Влада усвојила: Мора ћирилица

Te novine se više recikliraju nego čitaju....

A što se tiče, primetio sam da je pola Azbuke isto kao i Abeceda. Od I do T....

Ćirilica je prijatnija očima. Iako treba oba pisma znati i koristiti.

Од И до Т.... Ћирилица је пријатнија за очи.... плус део нас као и латиница...Ај Ти доба....
Tek kad sam se skoncentrisala na smisao napisanog , primetih da si pomešao latinicu i ćirilicu,
isto mi se dešava u realnom životu da ne pravim razliku u pismima kad čitam nešto iako pišem pisanu latinicu uglavnom.

Što se tiče usvajanja ovog zakona , trla baba lan :roll:
Uz ovoliko gorućih problema u zemlji , oni se zamajavaju slovima
i novom otimačinom love iz budžeta .
 
U Moskvi od KFC, Burger Kinga do svih svetskih modnih brendova sve na ćirilici. Smernice za ulice isto na ćirilici, tek sitnim ispod piše na engleskom zbog turista. Tako se neguje svoje pismo. Kod nas sve na latinici.. Sem nazivi ulica, mada sam viđao po neku i na latinici, dal ' zbog nekih manjina ili čega već..
 
Poslednja izmena:
"Ćirilica je vrsta pisma. Koriste je Belorusi, Makedonci, Bugari, Ukrajinci, Rusi , Srbi, i još neki narodi u zmljama bivšeg Sovjetskog Saveza, Istočne Evrope, pa čak i Azije. U ćirilici jedno slovo predstavlja jedan glas, i po tome se i razlikuje od većine ostalih pisama.

Kroz vekove, više puta je zabranjivana u raznim delovima Balkana. Kada su Srbi pobegli pred Turcima u Austriju i osnovali svoje zajednice, ćirilicu su prvi put zabranili Marija Terezija i njen sin Franjo Josip I, ali su morali da povuku svoju odluku zbog protesta Srba. Ćirilicu je zabranila i Hrvatska u Prvom ( kao i Bosna i Hercegovina), a kasnije i u Drugom svetskom ratu. Ukidana je i od strane naših vladara. Kako bi izjednačio sve jugoslovenske narode, kralj Aleksandar I Karađorđević je ukinuo na kratko ćirilicu, ali ga je od te odluke odgovorio Aleksandar Belić, veliki intelektualac i profesor. U SFR Jugoslaviji latinica i ćirilica su bile izjednačene, i oba pisma su se učila u svim jugoslovenskim republikama, ali je nisu sve koristile u praksi. Danas je ćirilica u Srbiji veoma ugrožena, s obzirom da mnogi Srbi koriste latinicu u svakodnevnom pisanju a veliki broj preduzeća nosi strane nazive, naravno napisane latinicom
."

Ko ne zna ćirilicu nije pismen (važi za srpski rod),.
Imati i znati dva pisma u jeziku je privilegija koju ima nekoliko naroda u svijetu, medju kojima smo i mi. Treba je njegovati, poštovati i čuvati, jer ako je pogledamo kroz istoriju, imamo i te kako razloga da je i dalje pišemo.
Ćirilica je čisto srpsko pismo i kome smeta - široko mu polje.
 
Aj jos neku bajku o ''naprednom islamskom svetu'' i ''zapadnim varvarima'' koji unistise taj napredni svet.. .:hahaha:
o čemu ti...tko govori o naprednom isamskom svetu...nego znaš li ti da sada u americi muškarce koji se izjašnjavaju kao žene smještaju u ženske zatvore....toliko o napredovanju....i onako usput da su prve koncentracione logore osnovali britanci u ratu s burima 1905.
 
o čemu ti...tko govori o naprednom isamskom svetu...nego znaš li ti da sada u americi muškarce koji se izjašnjavaju kao žene smještaju u ženske zatvore....toliko o napredovanju....i onako usput da su prve koncentracione logore osnovali britanci u ratu s burima 1905.
Pa znaš kako, ili ćeš više biti kao ''mrski Britanci'' i ostali ''zapadni fašisti'' ili će ti se non-stop dešavati Jasenovci i Bratunci. ;)
 

Влада усвојила: Мора ћирилица​

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=09&dd=02&nav_category=12&nav_id=1916520

Није лоше за почетак, али овај режим нема ону ствар да стане иза закона који постоји још од 2006. године и да усташко писмо протера и из јавне употребе.

Не знам како ће неки desničari и њихова латинична браћа levičari да ово поднесу. Што се тиче српске културе само примена закона и строга казнена политика могу да ово друштво доведу у ред и зауставе геноцид над српском културом.

Jel ti znaš ko je Вuk Karaџić?
 
U Moskvi od KFC, Burger Kinga do svih svetskih modnih brendova sve na ćirilici. Smernice za ulice isto na ćirilici, tek sitnim ispod piše na engleskom zbog turista. Tako se neguje svoje pismo. Kod nas sve na latinici.. Sem nazivi ulica, mada sam viđao po neku i na latinici, dal ' zbog nekih manjina ili čega već..

Čisto da te obavestim, pošto vidim da vas je mnogo nepismenih - LATINICA jeste srpsko pismo.


Postoji razlika između Srpskog jezika i Engleskog jezika. Bog vas mazo, pa nisu natpisu ulica na engleskom, nego na srpskom.

Ja stvarno ne znam ko protura tu propagandu i odakle toliko ljudi da ni svoj jezik ne poznaju da se tako lako pecaju na propagandu koja ima cilj da na svim nivoima zavadi i posvađa narod. Kao što vidimo to dolazi direktno od vlade, koja tobože sad hoće da pretstavi kako je Ćirilica tobože više srpsko pismo nego li Latinica. Te sad narod da se bavi ludorijama, umesto da se bavimo bitnim stvarima.

Istorijski gledano, ni Latinica ni Ćirlica nisu naša srpska pisma izvorno.
Oba se preuzeta od drugih naroda. Latinica je preuzeta, više preuzeta nego nametnuta, a ćirilica više nametnuta nego preuzeta u vreme nametanja hrišćanstva narodima na ovim prostorima. I oba pisma su bila u upotrebi još i za vreme Nemanjića.
 
Čisto da te obavestim, pošto vidim da vas je mnogo nepismenih - LATINICA jeste srpsko pismo.

Postoji razlika između Srpskog jezika i Engleskog jezika. Bog vas mazo, pa nisu natpisu ulica na engleskom, nego na srpskom.

Ja stvarno ne znam ko protura tu propagandu i odakle toliko ljudi da ni svoj jezik ne poznaju da se tako lako pecaju na propagandu koja ima cilj da na svim nivoima zavadi i posvađa narod. Kao što vidimo to dolazi direktno od vlade, koja tobože sad hoće da pretstavi kako je Ćirilica tobože više srpsko pismo nego li Latinica. Te sad narod da se bavi ludorijama, umesto da se bavimo bitnim stvarima.

Istorijski gledano, ni Latinica ni Ćirlica nisu naša srpska pisma izvorno.
Oba se preuzeta od drugih naroda. Latinica je preuzeta, više preuzeta nego nametnuta, a ćirilica više nametnuta nego preuzeta u vreme nametanja hrišćanstva narodima na ovim prostorima. I oba pisma su bila u upotrebi još i za vreme Nemanjića.
Suština.
 
Naravno da su oba srpska pisma i ćirilica i latinica , ko je kako navikao.
Ne znam kako je sada u školama ali mi smo nekada jedan pismeni pisali ćirilicom,
drugi latinicom i tako naizmenično , a niko nije obraćao pažnju ko kojim pisamom piše uobičajeno.

Meni je latinica više legla od ranog detinjstva čak sam nju prvu naučila i pre nego sam pošla u školu
i to mi je do danas ostalo primarno pismo.
Ćirilicu pišem kad baš moram i tačno se vidi da mi je neispisana, pažljivije pišem slova.
 
Naravno da su oba srpska pisma i ćirilica i latinica , ko je kako navikao.
Ne znam kako je sada u školama ali mi smo nekada jedan pismeni pisali ćirilicom,
drugi latinicom i tako naizmenično , a niko nije obraćao pažnju ko kojim pisamom piše uobičajeno.

Meni je latinica više legla od ranog detinjstva čak sam nju prvu naučila i pre nego sam pošla u školu
i to mi je do danas ostalo primarno pismo.
Ćirilicu pišem kad baš moram i tačno se vidi da mi je neispisana, pažljivije pišem slova.
lakše je pisati latinicom kada za NVO tražiš dotacije od anglosasa...
 
Moraće i latinicu učiti od 5. razreda,kad počnu učiti strani jezik,a čini mi se da sada počinju i ranije sa stranim jezikom.

Engleski jezik se sada u mnogim osnovnim školama uči od 1. razreda. Praktično deca uče paralelno maternji i strani jezik.

Ja kad sam bio klincaja, u školama se učio Ruski, Francuski, Engleski. To je bilo glavno. Ruski nikom nikada nije trebao u životu, pa čak i oni koju su ga kao nešto naučili, francuski niko nikada nije naučio jer ni profesori i nastavnici ga nisu znali, jedine koristi je bilo od engleskog jezika.

Kod nas dosta ljudi zna i španski jezik zbog Kasandre i Ljovisne.
 

Back
Top