Veza serija i stava prema moralu

Umri_muski

Legenda
Poruka
54.784
Teza je sledeca....kakve serije volite takvi ste u odnosu prema moralu...

Npr, moralni , nemoralni , amoralni...
Tesko je ljudima koji ovo prvi put vide i citaju da zakljuce sta bi bila moralna serija...svaka serija promovise neki moral..
Nemoralna serija vec je lakse uocljiva, serija koja promovise neke jasno neMoralne vrednosti.
Veliko M koristim zbog univerzalnog pojma a ne lokalnog morala i dogovora u drustvu, znaci moral je srpski moral a Moral je ono sto bi u skoli zvali moral..

Nemoralne serije mogu biti o ubicama, lopovima, prevarantima, itd itd..
Amoralne serije, su u promociji ili upotrebi amoralnosti....odsustvu morala.

U sustini tema je mozda vise za studente rezije i filma, nego za prosecnog korisnika foruma.
 
Serije o ubicama i kriminalcima u vecini slucajeva uopste ne propagiraju da to tako treba... A cinjenica je da ima i simpaticnih krimosa, pa sto da ih ne bude i na filmu, ali to ne menja cinjenicu da npr. Majkl Korleone jeste okoreli ubica.. Ne znam sta treba da ti nacrtaju, dovoljno je da to bude prikazano i sve jasno..

Ako cemo vec tu da zakeramo sta je sa knjizevnoscu koja se bavi raznim devijantnim oblicima ponasanja, jel nema romana o ubicama i psihopatama...
Film je tu da se bavi svim mogucim temama, a kriminal je prisutan svuda u zivotu, i sto ga ne bi bilo i u serijama ili na filmu, ne razumem zaista
 
Ja već dugo gledam isključivo Južno-korejske serije koje su uglavnom osmišljene za publiku do max 15 godina, i tu se baš pazi da ne bude ništa skaradno, perverzno, devijantno.
Moral na nivou onoga iz bajki: kako radiš-tako ti i jeste;
Dobro se dobrim vraća, krivo i zlo činiti se skupo plaća:
Omiljena serija do sad mi je Secret Garden, to sam gledala jedno 5 puta i večeras mislim opet. :zcepanje:

I tu ima obavezno izmaštan element, nešto natprirodno začinjeno nevinim humorom-a i ne mora, nekad je sve vrlo lako da se poveže sa životima bilo koga od nas ... Odgledala sam već u nekih 10ak godina 263 serija od kojih su neke i japanske, ne mogu da kažem... nešto o divnim učiteljima, profesorima... kao kod nas ono Šešir profesora Koste Vujića-to mi je kod nas omiljeno.
Volim Berčekovu verziju, ali Pavle Vujisić mi je po tom pitanju u srcu!
1598562427790.png


To mi se sviđa.
 
Teza je sledeca....kakve serije volite takvi ste u odnosu prema moralu...

Npr, moralni , nemoralni , amoralni...
Tesko je ljudima koji ovo prvi put vide i citaju da zakljuce sta bi bila moralna serija...svaka serija promovise neki moral..
Nemoralna serija vec je lakse uocljiva, serija koja promovise neke jasno neMoralne vrednosti.
Veliko M koristim zbog univerzalnog pojma a ne lokalnog morala i dogovora u drustvu, znaci moral je srpski moral a Moral je ono sto bi u skoli zvali moral..

Nemoralne serije mogu biti o ubicama, lopovima, prevarantima, itd itd..
Amoralne serije, su u promociji ili upotrebi amoralnosti....odsustvu morala.

U sustini tema je mozda vise za studente rezije i filma, nego za prosecnog korisnika foruma.
Ova teorija ti je jedno obično lupetanje. Upravo serije o ubicama i kriminalu promovišu moral i zakon jer im je poruka da se zločin ne isplati, da ne postoji savršeno ubistvo, da kriminalca na kraju uhvate itd.
 
Premisa bilo kog dela jeste sukob sa okolinom ili sa samim sobom gde junak/junaci čine neko društveno ili moralno problematično delo i odatke kreće radnja. Spisak sedam smrtnih greha je podsetnik studentima dramaturgije odakle da krenu. Jedino ako si mislio na to da se u nekim delima loši momci izvuku ili nisu dovoljno kažnjeni.

Šta da kažem. Zločin se isplati:mafijas:
 
Ja već dugo gledam isključivo Južno-korejske serije koje su uglavnom osmišljene za publiku do max 15 godina, i tu se baš pazi da ne bude ništa skaradno, perverzno, devijantno.
Moral na nivou onoga iz bajki: kako radiš-tako ti i jeste;
Dobro se dobrim vraća, krivo i zlo činiti se skupo plaća:
Omiljena serija do sad mi je Secret Garden, to sam gledala jedno 5 puta i večeras mislim opet. :zcepanje:

I tu ima obavezno izmaštan element, nešto natprirodno začinjeno nevinim humorom-a i ne mora, nekad je sve vrlo lako da se poveže sa životima bilo koga od nas ... Odgledala sam već u nekih 10ak godina 263 serija od kojih su neke i japanske, ne mogu da kažem... nešto o divnim učiteljima, profesorima... kao kod nas ono Šešir profesora Koste Vujića-to mi je kod nas omiljeno.
Volim Berčekovu verziju, ali Pavle Vujisić mi je po tom pitanju u srcu!
Pogledajte prilog 754855

To mi se sviđa.
Zanimljivo ....
Dobar primer za malo siru tezu...
Juznokoreanci imaju bas taj stil dodavanja tradicionalnog i fantasticnog u svoje serije i bas taj pristup sta radis to i zaradis.
To ne samo da je obicno moralisanje ili Moralisanje, nego i dodatak koji inace ne vazi, ali oni eto ubacuju i moze se postaviti pitanje da li je to dodatna kategorija koja definise gledaoca....kako radis tako i zaradis.
Jevrejska kategorija bi to negirala, nego gledaj da zaradis ako vec radis....
Hriscanska bi bila na drugom mestu ti se plati ako ne na istom....sto je tek fantazija kompenzacije dobra u dobro koje se ne shvata, mitoloska kompenzacija.

I tu se gledalac definise prema afinitetu bas prema tom detalju koji je znacajan za celi utisak a i tok radnje, a i stav prema zivotu....na svim poljima...sto bi se reko to bi bio neki novi pojam MMoral...Moral kao i obican plus vazeci kako radis tako i zaradis, uz naravno opet napomenu da su im serije uvek pune i suprotnih primera jer kako izgraditi sukob ili zaplet ili interakciju sa suprotnim, kako uspostaviti dijalog izmedju raznih moralnih pristupa...
 
Jel mozes da navedes neki primer moralne i nemoralne serije ili filma
Mogu i mogu reci da na osnovu nekih komentara gde se posmatra zanr a ne ono sto sam naveo kao sustina serije i jeste opravdano potcenjivanje, tj nije potcenjivanje uopste nego realna predikcija...

Da krenem prvo sa amoralnom serijom Boston Legal.........Dva i po muskarca.....sve su to amoralne serije....
Da krenem sa nemoralnim serijama.....Billioner , house of cards i tu ima jos par serija o hemicarima , prostitutkama,
Da krenem sa moralnim serijama, Serlok Holmes, wired, vecina kriminalnih serija
Ima mozda kao sto napisah za dodatak za juzno korejske serije, tj zanr koji izgleda da se drzi i tog odnosa prema moralnom....... live up to your name
Tako postoji i izvedena kategorija licemernih serija...serija koje kao osnovu imaju promociju lecemernog i podizanje vrednosti licemerja i spustanje animoziteta prema licemerju....zasto da ne, odnos prema licemerju koji nije samo sveprisutni detalj , izvor zapleta i odnosa, nego i meta i koristi se kao osnova za privlacenje da bi se hranio i sahranio unutrasnji sukob u gledaocu...
To su obicno tech serije, npr startup, silicon valley , ali ima i drugih zanrova sa ovim glavnim kvalitetom u odnosu prema moralu ili moralnim kategorijama...

Dok nisam pogledao sense 8 , ovakvu stvar bih smatrao nevaznom, tj ja sam stvarno za parolu ne diraj drugog sta radi u privatnom zivotu , ali nisam za parolu masi i promovisi to iznad porodicnog i heteroseksualnog i na racun heteroseksualnog, jer onda to postaje eliminacija heteroseksualnog a to se sada desava...
Tako odjednom od mene prave borca protiv promocije lgbt, jer jedno je ispoljavanje i sloboda ispoljavanja, a drugo je promocija uz devalvaciju drugih oblika seksualnog izrazavanja i ispoljavanja...

A onda shvatis da zivis u svetu gde je to ljudima takodje nesto u smislu ove teme......hrana za dushu i pumpa za sistem vrednosti..

Inace otkud bi sam netflix imao propagandu vezanu za takve serije,
serije sa lgbt tematikom

Tako da bi u ove izvedene dve dodao i trecu kategoriju LGBT serije....dramas u gornjem netflix spisku...te sam gledao i imaju tu lgbt promotivnu komponentu naglasenu...
 
Poslednja izmena:
Teza je sledeca....kakve serije volite takvi ste u odnosu prema moralu...

Npr, moralni , nemoralni , amoralni...
Tesko je ljudima koji ovo prvi put vide i citaju da zakljuce sta bi bila moralna serija...svaka serija promovise neki moral..
Nemoralna serija vec je lakse uocljiva, serija koja promovise neke jasno neMoralne vrednosti.
Veliko M koristim zbog univerzalnog pojma a ne lokalnog morala i dogovora u drustvu, znaci moral je srpski moral a Moral je ono sto bi u skoli zvali moral..

Nemoralne serije mogu biti o ubicama, lopovima, prevarantima, itd itd..
Amoralne serije, su u promociji ili upotrebi amoralnosti....odsustvu morala.

U sustini tema je mozda vise za studente rezije i filma, nego za prosecnog korisnika foruma.
Ja volim mafijaske serije. I osjecam se lijepo kada ih gledam. Pitala Sam ze zasto jer Sam jako mirna I povucena osoba , koja nije sklona nasilju. I da vidim pticicu mrtvu potresla bih se , cak I ako Neko povisi ton. I onda Sam dosla do zakljucka da se radi upravo I ovome I cemu ti govoris.

U mafijaskim serijama obicno su glavne teme I sve se svoju oko lojalnosti I izdaje. Ako ih Neko izda cak I najbolji prijatelji ne oprastaju odmah metak. Cak I brat brata . Isto tako lojalnost , ako te brat izda , metak u celo. Ako ti je lojalan potpuni stranac Desna ti je ruka. Nadam se da sad Neko nece povrsno I pogresno da me shvati I optuzi za propagiranje oruzja I rjesavanje konflikta sa oruzjem I zakaci se za metak, pokusajte da udjete dublje u temu. Nije do ubijanja nego do vrijednosti. Ako prekrsis vrijednosti imas posledice. Lojalnost se nagradjuje. Drzanje jezika za zubima se nagradjuje. E sad obicno ljudi kada ne mogu dobiti pomoc od policije okrenu se mafiji. Ali jednom kada udjes nema izlazka. Isto tako ako napravis sranje ne mozes Tek tako da se izvuces, imas posledice. Sto inace u realnom svijetu nije tako. Bitange se ponasaju kako hoce I ne snose nikakve posledice. Pogotovo ako su deca pojedinih bogatasa. Eto gledanje mafijaskih filmova na neki Nacin u meni budi osjecaj pravde. Zvuci malo brutalno. Ali pojedini ce shvatiti I cemu govorim. Stavite na stranu ubijanje uzmite u obzir da nepravda I ruzno ponasanje budu kaznjeni. Pravda I lojalnost nagradjeni.
 
Muški će da kaže da li sam dobro shvatila..
Sex i grad kao nemoralna..
Gordost i predrasuda kao moralna.
A ja sam obe sa obožavanjem gledala.
Izvini ali ne mogu tu da pomognem, prvo zato sto mora da sam gledao te serije, drugo zato sto bih se onda ja postavljao kao procenitelj onog sto serija forsira , a vaznije sta neguje kod nekog gledaoca..
Mozda pomogne ovo...
Kao sto iz mog datog primera vidite, WIRED je moralna serija , a prepuna je uspeha na strani kriminala i prepuna je i licemerja koje uspeva, ali u osnovi je sve to tu da bi postojalo kao prepreka moralnom , ne Moralnom, jer se u seriji izgradilo vise likova koji prate svoj moral, ali ne i Moral u kompletu.
Kroz seriju njihov moral , personalni moral koji svi imamo , postaje bolje oslikan kao njihova svest i trenutno zivotno vajanje i preslikavanje Morala na njihov karakterni profil...
To je u skladu sa dve stvari, filmskom teorijom likova, prihvatljivim socioloskim analizama i kritikama neke persone...

Nije u skladu sa npr hriscanskom teorijom stalnog unapredjenja, nije u skladu sa filozofijom.

A sto se tice navedenih serija, seks i grad , po mom misljenju , nema moralnih stavova, vec je serija o seksualnim odnosima, i ja licno mrzim da moral uplicem u seksualne odnose, jer onda dolazimo u zensku barustinu tipa , tip je skot, svinja, kreten, ostavio me a ja sam ga postovala ili bila sam dobra itd itd...
Bio je nemoralan pa me prevario i slicno.....
Tu se uopste ne radi o moralu nego o mesanju i zloupotrebi morala kao pritisak za dresiranje ili pritisak na odrzavanje ili uspostavljanje veze i to pali u 20% slucajeva neodlucnih muskaraca , dok nasilje pali u slucaju 20% zena....

To sto se tu uplice moral i zovu ga moral, ja se trudim da zaobidjem...
Moral raskida......to je tako diskutabilno da se nakostresim...

Dakle po mom misljenju seks i grad je serija o seksualnim odnosima i tu moralne komponente nema , a ako zene zive po slicnom obrascu , onda zive zivot koji je potpuno bez morala, a da nije amoralan, nego svoje moralne stavove i ponasanja prepisuju od onog sto im namece stil zivota..

To su primeri onoga sto se nekad zvalo zena je ameboidno bice, primice oblik koji je potreban da bi se maksimalno priblizila drustvu i maksimalno iskoristila priliku.
Moze li se u takvoj situaciji govoriti o stavu prema moralu....Ja mislim da ne...
Zavisno od cilja koji osoba ima, sredstva su dozvoljena, nema nikakvih razmisljanja o tome i obicno firme dobijaju ono sto zele od takvih radnica...

Razlika izmedju takvog nepostojanja stava prema moralu i amoralnog je nesto sto mislim da je onda nejasno vecini koja ovo cita...
Amoralno je po definiciji odsustvo moralnih vrednovanja iz stava osobe prema moralu , ali to je doslednost, svesni stav , svesna odluka.....odluke se donose po drugim kriterijumima a ne zbog morlanih vrednosti koje su uspostavljene u drustvu, obicno su to empatija, humanost, sloboda ili neki drugi ideal ili osobina, ali su dosledno uzrok i razlog...

Nepostojanje morala kao neke svesne komponente je bukvalno uzimanje bilo koje moralne vrednosti ili odrednice u nekom trenutku , druge u drugom trenutku i nikakvo povezivanje izmedju tih trenutaka i tih izbora...
To bi moglo da se definise kao licemernost , ali obicno nema svesti ni o licemernosti u glavi takvih osoba, tako da nemaju problem i unutrasnji sukob licemerja...

A filmski gledano to jeste primer za serije koje bi pratile licemerje kao podgrupu u moralnom smislu...ameboidnost i totalno ignorisanje morala...kao sopstvenog izbora, nego ciganski ,kazi sta treba da kazem...
Seks i grad je onda tu mozda primer za seriju koja tematski razvija sve moguce zloupotrebe morala i uvodjenje necega u moral sto bi koristilo zenama za MZ odnose.....Nije to bezveze....ako se moralom proglasi obaveza da se u redu propustaju zene u samoposlugama, onda ce se desavati ono sto se meni desilo dva puta, kad zene ostave korpu na podu blizu kase i onda idu i pune korpu i cim zavrse stanu i prve su u redu na kasi....
Ja to smatram izigravanjem morala , one i penzioneri to smatraju da je primer moje muske zenomrzacke prirode i to da cim nisam dzentlmen na takav nacin da sam zenomrzac.....
Zene se prilicno trude danas da sto vise takvih dodataka dodaju u moral....sta ih briga, ako prodje prodje, tu ionako nema filozofije i analize uticaja na MZ odnose kasnije.
 
Poslednja izmena:
Ova teorija ti je jedno obično lupetanje. Upravo serije o ubicama i kriminalu promovišu moral i zakon jer im je poruka da se zločin ne isplati, da ne postoji savršeno ubistvo, da kriminalca na kraju uhvate itd.
Tebi je svaka tema lupetanje. 😂 Nije mi samo jasno, zasto se uplices u nesto sto mislis da je lupetanje. Ne postoji glupog pitanja samo odgovora. Ali moram priznati da se slazem sa tobom ovdje , serije o mafiji promovisu moral donekle. Mada policija ne uvijek jer nekad su I'm svezane ruke zbog ne dovoljnoo dokaza I onda Pravda ne moze biti istjerana do kraja. Ali obicno da.
 
Ja volim mafijaske serije. I osjecam se lijepo kada ih gledam. Pitala Sam ze zasto jer Sam jako mirna I povucena osoba , koja nije sklona nasilju. I da vidim pticicu mrtvu potresla bih se , cak I ako Neko povisi ton. I onda Sam dosla do zakljucka da se radi upravo I ovome I cemu ti govoris.

U mafijaskim serijama obicno su glavne teme I sve se svoju oko lojalnosti I izdaje. Ako ih Neko izda cak I najbolji prijatelji ne oprastaju odmah metak. Cak I brat brata . Isto tako lojalnost , ako te brat izda , metak u celo. Ako ti je lojalan potpuni stranac Desna ti je ruka. Nadam se da sad Neko nece povrsno I pogresno da me shvati I optuzi za propagiranje oruzja I rjesavanje konflikta sa oruzjem I zakaci se za metak, pokusajte da udjete dublje u temu. Nije do ubijanja nego do vrijednosti. Ako prekrsis vrijednosti imas posledice. Lojalnost se nagradjuje. Drzanje jezika za zubima se nagradjuje. E sad obicno ljudi kada ne mogu dobiti pomoc od policije okrenu se mafiji. Ali jednom kada udjes nema izlazka. Isto tako ako napravis sranje ne mozes Tek tako da se izvuces, imas posledice. Sto inace u realnom svijetu nije tako. Bitange se ponasaju kako hoce I ne snose nikakve posledice. Pogotovo ako su deca pojedinih bogatasa. Eto gledanje mafijaskih filmova na neki Nacin u meni budi osjecaj pravde. Zvuci malo brutalno. Ali pojedini ce shvatiti I cemu govorim. Stavite na stranu ubijanje uzmite u obzir da nepravda I ruzno ponasanje budu kaznjeni. Pravda I lojalnost nagradjeni.
Lepo odradjena psihoanaliza sta je ono sto hranimo u sebi nekom serijom.
Dva komentara...
Postoji nesto sto se zove kodeks, narodni naziv za personalni moral koji je tipiziran pa se moze desiti i cesci od pojedinacnog.
U realu kod krimosa lojalnost ne postoji nego je vise strah i hijararhija.
Lojalnost postoji kod bandi i pacova, karakterno govorim, jer je tu jako bitna kao vezivno tkivo...
Naravno svako bice kodeksa ima bes i prezir kao kaznu za krsenje kodeksa.
To moze biti pasivno ili aktivno izrazeno , ako je aktivno onda je ubijanje, kaznjavanje, maltretiranje, sadizam da se preko bola kompenzuje licni bol usled krsenja kodeksa....pogleda na realnost kodeks mastera koji je porusen nelojalnim ponasanjem.

I lep prikaz sta ljudi smatraju pravdom i razlog zasto ja nemam pojam pravde u svom recniku vec pojam nepravde samo i iskljucivo.
Ljudi pravdu definisu kao zamisljenu prisilu koja dovodi do ispunjenja njihovih zelja, a to je uvek jako subjektivno...ali je oni vide kao fer.
Medjutim ako se definise nepravda sve postaje ocigledno , to je osecaj ostecenosti usled neispunjenih ocekivanja koja bi trebalo po nekom kriterijumu ili dogovoru da budu ispunjena. Pravda je ustvari osveta za nepravdu...
Zato ko definise pravdu kao pojam ustvari laze.
 
Lepo odradjena psihoanaliza sta je ono sto hranimo u sebi nekom serijom.
Dva komentara...
Postoji nesto sto se zove kodeks, narodni naziv za personalni moral koji je tipiziran pa se moze desiti i cesci od pojedinacnog.
U realu kod krimosa lojalnost ne postoji nego je vise strah i hijararhija.
Lojalnost postoji kod bandi i pacova, karakterno govorim, jer je tu jako bitna kao vezivno tkivo...
Naravno svako bice kodeksa ima bes i prezir kao kaznu za krsenje kodeksa.
To moze biti pasivno ili aktivno izrazeno , ako je aktivno onda je ubijanje, kaznjavanje, maltretiranje, sadizam da se preko bola kompenzuje licni bol usled krsenja kodeksa....pogleda na realnost kodeks mastera koji je porusen nelojalnim ponasanjem.

I lep prikaz sta ljudi smatraju pravdom i razlog zasto ja nemam pojam pravde u svom recniku vec pojam nepravde samo i iskljucivo.
Ljudi pravdu definisu kao zamisljenu prisilu koja dovodi do ispunjenja njihovih zelja, a to je uvek jako subjektivno...ali je oni vide kao fer.
Medjutim ako se definise nepravda sve postaje ocigledno , to je osecaj ostecenosti usled neispunjenih ocekivanja koja bi trebalo po nekom kriterijumu ili dogovoru da budu ispunjena. Pravda je ustvari osveta za nepravdu...
Zato ko definise pravdu kao pojam ustvari laze.
Pravda je osveta za nepravdu. Jako lijepo receno.
Dodala bih samo posto Sam ljubitelj teme mafija, istrazivala Sam ih kroz istoriji I citala mnoge knjige. Uglavnom sada nije isto sto je bilo nekada. Vise pricam o nekadasnjim mafijama u kojima su se znale vrijednosti. Isto tako zakljucila Sam da ljudi obicno nisu prisiljeni da udju u Taj krug. Ako se izjasne da ne zele da budu Dio toga to se postuje. Ali ako svojevoljno udjes, nisi usao Iz straha nego svojom voljom. Kada udjes u to polazes zakletve da ces biti vjeran. Dakle samo komentarisem Ono sto SI rekao da ljudi ne smiju da izdaju zbog straha. Ne. Kada ulazis u to ti se obavezujes da ces biti vjeran, I tvoja slobodna volja je sto SI tu. Ako izdas prekrsio SI svoje sopstvene rijeci. Ako SI lojalan odrzavas obecanje na koje si se Sam zakleo. Druga grupa pripadnika mafije se zavlace unutra trazeci usluge I uzimajuci besplatne usluge od mafija ne shvatajuci da se time obavezuju da ih brate jednoga dana. Nista nije besplatno.
Dosta filmova je radjeno PO tim istinitim dogadjajima I serija. I takodje Sad ovo mozda nema veze sa temom Ali covjeka mozes stvarno upoznati jedino kad mu je metak na celo. 🤯
 
Pravda je osveta za nepravdu. Jako lijepo receno.
Dodala bih samo posto Sam ljubitelj teme mafija, istrazivala Sam ih kroz istoriji I citala mnoge knjige. Uglavnom sada nije isto sto je bilo nekada. Vise pricam o nekadasnjim mafijama u kojima su se znale vrijednosti. Isto tako zakljucila Sam da ljudi obicno nisu prisiljeni da udju u Taj krug. Ako se izjasne da ne zele da budu Dio toga to se postuje. Ali ako svojevoljno udjes, nisi usao Iz straha nego svojom voljom. Kada udjes u to polazes zakletve da ces biti vjeran. Dakle samo komentarisem Ono sto SI rekao da ljudi ne smiju da izdaju zbog straha. Ne. Kada ulazis u to ti se obavezujes da ces biti vjeran, I tvoja slobodna volja je sto SI tu. Ako izdas prekrsio SI svoje sopstvene rijeci. Ako SI lojalan odrzavas obecanje na koje si se Sam zakleo. Druga grupa pripadnika mafije se zavlace unutra trazeci usluge I uzimajuci besplatne usluge od mafija ne shvatajuci da se time obavezuju da ih brate jednoga dana. Nista nije besplatno.
Dosta filmova je radjeno PO tim istinitim dogadjajima I serija. I takodje Sad ovo mozda nema veze sa temom Ali covjeka mozes stvarno upoznati jedino kad mu je metak na celo. 🤯
I naravno nije ni mafija vise sto je nekad bila, sad he sve to naopako I I'ma serija koje su odvratne Ali ako pogledate malo starije, sigurna Sam da cete naci neku hranu u njima. ☺️
 
Malo upustvo, kao i u zivotu i u serijama cete imati projekticje , zamucenja, i slicno.
Npr obicno pitanje abortusa je pitanje abortusa kad je u pitanju 1 osoba, Pitanje postaje pitanje buducnosti ako su u pitanju 2 do 4 osobe, tj on ona i roditelji i staratelji.

Ali preko 5 osoba to pitanje postaje pitanje moci.....ni govora vise o ovim osnovnim stvarima i motivima..

Tada se uplice sve, demagogija, licemerje, ekonomija, prisila, svasta nesto i ne radi se nikad o koristi onih od kojih je sve krenulo , njega i nje.

Ako niste razmisljali o svojim odnosima prema moralu a to je lako moguce, rekoh , savremeni zivot uopste ne trazi da razmisljate o moralu , samo pokupite ono sto vam donosi korist i ostalo ostavite na "tako je moralo da bude" onda ce vam serije biti prepune svega....

Nekad se autori serije ipak opredele da zadrze odnos prema moralu , ne kao jednom od faktora za zaplet, nego kao edukaciji i posvecenju moralu...
Jako pipava odluka danas, rekoh zbog opredeljenja ka oportunizmu i poltronizmu pa je moral tu bolji kad je ponuda u paketu sa nekim korisnim detaljem...
Kompanijski moral, porodicni moral, moral u vezi, moral na ulici , moral u nekoj profesiji....pricam o TV i filmskim detaljima...kao ovo o kriminalcima kao lojalnim, sto izgleda ljudima realno zbog jednog drugog efekta, a to je lojalnost i zahvalnost posle dozivljenog velikog straha....ili avanture....dozivljaja.
Dozivljaju spajaju i samo prividno upoznaju ljude medjusobno , ali je to dovoljno za podlogu za osecaj lojalnosti.

Ova tema nema toliko grandiozne namere, znaci ja sam u startu samo zeleo odredjenje prema moralu.....
Nema svaka serija odredjenje prema moralu kao temi nego kao uzroku zapleta u epizodi.
A onda sam ostavio vama da sami odaberete ako umete, koji od vrsta odnosa prema moralu osecate u seriji.
Amoralno je jako tesko prepoznati, malo ljudi to ume, stvarno malo....a plus sto ih svi ostali onda tumace kao nemoralne....ili asocijalne...
Za razliku od njih oportunisticki moral da to tako nazovem, tj odsustvo bilo kakvog opredeljenja po pitanju morala je prilicno cesto...i to toliko da se uvek ubraja u moral zbog zelje ljudi da budu moralno podobni i moralno dobro ocenjeni , a ne zato sto shvataju sta je grupa u koju hoce nasilno da udju i pripadaju.

Siguran sam da svi mozete da u svakoj seriji nadjete ono sto je nasao onaj koji ju je naveo kao izvor necega sto njemu predstavlja.
Cak i ako vama to predstavlja samo zaplet u seriji....
Ja znam mnogo ljudi koji film gledaju samo sto znaju da je balkanski i da ce sigurno biti jedne golotinje ili golog seksa u filmu....pazi kad im vidim u ocima da to cekaju....
Ako je drama i ima negativca onda ce biti i nasilnog seksa ili silovanja...
To je neka druga tema od ove.
 
Poslednja izmena:
Mogu i mogu reci da na osnovu nekih komentara gde se posmatra zanr a ne ono sto sam naveo kao sustina serije i jeste opravdano potcenjivanje, tj nije potcenjivanje uopste nego realna predikcija...

Da krenem prvo sa amoralnom serijom Boston Legal.........Dva i po muskarca.....sve su to amoralne serije....
Da krenem sa nemoralnim serijama.....Billioner , house of cards i tu ima jos par serija o hemicarima , prostitutkama,
Da krenem sa moralnim serijama, Serlok Holmes, wired, vecina kriminalnih serija
Ima mozda kao sto napisah za dodatak za juzno korejske serije, tj zanr koji izgleda da se drzi i tog odnosa prema moralnom....... live up to your name
Tako postoji i izvedena kategorija licemernih serija...serija koje kao osnovu imaju promociju lecemernog i podizanje vrednosti licemerja i spustanje animoziteta prema licemerju....zasto da ne, odnos prema licemerju koji nije samo sveprisutni detalj , izvor zapleta i odnosa, nego i meta i koristi se kao osnova za privlacenje da bi se hranio i sahranio unutrasnji sukob u gledaocu...
To su obicno tech serije, npr startup, silicon valley , ali ima i drugih zanrova sa ovim glavnim kvalitetom u odnosu prema moralu ili moralnim kategorijama...

Dok nisam pogledao sense 8 , ovakvu stvar bih smatrao nevaznom, tj ja sam stvarno za parolu ne diraj drugog sta radi u privatnom zivotu , ali nisam za parolu masi i promovisi to iznad porodicnog i heteroseksualnog i na racun heteroseksualnog, jer onda to postaje eliminacija heteroseksualnog a to se sada desava...
Tako odjednom od mene prave borca protiv promocije lgbt, jer jedno je ispoljavanje i sloboda ispoljavanja, a drugo je promocija uz devalvaciju drugih oblika seksualnog izrazavanja i ispoljavanja...

A onda shvatis da zivis u svetu gde je to ljudima takodje nesto u smislu ove teme......hrana za dushu i pumpa za sistem vrednosti..

Inace otkud bi sam netflix imao propagandu vezanu za takve serije,
serije sa lgbt tematikom

Tako da bi u ove izvedene dve dodao i trecu kategoriju LGBT serije....dramas u gornjem netflix spisku...te sam gledao i imaju tu lgbt promotivnu komponentu naglasenu...

Ahahahaha pa sta ga uvijas i zavijas, i kruzis ko kisa oko Kragujevca, reci lepo da si otvorio temu zbog homoseksualaca...
Ni ja se ne slazem sa ideoloskim porukama u Sense8, ali je serija ko serija dosta dobra..
 
Ahahahaha pa sta ga uvijas i zavijas, i kruzis ko kisa oko Kragujevca, reci lepo da si otvorio temu zbog homoseksualaca...
Ni ja se ne slazem sa ideoloskim porukama u Sense8, ali je serija ko serija dosta dobra..
Ne ne ne ne....
Osnovne stavke , tj case of ponuda nije lgbt....to sam zbog objasnjenja i objasnio sam da je to danas ubaceno inace kod normalnih ljudi ne postoji kao tema...

Dakle ukratko osnovni izbori na ovoj temi su
  1. Moralne
  2. Nemoralne
  3. Amoralne
  4. oportunisticki moral, poltronski moral (nema nikakve veze kakav je moral, sad jedno sutra drugo , kad kupujes mleko jedno , kad kupujes kupus drugo, 4sobe film na kraju zakljucak glavnog lika...ne interesuje me vise kontekst, samo if then logika

Sve ostalo postoji kao podgrupa, ne znam da li bi to smelo da bude zanr...
LGBT, MZ zloupotrebe, kako radis tako dobijas, inatni , sado mazo (Mel Gibson filmovi) ali su van domasaja ove teme, jedino ako ih uglavite u neke od glavnih kategorija kao sto je zenska uglavila sa pravom juznokorejske serije kako radis tako dobijas u moralne....ne da su moralne nego su jos i rigoroznije od moralnih, kodeks, mitova i slicno serija.
I nemaju sve serije odnos prema moralu.....
 
Poslednja izmena:

Back
Top