Власи Источне Србије

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

mdkg

Početnik
Poruka
4
Поштовани, ова тема је била предмет ваших дискусија. Чини ми се да њу треба свестраније сагледати у светлу историјских чињеница. Веома је важно утврдити да ли су Власи Румуни, јер то онда као крајњу консеквецу може имати и аспирације Румуније ка територији Источне Србије. Утолико пре што се на тим просторима појављују квази - историчари и етнолози који то заговарају (увођење румунског, а не влашког језика у школе, служба у црквама на румунском, а не влашком језику и сл.). Пре неколико година је у Политици објављена абецеда влашког језика, од аутора који сада тврди да је влашки језик румунски (тада, очигледно, није био, јер не би радио на стварању тог писма) . Очигледно је да "ветрови" дувају споља, а жалосно је то што се наша држава по том питању још није огласила, јер заговорници те идеје постају све гласнији. Желим да вас подсетим да су се до пре неку годину Власи изјашњавали као Срби (славе српске славе, православни су, учествовали у свим ратовима са Србима укључујући и Први српски устанак, били међу водећим у четничком покрету-у ток крају (Хомоље) је била присутна и прва америчка војна мисија). Сада су се ти квази - стручњаци (по рецепту Шиптара) почели да представљају као Румуни, тврдећи чак да су и потомци Илира, Келта и сл.(каква случајност). Био бих слободан да замолим квалификоване историчаре и етнологе да ову тему још мало расветеле. Унапред захвалан.
 
Vlaski jezik jeste slican Rumunskom ali nemaju svoje pismo tako da je to problem za jedan jezik.
Imali su svoje pravoslavne crkve ali su ulazili i u nase ziveli su sa Srbima u miru i zive i dan danas.
A takve aspiracije je se vec javljaju kao stranka "Vlaska Inicijativa" ima ih sigurno jos.
I pocinju da se izjasnjavaju kao Rumuni zbog slicnosti jezika a moraju da se oslone na necije pismo da bi dobili svoj jezik.
Dobra je stvar sto su ovde hiljadu godina medju nama i obzirom na njihov nacin zivota i miran temperament ne verujem da ce se to zaostriti bitnije sem nekih kukurukanja i zovova Homolja.
 
Поштовани, ова тема је била предмет ваших дискусија. Чини ми се да њу треба свестраније сагледати у светлу историјских чињеница. Веома је важно утврдити да ли су Власи Румуни, јер то онда као крајњу консеквецу може имати и аспирације Румуније ка територији Источне Србије. Утолико пре што се на тим просторима појављују квази - историчари и етнолози који то заговарају (увођење румунског, а не влашког језика у школе, служба у црквама на румунском, а не влашком језику и сл.). Пре неколико година је у Политици објављена абецеда влашког језика, од аутора који сада тврди да је влашки језик румунски (тада, очигледно, није био, јер не би радио на стварању тог писма) . Очигледно је да "ветрови" дувају споља, а жалосно је то што се наша држава по том питању још није огласила, јер заговорници те идеје постају све гласнији. Желим да вас подсетим да су се до пре неку годину Власи изјашњавали као Срби (славе српске славе, православни су, учествовали у свим ратовима са Србима укључујући и Први српски устанак, били међу водећим у четничком покрету-у ток крају (Хомоље) је била присутна и прва америчка војна мисија). Сада су се ти квази - стручњаци (по рецепту Шиптара) почели да представљају као Румуни, тврдећи чак да су и потомци Илира, Келта и сл.(каква случајност). Био бих слободан да замолим квалификоване историчаре и етнологе да ову тему још мало расветеле. Унапред захвалан.

Jesu.
 
U susretima s Vlasima obicno su mi govorili da su originalno bili Rumuni, ili eventualno neka mesavina Rumuna i Srba. Do odredjenog istorijskog trenutka ono sto se danas naziva Timockom eparhijom bilo je pod Rumunskom pravoslavnom crkvom.
Inace one nebuloze koje nase Ministarstvo vera salje nasoj ambasadi u Bukurestu koja malo-malo pa ima neke demonstrante ispred zgrade (ali nasi to ne prenose) su budalastina. Ulje na vatru dodaje i episkop Justin koji rascinjava klirika Rumunske pravoslavne crkve Bojana Aleksandrovica pa potom njihova Patrijarsija izdaje resenje da ne priznaju odluku crkvenog suda SPC jer je nenadlezan.
 
Ma bice sve kao i do sada, ja sam Vlah i ziveo sam i zivim u veoma izmesanoj sredini Srba i Vlaha uvek je sve bilo i jeste dobro medju nama.Nikad u zivotu nisam od Srba doziveo da me uvrede na nacionalnoj bazi niti sam ja ili neko drugi Srbe uvredili na nacionalnoj bazi.Toga ima samo na internetu i nigde vise.Mada i u nekim medijima koji pisu gluposti odnosno preuvelivcavaju stvari.

Vlasi jesu Rumuni i Srbi su uvek Vlahe izjednacavali sa Rumunima do 1947 godine.
Postojale su do te godine dve stvari kojima su se neki srpski naucnici koristili da bi rekli da Rumuni koji su iz istocne Srbije ustvari su nesto manje Rumuni u odnosu na ostale Rumune a to su:
1.Stereotip o Vlasima
Jedna Vlajna moze da povlasi jednu srpsku kucu a 10 Vlajne mogu cak i celo srpsko selo da povlasi.
2.Da su Srbi bezali u Vlasku i da su se vracali kao etnicki Srbi koji su zaboravili srpski jezik, tu je otisao u krajnjost Petar Vlahovic koji je rekao da su Vlasi istocne Srbije 100% etnicki Srbi koji su se povlasili u Vlaskoj knezevini.

Nista od ovoga nije prihvatljivo i daleko je od istine i
3.stvar je da se od 1947 godine pojavljuju Vlasi kao etnicka grupa zahvaljujuci komunistckoj partiji iz tog vremena a pogotovu zahvaljujuci Josip Brozu - Tito.
Izlazile su Vlaske novine, bile su radio emisije na vlaskom jeziku (radio Zajecar).Za novine Vorba noastra upotrebljeno je Ungurjansko(Muncansko) narecje a pismo je bila cirilica.Radilo se i na novoj vlaskoj gramatici,novom vlaskom recniku i komunistima koji su bili Vlasi bilo je zabranjeno da se izjasnjavaju kao Srbi vec iskljucivo kao Vlasi.
Medjutim to je kratko trajalo i Vlasi su ostali opet bez kulturne autonomije a sada i sa drugim statusom a to je Vlasi etnicka grupa dok je u Banatu bilo Rumuna koji su bili priznati za Rumune i sa kulturnom autonomijom.

Do 1947. godine na svim popisima stanovnistva Vlasi su bili isto sto i Rumuni ili Rumuni od sredine XIX veka posle ujedinjenja Vlaske i Moldavije kada je nastala drzava Rumunija 1859. godine.

P.S. Za uvodni post:
Ako se ove tri stvari koje sam stavio pod brojem 1,2 i 3 malo bolje i strucno sagledaju videcete da su Vlasi Rumuni.
Drugo zasto bi Vlasi postali nelojalni Srbiji a Rumunija imala aspiracije prema Srbiji.
Trece zajednicke stvari koje Vlasi imaju sa Srbima su iz prvog perioda kada je srbizacija uradila svoje nametanjem srpstva Vlasima odnosno Rumunima istocne Srbije.
Pismo o kome se govori u uvodnom postu namenjeno je zapisivanju rumunskih narecja kojima govore Vlasi istocne Srbije a ne zapisivanju posebnog jezika mada to ne bi finansirala Rep.Srbija.Sto se zapisivanja narecja tice nemoze niko da izigrava naucnika vec moraju strikno da se pridrzavaju standarda koji su definisani od strane strucnjaka za romanske jezike iz domena romanistike.
 
Poslednja izmena:
Поштовани, ова тема је била предмет ваших дискусија. Чини ми се да њу треба свестраније сагледати у светлу историјских чињеница. Веома је важно утврдити да ли су Власи Румуни, јер то онда као крајњу консеквецу може имати и аспирације Румуније ка територији Источне Србије. Утолико пре што се на тим просторима појављују квази - историчари и етнолози који то заговарају (увођење румунског, а не влашког језика у школе, служба у црквама на румунском, а не влашком језику и сл.). Пре неколико година је у Политици објављена абецеда влашког језика, од аутора који сада тврди да је влашки језик румунски (тада, очигледно, није био, јер не би радио на стварању тог писма) . Очигледно је да "ветрови" дувају споља, а жалосно је то што се наша држава по том питању још није огласила, јер заговорници те идеје постају све гласнији. Желим да вас подсетим да су се до пре неку годину Власи изјашњавали као Срби (славе српске славе, православни су, учествовали у свим ратовима са Србима укључујући и Први српски устанак, били међу водећим у четничком покрету-у ток крају (Хомоље) је била присутна и прва америчка војна мисија). Сада су се ти квази - стручњаци (по рецепту Шиптара) почели да представљају као Румуни, тврдећи чак да су и потомци Илира, Келта и сл.(каква случајност). Био бих слободан да замолим квалификоване историчаре и етнологе да ову тему још мало расветеле. Унапред захвалан.

A moram da dodam da to sto oni zele ti kvazi NECE MOCI NECE PROCI
 
Daj dokaze:rtfm: , ali prvo papsku bulu kojom se proklamuju Rumuni.

Nema papske bule, već odluke države, Republike Srbije, kojom je priznato da je rumunski jezik narodni jezik Vlaha.

Na sljedećem popisu stanovništva neće postojati opcija da se napiše vlaški jezik, a ko god to dopiše, biće sveden pod one koji su se izjasnili da govore rumunski. Znam da će tako biti što se tiče jezika, ne mogu potvrditi da će i oni koji se nacionalno izjasne kao 'Vlasi' biti svrstani pod 'Rumuni'.

Što se tiče tvojih zahtjeva za dokazima - nije li dovoljno to kako se Vlasi u istočnoj Srbiji zovu na vlaškom jeziku?
 
3.stvar je da se od 1947 godine pojavljuju Vlasi kao etnicka grupa zahvaljujuci komunistckoj partiji iz tog vremena a pogotovu zahvaljujuci Josip Brozu - Tito.

Ovo nije tačno. Svi Vlasi su bili na srpskom - Vlasi - sve do 1918. godine. Npr. na popisu iz 1866. godine ukupno je popisano 127.716 Vlaha, čime su sačinjavali 10.5% stanovništva ondašnjeg Knjaževstva Serbije. 1918. godine je rumunski termin opšteprihvaćen i primijenjen po prvi put na Vlahe iz istočne Srbije, po jugoslovenskom ujedinjenju.
 
Ovo nije tačno. Svi Vlasi su bili na srpskom - Vlasi - sve do 1918. godine. Npr. na popisu iz 1866. godine ukupno je popisano 127.716 Vlaha, čime su sačinjavali 10.5% stanovništva ondašnjeg Knjaževstva Serbije. 1918. godine je rumunski termin opšteprihvaćen i primijenjen po prvi put na Vlahe iz istočne Srbije, po jugoslovenskom ujedinjenju.

Prvo pitanje dali je ikada u srpskom jeziku Vlah,Vlajna,Vlasi,povlasena ili vlaski imao neku drugo znacenje sem ovoga Rumun,Rumunka,Rumuni,porumunjena i rumunski do 1947. godine?

A sta je onda ovo?Ipak mislim da je rumunski termin ranije opsteprihvacen i primenjen.
 

Prilozi

  • 1884.jpg
    1884.jpg
    55,7 KB · Pregleda: 8
  • 1890.jpg
    1890.jpg
    60,7 KB · Pregleda: 4
  • 1895.jpg
    1895.jpg
    66 KB · Pregleda: 3
  • 1900.jpg
    1900.jpg
    56,2 KB · Pregleda: 3
Poslednja izmena:
file.php


Ovo je da jasno od 1918. godine na dalje do 1947. godine, evo popisa stanovnistva iz 1921. godine,

Jesam li negirao...?

nisam mislio na to, nego sam se iznenadio relativno velikom postotku u tom vremenu, nisam to znao

znakovito je konstantno smanjivanje postotka onih koji su se izjašnjavali kao Vlasi, kako u Srbiji tako u područjima pod srpskim utjecajem (nakon 1918-te,npr...)

eto zato zanimljivo... i znakovito.....

Međutim, trebaš razlikovati teritorije. Teritorija na kojoj je popis izvršen:

sb1833.gif


Teritorija posljednjeg popisa (tj. -bez Kosova):

250px-Serbia_Map.png
 
Poslednja izmena:
Pa jeste, bio i kao staleški termin, i kao profesijski, pa je bio i pogrdni, te označavao romansko stanovništvo koje nije srodno proto-Rumunima.

Da znam to i slazem se upotpunosti sa tobom nego kada se citaju knjige u kojima se ti izrazi odnose konkretno na Vlahe istocne Srbije i na pretke Vlaha istocne Srbije na to sam mislio a ne na sve sto je taj termin oznacavao.

A ono drugo neznam ja mislim da je termin na popisu stanovnistva ipak ranije uveden, mislim na termin Rumuni za Rumune odnosno Vlahe istocne Srbije.I da je to u isto vreme i stari ili tradicionalni srpski naziv za Rumune.
 
Poslednja izmena:

Занимљиви неки Румуни, пошто ни не знају да су Румуни док их неко не обавести. :confused: Као што су обавестили Хипија, па и он сада обавештава остале.

Да ли то онда значи и да су бачки Буњевци Хрвати? Да су војвођански Русини Украјинци? Да је било који део неког етничког корпуса који се одвојио од своје матице пре него што је матица доживела национално буђење и усвојила себи национално име такође обавезан да следи исту путању?

Може ли се по тој логици рећи и да су Лужички Срби заправо Срби, то јест да смо ми у ствари Лужички Срби, јер су нам преци одатле дошли? Ако ништа друго, барем исто национално име имамо.

Мислим да је Падре најтачније рекао. Јесте у питању народ из Румуније, али словенско-романска смеша која је Румунију напустила пре стварања румунске државе и нације и пре стандардизације румунског језика, а не део румунске нације. Нико никоме не брани да се сматра како год жели, то је основно уставно право, а Власи и Румуни су свакако сродни и географски блиски народи, али остаје једна веома упечатљива чињеница, а то је да опција изјашњавања Румуном постоји откако постоје и пописи у Србији, а да је ниједан Влах није никада искористио. Већ сам овде презентовао податке где се види да на територији "влашких округа" у Источној Србији има око 35 000 Влаха, да образују око 10% становништва, а да има свега око 3 хиљаде Румуна, што могу бити и затечени надничари из Румуније. Ако је истина да у Србији има 200-300 хиљада људи влашког порекла, онда је ствар још више поражавајућа, јер то значи да се ради о народу који се слободном вољом и без икаквих притисака 90% сматра Словенима и изјашњава као Срби, 10% сматра Романима и изјашњава као Власи, а тек нула зарез нула-нула-нешто сматра Румунима. Ето, о таквим се Румунима ради.
 
Da znam to i slazem se upotpunosti sa tobom nego kada se citaju knjige u kojima se ti izrazi odnose konkretno na Vlahe istocne Srbije i na pretke Vlaha istocne Srbije na to sam mislio a ne na sve sto je taj termin oznacavao.

A ono drugo neznam ja mislim da je termin na popisu stanovnistva ipak ranije uveden, mislim na termin Rumuni za Rumune odnosno Vlahe istocne Srbije.I da je to u isto vreme i stari ili tradicionalni srpski naziv za Rumune.

Srbi su sve Rumune zvali Vlasima (Moldavce, Vlahijane, Banaćane, Erdeljane, Dobrudžane) i dugo poslije 1859. godine. Često nađemo nazivanje u člancima "Vlaška (misli se na Kraljevstvo Rumuniju, a ne na staro vlaško vojvodstvo)", a takvih grešaka je bilo u nekim slučajevima čak i poslije 1918. godine, kada službeno usvojen naziv "Rumuni".

Ne, nije. Ti si objavio jednu očiglednu preradu popisa, novijeg vremena. U svim tim popisima počinjući od 1884. godine, pa 1890. 1895. 1900, 1905. i 1910. godine, nije postojala opcija narodnosti. Vjerovatno je 'vlaški jezik' tu pretvoreno u 'Rumuni', mada to je ipak samo moje nagađanje. To je i zadržano u Jugoslaviji - 1921. i 1931. godine nema izjašnjavanja o narodnosti. Komunisti su uveli to, jer nacionalno neizjašnjavanje smatraju 'kapitalističkom imperijalističkom zapadnjačkom opresijom radnog naroda'.
 
A ono drugo neznam ja mislim da je termin na popisu stanovnistva ipak ranije uveden, mislim na termin Rumuni za Rumune odnosno Vlahe istocne Srbije.

Мислиш, за Румуне и Влахе Источне Србије, пошто се ради о различитим националностима.

I da je to u isto vreme i stari ili tradicionalni srpski naziv za Rumune.

Стари и традиционални српски назив за Румуне је Власи. Стари и традиционални српски назив за Словене из Румуније је такође Власи. Стари и традиционални српски назив за сточаре и планинско становништво Србије је такође Власи. Стари и традиционални српски назив за нерумунско романско становништво је такође Власи. Муслимани који су се служили српским језиком, хришћане су традиционално звали Власима. Католици су православце традиционално звали Власима. Хрвати са острва све она са копна традиционално зову Власима. Хрвати са приморја традиционално све оне из кршевите залеђине зову Власима.

Ово је као када би рекао да ако Грци Србе традиционално зову "Словени", да то значи и да су Бугари Срби, јер су и Бугари Словени.
 
Мислиш, за Румуне и Влахе Источне Србије, пошто се ради о различитим националностима.



Стари и традиционални српски назив за Румуне је Власи. Стари и традиционални српски назив за Словене из Румуније је такође Власи. Стари и традиционални српски назив за сточаре и планинско становништво Србије је такође Власи. Стари и традиционални српски назив за нерумунско романско становништво је такође Власи. Муслимани који су се служили српским језиком, хришћане су традиционално звали Власима. Католици су православце традиционално звали Власима. Хрвати са острва све она са копна традиционално зову Власима. Хрвати са приморја традиционално све оне из кршевите залеђине зову Власима.

Ово је као када би рекао да ако Грци Србе традиционално зову "Словени", да то значи и да су Бугари Срби, јер су и Бугари Словени.


Neradi se o razlicitim nacionalnostima to je sigurno a ovo drugo jeste da je smesno ali je tacno u Rumuniji jedan deo Srba sigurno u narodu Rumuni nazivaju Bugarima.

Da se neradi o razlicitim nacionalnostima jasno se vidi iz naziva koji se na vlaskom jeziku koriste i za Vlahe i za Rumune kao i za jezik, nazivi su isti i nema razlike.

Mada je tacno da ce jedan deo Vlaha da prihvati da su Vlasi nesto drugo da nisu Rumuni, dok ce drugi deo Vlaha da shvati kao uvredu ako im kazes da oni nisu Rumuni.Upitanju je nacionalna svest kod Vlaha istocne Srbije.
 
Poslednja izmena:
Srbi su sve Rumune zvali Vlasima (Moldavce, Vlahijane, Banaćane, Erdeljane, Dobrudžane) i dugo poslije 1859. godine. Često nađemo nazivanje u člancima "Vlaška (misli se na Kraljevstvo Rumuniju, a ne na staro vlaško vojvodstvo)", a takvih grešaka je bilo u nekim slučajevima čak i poslije 1918. godine, kada službeno usvojen naziv "Rumuni".

Ne, nije. Ti si objavio jednu očiglednu preradu popisa, novijeg vremena. U svim tim popisima počinjući od 1884. godine, pa 1890. 1895. 1900, 1905. i 1910. godine, nije postojala opcija narodnosti. Vjerovatno je 'vlaški jezik' tu pretvoreno u 'Rumuni', mada to je ipak samo moje nagađanje. To je i zadržano u Jugoslaviji - 1921. i 1931. godine nema izjašnjavanja o narodnosti. Komunisti su uveli to, jer nacionalno neizjašnjavanje smatraju 'kapitalističkom imperijalističkom zapadnjačkom opresijom radnog naroda'.

To je iz knjige Putopisne Beleske Kroz Nase Rumune - Dr.Tihomira Djordjevica iz 1905. godine, ako je tako onda sam shvatio najverovatnije je termin uveden 1918. godine.
 
Занимљиви неки Румуни, пошто ни не знају да су Румуни док их неко не обавести. :confused: Као што су обавестили Хипија, па и он сада обавештава остале.

Obaveštava ih Republika Srbija, nakon što ih je priznala za Rumune na zahtjev njihovog manjinskog nacionalnog saveta i Rumunije.

Да ли то онда значи и да су бачки Буњевци Хрвати? Да су војвођански Русини Украјинци? Да је било који део неког етничког корпуса који се одвојио од своје матице пре него што је матица доживела национално буђење и усвојила себи национално име такође обавезан да следи исту путању?

Na stranu svih problema etnogeneze Rusina, a pogotovo Bunjevaca; znaš li kako se vlaški narod zove na njihovom jeziku?
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top