Vika-Wicca

SlAyEr_KiD 333

Domaćin
Poruka
3.734
Vika je neopaganska religija koja se temelji na obozavanju prirode.
Veštice prepoznaju božansko kao boginju, kao ženski princip ali to ne isključuje i obožavanje muških bogova. Vika je religija prepoznavanja božanske prisutnosti u svim stvarima, a najviše u prirodi.
Veštice izvode svoje rituale iz godišnjih doba i ciklusa Sunca i Meseca. Koreni veštičarstva leže u drevnom matrijarhalnom obožavanju boginje.
Sta je to matrijarhat?
Matrijarhat je koncept koji opisuje drustvenu organizaciju u kojoj vladaju zene.
Vika je religija prirode u kojoj je primarno božanstvo žensko (majka zemlja, majka priroda, velika majka itd..)
Religija veštica je puna radosti i slavi život i plodnost. Veštice su organizovane u kovene i okupljaju se nekoliko puta godišnje na velikim festivalima – sabatima. :)


Tokom mračnog srednjeg veka, veštice su bile proganjane i zabranjene od zvanične hrišćanske religije.Žene su proglašavane za veštice i spaljivane na lomači iz najbanalnijih razloga.
Bilo je dovoljno da žena pokaže samostalnost ili neuobičajena interesovanja, često za nauku ili umetnost, pa da bude proglašena za vešticu.
Smatra se da je u Evropi tokom srednjeg veka spaljeno oko pet miliona žena.


Većina veštica sledi dva etička pravila:
1) ne povredi nikoga i čini šta ti je volja
2) šta god poslao vratiće ti se trostruko
Ova dva pravila sprečavaju bacanje zlih, uništavajućih čini.
Veštice koriste magiju unutar ritualnih krugova da izazovu potrebnu promenu u sebi samima ili svojim društvima, da opšte sa božanskim, da leče pojedince i zemlju i da osete stanja екстаза|ekstaze kroz bajanje, muziku bubnjeva i ples.
Veštičarstvo smatra život svakog pojedinca kao sveti dar i naglašava isprepletanost svih stvari, kako vidljivih tako i nevidljivih.
Sticanje znanja o magijskoj upotrebi bilja je sastavni deo obuke svake veštice. :)


Tekst preuzet i vise informacija na:
http://sr.wikipedia.org/wiki/Vika
 
Poslednja izmena:
Teško da bi se Wicca mogla nazvati religijom . To je više kult , sa principima koji odgovaraju nekim idejama feminističkog pokreta i nemaju veze sa indo-evropskim religijama (prehrišćanskim ) .

Inače , naravno da u Evropi nije spaljeno 5 miliona žena ,. Broj potvđenih žrtava je oko 12 000 . Maksimalne nepotvrđene procene idu između 40 i 100 000 . To se naravno odnosi na osobe oba pola , pošto nije suđeno samo ženama .

https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Witch-hunt#Early_Modern_Europe
 
U matrijahartu i ne može da bude drugačije i svaka pomen žene boginje je bila kao da si ih htio ubiti.
I sam bilija starog zavjeta ima djelove toga u Jeremiji kad pečenje kolača kraljici nebeskoj uzrokuje strahovite prijetnje ljudima od proroka koji je prosvjetljen
velikom svjetlosti boga muškarca koji je jako ljubomoran na ženu boginju..
 
Boginja koja se pominje u Starom Zavetu je nekakvo semitsko-sumersko božanstvo , koje nema mnogo veze sa Evropom . To da je starozavetni bog (Jahve) muškarac je pod znakom pitanja . Ima nekih indicija da je u početku upravo bio neka vrsta boginje , pošto mu je simbol bila golubica . I Alah koga obožavaju muslimani je očigledno mesečevo božanstvo , što opet ukazuje na njegovu (njenu :mrgreen: ) žensku prirodu .
 
Jedna od najstarijih (ako ne i najstarija) religija na planeti. Ono što ti svaka veštica može reći kad je pitaš bilo šta za božanstvo, ili bilo kog boga, biće otprilike ovako... Manon je bog koji bi se mogao predstaviti figurativno kao stadion, dok su dva tima koja igraju na njemu timovi "dobro" i "zlo"... mnogo dobro...
 
Ovaj... Wicca, Gerald Gardner, 1950. Reč je o neopaganskoj religiji, koja jeste zasnovana na nekim starijim tradicionalnim paganskim religijama, ali sama Wicca ima jedva više od šezdeset godina.

Ovaj... onaj... ovaj... onaj... zabole me onaj... ovaj... za to što je staro 60-ak godina; govorio sam o pravoj Wicca-i, drevnoj religiji veštica.
 
Ne postoji nikakva drevna religija veštica . Oni koji su praktikovali magiju u srednjem veku i pre toga , postupali su prema različitim narodnim verovanjima (slovenskim, germanskim , keltskim ... ) . Bilo je tu i dosta hrišćanskih uticaja koje je crkva proglasila za jeretička . To bi dakle pre bili delovi raznih religija , srodni ili manje srodni .

Wicca nije religija iz jednostavnog razloga što nije donela nikakav nov pogled na svet , već je pokrala nešto što je već postojalo i iskrivila ga da bi bila ostvarena određena politička svrha .
 
Ne postoji nikakva drevna religija veštica . Oni koji su praktikovali magiju u srednjem veku i pre toga , postupali su prema različitim narodnim verovanjima (slovenskim, germanskim , keltskim ... ) . Bilo je tu i dosta hrišćanskih uticaja koje je crkva proglasila za jeretička . To bi dakle pre bili delovi raznih religija , srodni ili manje srodni .

Wicca nije religija iz jednostavnog razloga što nije donela nikakav nov pogled na svet , već je pokrala nešto što je već postojalo i iskrivila ga da bi bila ostvarena određena politička svrha .

Naravno da postoji drevna religija veštica, njihova Kula stražara, kao i njihovo božanstvo Manon. Koga je briga šta je crkva proglasila za bilo šta ako je crkva znatno mlađa.

Wicca je jedna od najstarijih religija.
 
Boginja koja se pominje u Starom Zavetu je nekakvo semitsko-sumersko božanstvo , koje nema mnogo veze sa Evropom . To da je starozavetni bog (Jahve) muškarac je pod znakom pitanja . Ima nekih indicija da je u početku upravo bio neka vrsta boginje , pošto mu je simbol bila golubica . I Alah koga obožavaju muslimani je očigledno mesečevo božanstvo , što opet ukazuje na njegovu (njenu :mrgreen: ) žensku prirodu .

Stoji to.
Moguće poslije da su iz boginje pretvorbu učinili na boga da bi uspostavili mušku diktaturu.To vrlo lako da je Rim učinio jer on je piskarao i stari zavjet iako trube da su jevreji no jevreji nisu zapisivali ništa osim usmnih predaja koje su prenosili do 400 godine kad su i Talmud zapisali.
Asher je boginja tj ženski parnjak Ehyeh Asher Ehyeh.
Čak i Nazareni i Esenu danas to trvde da je to boginja.
I sasvim stoji da je boginja jer je onda bio matrijahart ..
 
Ovaj... onaj... ovaj... onaj... zabole me onaj... ovaj... za to što je staro 60-ak godina; govorio sam o pravoj Wicca-i, drevnoj religiji veštica.

Ne postoji drevna religija veštica. Magija i magijska praksa su deo mnogih religija.
Slovenski žrec , keltski druid i nordijski godi veruju u različite bogove i vrše različite magijske radnje.
Mada bi ih hrišćani sve smatrali vešticama i vešcima.
 
Lično i personalno, uz duboki naklon, trebalo ti je 23 sata i 53 minuta da bi pokušao da nadgovoriš čika Bužapa, ali opet nisi uspeo. Krenuo si od Mamona, koga nismo pominjali, a došao si do trećerazrednog filma s kraja prošlog veka.
 
Možda se ni jedna pripadnica ne usuđuje da postavi ovu temu,a svakako je najprirodnija religija ljudske civilizacije.
Verovatno jer je još sveže u sećanju spaljivanje pripadnica od strane ,naročito,hriščanskih fanatika,ali i drugih religija...
Lično,ne vidim ništa opasno u toj naturalnoj religiji,čak je kult prirode svakako taj koji doprinosi zdravlju ljudi...
Farmaceutska industrija je, recimo,nastala na osnovama te religije...
 

Većina veštica sledi dva etička pravila:
1) ne povredi nikoga i čini šta ti je volja
2) šta god poslao vratiće ti se trostruko
Ova dva pravila sprečavaju bacanje zlih, uništavajućih čini.
Veštice koriste magiju unutar ritualnih krugova da izazovu potrebnu promenu u sebi samima ili svojim društvima, da opšte sa božanskim, da leče pojedince i zemlju i da osete stanja екстаза|ekstaze kroz bajanje, muziku bubnjeva i ples.
Veštičarstvo smatra život svakog pojedinca kao sveti dar i naglašava isprepletanost svih stvari, kako vidljivih tako i nevidljivih.
Sticanje znanja o magijskoj upotrebi bilja je sastavni deo obuke svake veštice. :)


Zvuci kao pozitivno i zapostavljeno vjerovanje.
Nisu sve vestice ima i vila :)
 
Šta je to Wicca?

Reč "Wicca" na staro-engleskom znači "šaman". A šta znači reč "šaman"? Ako opet potražimo pomoć rečnika tamo ćemo pročitati:

šaman (sskr. schama)
Najniža klasa budističkih sveštenika kod Tatara, Mongolaca i dr., koji su ujedno i lekari, čarobnjaci i prizivači duhova. (vokabular.org)
Dakle, "šaman" je čarobnjak-vrač, gatar, vidar, sveštenik nekog božanstva, onaj koji baca čini ili ih skida, koji komunicira sa svetom duhova, tj. mrtvima. Iz ovog tumačenja zvučnog i tajanstvenog imena "Wicca", već je jasno o čemu se tu radi.

Wicca je neo-poganska religija koja danas raste u svojoj popularnosti, i može se reći da je to jedna od važnijih struja unutar Nju Ejdž filozofije. Postoje mnoge Internet stranice i knjige koje tvrde kako samo oni da uče i imaju "pravu Wiccu", no istina je, da o ovome uopšte ne postoji konsenzus među sledbenicima Wicce: Šta je tačno verovanje i praksa njihove religije. Razlog za to je, da je Wicca mlada religija koja se prakticira tek oko pedesetak godina. Wicca je sistem verovanja koji nastao negde između 1940-1950 godina a konstruisao ga je Britanac Gerald Gardner. Gardner je pozajmio verovanja i praksu iz različitih paganskih tradicija, kultova i sekti, i tako načinio "novu religiju" za "novo doba" i modernog čoveka. Budući da je Gardner objavio nekoliko knjiga koje iznose njegov sistem bogoštovlja, iz toga su iznikli mnogi ogranci i varijacije Wicce.

Najpoznatiji simbol Wicce je pentagram, često okružen krugom, kad se naziva pentakl, a vrh zvezde je okrenut prema gore. Prema najčešćem tumačenju, pet vrhova pentagrama simbolizira pet elemenata (zemlja, vazduh, voda, vatra i duh - akaša) ili čoveka uronjenog u celinu postojanja.

Neki Wiccanci su politeisti, imaju više od jednog božanstva, dok drugi štuju dva uravnotežena polarna božanstva, božicu i boga; božica je imanentna postojeća sila i poreklo svega stvorenoga na Zemlji, prirode i samog života. Dok je bog poznat kao "Rogato božanstvo". (Po njima on potiče od drevnog keltskog boga "Kernunosa". No, sa hrišćanske tačke gledišta jasno je da se ovde radi Sotoni.) Neke druge Wicca tradicije obožavaju isključivo božicu; najpoznatija je "Dijanička Wicca". (Najverovatnije da se radi o "vaskrsnuću Dijane Efeske", vidi Dela 19.)

Neki drugi Wiccanci su više za obožavanje prirode, koju nazvaju Gea, po grčkoj boginji Zemlje. Drugi su izabrali da načine spoj paganstva i hrišćanstva, tako što veruju u neke hrišćanske doktrine, dok opet neki drugi u potpunosti odbacuju hrišćanstvo, jer je ono veoma nazadno.

Većina sledbenika Wicce veruju u reinkarnaciju - duše čoveka - čovek se posle svoje smrti ponovo rađanja u nekom drugom i novom životu.

Većina Wiccanaca žestoko će poreći da je Sotona deo njihovog verovanja, navodeći pri tome glavne doktrinarne razlike između sebe i sotonista. Wiccanci uopšte, će zagovarati moralne relativnosti. Wiccanac ima jedan zakon ili pravilo, koje se zove Rede: "Čini šta hoćeš i ne naudi nikome." Na prvi pogled, Rede se čini kao ne preteći i poželjan, jer možete činiti šta god želite, sve dok niko zbog toga ne strada. Takođe, Wiccanci veruju da svako učinjeno delo može nositi dalekosežne posledice. Oni artikulišu ovaj princip u svom trostrukom zakonu, koji kaže: "Sve dobro koje jedna osoba čini drugoj, vraća se trostruko u ovom životu, ali i zlo se takođe vraća trostruko."

Jedan od glavnih faktora koji pridonosi brzom širenju Wicce je korišćenje uroka i magije (okultnih veština). Znatiželjni i mističari, kao i oni koji tragaju za nekim duhovnim iskustvom, najviše žele uroniti u "stare misterije" i steći moć da kroz magijske obrede manipulišu stvarima i ljudima. Svi Wiccanci ne praktikuju vračanje, ali oni koji to čine tvrde da je vračanje za njih ono isto što je i za hrišćane molitva. Prema Wiccancima ne postoji razlika između ova dva, jer oni jednostavno koriste svoje umove za kontrolu stvari, ili pozivaju svoje omiljene božanstvo da interveniše u njihovu korist, dok hrišćani pozivaju svemogućeg, sveprisutnog Boga Biblije da lečiti ljude i da deluje u njihovim životima. Budući da Rede zabranjuje Wiccancima povređivanje drugih a trostruki zakon navodi posledice (kletvu) za Rede prestupnike, tako Wicca veštice i veštci koji praktikuju magiju, vole sebe da nazivaju "prirode veštice" ili "bela veštica", i tako se dodatno distanciraju od "onih crnih" i sotonista (vidi "Da li je okultizam štetan?").

Takođe, ključ popularnosti i brzog širenja Wicce su njeni stavovi, koje se propagiraju kao zdrav odgovor za duhovne potrebe savremenog čoveka - visoka ekološka svest i povezanost čoveka sa prirodnom celinom, štovanje svih oblika života, uravnotežen odnos muškog i ženskog načela, prihvatanje telesnosti i seksualnosti kao svetih, svest o cikličnosti prirodnih procesa, čiji je čovek deo, i naravno: praktično osveštavanje čoveka kao mikrokosmosa, u kojem priroda može evoluirati i doseći svoj kreativniji i savršeniji izražaj - i do nivoa božanstva.

Wicca je u osnovi religija koja govori svojim pristalicama da gledaju svoj posao i žive u miru sa svojim susedima i okolinom. Promoviše se uspešno (indirektno) preko medijske mašinerije, tipa: Hari Poter, popularnog TV serijala "Čari" (eng. Charmed), itd... U propagiranju svoje religije Wiccanci žele uvek istaći paralele (sličnosti) između njih i hrišćanstva radi sticanja većeg kredibiliteta, ali ono šta Biblija ima da kaže ovoj novoj religiji ne ide im ni malo u prilog!
 

Back
Top