Quantcast

Vidim ...

Алjона

Aktivan član
Poruka
1.004
vlada*:
... žučne rasprave na ovom forumu...

"Mislite li da sam ja došao da dam mir na zemlju? Ne kažem vam, nego razdor." (Luka 12:51)
Шта се тиче првог - :D није расправе, већ само врућа дискусија :D .

Шта се тиче другог - грешиш. Господ није говорио ово у смислу, у кому ти разумиш ове реченицу.

Поздрав.

vlada*

Početnik
Poruka
30
... dorogaja Aljona, oprosti mi, razlika između žučna rasprava i vruća diskusija je zaista "velika", imaću to nadalje u vidu...
Drugo: ništa ja nisam komentarisao, samo sam citirao Sveto Pismo. Jesi li sigurna da ja mislim ono što ti misliš da ja mislim ( :) )?
"Kao što su uska vrata i tesan put što vode u život, i malo ih je koji ga nalaze." (Matej 7:14)
S privetom!

begunac

Ističe se
Poruka
2.533
Svi koji citaju i citiraju bibliju,moraju uzeti u obzir,da je ista vise puta prepravljana od strane raznih vladara pa i crkve.To suradili da bi lakse vladali(vladari)i da bi imali vecu moc(crkve).Postoje ljudi koji su doktorilali na ovu temu,a ocit primer je i to,da se u bibliji ne pominje zivot isusa hrista od negove 18-30 godine.Zasto?...Ja mislim da bi sakrili,da covek moze i na drugi nacin da postane besmrtan,da razvije moci(ucenjem),a ne samo molitvom.....

Алjона

Aktivan član
Poruka
1.004
vlada*:
Drugo: ništa ja nisam komentarisao, samo sam citirao Sveto Pismo. Jesi li sigurna da ja mislim ono što ti misliš da ja mislim ( :) )?
S privetom!
Драги Владе, видиш ли мој осмех? Ако би ти видео како је било пре уууууууууууууу. :D Сада имамо није лош Форум. :D Бива понекад свако.

Ако везаш расправу и ову реченицу, онда овде нема никакве везе. Читала сам коментар на ову реченицу.

Алjона

Aktivan član
Poruka
1.004
У првих, много опрости, драги Владе, на моје погрешке. Ево код нас у Русији кад говоримо неко име на -а, онда оно је обавезно женско. Опрости, немам још силног навика према Српскима именима.

Мала провокација? Зашто? Каква је циљ?

Шта се тиче судбине. Ако ми говоримо о Православљу, онда могу ти речи да у неком смислу она ту постоје.
Гледи.

Уземо тебе. Помислио Бог створити Влада. О будућему животу Владе треба много и добро помислити као мисле сваки родитељ о будућему свога детета. Живот Владе дужан имати неки план, неки правци куда му је НАЈБОЉЕ СВЕГА ићи. Шта ово ново биће – Влада ће радити у овом животу (после свога рођења) да би доносити овому свету и људима максималну корист? Какав је његов животни пут? Какво је његово право место у овом свету да би он осетио би себи сретним и рекао да "радо ми је бити таквим" и са великој радошћу ишао по овому путу? Шта ће бити он?
У свему дужан ће бити ПОРЕДАК и сваки човек дужан бити на СВОМ месту. Ако Бог је Творац Влада, онда само Он зна његов животни план (судбину), само Он зна шта је најбоље за Влада, а шта – не.
Влада је рођен и се јавио у овај свет. Он као и сваки човек име слободну вољу.
Какав је однос између Божијеј вољом и слободној вољом Влада? Бог пита: «Човече, очеш ли ићи најбољим животним путем, путем, који уствари је САМО твој и никад неће бити код тебе другог?». И ту је слободна човечанска воља Влада – изабрати свој истински пут (постоје само једна истина) или ићи само свом малим разумом. Ево и је слобода човека, коју чак Бог – Творац овога човека не може нарушити! Слобода избора између «добро» (Бог, истина) и «зло» (ћаво, лаж). Очеш прво - изволи, очеш друго – твој избор, али у истину је да Божија воља+слободни избор човека да би бити са Богом=најбоље хармонични и пун развој човечанској личносте - правој личносте, коју уствари и у суштине створио је Господ.

Понекад људи мисле да Божија воља је преграда слободе човека. Заблуда! На пример, ти кажеш. «Алјона, имам добар савет и ако хочеш, то најбоље је урадити тако и тако». Речи ћу: «Добро, хвала на савету, урадити ћу тако како си рекао». Да ли свом саветом си ограничио моју вољу? - Не! Моја слобода је изабрати твој добар савет, послушати се твојих рече.
Бог увек саветује само добро и само истину. И ЕЛЕМЕНТАРНА разуманост је да би послушати се Његових рече.

Срдачни поздрав.

P.S. Незнам где је твоја порука.

vlada*

Početnik
Poruka
30
Izgleda da sam jutros greškom izbrisao svoju poruku dok sam prelistavao... Ali, ti si stigla da je pročitaš i odgovoriš! Moje poštovanje, Aljona!
Što se tiče provokacije... Ljudski razum je ograničen, i vrlo često se dugo opire da (u svojoj gordosti) to shvati i prizna sebi. To je i razlog mnogih rasprava i sa samim sobom i sa drugima. Ali, to je neminovnost na putu sazrevanja i shvatanja Istine... Zato sam i citirao ono iz Jev. po Luki, u nameri da kažem da su ove "žučne rasprave" normalne na putu spoznaje Istine, a istovremeno i da vidim kako će drugi shvatiti taj dvosmislen kontekst...
Zašto te pitam o sudbini (a i slobodnoj volji)? Mene (inače se bavim medicinom) interesuje zašto su početne pozicije ljudi tako različite i neravnopravne: neko se rađa u porodici bogatih roditelja, a drugi u porodici prosjaka; neko kao potpuno zdrav, a drugi kao invalid; neko gleda svet oko sebe, a drugi je slep od rođenja... Posebno me, znači, obzirom na profesiju, interesuju ta sudbinska oštećenja zdravlja (fizičkog i/ili psihičkog). Čime je maleno biće to zaslužilo već na samom rođenju? Hinduisti i budisti to objašnjavaju teorijom reinkarnacije, odnosno karmom. Šta kaže hrišćanstvo? Gresi predaka ili Božija promisao? Slučajnost ne uzimam u obzir kao moguću varijantu.
Eto, Aljona... Ono što si već pisala o sudbini i slobodnoj volji je u redu. Samo otkuda tako različite startne pozicije? Čime je određeno ko će koju da ima?
Pozdrav, draga Aljona! Za imena se ne sekiraj, znam da je zbunjujuće za tebe. U stvari, sve u svemu dobro se snalaziš sa srpskim. Možeš li to bez pomoći (rečnici, konsultanti...)?

Алjона

Aktivan član
Poruka
1.004
vlada*:
Samo otkuda tako različite startne pozicije? Čime je određeno ko će koju da ima?
Срдачни поздрав, драги Владимир. Зашто ово дете је слепо? - Због тога (1) ваљда грехови родитеља, који су рођали ово дете у греху без Божијег благослова, тј. Св. Тајне Брака, (2) слепота (сиромаштво, тешки болести, телесно уродство и тд.) је крст, а ово дете је мученик. Сваки човек име свој крст, сваки човек име свој талант. Није могуће да би на овде у овом свету сви били би здрави, весели, лепи и имали много паре. Овде има много смрти, страдања, суза.

Не брини се, сунце, ово "несрећно" овде дете ће бити срећним тамо...Талант таквог човека је узети и нести свој тешки крст са смирењем.

Шта се тиче Српског, ја брзо не говорим, али добро читам, пишем и разумим кад Срби говорају :). Све више и више не користим речник кад пишем. На пример, што видиш написала сам без њега.

vlada*

Početnik
Poruka
30
Dobro je, dobro je, Aljona, napreduješ sa srpskim. Bitno da se razumemo.
Slažem se sa tvojim mišljenjem. Sve to stoji, svako ima svoj krst, koji mora da ponese. Ali, sve imam utisak da postoji još neki dublji razlog koji nam izmiče. 'Ajdemo konkretnije. Govorili smo da čovek ima slobodnu volju da izabere da li će prihvatiti Božiju volju (savet), ili će se rukovoditi svojim prohtevima, zamislima, željama... Šta je sa ljudima koji boluju od psihičkih bolesti od rođenja, i to u toj meri da praktično nemaju svoj ego pa ni svoju volju, te time ni bilo kakvu mogućnost izbora? Šta su oni u toj "raspodeli životnih uloga"? Da li su oni u neku ruku Božiji izabranici (čiji krst je preuzeo sam Gospod Bog)?
I na kraju nešto malo ličnije: od kada i otkuda tvoje interesovanje za religiju? Misliš li za sebe da dobro razumeš sve što je rečeno u Svetom Pismu?
Veliki pozdrav od mene!

Алjона

Aktivan član
Poruka
1.004
vlada*

Šta je sa ljudima koji boluju od psihičkih bolesti od rođenja, i to u toj meri da praktično nemaju svoj ego pa ni svoju volju, te time ni bilo kakvu mogućnost izbora? Šta su oni u toj "raspodeli životnih uloga"? Da li su oni u neku ruku Božiji izabranici (čiji krst je preuzeo sam Gospod Bog)?

Потпуно разумим о чему причаш! Питала сам малопре о томе :arrow: једног духовног човека. Ове људи, који у снагу болести свога разума не могу контролисати себе и одговорати на своја послова, неће одговорати и тамо. Њихова болест је разлог за опроштање.

Шта се тиче твог питања о судбине и зашто постоју различити почетки - у главном ово је посао родитеља. Ако јеси доктор, онда погледи како живу родитељи ових несрећних деца и ћеш наћи разлог за врсту живота деца.

I na kraju nešto malo ličnije: od kada i otkuda tvoje interesovanje za religiju? Misliš li za sebe da dobro razumeš sve što je rečeno u Svetom Pismu?

Откуд и зашто је моје интересовање за религију? Код нас у Русији не можемо живети без вере. Имамо тежак живот и ако не верујеш онда убрзо ћеш се ломиш - не можеш нести све...У других, Православље је велика Руска традиција - веровали су моја деда, прадеда, прапрадеда. Да ли нису били у праву? Сумњам се. У трећих, вера је основа мојој личности. Нема вере-нема личности. Вера помага ми бити човеком, разумиш, човеком.

Veliki pozdrav od mene!

:D И ти такође од свег мог срца.

vlada*

Početnik
Poruka
30
Za "jagodicu":
Nemoj da se deprimiraš. Samo ti beri jagode, i pazi da te nešto ne ubode...

Za Aljonu:
Jovan 9:2: "I zapitaše Ga učenici Njegovi govoreći: Ravi! Ko sagreši, ili ovaj ili roditelji njegovi, te se rodi slep?"
Jovan 9:3: "Isus odgovori: Ni on sagreši ni roditelji njegovi, nego da se jave dela Božija na njemu."
Neću da komentarišem, razmišljajmo o Hristovim rečima...
Pozdrav za Aljonu, i za "jagodicu", i za sve ostale "forumaše"!
PUNO SREĆE U NOVOJ 2004. GODINI !