Viktor Mihajlovič Vasnjecov ruski narodni slikar

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
365.900
Viktor Mihajlovič Vasnjecov ( 1848 — 1926), bio je ruski slikar, jedan od osnivača ruske moderne u njegovoj nacionalno-romantičnoj varijanti.

U početku je slikao u realističkom stilu s izraženom socijalnom notom, prizore iz svakodnevnog života, a potom jarkim koloritom kompozicije s temama iz ruske istorije, kao i psihološke portrete.

Osnivač je posebnog „ruskog stila“ unutar sveevropskog simbolizma i moderne umetnosti.
On je preobrazio ruski istorijski žanr, sjedinivši motive srednjeg veka sa uzbudljivom atmosferom poetskih legendi ili bajki.
Postao je izuzetan narodni slikar, tvorac ruske bajke u slikarstvu.

Die_drei_Bogatyr.jpg


Na jednoj od svojih najpoznatijih slika „Bogatiri”, sa tri heroja iz ruskih epskih narodnih pesama je radio više od 20 godina. Prvu skicu je napravio početkom 1870. godine, a sliku je završio 23. aprila 1898. u Moskvi. Čak i kada je slika prodata poznatom ruskom meceni P. M. Tetrajkovu i bila izložena u javnom muzeju, autor je neko vreme nastavio da pravi izmene na njoj. Do pojave njegove slike, trojica bogatira u predanjima se gotovo nikada nisu nalazili zajedno – retko su se preplitali njihovi likovi. Ta tri bogatira su Ilija Muromec, koji oličava ozbiljnost i predanost tradiciji, Dobrinja Nikitič, koji odražava spremnost da s mačem ustane u zaštitu otadžbine i Aljoša Popovič, simbol romantičnosti i ljubavi prema lepoti. Lik Ilije Muromeca je slikao prema seljaku Ivanu Petrovu, za model Dobrinje je uzeo sopstveni lik, a za lik Aljoše mu je pozirao sin mecene Save Mamontova. Sva trojica obučeni su u odeću starih ruskih ratnika koju je autor pozajmio iz Istorijskog muzeja. U pozadini, visoki brežuljci pod mračnim nebom, mlade jele i gusta trava, između sivog kamenja, podsećaju na mešavinu pejzaža iz okoline Moskve, ukrajinske stepe i širu okolinu severne Vjatke. Na slici se primećuje da konji po karakteru liče na svoje vlasnike. Neustrašivi ratnik Ilija Muromec jaše moćnog vranca krvavih očiju, Dobrinja jaše lukavog i blagog belog konja, koji njuška vazduh, a crveni niskorasni Aljošin konj, žvaće travu i načuljio je uši.
 
Četiri jahača apokalipse, 1887.

DfmTigLWsAEZYwq.jpg


Ruski romantičar, slikar istorijskog žanra, srednjovekovnih legendi i bajki, Viktor Vasnjecov, u simbolističkom duhu predstavio je četiri jahača apokalipse. S desna na levo, redom kao i u Otkrovenju, predstavljene su personifikacije: Kuga sa strelom na belom, Rat sa mačem na riđem, Glad sa terazijama na crnom i Smrt sa kosom na bledom i ispijenom konju. Jahači se na konjima spuštaju na zemlju na kojoj se u tami pri užarenom, crvenom mesecu, odvija bitka, ruše zidine i umire, dok su iza njih, na nebu, prikazani anđeli oko segmenta otvorenog neba na vrhu kompozicije u čijem središtu se nalazi jagnje sa knjigom sa sedam pečata kao simbol Hrista.
 

Back
Top