Vlada hoće da satre pola medija u Srbiji

Poruka
23.163
Radikali, naprednjaci i DSS zatražili su juče od Vlade, tokom pretresa amandmana na Predlog izmena i dopuna zakona o javnom informisanju, da taj zakonski predlog povuče iz skupštinske procedure. Oni su naveli da predložene izmene zakona sadrže „drakonske kazne" i krše odredbe republičkog Ustava.

Većina opozicionih poslanika smatra da je predloženi akt "zakon potpredsednika Vlade Srbije Mlađana Dinkića", jer je, po njihovim rečima, pisan kako bi se ućutkali mediji koji u lošem svetlu predstavljaju ministra ekonomije i regionalnog razvoja.

Šef poslaničke grupe DSS Miloš Aligrudić je ocenio da vlast putem opštih normi pokušava da „satre pola medija u Srbiji", suprotno civilizovanim i demokratskim standardima.

Njegov stranački kolega Zoran Šami je naglasio da je ta stranka na predložene izmene podnela sedam amandmana kako bi se na neki način poboljšao tekst predloga, koji će ostati upamćen kao "tragičan zakon".

„Tekst podnetog zakona sa zakonom koji će biti usvojen nema nikakve veze. Vlada je podnela šest amandmana na sedam članova i time 90 odsto zakona promenila, čime je prekršena ustavna procedura donošenja zakona", kaže Šami.

On je upozorio da je neustavno da se javno glasilo zatvori samo na osnovu osnovane sumnje tužioca da je neko prekršio zakon, jer pokretanja postupka ne znači ništa.

„Predloženim rešenjima kažnjava se bez suđenja. Šta će se desiti ukoliko sud utvrdi da javno glasilo nije prekršilo zakon, ko će u tom slučaju platiti odštetu ljudima koji su zbog zatvaranja medija bili bez posla i vlasniku za izgubljenu dobit?", upitao je Šami.

Osvrnuvši se na odredbu po kojoj se osnivaču nalaže da, ukoliko mu je račun u blokadi 90 dana, obustavi delatnost, Šami je rekao da ne zna šta bi u Srbiji radilo ukoliko bi ta odredba važila za sva privredna društva.

Poslanica Marina Raguš iz SRS je navela da je ta stranka na predložene izmene i dopune zakona podnela devet amandamana, kojima želi da ispravi nešto što, kako je primetila, može da bude pogubno za srpski medijski prostor.

I Jorgovanka Tabaković iz SNS je ocenila da je neustavna odredba predloga kojom se zabranjuje prenos vlasništva za javna glasila, jer je Ustav propisao da se zabrana prava raspolaganja za privredene delatnosti ne može ničim ograničiti.

Ona je navela da su novčane kazne, predviđene predlogom, višestruko veće od kazni predviđenih za prekršaje i privredne prestupe vezane za druge oblasti društvenog života.

Parlament je jučerašnju sednicu počeo sa dva sata zakašnjenja, jer se čekalo mišljenje Vlade o predloženim amandmanima, ali i zato što sednici nije prisustvovao resorni ministar.

Poslanici SRS, DSS i NS su pre početka rasprave reklamirali povredu Poslovnika izražavajući nezadovoljstvo zbog toga što mišljenje vlade nije dostavljeno narodnim predstavnicima, iako je stiglo u Skupštinu.

http://www.borba.rs/content/view/7663/123/
 
Први сам био против Вучићевог Закона, који је и био смишљен да би су ућуткали независни медији. Међутим и онда, а и сада мора постојати начин да се стане на пут СВЕСНОМ објављивању неистина (синоним за српску реч ЛАЖ). Не сме се дозволити да се под плаштом слободног новинарства дозволи разноразним белосветским хохштаплерима и вуцибатинама да објављују лажи о људима (ма ко год ти људи били)!
 
Vlada srbije ce kroz Miškovića u narednom periodu da satre bilo koju firmu koja malo bolje funkcionise pa ce samim time postati gospodari. Posle kada dodje do ulaska u EU oni koji su vrištali na protestima 90tih godina ce biti milijarderi jer ce sve podeliti medju sobom...

Crno nam se piše...
 

Back
Top