Vlasi...???

Uporedimo dvojicu zitelja Bosne


Bakir Izetbegovic (Bosnjak)

bakir.jpg



Nebojsa Radmanovic (Srbin)

RADMANOVIC.jpg


Ako ovaj Radmanovic ima nesto sa Slovenima ja onda imam sa Aboridzinima :mrgreen:

Imas i obrnutih primera ,ali ti pokazujes sta tebi odgovara ...Sto ne stavis Dodikovu sliku napr.
 
Knjiga The Serbs - autor Tim Judah.

On navodi podatke iz putopisa Albera Fortisa u18 vijeku u kome se kaze da nikada nije cuo za tamosnje stanovnistvo da se naziva Srbima ili Hrvatima vec samo Vlasima

CroatiaahistoryIvoGVlachs-1.jpg


Hrvatski historicar Ivo Goldstein objasnjava proces Hrvatizacije katolickih Vlaha, obrnuta situacija je sa pravoslavnim Vlasima koji su kasnije postali Srbi.
41NX0QTBBVL_BO2204203200_PIsitb-dp-500-a-1.jpg

Fortis nigde ne spominje Vlahe; on spominje Morlake, i to izričito dokazujući da su u pitanju slovenska masa!

Što se tiče toga, problem je kada se pretjeruje i mala grupacija starosjedelačkih potomaka pravoslavne i rimokatoličke vjeroispovijesti povezuje sa Hrvatima i Srbima koji su naseljavali te krajeve.

Za reći, niko do sada nije pokušao osporiti da su Hrvati u Hrvatskoj nastali hrvatizacijom starosjedelaca - međutim, neki laici pokušavaju prodati priču da Srba nema i da su Srbi u Hrvatskoj, a neki to pokušavaju proširiti i na Bosnu i Hercegovinu, mahom starosjedelačkog porijekla - što je notorna besmislica, zato što znamo da su došli u svom najvećem dijelu kao doseljenici sa istoka! :rtfm: Većina Hrvatskih Srba su sa prostora nekadašnje Vojne krajine - a Morlakija je iz Dalmacije!

Na stranu to, Goldstein je u pravu. No, to nije bio samo slučaj u Hrvatskoj, već i u drugim zemljama.
 
Poslednja izmena:
Stvarno, a kad si to sanjao?

Na kojem mjestu to Fortis kaže? :hahaha:

Slaven777 je klasični srpski "istoričar". Istoriju ne tumači preko izvora, već preko potreba Velkike Srbije.

Spominjući riječi njihove - sve klasično naše. Niti jedne jedine nema neke zasebne 'morlačke', koja bi ih približavala Albancima, Rumunima i ostalim Vlasima.

A što se tiče Lovrića, podsjetiću, pozivao si se na njegov komentar:

Kakav Soranzo, imaš ovđe Ivana Lovrića koji je 2 godine poslije Fortisa napisao knjigu koja je komentar Fortisove knjige.

Lovrić je bio porijeklom iz današnje Hrvatske:

Evo Lovrićeve knjige koja takođe obrađuje Morlake:

http://www.megaupload.com/?d=3EVV0N5C

Za Lovrića, Morlaci su Iliri/Sloveni. Lovrić piše da svako zna da Morlaci govore slovenskim jezikom:

books
 
Uporedimo dvojicu zitelja Bosne


Bakir Izetbegovic (Bosnjak)

bakir.jpg



Nebojsa Radmanovic (Srbin)

RADMANOVIC.jpg

Ako ovaj Radmanovic ima nesto sa Slovenima ja onda imam sa Aboridzinima :mrgreen:


Ево, упоредимо 2 Србина.


Богдан Диклић - глумац





Жељко Јоксимовић - певач и композитор





И шта си ти поређењем добио, или доказао ? Како су Бошњаци већи Словени од Срба, зар није до јуче била бајка о Илирима ?
У сваком народу има разних антрополошких типова, а нарочито на овим нашим просторима.
 
Poslednja izmena:
Ево, упоредимо 2 Србина.


Богдан Диклић - глумац





Жељко Јоксимовић - певач и композитор





И шта си ти поређењем добио, или доказао ? Како су Бошњаци већи Словени од Срба, зар није до јуче била бајка о Илирима ?
У сваком народу има разних антрополошких типова, а нарочито на овим нашим просторима.


Ovi su srbijanci, ja sam postavio pravoslavnog iz Bosne (Radmanovica) a nisam ni rekao da se sviii Srbi lice na njega.

Ali je cinjenica da veliki broj danasnjih nazovi Srba u Bosni su ponosnog Vlaskog porijekla jer su tu emigrirali nakon Osmanskog osvajanja ovih prostora. O tome sam vec naveo podatke.

P.S. pa ja sam vec reko da su Bosnjaci Ilirsko-Slovenski narod i ne izvlaci moje rijeci iz kontexta. Mi ne patimo od bolesti da nekom silom namecemo laznu historiju i identitet. Ja nisam za SRPSKU historiju, BOSNJACKU historiju ili ovu onu ja sam za PRAVU sto ne bi reko da je vi bas solidno sprovodite... :kafa:
 
Poslednja izmena:
Ovi su srbijanci, ja sam postavio pravoslavnog iz Bosne (Radmanovica) a nisam ni rekao da se sviii Srbi lice na njega.

Ali je cinjenica da veliki broj danasnjih nazovi Srba u Bosni su ponosnog Vlaskog porijekla jer su tu emigrirali nakon Osmanskog osvajanja ovih prostora. O tome sam vec naveo podatke.

P.S. pa ja sam vec reko da su Bosnjaci Ilirsko-Slovenski narod i ne izvlaci moje rijeci iz kontexta. Mi ne patimo od bolesti da nekom silom namecemo laznu historiju i identitet. Ja nisam za SRPSKU historiju, BOSNJACKU historiju ili ovu onu ja sam za PRAVU sto bas nebi reko da je vi bas solidno sprovodite...

Zasto bi emigrirali bas u Bosnu?
 
Ovi su srbijanci, ja sam postavio pravoslavnog iz Bosne (Radmanovica) a nisam ni rekao da se sviii Srbi lice na njega.

Ali je cinjenica da veliki broj danasnjih nazovi Srba u Bosni su ponosnog Vlaskog porijekla jer su tu emigrirali nakon Osmanskog osvajanja ovih prostora. O tome sam vec naveo podatke.

P.S. pa ja sam vec reko da su Bosnjaci Ilirsko-Slovenski narod i ne izvlaci moje rijeci iz kontexta. Mi ne patimo od bolesti da nekom silom namecemo laznu historiju i identitet. Ja nisam za SRPSKU historiju, BOSNJACKU historiju ili ovu onu ja sam za PRAVU sto ne bi reko da je vi bas solidno sprovodite... :kafa:

Не постоје "назови Срби", само у твом замишљеном свету. Да ли си размишљао колико је Бошњака "страног" порекла ? Ево на пример, има доста извора који веле да су они градитељи пирамида из Високог турског порекла - то је било све на Крстарици. Док за твоје земљаке из Рашке се добрим делом зна српско или шиптарско порекло.


Не постоји "илирско-словенски народ" - опет твоја машта. Да ли уопште знаш како се деле народи Европе и по којим критеријумима ?


Ти си један од оних "патријота" који чешља по оном кукавном сајту "бошњачка култура, хисторија" - како ли већ и овде постављаш тај материјал и текстиће (односно нама солиш памет, тако посве неук) - који су углавном поткрепљени смешним изворима.


Koliko znam, Diklić je Hrvat.

Колико ја знам, Србин из Хрватске. Постоји безброј примера.
 
Не постоје "назови Срби", само у твом замишљеном свету. Да ли си размишљао колико је Бошњака "страног" порекла ? Ево на пример, има доста извора који веле да су они градитељи пирамида из Високог турског порекла - то је било све на Крстарици. Док за твоје земљаке из Рашке се добрим делом зна српско или шиптарско порекло.


Не постоји "илирско-словенски народ" - опет твоја машта. Да ли уопште знаш како се деле народи Европе и по којим критеријумима ?


Ти си један од оних "патријота" који чешља по оном кукавном сајту "бошњачка култура, хисторија" - како ли већ и овде постављаш тај материјал и текстиће (односно нама солиш памет, тако посве неук) - који су углавном поткрепљени смешним изворима.

Ti bi trebo da odes malo kod psihologa ;)
 
Kakav Soranzo, imaš ovđe Ivana Lovrića koji je 2 godine poslije Fortisa napisao knjigu koja je komentar Fortisove knjige.

Lovrić je bio porijeklom iz današnje Hrvatske:

Evo Lovrićeve knjige koja takođe obrađuje Morlake:

http://www.megaupload.com/?d=3EVV0N5C

Stavljati Fortisa i Lovrica u isti misaoni koncept je ludost i nepoznavanje materije. Lovric je napisao knjigu tezeci da ispravi greske kod Fortisa, i pravi polemicki rat je ispao gdje su se umijesali Fortisovi prijatelji i mecene, posebice novinari iz Italije, a istovremeno su u kolo uskocili i franjevci (Vinjalic i co.) pa je nastala prava spisateljska festa i ko zna sta bi sve ispalo da mladi dotur nije preminuo ali tebi govoriti i objasnjavati nesto je uzaludan trud. ;)
 
Poslednja izmena od moderatora:
I što si time dokazao? Ništa naravno. Da li znaš što ti je poenta priče? Nemaš pojma naravno.

Poenta price, jeste da se Hrvati spominju na onom uspaljenom dalmatinskom kamenu, kao i Srbi prije, za vrijeme i poslije Fortisa... Uticaj Vlaha na etnogenezu skoro svih balkanskih naroda (tu spadaju i nacije poput tvoje) je posebna prica i visa matematika za tebe, i to ide daleko u proslost koju, naravno, nisi sposoban umno da dosegnes... Kapis?
 
Poslednja izmena od moderatora:
Poenta price, kretencino, jeste da se Hrvati spominju na onom uspaljenom dalmatinskom kamenu, kao i Srbi prije, za vrijeme i poslije Fortisa...
Naravno da se pominju. No opet u 18. vijeku tu se pominju samo Vlasi / Morlaci, to jest od 10 izvora, 9 pominje Vlahe.

U nekim kvartovima Marseja izvori vjekovima pominju samo Francuze, međutim sad ominju samo Arape. Prema tome ti ljudi koji sebe zovu Arapima, ustvari su Francuzi, zar ne? Izvori ih vjekovima pominju, nemoguće da ti Arapi nijesu ustavri Francuzi?

No tebi (i Slaven777) je to preteško da razumiješ, možda jednog dana uspiješ!
 
Poslednja izmena:

Back
Top