moći izbrisati zločine, niti napisati neku novu istoriju. Makar ga vučićevski branio Muharem Bazdulj, Dinko Gruhonjić će u očima slobodnih ljudi biti heroj, koji se suprotstavlja ludilu i metastazi nacionalizma. Nije Dinko izdao Srbiju, Srbija je izdala sve one kojima je decenijskom medijskom indoktrinacijom, kao jednim potezom gumice, izbrisala vlastito pamćenje i oblikovala ih po licu režima.

I Dinko i oni rijetki, nalik njemu, bore se za neku bolju Srbiju. Srbiju koja neće slaviti masovne ubice. Srbiju koja će stati pred zrcalo i suočiti se s istinom o sebi. A Bazdulj će uvijek biti Bazdulj. Kad gospodar ode, naći će drugog, u Srbiji, ili Dodikovoj na genocidu nastaloj tzv. Republici Srpskoj.

I možda će jednom, poput Neleta Karajlića, sanjati kako pije kafu na Baščaršiji, bosansku dabome, s rahatlokumom. Ali, biće dockan za takve snove. Nakon svega učinjenog i napisanog. Makar bili sanjar ravan plemenitom Don Kihotu od Manče.

On govori ono što Vučić u stvarnosti radi. Zato je dušu dao da bude žrtveni jarac. Vlast se prema Srbima ponaša na potpuno isti način na koji Gruhonjić govori o njima.
jel ti vidis da gruho ratuje protiv

crkveni Beograd

vo imja Oca i Sina:pop:

ko ovome dade da bude profesor? trebalo je udariti grafitima, ja svoje rekoh, MOJ SINKO NIKAD KAO DINKO, grafitima udariti, BRAVO KOMSIJA
Studenti-u-Filozofskom-fakultetu-foto-Radio-021-1024x494.jpg

Back