Vitamini

Ja gledam da nadomestim vitaminima ono sto slabo jedem.
Popijem povremeno zeleni sok od zita (umesto neceg zelenog :mrgreen: ) sem paradajza i sargarepe, slabo sta jedem od povrca.
Omegu redovno posto ribu nikada ne jedem. Ono u 10god 1x.
Povremeno D vitamin,obicno sam napolju kada nema Sunca.
Povremeno B vitamine za guste i zdrave dlake :mrgreen:
Sta jos,mmmm....
Vitamin C i zinc obicno samo kada osecam da sam bolesna.
Retko uzmem one sumece multivitamin u koje nikakve vere nemam, al posluzi kao sokic.
 
Čestim unošenjem vitamina C se telo privikava na veće količine koje će ti biti potrebne ako se, nedajbože, razboliš.
Da. Ranije sam dosta i citala, gledala kako vitamin C, ogromne kolicine utice pozitivno i na rak.
Mada to isto sam cula i za semena kajsije, sargarepe, cveklu, celer, zito, laneno ulje, itd... :)
Mislim sve je to zdravo i dobro kao prevencija. Da lece nesto ozbiljnije sem prehlade cisto sumnjam.
 
Kada sam počela intenzivnije da treniram počela sam da pijem i magnezijum.
Od marta ne idem u teretanu ali redovono pijem Mg tablete.
Pijem Vit C 1000mg - jedna dnevno
Tabletu cinka posle doručka, opet ću uključiti vit D3 ( dok je bilo sunčano nisam pila)

Ovo je moja neka ' Korona preventiva'.

Imam faze kada pijem ceđene sokove, to me malo drži pa mi dosadi.
Crveni sok : cvekla , šargarepa, jabuka
zeleni sok: zavisi šta imam, obično trska od celera, spanać, kupus i u zelene obavezno cedim jabuku.
 
Kada sam počela intenzivnije da treniram počela sam da pijem i magnezijum.
Od marta ne idem u teretanu ali redovono pijem Mg tablete.
Pijem Vit C 1000mg - jedna dnevno
Tabletu cinka posle doručka, opet ću uključiti vit D3 ( dok je bilo sunčano nisam pila)

Ovo je moja neka ' Korona preventiva'.

Imam faze kada pijem ceđene sokove, to me malo drži pa mi dosadi.
Crveni sok : cvekla , šargarepa, jabuka
zeleni sok: zavisi šta imam, obično trska od celera, spanać, kupus i u zelene obavezno cedim jabuku.
Za celer treba bas sokovnik jel? Ja sam samo jednom probala blenderom, nisam ga ni cedila i bilo je baz uzasnog ukusa.
 
Za celer treba bas sokovnik jel? Ja sam samo jednom probala blenderom, nisam ga ni cedila i bilo je baz uzasnog ukusa.
Da, ja imam Clatronik sokovnik. zato me i mrzi, treba ga stalno prati.
Inače, dobije se dobar sok, a čvrsti deo , ostaci od ceđenj, a idu u posebnu posudu sokovnika.


Da. Ranije sam dosta i citala, gledala kako vitamin C, ogromne kolicine utice pozitivno i na rak.
Mada to isto sam cula i za semena kajsije, sargarepe, cveklu, celer, zito, laneno ulje, itd... :)
Mislim sve je to zdravo i dobro kao prevencija. Da lece nesto ozbiljnije sem prehlade cisto sumnjam.

Prevencija je najvažnija.
Osim magnezijuma ranije nisam pila suplemente ali sam sokove skoro svakodnevno cedila. Ne pamtim kada sam bila prehlađena.
E, sada, da li su sokovi uticali na moj imunitet ili mi je , prosto, takav organizam, ne znam.
 
Poslednja izmena:
Da, ja imam Clatronik sokovnik. zato me i mrzi, treba ga stalno prati.
Inače, dobije se dobar sok, a čvrsti deo , ostaci od ceđenj, a idu u posebnu posudu sokovnika.




Prevencija je najvažnija.
Osim magnezijuma ranije nisam pila suplemente ali sam sokove skoro svakodnevno cedila. Ne pamtim kada sam bila prehlađena.
E, sada, da li su sokovi uticali na moj imunitet ili mi je , prosto, takav organizam, ne znam.
Svakako mislim da su delovali.Slazem se za prevenciju. Zato i treba piti pre bilo kakve bolesti, posle vec slabije pomazu, mislim bar.
E da...I propolis pijem povremeno. Njega bas volim.
 
Nisam se udubljivala u materiju i prilicno je novo u apotekama (barem po mojim zapazanjima) Beta glukan, ne znam ni tacno sta je ni kako deluje.
Ima i za ljude no ja sam davala svom psu redovno posto je imala rak, mogu reci 100% da joj je to pomagalo.
Navodno je za jacanje imuniteta. U pauzama kada joj ga nisam davala, vidljivo je bila losije. Sa ovim je imala bolji apetit i bila je zivlja.
Mozda je i za ljude dobro :D
 
Najbolje je sveže voće i povrće pa u sokovnik ili blender.Verujem i da multivitamini pomažu , pogotovo dejli formule i ne zaboraviti svakodnevnu fizičku aktivnost. Ne mora teretana ali može šetnja, bicikl, trčanje...
 
Posebno sada u vreme pandemije korona virusa a i uopste, potreban je jak imunosistem koji se dobija upotrebom vitamina
Zanima me koji su to najvazniji vitamini za imunitet koji bi trebali da konzumiramo
A,B kopleks,C,D.Sve to ima u vocu i povrcu,najbolje jesti presno.Crvena i zelena paprika,presan kupus,kuvana cvekla,pa se posirceti i jede kao salata,ako volis i mozes,a sigurno je zdravo,naseckati i belog luka,sargrepa,karfiol. Potreban je Selen,Cink , Magnezijum i GvozdjeSelen,Cink i Magnezijum ima u Mineralnim vodama,a gvozdje u Koprivi,Zelenooj salati.
 
Cink je za održavanje imuniteta.
...Pa, bas i ne
Posto mnogi pominju cink trebalo bi znati par stvari u vezi njega -
1) Vece doze (ne secam se da l bese preko 30 ili preko 50 mg) se NE UZIMAJU neprekidno (vec samo par nedelja dok imamo neku akutnu infekciju) jer stalnim uzimanjem visokih doza zapravo slabimo imunitet a to nam nije cilj. Manje doze (u multivitaminima) mogu u kontinuitetu
2) Sto se tice kvaliteta treba birati cink u heliranim oblicima (to vazi i za ostale minerale), znaci - cink aspartat ili glukonat ili orotat ili glicinat ili citrat (i sl.) a ne cink oksid, cink sulfat i sl. lose iskoristiva jedinjenja cinka jer od forme (hem. jedinjenja) zavisi koliko cemo EFEKTIVNO ISKORISTITI od tih unetih miligrama... Nazalost, na trzistu (u apotekama) se mnogo cesce nude ovi losi (slabo iskoristivi) neorganski oblici. Obratite paznju na deklaracije proizvoda i nemojte bacati pare na *krseve*
 
posto sam se bavio sportom i bavim se jos uvek, moja iskistva sa vitaminima: jedino gde sam stvarno osetio promene su mg i vitamin c. mg u obliku ulja koje se maze po kozi a vitamin c najobicniji i najjeftiniji iz dm koji moze da se nadje na nasem trzistu. kod mg to je bolji san, opustanje, bolja cirkulacija koju sam primetio kod kardio treninga, ali mazanje samo uvece jer sam se jednom zaj.... pa se namazao pre treninga ujutru i posle nisam mogao da treniram jer sam bio nekako opusten. vitamin c uzimam mega doze, telo ga ne proizvodi a visak izbaci. za sada evo vec par godina tako i mislim da nema nekih posledica zbog megadoza a vini mi se da sam nekako "cistiji" i "zivahniji" nego pre uzimanja. tu su i selen i zink njih je najbolje uzimati u skupljem obliku.
od ostalog bih spomenuo caj od korena maslacka koji mi je izlecio zestoku aritmiju koju sam imao mada sam ga pio onako zbog drugih razloga, neverovatno da mi je potpuno nestala aritmija posle mesec dana ispijanja caja. sad popijem ponekad 1x nedeljno
 
...Pa, bas i ne
Posto mnogi pominju cink trebalo bi znati par stvari u vezi njega -
Nisam zalazila u detalje.
Lično, koristim cink glukonat 7mg (1 tabletica) dnevno.
To je bezbedna doza i ne zahteva pauze.

Isto tako, Mg koji koristim je magnezijum citrat oplemenjen vitaminima B6 i D3
I već kada pišemo, za magnezijum preporuka u obliku tableta i citratni!
 
Čestim unošenjem vitamina C se telo privikava na veće količine koje će ti biti potrebne ako se, nedajbože, razboliš.

Ja sam pre nekoliko godina recimo 6 nedelja pila svakog dana iskljucivo vodu
sa limunom, a to znaci da sam maznjavala dnevno 3 limuna i onda sam igrom
slucaja ( neka redovna kontrola) davala na analizu krv i urin, laboratorija
je pored vitamina C u urinu stavila veliki crveni znak pitanja da bi mi moja
internistkinja objasnila da je unosenje vitamina C radi o sistemu protocnog
bojlera. Od tada mi na pamet ne pada da taj vitamin uimam u obliku nekih taleta,
a naravno da jedem voce i povrce ( usput i krompir i paprika imaju vitamin C)
tako kao sto sam ga uvek i jela.

Vitamin D je neka nedovrsena prica, uglavnom se preproucuje starijim ljudima
jer oni verovatno ne izlaze na sunce, milijarde ljudi ne jede heringe jer i ne
znaju sta je to, vrse se ispitivanja, prave studije, ali je za sada nauka sa vitaminom
D jos na nekom pocetku.
 
Veliki je pritisak kroz sredstva informisanja i reklame za upotrebu i kupovinu vitamina od raznih proizvodjaca
da mnogi dodju u nedoumicu sta da koriste i koliko i mislim da je najbolje uzimati vitamine uz konsultaciju sa lekarima
ili prema tudim iskustvima koji su uzimali vitamine duzi period..zato i postoji oiva tema da svako kaze svoje iskustvo
 
Vitamin C važan za lepotu?



Ono što je svima poznato još od davnina jeste da je vitamin C značajan za očuvanje našeg zdravlja, ali ono što je manje poznato jeste da ovaj snažan antiokidans utiče i na našu lepotu! Iz tog razloga, vitamin C je često sastojak seruma i krema za podmladjivanje, mada bi i svaka kvalitetnija hidratantna krema za lice trebalo da ga sadrži. Ali, zašto je on tako važan i u kozmetičkom smislu? Naime, vitamin C štiti kožu od dejstva slobodnih radikala, čuva postojeći i stimuliše proizvodnju novog kolagena koji je zadužen za zategnutost i mladolikost kože, obezbeđujući joj zdrav izgled, prirodan sjaj i ujednačen ten! Da li ste već čuli za vitamin C za lice?

Gotovo da nema proizvoda koji služe za jačanje imuniteta, a da u svom sastavu ne sadrže vitamin C. Međutim, ovaj antioksidans ima pozitivna dejstva i na zdravlje i izgled naše kože, te je sve prisutniji i u kozmetičkim preparatima poput seruma i krema za podmladjivanje, a i svaka hidratantna krema koja sadrži vitamin C - za lice predstavlja bolji izbor. Ovakva hidratantna krema će koži dati zaštitu, svežinu, blistavost i izjednačiti ten. Zapravo, svako ko se bori protiv određenih znakova starenja i drugih sličnih probleme sa kožom, trebalo bi da u svoju rutinu nege uvrsti vitamin C za lice! Tako ćete koži pružiti ne samo antiaging efekte, već je ojačati i zaštititi od štetnih uticaja spoljašnjih faktora i slobodnih radikala.

Slobodni radikali iz vazduha i sunčevo zračenje najpre izazivaju starenje kože i zato je krema za podmladjivanje koja sadrži vitamin C za lice, kao i zaštitni faktor, veoma važna u sprečavanju oštećenja. A kako to vitamin C za lice utiče na lepotu?


Šta je vitamin C i kakve efekte ima na izgled?

U svom izvornom obliku, vitamin C predstavlja askorbinsku kiselinu odnosno molekule lako razgradive u vodi. Ipak, u takvom stanju on teže dolazi do dubljih slojeva kože u kojima se ustvari dešavaju značajne promene. Međutim, kada se umeša tehnologija poput nanotehnologije, dolazi do prave revolucije u dermatologiji i kozmetici! Uz pomoć nano čestica aktivni sastojak kao što je vitamin C za lice stiže do najdubljih slojeva i tu utiče na obnavljanje kože, deluje protiv suvoće, podstiče proizvodnju i sintezu kolagena, održava elastičnost i zategnut izgled i sprečava dalje starenje kože.

Osim nanotehnologije, tu je i genokozmetika uz pomoć koje je stvorena najnovija generacija proizvoda koja gađa sam koren problema, te najbolji serumi za lice, hidratantna krema za podmladjivanje i drugi preparati stvoreni na ovaj način (a koji uz to sadrže i vitamin C za lice) predstavljaju savršeno rešenje protiv bora, fleka na licu, opuštene kože i drugih sličnih problema.


Većina kozmetičkih preparata koji sadrže vitamin C utiču na antioksidaciju i neutralisanje dejstva slobodnih radikala, izjednačuju boju tena i uklanjaju postojeće fleke na koži, a uz to smanjuju vidljivost znakova starenja i obezbeđuju koži mladolik i blistav izgled. Ipak, C-Vit proizvodi imaju produžen efekat, jer sadrže askorbinsku kiselinu koja je u poređenju sa običnim prirodnim vitaminom C mnogo stabilniji molekul. Time je sprečena oksidacija aktivnog sastojka i obezbeđena efikasnost na duže staze!
 
Poslednja izmena od moderatora:

Back
Top