Vladika Platon i velecasni Aristotel

Plutarh

Gost
Poruka
2.359
Dakle, prema poslednjim vijestima, pravoslavci su preuzeli Platona, a katolici Aristotela, kao sisteme. Ne znam u kojoj mjeri ni u kom %, ali vi cete svakako znati da mi pomognete oko toga. ;-)

Po cemu ja vidim ova dva sistema ukljucena u ovde dvije religije?

Pa, prvo, cuo sam od drugih koji su se time valjda bavili, a koji kazu da je Platon pretezno politicki orjentisan (tj. on nije pisao spise o moralu, kao Aristotel), dok je Aristotel pretezno moralno orjentisan (i nije pisao toliko spise o politici i drzavnistvu kao Platon).

Dalje, Aristotelovo glavno djelo je, rekao bih, Nikomahova Etika, a etika tezi ljepoti. Pa ako je neko pazljivije posmatrao katolike, onda je mogao primijetiti da fotografije na kojima se mogu vidjeti uvijek sadrze odredjenu pozu, gledanje u stranu, otmjeno odijevanje, uspravno drzanje tijela i vedro raspolozenje. Isto tako katolicka arhitektura cini se vise tezi kicenosti i monumentalnosti od pravoslavne.

Sto se tice Platona, po cemu se razlikuju pravoslavci od katolika? Njih je cini mi se lakse organizovati u vojsku, ali su krajnje nekulturni, npr. vec mala djeca od 3-7 godina psuju najgore psovke. A psovanje je znak ropskog karaktera. Pa ako je vec moguce naci opravdanje za ovo psovanje, onda u najboljem slucaju u tome da vojnici, kako kaze Platon, "zive zivotom pola ropskim, pola kraljevskim", mada je meni tesko ocijeniti da li kod Srba ima neceg "pola kraljevskog", jer psuju, cini mi se, po nekom licnom nahodjenju, jer sta djeca znaju o zavicaju? A "onda lako se prelazi s rijeci na djela" - Aristotel.
 
Problem ce biti u tome sto ce Novi zavjet potisnuti i ratove i kulturu, pa ce svi da sjede i meditiraju onako kao Budisti.
Sad se ljulja stolica i jednima i drugima, ali jos niko nece da dize ruke od slijepog vjerovanja, cak ni po cijenu masovnog izumiranja, jer Novi zavjet zahtijeva otudjenje jednih od drugih i ekstremni individualizam od oba pola. Zato zene vise ne slusaju muskarce, a posto svako radi i uci sta hoce niko vise nikog ne razumije spontano, niti mogu da se slazu, a prije svega oko odgoja djece. Odatle i izumiranje.

Kad bi zivot u ludnici bio moguc, ne bi im trebali staratelji niti bi im neko spolja morao doturati hranu. A tu je individualizam najizrazeniji.

Kako treba zamisljati drustvo iz buducnosti? Pa vec sada vidimo da se djeca zacinju i radjaju pretezno slucajno i to kod suvise mladih koji jos nisu naucili da misle. To je posledica odsustva morala, jer moral je sredstvo, medij zajednickog razmisljanja odraslih ljudi. To kad nestane, onda nastaje jedno stanje slicno ciganskom, tj. razmnozavanje se odvija jos samo medju djecom, a brakovi su ugovorni i ugovaraju se unaprijed (na tome se vec uveliko radi). I cigani su poznati po izrazenom psovanju i nekulturi, a i poticu od najrazlicitijih klasa i naroda (obicaja) od kojih su otpali, a tamo gdje se obicaji pomijesaju, tamo oni i propadaju. U Indiji je bilo 4 klase i jedna otpadnicka - ciganska.
 
Poslednja izmena:
Moj drug Čebasko je Gafter,a ja i Švaba i Čifut i...Kad mu reknem da je bio u temi o Aristotelu i Platonu-neće mi verovati,e ali ima lap-top i vezu...
Nisu Cigani krivi za naš zastoj u evoluciji-iskočili smo neravnomernije s naukama ,tehnologijama.rastom ekonomija...Genoološki rast će zakasniti u polasku 20 min..Šalim se,ali ovi proglemi se zaista neće razrešiti tek tako...
Biće rata i to žestoko!!!
Pokret za zlatnu milijardu odbija da se povede najšira demokratska rasprava o budučnosti ljudske civilizacije,a Pretorijanci (i oni sledeći???)koji ih predvode svoju AKTIVNOST več duže usmeravaju u zaoštravanje odnosa među dosta država,a i unutar njih!!! Ovo nije Drecunovština-o tome se javno govori...
Nema to veze s Novim Zavetom(ko u to još iskreno veruje???) več sa verom u Promisao...
To je pokretač nove etike koja kao da je preuzeta od nekih vanzemaljaca...Odvratno...
Mislim da su globalne mreže najbolje sredstvo da se ipak uspostavlja najšira rasprava o takvim problemima. I ja kažem:
STANITE MOČNICI-I JA SE PITAM!!!
 
Dok je teologija I. kršćanskog tisućljeća pod utjecajem neoplatonizma, II. kršćansko tisućljeće, na području zapadnoga kršćanskog svijeta, bit će u teologiji obilježeno aristotelizmom (skolastika).

Ovde bih uvukao i zanimljiv citat meni nepoznatog Maxa Plancka "Istina nikad ne pobjedjuje, nego njeni protivnici izumiru". A znamo da je Aristotel rekao da mu je drag Platon, ali da mu je draza istina. A meni je najdrazi Nietzsche. Katolicizam se sve vise priblizavao Aristotelu, sto je vise "heretika" izumiralo (pretpostavljam da su u vecini ipak bili bolesnici) te se nauka sve vise razvijala, ali se nije mogla osamostaliti od teologije, sve do Nietzschea. I sam Nietzsche je poljski izdanak, pa prema tome i katolicki.
 
Ovde bih uvukao i zanimljiv citat meni nepoznatog Maxa Plancka "Istina nikad ne pobjedjuje, nego njeni protivnici izumiru". A znamo da je Aristotel rekao da mu je drag Platon, ali da mu je draza istina. A meni je najdrazi Nietzsche. Katolicizam se sve vise priblizavao Aristotelu, sto je vise "heretika" izumiralo (pretpostavljam da su u vecini ipak bili bolesnici) te se nauka sve vise razvijala, ali se nije mogla osamostaliti od teologije, sve do Nietzschea. I sam Nietzsche je poljski izdanak, pa prema tome i katolicki.
Da to može pročitati-Niče bi te u top stavio i...naravno ispalio!!!(Katolik...)
Nije sasvim zbrisao katolicizam,ali mu je zadao takav aperkat da je ovaj otad u nok-daunu i nema šanse da dobije meč na bodove...
Njegov Ekce Homo jasno uručuje pedalu svim religijama...
A kome treba ipak Jevanđelje-tu je Also Sprache Zaratustra...Prelepa poezija mudrosti...Slažem se...:klap::klap::klap:
 
Nemoj da si tako iskljuciv. Covjek moze da bude izdanak katolicizma i da ne bude katolik. Ako jedes samo proizvod, a ne i ambalazu, shvatices me.

Vidi,ali pošto je jeo ta g.... teško je mogao ostati neumazan za sva vremena.Čak i kontra stav govori da ga taj smrad prati...Ni meni nije bolje-i ja spadam u tu civilizaciju namazanih oko usta...Morbidno,ali ta nesreča je ozbiljnija gledana SPOLJA!!!
 
....Vladika Platon i velecasni Aristotel s blago počivšim Sokratesom
predstavljaju demokratsko podrzavanje,-ropstva i temeljito eliminisanje najgenijalnijih mislilaca Antike
sofista, od kojih su ostali samo blijedi fragmenti.'Zahvaljuju ovoj trojci' / de Bono / trpi se nadridemokratija a realni pepublikalizam gubi poistovjećivajući se s tim ?
Istina koju sam znao a, tek sad saznao...
 
Poslednja izmena:
....Vladika Platon i velecasni Aristotel s blago počivšim Sokratesom
predstavljaju demokratsko podrzavanje,-ropstva i temeljito eliminisanje najgenijalnijih mislilaca Antike
sofista, od kojih su ostali samo blijedi fragmenti.'Zahvaljuju ovoj trojci' / de Bono / trpi se nadridemokratija a realni pepublikalizam gubi poistovjećivajući se s tim ?
Istina koju sam znao a, tek sad saznao...

Kapiraš ti i kako sad stoje stvari,ali i kako slede,ne brinem se ja za to...
Smeta neaktivnost tebe i tvojih kolega (nema vas mnogo u ovoj našoj sirotinji)...Valja nešto i uraditi!!!Ako išta volim to je republikanstvo koje izbacuje elitizam...
 
Blago vama kad razumijete stvari bas onako pogresno kao i vecina.

I ti kapiraš kako ti volja (samo da otreseš Gaftere)...
Ali vidi...Meni je narodna revolucija OK jer tada lete "one njuške".Naravno,tu se odmah stvore druge "njuške"(kao na traci),ali je bilo MRAK videti letenje onih
prethodnih...
Vidi,ko "navija"za Gadafija?A slistiće idiot pobunjenike,pobiće jadne budale...Topovsku hranu...Emocije imaju svoj IQ!!!:dash:
 
U vezi revolucija preporucujem dokumentarac "The Soviet Story" sa prevodima na 13 jezika. Zanimljivo je da se ona uvijek pojavljivala na sjeveru (Njemacke, Rusije) kad bi u nekom gradu nesalo hrane, i uvijek su njeni nosioci bili mornari. U sustini nijedan od filozofa nikad nije podrzavao ni sisteme koji su prethodili revolucijama, niti same revolucije, nego nesto daleko stabilnije i mocnije. Da bi covjek dosao u moderne mahnite sisteme, on mora vec da ima u tradiciji obozavanje svete Dupeglavke, presvete Ulizice i blazene Zderulje-Serulje. Tek tada je on u stanju opredijeliti se za "njuska protiv njuske", jer glave nema, a misli se da emocije imaju IQ.
 
U vezi revolucija preporucujem dokumentarac "The Soviet Story" sa prevodima na 13 jezika. Zanimljivo je da se ona uvijek pojavljivala na sjeveru (Njemacke, Rusije) kad bi u nekom gradu nesalo hrane, i uvijek su njeni nosioci bili mornari. U sustini nijedan od filozofa nikad nije podrzavao ni sisteme koji su prethodili revolucijama, niti same revolucije, nego nesto daleko stabilnije i mocnije. Da bi covjek dosao u moderne mahnite sisteme, on mora vec da ima u tradiciji obozavanje svete Dupeglavke, presvete Ulizice i blazene Zderulje-Serulje. Tek tada je on u stanju opredijeliti se za "njuska protiv njuske", jer glave nema, a misli se da emocije imaju IQ.
Dozvoljeno ti je(kors) da se ponovo pročitaš i popraviš,a i ne moraš-baš...:heart:
 

Back
Top