Quantcast

Vijetnam putopis-početni nivo

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
20181117_205122.jpg

CrazyBuffalo još jeda klub na nekoliko nivoa, od kojih su oni ka ulici dobro mesto za kuliranje i posmatranje haosa na ulici. Cene su daleko pristojnije oko 2$ za pivo a noćni klub je na trećem spratu i koliko sam čuo dopiru zvuci dance i house hitova. Nisam išao u sam klub jer sam bio relativno rano i samo malo se rashladio sa pivom. Imerzija značajno bolja, dosta vijetnamaca i naročito vijetnamki ;) sam video da se penju ka klubu. Mesto bije glas da izvestan broj tih vijetnamki u ovom kluu naplaćuje imerziju :lol:
Ostaje na nekom da istraži.

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Pored ovih klubova kao što sam rekao ulica(e) ima bezbroj malih kafića i restorana,manjih klubova, salona za masažu i kozmetičkih ispred kojih devojke mame mušterije sa menijima u rukama,ogroman broj štandova sa uličnom hranom, raznorazni performeri i zabavljači,prosjaci i gomila ljudi koja sedi i pijucka ili šeta....

Sve ovo prilično podseća na Khao San Road u Bangkoku. i lično nisam lud za tim backpackerskim rajevima pa se nisam puno zadržavao sem par piva i bahn mi sendvič za usput i nastavio dalje.

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Lush Club je fensi mesto do kojeg se dolazi taxijem(negde oko 45.000 me izašlo od Bui Vien čini mi se da je malo nabildovan taximetar jer je pre podne bilo manje od 30k ali tio je rang 2$ pa mi krajnje nebitno. Ovde izlazi malo bolje stojeće vijetnamsko stanovništvo i naravno stranci. Klub ima bar na otvorenom sa nekom bašticom koja je odlična da se malo ohladi čovek, tu su štandovi sa hranom ko je gladan, posle se ulazi u prostran klub sa house i hip-hop muzikom velikim delom za đuskanje.laserima i svim tim elementima koji klub čini klubom. Radi do 4 ujutru zbog čega se ovde svi sliju iz drugih klubova i Bui Vien koji se zatvara oko 2. Pivo je oko 3$.
Znači klasični noćni klub nemam šta reći drugo,ko voli izlaske ovog tipa poslužiće mu dobro.

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Pored ovoga imate nekoliko rooftop barova sa dorim pogledom na grad i jazz i soul muzikom(malo su skuplji naravno),karaoke klubove,masu pub-ova i sl. u raznim delovima grada. Sve u svemu Sajgon ima sasvim solidnu ponudu noćnog života i sam grad je živ do ranih jutarnjih sati.

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
E sad kao što rekoh Sajgon nema neke klasične znamenitosti zbog kojih vredi potezati put od pola sveta. Par kolonijalnih zgrada i neki relikti vijetnamskog rata. Sajgon je bio prestonica kratkoživeće Vijetnamske Republike(Južni Vijetnam) i uglavnom trgovački grad pre toga. Danas je veliki biznis centar i najveći i najmnogoljudniji grad novog Vijetnama.

Ipak ima par stvari koje važe kao znamenitosti i kad ste tu vredi obići

Palata ujedinjenja ili predsednička palata je bila središte administracije južnog Vijetnama i trenutak kada su dva severnovijetnamska tenka provalila kapije ove palate smatra se trenutkom kraja vijetnamskog rata i ujedinjenja dva Vijetnama. Palata je i danas aktivna tj održavaju se neki prijemi i sastanci pa i nije uvek otvorena za javnost a kada jeste ulaznica je 30.000 donga.

20181116_083051.jpg

U dvorištu su izloženi tenlkovi i avion kojim je neki južnovijetnamski preletačević :lol: na kraju rata shvatio svoju naklonost vijetkongu i bacio bombu na palatu ...i postao nacionalni heroj

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
20181116_085603.jpg

Helikopter na krovu tj model sa kojim je pobegao poslednji južnovijetnamski predsednik

DSC_0378.jpg

DSC_0387.jpg

Unutra je zadržan originalni nameštaj i postavka. Praktično u svakoj sobi stoji natpis sa kojim se želi pokazati kako su "imperijalisti uživali u luksuzu dok je narod Vijetnama umirao"....shvatate otprilike o čemu se radi.

Otvoreno je od podruma sa američkom radio opremom iz tog vremena do krova sa helikopterom.

Kad ste već tu obiđite, mada ništa spektakularno iskreno. Ako ništa jeftino je ;)

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Nedaleko od palate je War Remnants Museum tj muzej koji govori o vijetnamskom ratu iz vijetnamske perspektive. Osim raznoraznih oružja i borbenih mašina iz tog vremena najveći deo čini izložba sa fotografijama iz tog vremena koje pričaju priču o ovom periodu. Vredi posetiti zaista,čisto da se vidi i druga strana osim one iz filmova i dokumentaraca koji su nam bili dostupni. Naravno ima i malo propagande što je razumljivo ali sve u svemu ovo je ipak dobra postavka, u svojoj suštini antiratna daleko više nego što glorifikuje pobedu Vijetnama. Preporuka. Ulaznica je 40.000 donga.

20181116_094838.jpg

20181116_091937.jpg

20181116_094210.jpg

20181116_094311.jpg

20181116_091952.jpg

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Manja šetnja i dolazi se do još dva mesta da kažemo od značaja, tj. na koje vas svaki turistički vodič vodi:

To je katedrala Notr Dam koja ama baš nimalo ne liči na imenjakinju u Parizu pa mi i nije najjasnije o čemu se tu radi. Katolička katedrala kakvih ima dosta po Evropi...i lepših. Možda zbog toga što je pod rekonstrukcijom pa nije dozvoljen ulazak ali nisam bio nešto impresioniran. Katedrala je iz 19 veka.

DSC_0410.jpg

DSC_0408.jpg

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Još jedno mesto koje vredi videti je bitexco kula i njen vidikovac na 49 spratu. Slike imate na početku. Cena je 200.000 donga (oko 8 eura).

Njihova pešačka zona je ulica Nguyen Hue koju je najbolje obići uveče kada je puna nekih događaja i performansa uz sjajno i nimalo kičasto osvetljenje okolnih zgrada i (vesiću idi uči :roll: ). Takođe još jedno mesto koje je okupljalište mladih i dece i mesto gde cele porodice dolaze. Zaista ti ljudi su najveća znamenitost i ovog mesta. obiđite shvatićete ;) Ovde se nalazi i spomenik Ho Ši Min-u ali je bio prekriven kada sam bio,verovatno ga rekonstruišu.

20181116_191013.jpg

20181116_191113.jpg

20181116_191336.jpg

20181116_191555.jpg

20181116_1917261a.jpg

Ko ima vremena preporučujem obilazak delte Mekonga, to mi je je bila želja ali ostavljena za neki drugi put jer zahteva barem 1 celi dan. Koga interesuje vijetnamski rat tu su Cu Chi tuneli, pa ko nije klaustrofobičan i nije baš gabaritna pojava(kao neki :lol: ) može se provlačiti podzemnim tunelima vijetkonga,pucati iz m16 i ak47 ako baš ima želju....

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Jedan od osnovnih razloga moje posete kao što sam rekao je čuvena vijetnamska kuhinja. Od vijetnamske kafe preko palačinaka Banh xeo, po mnogima najbolje supe Pho, sendviča Banh Mi, Goi Cuon u svetu poznatijih kao prolećne rolnice,njihovih u ulju prženih "srodnika" Cha Gio...bezbroj lokalnih specijaliteta koje se jedu u malim radnjicama sa nekoliko extremno niskih plastičnih stolica, ova kuhinja jednostavno razbija.

Azijska višemilenijumska tradicija obogaćena francuskim kolonijalnim uticajem dala je jedno savršenstvo i uopšte mi nije teško da kažem da mi je nakon ovog iskustva vijetnamska kuhinja verovatno najomiljenija od ino kuhinja. Da stvar bude još bolja cena ove hrane u onoj najlepšoj uličnoj i formi malih restorana je bagatelna. Nekada je zaista bilo teško potrošiti 5 evra :lol:

Pho

20181116_122025.jpg

Prva asocijacija većini gurmana na ovu zemlju je supa Pho(Fa).

U osnovi to je goveđa supa (Pho Bo) od kostiju sa koštanom srži koja se dugo kuvala sa povrćem gde za razliku od srpske varijante idu malo drugačije kombinacije(đumbir,luk,beli luk) i začini(anis,cimet) sve malo zapečeno na ringli kao kod nas :lol: i koja se zatim procedi i prelije preko činije sa pirinčanim nudlama, mladim i crnim lukom i tankim listićima govedine( ponekad i potpuno živi koje se onda kuvaju u činiji taman koliko trebaju). Uz činiju supe idu sojine klice,limeta koja se iscedi ,čili papričice i tanjir raznoraznih biljaka u kojem dominira tajlandski bosiljak,korijander i još neke meni nepoznate travke.
Može se dodati riblji sos i srirača ako neko voli. Moja preporuka je da ne natrpate sve biljke odjednom, list po list i jednu po jednu dok ne nađete kombinaciju koja vam se sviđa.

Mesta gde se prodaje pho su na svakom koraku od franšiza kao pho 2000 iz koje je slika do mali usputnih restorančića. Sjajan momenat je bio kada me je vozač kojeg mi je poslao hotel u Hue da me dočeka rano ujutru na aerodromu zamolio da stanemo kod njegovih da doručkujemo pho (da oni ga doručkuju) tako da sam ga jeo bukvalno u kućnoj radinosti mada je tamo takva podela jako nejasna,jer i restorani su često samo proširenja nečije kuće :lol: . Inače ta vrsta neposrednosti i brzog zbližavanja je tamo normalna,a čovek je verovatno jedini azijat za 4 godine mog putešestvija da je znao za Srbiju(bolno ali istinito) jer mu je neki naš inžinjer koji je radio tamo bio nešto pomogao u životu. Pokazivao mi njegov fejs profil u fazonu jel ga znam(mislim se jbt njima je 2 mil mali grad misle svi se poznajemo :rotf: )

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Bun Bo Hue

20181118_182215.jpg

Kada sam već pri supama ovo mi je verovatno najdraža koju sam probao. Hue je ime grada gde je potekla i gde sam je i konzumirao uostalom, opet se radi o goveđoj supi u osnovi ali ova ima neke specifičnosti...svinjska krvavica :lol:
Citiraču Entoni Bordena u Parts Unknown : “I would definitely bring a date for [bun bo hue]. Because if she doesn’t like this, there’s no hope of a relationship. If she said, ‘Oh, I don’t know, there’s blood and stuff in there,’ that would be a relationship-ender to me. I’m not kidding.” ;)
Krvavica ipak ne dominira ukusom pa slobodno probajte, od zavisnosti od mesta gde jedete negde će staviti manji komad koji se postepeno rastvarao (kao ovde) a negde će baš biti jarko crvena supa i komadetine krvavice na vrhu. Takođe idu nudle parćići goveđeg i svinjskog mesa i tanjir povrća. Gušća je i bogatija od Pho i zasiti mnogo više.

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Kad smo već kod čorbuljaka :lol:

Post prepisan sa kulinarstva o čuvenoj Lunch lady.

Lunch lady of Saigon, jedna od atrakcija ovog grada zahvaljujuci Anthony Bourdain-u koji se u svojoj emisiji i kasnije u knjizi nije krio odusevljenje ovom bakom. Nakon toga apsolutni svi značajni food i travel vlogeri koji su prošli kroz Sajgon svraćali su ovde. Žena je danas bukvalno u rangu znamenitosti ovog grada i skoro nezaobilazna stanica za turiste.

Baka od 11 krece da sluzi sta kuva tog dana i kada sednes to dobijas, ne postoji nikakav meni. Svakog dana kuva drugu corbu sa nudlama.
Naravno ovo je mali ulicni restoran blizu reke i turisti ovde namenski dolaze pa je problem da se nadje mesto zbog cega sam ja vec u pola 12 bio tu. Baka me posadila na plasticnu stolicu medju ostali turisticki i lokalni svet u koju se moja persona od 191cm i malo preko 100kg jedva smestila i na lutriji dobismo:

20181117_115313.jpg

Prvo meze a to su ovde sveze prolecne rolnice, tj skampi sa pirincanim vermicelama,list salate i jos nekog bilja umotane u pirincani papir. Jede se sa ovim sosom u kome ide kikiriki,slatki riblji sos,chili i neke travlke,rekao bih limunska trava,mladi luk i verovatno beli. Tu su i przene rolnice sa svinjetinom i pohovani skampi i ljuto-slatki sos rekao bih tajlandska sriraca.

I onda glavno jelo:

20181117_115621.jpg

Supa sa skampima, krabom,ovo narandzasto je valjda ikra opet verovatno od raka mada nisam expert,komadima vijetnamske kobasice i ispod je bilo komada pecenog svinjskog mesa,neke debele pirinchane nudle nalik na spagete,prepelicje jaje,i ove cufte od neidentifikovanog mesa Naravno travke i zacini. Ukusom je podsecalo na tajlandski tom yum goong. Uz ovo je isao chili i to onaj prodimlkeni i limeta.

20181117_121652.jpg

Inače ja sam bio u subotu ,dakle meni je bio za taj dan, pa ko ne voli rakove da ne gađa posetu za vikend :lol:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Njegovo veličanstvo Banh Mi :worth:

Možda je malo pretenciozno reći da je ovo najbolji sendvič na svetu ali jeste pri vrhu sa čime se slaže većina ljudi koji su ga probali.
Banh mi bukvalno znači hleb na vijetnamskom. Reč je ovrsti francuskog hleba samo u manjoj formi. Vekna od koje se pravi nije nikakvo čudo pekarstva,ono što ide unutra kada se sjedini sa njim daje legendaran sendvič.Ovo je fast food na vijetnamski način, kolica sa njima su na svakom uglu, u svakoj ulici računajte na barem dva-tri lokala gde se služi.

U ovaj hleb ide prvo namaz od domaće paštete od uglavnom svinjske jetre( i ne pomišljajte na ukus carnex i drugih industrijskih namaza ovde nema veze sa životom). Na to stave meso koje u zavisnosti gde kupujete može biti različito marinirano,grilovano,pečeno,isprženo....najčešće je svinjetina u pitanju i to se uzima kao original a sve ostalo je fancy i politička korektnost :lol:
Neki prodaju samo jednu vrstu mesa ali najčešće se kombinuje sa vijetnamskom kobasicom ili sl. Na to ide povrće i to krastavac,ukiseljena šargarepa i daikon(kineska rotkva),korijander,sipa se sos najčešće neki ljuti i majonez. Uz ovo svako doda neki svoj sastojak koji daje specifičnost,bilo u vidu sosa,prženo jaje ili recimo papaje u po meni najboljoj verziji koju sam jeo i koju bih zaista mogao da postavim na pijedestal najboljeg sendviča .Rezultat je fantazija ukusa. Slano,slatko,dimljeno,kiselo,sveže,začinjeno,hrskavo...harmonija koja gurmana neće ostaviti ravnodušnim.

Ovo je u rangu pljeskavice kod nas znači bukvalno je svuda. Naravno pojedina mesta su se izdvojila zahvaljujući prvo samim vijetnamcima koji su ih izabrali u tom mnoštvu među najboljima a onda uputili raznorazne ljude od uticaja tako da su i oni danas u svakoj brošuri.
Inače cena sendviča je često ispod dolara ;)

1. Banh Mi Huynh Hoa - Sajgon

20181116_135456.jpg

Ovo je prvo mesto na svim listama koji se preporučuju. Specifičnost je valjda suluda količina mesa koji ovde stavljaju i nešto kao...duvan čvarci kojim posipaju :lol: Sendvič je zaista bogat i lepo balansiran ali meni nije najbolji. Da zasiti dobro...to da. Inače radnja radi posle podne oko 4 nadalje i red ume da bude solidan.
Slika mesta je moja,sendvič sam jeo sa nogu pa ga nisam uslikao...prilažem sliku sa neta

Bánh-Mì-Huỳnh-Hoa-9.jpg

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
2. Banh mi Hong Hoa

Bukvalno iza ugla od prvog mesta je ovo. Manja gužva, uglavnom ljudi ovde zgrabe sendvič sa skutera u prolazu i nastave. U Sajgonu je bio najbolji koji sam probao. BBQ pork je verzija koja se meni svidela odnosno nikakva obrađena mesa neće zameniti dobru staru aromu ćumura koliko god natrpali :lol:
Zaista odličan jedino što je malo ljući,tj ima dosta čilija. Zato je pivo tu da gasi :d

20181116_135327.jpg

20181116_140809.jpg

Obe slike moje.

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
3. Banh Mi Phuong-Hoi An

Ovo je mesto gde je Entoni Borden doneo presudu: Najbolji sendvič u Vijetnamu. I od neke tezgice pred kojom je snimao danas imamo restoran na dva sprata i 5 žena koje mažu paštetu u hleb kao u fabrici :lol: Šta radi reklama.
Hoi An grad u srednjem Vijetnamu koji ću kasnije opisivati u putopisu se smatra rodnim mestom ovog sendviča i nije čudo što sam ovde imao najviše očekivanja. I ono se ispunilo ali ne na ovom mestu koje je Entoni očigledno dobro pogurao.

Da ne bude nekih pogrešnih zaključaka sendvič je ovde dobar ali zaista nije "simfonija" kao što je opisano. Tajni sos je zanimljiv ali nedostaje neko jedinstvo satojaka. Možda sam zbog predubeđenja ovde imao najveća očekivanja ali zaista nekako sam odavde izašao razočaran.

20181121_105103.jpg

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
4. MADAM KHANH THE BANH MI QUEEN -Hoi An :worth:

banh_mi_queen (1).jpg

I evo ga najbolji. Po mom skromnom mišljenju ova žena je obrnula igricu :mrgreen: Dakle apsolutno savršenstvo sastojaka i savršeno sjedinjeno sa toplim hlebom. Slika je sa neta i ne znam da li je još živa. Mene je posluživala verovatno njena ćerka a slika joj počasno stoji u radnji. Kako god i gde god da je stvorila je gurmansko remek delo i hvala joj na tome :lol:

20181120_114144.jpg

20181120_113643.jpg

20181120_114148.jpg

Mislim da je papaja i prženo jaje na dnu u kombinaciji sa njenim sosom ključ. Ovde kad sam probao Bahn Mi više nisam experimentisao.

Apsolutno najbolji a njoj zasluženo pripada titula kraljice ;)

Poslednja izmena:

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
20181118_181022.jpg

Vijetnamska palačinka od pirinčanog brašna koja se nalazi u nekoliko varijanti. Ona najćečća je Banh Xeo ,iz južnog Vijetnama,dosta je veća od ove i služi se sa listovima salata u koje stavite parče palačinke i neke travke,zarola i onda umoči u sos . U ovoj manjoj varijanti iz srednjeg Vijetnamasve se stavi u činijicu i prelije sosom pa se jede štapićima. Palačinka je punjena škampima,komadima svinjetine,povrća,sojinih klica....sos je najčešće od vijetnamskog ribljeg sosa sa dodacima koji daju slatkast ukus.

20181118_181049.jpg

- - - - - - - - - -

20181121_191307.jpg

20181116_185026.jpg

20181118_184831.jpg

Još neka jela...ovo poslednje su puževi koje sam često primetio na meniju.

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Cao Lau-jelo koji mi je onako možda najbolje leglo u vijetnamu. Reč je o debljim pirinčanim nudlama sa svinjetinom,kikirikijem,salatom,klicama, lokalnim povrćem i travkama specifičnim za ovu oblast,začinima,ovim biskvitima i specijalnim sosom koji se kako kažu pravi isključivo od vode sa nekog lokalnog izvora zbog čega se ne može naći van grada Hoi An. Da li je to istina ili ne, ne znam naravno ali ovo jelo sam ostavio sa razlogom da mi bude poslednji obrok pred odlazak iz Vijetnama. Fantastičan ukus. Zaista :njam:

20181120_190041.jpg

20181122_135047.jpg

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
20181117_110727.jpg

još jedna stvar koja je obavezna u vijetnamu je vijetnamska kafa. Ona se dobija filtriranjem kafe u kondezovano mleko i prelivanjem preko leda. Izuzetno je jaka i za moj ukus preslatka malo(kondezovano mleko je jednostavno takvo nema mnogo izbora).

20181122_120626.jpg

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Posebna i čuvena je i egg coffee kojoj samo ime kaže o čemu se radi :lol:

Da, vijetnamska kafa sa jajetom. Kažu da je nastala za vreme rata(ne znam kog tačno) i da su koristili žumance u nedostatku mleka a posle se primilo u narodu .lol: Žumance se umuti sa kondezovanim mlekom i stavi na vrh. Služi se sa činijom vrele vode u koju se kafa stavi,pretpostavljam iz zdravstvenih razloga jer živo jaje je ipak živo jaje...a često kada naručite kafu dobijete i šolju čaja uz nju(ne znam zašto ali često sam dobijao komplet). Ukus je dobar i kombinacija je izuzetno zanimljiva. Svidelo mi se.

20181122_124053.jpg

Moja najomiljenija kombinacija je ipak sa sladoledom od kokosa i parčićima keksa od istog. Tačnije jedina varijanta koja nije preslatka :lol:
Obavezno probajte :ok:

20181119_115600.jpg

Prilozi

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
HUE

jutarnji let od sat i kusur sa nacionalnom avio-kompanijom Vietnam Airlines( karta je bila 20-tak dolara) i dolazi se do stare imperijalne prestonice i lokacije jedne od najžešćih bitaka vijetnamskog rata. Hue je bio odluka u poslednjem momentu jer je vremenski okvir bio malo zgustnut mojom krivicom, i nisam zažalio...ljudi su me kupili za ta 24 h više nego svi dani u Sajgonu :lol: . Nažalost ovde je bio jedini dan na mom tronedeljnom putovanju gde je celo popodne pljuštala kiša pa sam bio na neki način onemogućen da vidim sve zacrtano i što vredi videti

20181119_101117.jpg

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Ono što je zaštitni znak ovog grada je carska palata i njegova citadela odnosno vijetnamska verzija "zabranjenog grada" gde su vijetnamski carevi stolovali do kraja monarhije. Zabranjeni grad u Pekingu i jeste bio inspiracija a sama palata je izgrađena na prelazu 18-19 vek. Nažalost tokom bitke za ovaj grad tokom Tet ofanzive 1968 godine potpuno je uništena i od kraja rata do danas je u stalnoj restauraciji.

DSC_0485.jpg

DSC_0495.jpg

fortes

Buduća legenda
Moderator
Poruka
25.378
Prostor palate je ogroman i potrebno je par sati za obilazak. Ulaz se naplaćuje a cene za strance i Vijetnamce su različite. Čini mi se da je ulaz bio 150.000 VND a kombinacija sa još nekoliko grobnica u gradu u roku od 48h nešto preko 300.000 VND.Unutra se sećam da sam video jedan kafić i to negde pri izlazu tako da se bolje pripremite sa vodom i sl. U palti je živeo car sa komkubinama i evnusima i imate mnogo postavki i fotografija,ali je slikanje unutarsamih objekata uglavnom zabranjeno. Po dvorištu i imanju možete slikati koliko želite.

Kao što rekoh ceo kompleks je pretrpeo ogromnu štetu tokom rata i dobar deo je još u ruševinama a rupa od metaka ima na svakom koraku. Jedna po jedna građevina u kompleksu se restaurira ali proći će verovatno još dosta vremena do njenog završetka.

DSC_0509.jpg

DSC_0550.jpg

DSC_0499.jpg

DSC_0513.jpg