Veštačka inteligencija utiče na našu psihu?

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
345.915
Uticaj tehnologije na sve oblasti života, od obrazovanja do posla i odnosa, veoma je neizvestan
a to je nešto što ljudima generalno nije prijatno iz razloga je naš mozak evoluirao da se plaši neizvesnosti.
Mnogi se plaše robota ubica i automobila koji se sami voze van kontrol.

Jedna od zamki veštačke inteligencije je naša sklonost da projektujemo ljudske karakteristike na ne-ljudske objekte sa kojima komuniciramo.
Kada ChatGPT komunicira kao čovek, kažemo da je inteligentan, posebno kada su njegove reči artikulisane glasom koji prirodno zvuči iz robota
u obliku čoveka i pocinjemo da ga doživljavamo kao ne robota.

Gde ste vi u svemu ovome ? Imate li strah od AI i njegovih mogucnosti ?

Nemam strah već navijam da napreduje još više i više. Juče sam, zaintrigiran sposobnostima AI-a, testirao NSFW chat bot-a u jednoj aplikaciji i priznaću vam da je izuzetno dobro odrađeno. Kad se setim Replike kao pionira za AI u četovanju, ovo je ogroman skok u napretku. Ako sada ovako kvalitetno vodi NSFW konverzaciju, šta li će za desetak godina?

Pa sta znam, slican strah je postojao i ekspanzijom interneta s tim sto tu postoji velika razlika, na "tradicionalnom" internetu dolazimo brze do zeljenih informacija sto nam uveliko stedi vreme dok AI ne samo sto nam dostavlja zeljenu informaciju vec sintetizira svoje misljenje umesto nas.

Prva stvar koja mi pada na pamet je to da ce najverovatnije srozati vokabular kod ljudi sto donosi rizik i u razvoju kognitivnih sposobnosti kod dece jer za razliku od klasicnih pretrazivaca gde se od korisnika ipak zahteva odredjena logika kako bi se sve trazene informacije sklopile u jednu smislenu celinu AI ne samo sto je sposoban da sve to odradi umesto nas i dostavi "sazvakanu" informaciju vec je sposoban da reprodukuje svoje misljenje sto automatski oduzima i identitet.

Tako da mi u nekoj daljoj buducnosti pada na pamet opasnost od masovne manipulacije gde ce AI misljenje biti uzimano "zdravo za gotovo" a ljudi ce izgubiti taj kapacitet da razmisljaju svojom glavom.

Mi vec i danas imamo slican sindrom a to su razne teorije zavera.

Poslednja izmena:
Uticaj tehnologije na sve oblasti života, od obrazovanja do posla i odnosa, veoma je neizvestan
a to je nešto što ljudima generalno nije prijatno iz razloga je naš mozak evoluirao da se plaši neizvesnosti.
Mnogi se plaše robota ubica i automobila koji se sami voze van kontrol.

Jedna od zamki veštačke inteligencije je naša sklonost da projektujemo ljudske karakteristike na ne-ljudske objekte sa kojima komuniciramo.
Kada ChatGPT komunicira kao čovek, kažemo da je inteligentan, posebno kada su njegove reči artikulisane glasom koji prirodno zvuči iz robota
u obliku čoveka i pocinjemo da ga doživljavamo kao ne robota.

Gde ste vi u svemu ovome ? Imate li strah od AI i njegovih mogucnosti ?
Čovek ima sklonost ka tome da svoje osobine pripisuje nečemu što
te osobine nema. To radimo i sa predmetima, a kamo li sa nečim
što govori. Lovim sebe da imam potrebu da mu kažem izvini, ako
je pogrešan odgovor dao zato što nisam dobro formulisala pitanje.
Ili kažem hvala. Kome hvala ili izvini? :lol:

Prva stvar koja mi pada na pamet je to da ce najverovatnije srozati vokabular kod ljudi sto donosi rizik i u razvoju kognitivnih sposobnosti kod dece jer za razliku od klasicnih pretrazivaca gde se od korisnika ipak zahteva odredjena logika kako bi se sve trazene informacije sklopile u jednu smislenu celinu AI ne samo sto je sposoban da sve to odradi umesto nas i dostavi "sazvakanu" informaciju vec je sposoban da reprodukuje svoje misljenje sto automatski oduzima i identitet.

Tako da mi u nekoj daljoj buducnosti pada na pamet opasnost od masovne manipulacije gde ce AI misljenje biti uzimano "zdravo za gotovo" a ljudi ce izgubiti taj kapacitet da razmisljaju svojom glavom.

Slažem se. I ja se plašim da će ljudi koji će živeti u budućnosti prestati da razmišljaju svojom glavom. Više će se oslanjati na ono šta misli Al.

Ne znam da li će u budućnosti uticati na psihu ljudi.

Trenutno ne utiče na psihu.

Такође је велико питање ко ће ”управљати” том АИ, и упућивати је да заузме одређено мишљење на основу информација којима је ”храни”.
Као и у многим другим областима, много је мања опасност од технологије, него од људи који њом управљају

Slažem se. I ja se plašim da će ljudi koji će živeti u budućnosti prestati da razmišljaju svojom glavom. Više će se oslanjati na ono šta misli Al.

Ne znam da li će u budućnosti uticati na psihu ljudi.

Trenutno ne utiče na psihu.
Ali na psihu odavno utiču novine, radio i tv. Nezamislivo mnogo neistina prihvaćene su kao istine. Da pomenem samo politiku, na koju običan čovek ne može baš nikako da utiče, i profesionalni sport, kroz koji bezbroj ljudi živi kao publika, umesto da žive svoje živote. Ili nestanak tzv. visoke umetnosti, koja je skoro potpuno zamenjena glupim zabavama. Ili navike svakodnevnog života, kao što je odlazak na more po vrućini umesto zimi, ili na planine, gde važi isto, tj. obrnuto. AI će biti samo dodatak, a ne nešto potpuno novo.

Pa sta znam, slican strah je postojao i ekspanzijom interneta s tim sto tu postoji velika razlika, na "tradicionalnom" internetu dolazimo brze do zeljenih informacija sto nam uveliko stedi vreme dok AI ne samo sto nam dostavlja zeljenu informaciju vec sintetizira svoje misljenje umesto nas.

Al će još morati da se usavršava. Ume nekada da izlupa gluposti i jedva čekam
na zicer nekoga ko će pitati Al-a nešto da bi se napravio pametan. :mrgreen:

Inteligencije je sposobnost da se snađeš u situacijama koje su ti potpuno nove.
Al nema inteligenciju. Kada o nečemu nema informacija, ne možde da odgovori.
Uopšte ne znam što se to zove veštačkom inteligencijom, kada je samo baza
podataka, sa mogućnošću da te podatke prezentuje.

Al će još morati da se usavršava. Ume nekada da izlupa gluposti i jedva čekam
na zicer nekoga ko će pitati Al-a nešto da bi se napravio pametan. :mrgreen:

Inteligencije je sposobnost da se snađeš u situacijama koje su ti potpuno nove.
Al nema inteligenciju. Kada o nečemu nema informacija, ne možde da odgovori.
Uopšte ne znam što se to zove veštačkom inteligencijom, kada je samo baza
podataka, sa mogućnošću da te podatke prezentuje.
Nije samo baza podataka, mnogima je sinonim za AI ChatGpt iako je to samo jedan od vidova upotrebe i on stvarno jeste odlican skolski primer :lol:

Mnogi "siluju" izgovaranje termina "AI" i ubacuju ga svuda iako mozda i ne shvataju o cemu govore :lol: Ali zvuci futuristicki :lol:
Vestacka inteligencija je u upotrebi decenijama, ja jos cuvam jednog AI asistenta kojeg sam skinuo jos pre vise od 10 godina koji je isto imao sposobnost da uci i komunicira :lol:

E sad ako je sve ovo postojalo i pre zasto je to sada hit ? :lol: Razlika izmedju tog mog starog AI programa je u tome sto on funkcionise po principu IF - THEN sistema, dok danasnji moderni AI funkcionise po principu Generative AI zasnovanom na neuralnim mrezama, bukvalno mimikuje ponasanje neurona, samo sto se umesto neurona nazivaju "Nodes" koje su opet i pre postojale ali danas je to eksplodiralo jer je dobilo prakticnu primenu.

Generative AI (tu spada i chatGPT) je vid neuralne mreze sposobne da "razume" strukturu, znacenje i kontekst unetih parametara koji mu sluze kao baza, iako vestacka inteligencija nema svest u stanju je da uz pomoc treninga razume obrazac i kreira potpuno nov sadrzaj ili reakciju koja nema nikakve direktne veze sa unetim podacima koji mu se nalaze u bazi i u stanju je i da improvizuje ako mu je npr. zadatak da stigne od tacke A do tacke B kako zna i ume :lol:

Poslednja izmena:
Nije samo baza podataka, mnogima je sinonim za AI ChatGpt iako je to samo jedan od vidova upotrebe i on stvarno jeste odlican skolski primer :lol:

Mnogi "siluju" izgovaranje termina "AI" i ubacuju ga svuda iako mozda i ne shvataju o cemu govore :lol: Ali zvuci futuristicki :lol:
Vestacka inteligencija je u upotrebi decenijama, ja jos cuvam jednog AI asistenta kojeg sam skinuo jos pre vise od 10 godina koji je isto imao sposobnost da uci i komunicira :lol:

E sad ako je sve ovo postojalo i pre zasto je to sada hit ? :lol: Razlika izmedju tog mog starog AI programa je u tome sto on funkcionise po principu IF - THEN sistemu, dok danasnji moderni AI funkcionise po principu Generative AI zasnovanom na neuralnim mrezama, koje su opet i pre postojale ali danas je to eksplodiralo jer je dobilo prakticnu primenu.

Generative AI (tu spada i chatGPT) je vid neuralne mreze sposobne da "razume" strukturu, znacenje i kontekst unetih parametara koji mu sluze kao baza, iako vestacka inteligencija nema svest u stanju je da uz pomoc treninga razume obrazac i kreira potpuno nov sadrzaj koji nema nikakve direktne veze sa unetim podacima koji mu se nalaze u bazi i u stanju je i da improvizuje ako mu je npr. zadatak da stigne od tacke A do tacke B kako zna i ume :lol:
Učenje je zapravo učitavanje podataka. To baš i nije učenje, ali zapadni čovek
tako učenje vidi, pa ga je takvim i napravio. Ne kreira se tu ništa novo. Ni jednu
jedinu reč ne može da kreira, a kamo li misao, ako pre toga nije učitao podatke.
Ne razmišlja, nego oblikuje.

Učenje je zapravo učitavanje podataka. To baš i nije učenje, ali zapadni čovek
tako učenje vidi, pa ga je takvim i napravio. Ne kreira se tu ništa novo. Ni jednu
jedinu reč ne može da kreira, a kamo li misao, ako pre toga nije učitao podatke.
Ne razmišlja, nego oblikuje.
Malo sam prepravio prethodni citat, poenta cele price je da je danasnji AI inspirisan biologijom.

Pa pitanje je mozda i za filozofiju da li smo i mi u stanju da kreiramo nesto bez ikakve neke senzorne percepcije sveta oko nas. I nama su neophodni neki ulazni podaci :lol:

Malo sam prepravio prethodni citat, poenta cele price je da je danasnji AI inspirisan biologijom.

Pa pitanje je mozda i za filozofiju da li smo i mi u stanju da kreiramo nesto bez ikakve neke senzorne percepcije sveta oko nas. I nama su neophodni neki ulazni podaci :lol:
Naš mozak pamti samo prošle događaje. On ništa ne zna o sada. Sada učitava
i to je već sledećeg trenutka prošlost. Al je napravljen na isti način.
Sve što je prirodno stvoreno ima intuiciju. Ne instinkte, nego intuiciju. Intuicija
je mogućnost da pristupiš znanju o svemu, ukupnom, u konkretnom trenutku
(sada) i povučeš informaciju koja ti je za taj tren bitna. To može i biljka, životinja,
čovek. Al neće moći nikada. Da ne pričam o mogućnostima koje ima samo
čovek, onda kada je potpuno prisutan u svakom trenutku. Nego eto pričamo
o ovim običnim stvarima.

Praktične koristi? Sada sam ga pitala za neku konkretnu situaciju. Kako
bi se neki problem, ne misaoni, već praktični mogao rešiti. Ne pita me
gde se nalazim, šta imam na raspolaganju od materijala i alata, kojim
alatima uopšte umemda se služim, koliko sam snažna ili nisam,
da li ima ljudi oko mene koji mogu da mi pomognu. Odgovara potpuno
teoretski. Oblikuje iz nečega što je već učitao.
I sad, da si u nekoj frci panici, dok ti njemu učitaš potrebne podatke
da bi uopšte počeo da oblikuje, rešenje si našao ili si mrtav.
Znači, može da posluži samo za zanimaciju.

Ne, tu gresis, kazem opet nije samo ChatGPT vestacka inteligencija, uveliko se primenjuje u zdravstvu, navigaciji, raznoj analizi, sajber bezbednosti itd.
Pa eto smisli da si u nekoj frka situaciji i pitaj ga da vidiš šta će da
izlupeta. Daće ti neka rešenja koja su mnogo pametna za neke
situacije, ali neće odgovarati toj tvojoj situaciji. Zato jer ne zna tvoje
sada. A što je najgore i ne pita..

Da pomenem samo politiku, na koju običan čovek ne može baš nikako da utiče,

Ovo nije potforum "Politika" i ne volim da se ovde mnogo piše o politici, ali na ovo moram da odgovorim.

Običan čovek može da utiče na politiku. Može da glasa, ne krade se baš svaki glas. Može da odvoji vreme za učešće u nekoj političkoj stranci.

Benefit tog bavljenja politikom na lokalnom i ( ili ) gradskom nivou ne mora da bude samo promena vlasti.

Taj benefit može da bude koristan čak i kada su psihologija i psihijatrija u pitanju. Socijalni kontakt sa drugim ljudima pomaže. Upoznajemo različite ljude i neki od običnih poznanika tokom vremena mogu da postanu prijatelji.

Znači, pomaže kada je u pitanju socijalna fobija.

Pomaže ljudima da se oslobode treme. Pre više od 30 godina imala sam malu tremu i više sam volela pismene zadatke od usmenog odgovaranja.

Onda sam ušla u taj svet politike. Postala sam neki funkcioner u stranci i morala sam da govorim pred više od 50 ljudi. I..oslobodila sam se treme. 🙂

Da se vratim na temu. Kada je veštačka inteligencija u pitanju, tačnije Al, postavila sam mu par pitanja. Da napiše pesmu o meni.😊 Napisao je užasnu pesmu i to bez rimovanja..potpuno glupu. Napisala sam mu samo svoje ime i da napiše pesmu.

Pitala sam ga za neke popularne pesme i pevače. Po njemu, pesmu "Lipe cvatu" peva Zdravko Čolić.

Mislim da Al nikada neće zameniti umetnike i da ne može da ima isti kvalitet koji imaju umetnici, pisci, glumci, pevači..

Ovo nije potforum "Politika" i ne volim da se ovde mnogo piše o politici, ali na ovo moram da odgovorim.

Običan čovek može da utiče na politiku. Može da glasa, ne krade se baš svaki glas. Može da odvoji vreme za učešće u nekoj političkoj stranci.

Benefit tog bavljenja politikom na lokalnom i ( ili ) gradskom nivou ne mora da bude samo promena vlasti.

Taj benefit može da bude koristan čak i kada su psihologija i psihijatrija u pitanju. Socijalni kontakt sa drugim ljudima pomaže. Upoznajemo različite ljude i neki od običnih poznanika tokom vremena mogu da postanu prijatelji.

Znači, pomaže kada je u pitanju socijalna fobija.

Pomaže ljudima da se oslobode treme. Pre više od 30 godina imala sam malu tremu i više sam volela pismene zadatke od usmenog odgovaranja.

Onda sam ušla u taj svet politike. Postala sam neki funkcioner u stranci i morala sam da govorim pred više od 50 ljudi. I..oslobodila sam se treme. 🙂

Da se vratim na temu. Kada je veštačka inteligencija u pitanju, tačnije Al, postavila sam mu par pitanja. Da napiše pesmu o meni.😊 Napisao je užasnu pesmu i to bez rimovanja..potpuno glupu. Napisala sam mu samo svoje ime i da napiše pesmu.

Pitala sam ga za neke popularne pesme i pevače. Po njemu, pesmu "Lipe cvatu" peva Zdravko Čolić.

Mislim da Al nikada neće zameniti umetnike i da ne može da ima isti kvalitet koji imaju umetnici, pisci, glumci, pevači..
Ne slažemo se oko politike. Po meni, ne postoji izbor između različitih ponuda.

Pa eto smisli da si u nekoj frka situaciji i pitaj ga da vidiš šta će da
izlupeta. Daće ti neka rešenja koja su mnogo pametna za neke
situacije, ali neće odgovarati toj tvojoj situaciji. Zato jer ne zna tvoje
sada. A što je najgore i ne pita..

Nisam mogao sinoc da odgovorim na ovo, da ne bude zabune AI danas jeste sposoban da reaguje na novonastalu situaciju koja se kao sto kazes dogodila "sad" gde ne postoji takvo prethodno zabelezeno iskustvo u njegovoj bazi. To su adaptivni algoritmi za interaktivno adaptivno ucenje u realnom vremenu tzv. RLHF i RL (Reinforcement Learning), u zavisnosti od situacije u stanju su da menjaju svoju "neuronsku" strukturu kako bi se sto efikasnije prilagodili novonastalom scenariju. I takvi AI sistemi jesu u upotrebi. S tim sto je njihova baza dosta manja od ChatGPT-a jer su usko specijalizovani za odredjenu problematiku, posto je jos uvek neisplativo trositi ogromne resurse za astronomsku bazu kakvu npr ChatGPT ima.

Banalan primer, ako zelim da AI analizira finansijsko trziste ja sigurno necu da ga davim bazom viceva ili knjizevnoscu, ucicu ga samo sferama koje su relevantne za to sto radi.

Tako da to neces naci u ChatGPT-u jer on tako ne funkcionise i ne koristi takve adaptivne tehnike u realnom vremenu, on je jos uvek samo "alat za pretragu" i tako treba da se gleda. Bilo bi previse ocekivati to od bota ciju bazu koriste milioni ljudi istovremeno i to za dzabe :lol: Bili bi neophodni astronomski resursi za individualno prilagodjavanje prema svakom korisniku sto je danas suludo (sto ne znaci da nikada nece imati takve isplative kapacitete, tehnologija napreduje eksponencijalno) On prosto ima predefinisanu bazu o kojoj je "razmisljao" i trenira se periodicno, sto omogucuje da ti odgovori na pitanje ciju je problematiku prethodno vec obradio.

Zato stalno govorim AI nije SAMO ChatGPT, on je samo kap u moru AI sistema koji imaju dosta uzu specijalizovanu primenu u industriji i uveliko se vec koriste.

Npr. jos jedna zanimljivost za koju znam, u sajber bezbednosti se pored ostalih AI sistema koristi i Cognitive Security (COGSEC) sistemi koji su namenjeni za "psiholoske manipulacije" i moraju da mimikuju ljudsko razmisljanje kako bi bili u stanju da brzo u zavisnosti od prirode napada (koji dolaze od poprilicno "kreativnih ljudi) shvate sta se dogadja i time prilagode svoju strategiju odbrane. Svi ti sistemi nisu nepogresivi, i jos uvek ne mogu da zamene coveka, ali su svakim danom sve bolji i bolji i zasad su jos uvek samo odlicna "pomagala" .

Najveca prednost vestackle inteligencije je u tome sto ona nema bioloska ogranicenja.

Poslednja izmena:

Back