Quantcast

Vlasi ili Istočni Romani koliko znamo o njima ???

hippy

Poznat
Banovan
Poruka
9.763
Glavne grupe Vlaha danas su Rumuni, Moldavci, Vlasi Srbije, Cincari, Meglenski Vlasi i Istarski Vlasi ranije su postojali i drugi Vlasi koji su kulturno asimilovani.
Vlasi su potomci romanizovanih balkanskih starosedelaca (Ilira, Tračana, Dačana) i rimskih kolonista.
Ime Vlasi je slovensko-germanskog porekla i znači Rimljani ili Romani. Sami Vlasi, na svojim jezicima, za sebe koriste imena koja su obično varijacija reči Romanus. Vlasi su uglavnom pravoslavne veroispovesti.

Pošto ima zainteresovanih a i forumaša koji poznaju istoriju ,koliko sam mogao da vidim a i sam bi hteo da saznam nešto više o Istočnim Romanima odnosno Vlasima, da vidimo koliko znamo o njima.

Poslednja izmena:

Lesandar

Buduća legenda
Poruka
27.932
Pro-Rumunska propaganda rodonačelnika Nikolae Densusianua koja ne odgovara istini....
Ako neko ipak želi da čita ove gluposti neka se posluži pamfletom pomenutog na lokaciji Pelasgians.org ......

(glavni argument u knjizi za dokazivanje autohtonosti Rumuna i njihovoj posebnosti i "romanstvu" je "Rumun" Novak (nešto kao Herkul)......)
A ovde se vidi koliko je to pogrešno:

Poslednja izmena:

Lesandar

Buduća legenda
Poruka
27.932
To je normalna pojava ima uvek problema sa nekim istoričarima koji imaju teze koje su neprihvatljive, znači po tvom mišljenju Nikolae Densusianu je jedan od takvih istoričara.

Koje je tvoje mišljenje i šta bi mogao da kažeš o istočnim Romanima?
Hipi, brate, valjda sam bio jasan kad sam postavio ovu sličicu... Istočni Romani su samo jezička grupa i to jezika konačno nametnutog u reformi Rumunskog jezika, te stvari su bile u jako bliskoj prošlosti i nisu zaboravljene, a postoji i veoma uredna dokumentacija o tome.......... što se genetike tiče ti i ja smo bliži nego ti i Aromun..... daklem, Vlasi svi i svuda, to je veoma pogrešno.....a Nikolae je bio budala koga čak ni Rumuni nisu shvatili ozbiljno, jedino neki odavde koji bi da budu Rumuni, i naravno Šiptari, jer im njegovo tumačenje ide na ruku.....

provokator

Primećen član
Banovan
Poruka
539
Hipi, brate, valjda sam bio jasan kad sam postavio ovu sličicu... Istočni Romani su samo jezička grupa i to jezika konačno nametnutog u reformi Rumunskog jezika, te stvari su bile u jako bliskoj prošlosti i nisu zaboravljene, a postoji i veoma uredna dokumentacija o tome.......... što se genetike tiče ti i ja smo bliži nego ti i Aromun..... daklem, Vlasi svi i svuda, to je veoma pogrešno.....a Nikolae je bio budala koga čak ni Rumuni nisu shvatili ozbiljno, jedino neki odavde koji bi da budu Rumuni, i naravno Šiptari, jer im njegovo tumačenje ide na ruku.....
:D
aham

aj sad nadji dokumenat
kad je u homolju izvrsheno nasilno uchenje vlashkog jezika

pa nadji bar 1 slovenski pisani dokument na podruchju srbije pre cirila i metodija

pa nadji bar 1 slovenski pisani tekst iz danashenje rumunije
a da nije pisan od strane srpske ili bugarske nacionalne manjine u 20 veku

hvala B-)

hippy

Poznat
Banovan
Poruka
9.763
Nečemo mnogo o starim Tračanima,Ilirima i Dačanima jer su njihovi jezici veoma nepoznati pa bi bilo nepotrebno da nagađamo ili tvrdimo da su to protosloveni ili nešto drugo.
Primera radi trački jezik je ubrojen u satem grupu indoevropskih jezika ali svi lingvisti ističu da bez obzira na to niko nemože sigurno da kaže da je taj jezik spadao u satem grupu indoevropskih jezika.

A što se Vlaha odnosno Istočnih Romana tiče o njima bi bilo poželjno da se iznese što više.

Mrkalj

Buduća legenda
Poruka
25.829
Ti znaš da ja mislim da su Morlaci Srbi koji žive u primorju, "morski vlaci".

Reč vlah je kod štokavaca u srednjem veku počela da označava ono što kod kajkavaca označava muž. Dakle, klasa je u pitanju, kao paor npr.. Dok su Srbi vlasima zvali svoj stalež, njih su drugi zvali vlasima - kako Bečki Dvor, tako i poturčenjaci i pokatoličenjaci. Pošto su konvertiti i dalje vezivali slavu uz srpsko ime, bilo im je mrsko da Srbe, često niže klase, zovu slavnim imenom, pa su ih zvali "paori", u našem slučaju - "vlasi". U slučaju poturčenjaka, pravoslavni Srbi i jesu bili niža klasa, dok su muslimanski Srbi bili često feudalci. Ovo su ujedno i zaključci vodećih srpskih etnologa prve polovine 19. veka.

Istovremeno se obraćaju Dubrovčanima koji pišu latinski a govore latinski, italijanski i južnodalmatski kao "vlasima". To je ono sekundarno značenje iz zaključane teme http://forum.krstarica.com/threads/316290

Romanski jezik je jezik Rimskog Carstva (i Republike) koje je u svoje doba obuhvatalo ogromno prostranstvo. Jezička asimilacija trajala je vekovima. Najefikasnija je bila na obali i oko velikih rimskih gradova (Naissus, Sirmium, Viminacium, Mursa, Singidunum itd.) Nepojmljivo mi je da neko (Slaven777, npr) smatra kako su Cincari sa peloponeza i Ćići iz Istre ista etnička grupa, dok su Srbin i Bošnjak iz Zvornika različita.

Poslednja izmena:

hippy

Poznat
Banovan
Poruka
9.763
Postoji i teorija Morava+Valaki pa je kod Italijana nastala reč Morlaki.
Znam da su Srbe a možda i druge slovene u krajevima gde su ranije živeli Vlasi Morlaci kasnije posle njihove kulturne asimilacije stranci i dalje nazivali Morlacima.

Dali znaš kada se etnički Vlasi Morlaci prvi put pominju i dok kog veka ili koje godine su sačuvali svoj Vlaški jezik?

Dobro što si pomenuo Dubrovnik, Dalmatski Romani koji su isto kulturno asimilovani sada se ubrajaju odnosno njihov jezik u zapadno romanske jezike u istoj je grupi sa Italijanskim.

Poslednja izmena:

Lesandar

Buduća legenda
Poruka
27.932
Postoji i teorija Morava+Valaki pa je kod Italijana nastala reč Morlaki.
Znam da su Srbe a možda i druge slovene u krajevima gde su ranije živeli Vlasi Morlaci kasnije posle njihove kulturne asimilacije stranci i dalje nazivali Morlacima.

Dali znaš kada se etnički Vlasi Morlaci prvi put pominju i dok kog veka ili koje godine su sačuvali svoj Vlaški jezik?
MORLACI NE GOVORE VLAŠKIM JEZIKOM BRE....RECITUJU SRPSKE PESME U DESETERCU I SVIRAJU GUSLE

Poslednja izmena:

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.