Quantcast

Vitamini i Minerali

Poruka
60.356
I ne samo to...Ja bih dodao jos nesto..... Cesto se pominje GMO kao nesto nuzno lose, a ne postoji za sada ni 1 studija koja to potvrdjuje.....Tako da GMO spada u teorije zavere sa svim ostalim teorijama zavera kojima robuje najveci broj ljudi koji su veoma slabo obrazovani i imaju paranoidnu strukturu licnosti....

Protive se nekoj genetskoj modifikaciji a nista i ne znaju ni o genetici ni o modifikaciji ni uopste o promenama.... Da li su danas biljke iste kao nekada? Ne, nisu. One su GENETSKI MODIFIKOVANE. Od strane prirode.

A ko nama garantuje da ce neka genetska promena u prirodi da bude dobra a ? Ali bitno da ide ona krilatica "prirodno je zdravo", a u vecini slucajeva prirodno i nije zdravo......Ali to su neke krilatice kojima se frljaju neobrazovani.

Virusi se genetski menjaju, bakterije, gljivice, citav bre zivi svet, i to je sve prirodno, pa je l je dobro?

Tako i biljke. Ove biljke danas, i one od ranije i one u buducnosti uopste nece biti iste i sve su one u manjoj ili vecoj meri PRIRODNI GMO koji sam po sebi nuzno nije uvek ni nesto dobro ni nesto lose. Za GMO bar imamo tacno na papiru sve crno na belo sta je modifikovano, zbog cega, kako......Dok za "prirodno" kada kupujemo kod seljaka kupujemo nesto napamet a uopste ne znamo ta biljka kako se sama modifikovala i u sta joj se izmenio i koliko DNK lanac.
Ustvari ne.
To što nazivaš genetski modifikovanim od strane prirode ne stoji u istoj ravni sa GMO od strane ljudi.
Мутације које се јављају у природи селекционишу мутирану врсту врло једноставно, или доприносе бољој прилагођености, или не и преносе се сексуално.
То да ли је и за нас таква мутација добра или не, за биологију није битно.
Међутим ГМО подразумева директан уплив у геном који је у природи немогућ.
Нпр како би у природи укрстио арктичку морску рибу иверак и парадајз?
Они не само да имају различит број хромозома већ је иверак животиња, а парадајз биљка.
Из генома иверка узели су секвенције генома које омогућују преживљавање све до -3Ц(морска вода се мрзне тек на наведеној температури) и унели у геном парадајза.
Елем тај покушај ГМО рађен је да би се добила врста парадајза који се може узгајати далеко на северу.
Добили су парадјз за хладну климу с неподношљивим шмеком на рибу, тако да је инвестиција пропала.
Исто тако су у кукуруз унесене генетске секвенце које омогућују да сама биљка лучи инсектициде који убијају лептирасте ваши које штете кукурузу што се никаквим укрштањима, или мутацијама не може добити.
Овакав кукуруз је нпр недозвољен у Француској и Мађарској јер се сматра да његово конзумирање доводи до таложења тих инсектицида у организму.
Али зато је Монсанто успео да прогура дозволу за гајење тог кукуруза скоро у свим осталим земљама.
Једноставно речено ГМО је промена која се не може изазвати никаквим укрштањима, сортиментом, хибридизацијама и уопште сексуалним путем, већ само захватом у геном и заиста може имати лоше последице по конзументе.
То што корпорације оспоравају истраживања представљајући их као теорије завере више говори о корпорацијам.
Познато је да се код свиња товљених ГМО кукурузом масивно јавља неплодност(ћале ми је вет у пензији и редовно је добијао Ветеринарски гласник и Праксис ветеринарија)
Уосталом нека дозволе изношење резултата тестирања ГМО на знатно дуже време испитивања, а не на само неколико генерација.

Poruka
60.356
Изврсна емисија француске државне телевизије Канал 3 коју је РТС емитовала прошле године вероватно на пролеће са све преводом и титловима о правој епопеји око ГМО семена које су Монсанто, Авентис, Бајер и други покушали да уведу у употребу у Француској.
Негде су успели негде не, али вероватно ће добити ако не рат, оно битку јер су успели да избоксују смањење буџета референтне лабораторије у Паризу.
Мађари су то решили стављањем клаузуле у Устав о забрани сејања ГМО, а руси мораторијумом од ове године на 10(или 20??) година.
Ако је нађеш на нету постави је, мени није успело, али сам имао среће да је више случајно, него што сам знао да ће бити приказана, одгледам.

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.