Veštačka inteligencija rešila misteriju čuvenog Rafaelovog remek-dela

  • Začetnik teme Začetnik teme Nina
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
388.310
Raffaello_Santi_-_Madonna_della_Rosa_(Prado).jpg


Misteriju oko Rafaelovog remek-dela "Madona od ruže" (Madonna della Rosa), koja se nalazi u muzeju Prado u Madridu, možda je rešio algoritam veštačke inteligencije razvijen u Bredfordu, piše londonski Gardijan.Za sliku koja prikazuje Mariju, Josifa i bebu Isusa, sa Jovanom Krstiteljem kao detetom, smatralo se da je Rafaelovo delo sve dok se u 19. veku nisu pojavile sumnje da je u izradi slike učestvovao još neko.

Posle početnog testiranja, kasnijom, detaljnijom proverom u kome je pregledan deo po deo slike, veštačka inteligencija je zaključila da je Josifovo lice jedini deo slike koje je nije delo Rafaelovih ruku, već nekog drugog umetnika, objavljeno je u časopisu Heritedž Sajens.

Istraživači su takođe testirali još jednu sliku o kojoj se raspravljalo, poznatu kao Hado Madona, koja je izložena u Hado Hausu u Aberdinširu, a za koju su istoričari prvobitno verovali da je Rafaelovo delo, da bi kasnije bila pripisana drugom umetniku, Inocenci da Imoli.
Istoričar umetnosti Bendor Grosvenor, tvrdio je 2016. godine da je to, ipak, Rafael, što je program AI potvrdio.
 
Kako je navedeno u tekstu "možda" je veštacka inteligencija otkrila da je još neko ucestvovao u stvaranju ove Rafaelove slike..
Posle toliko vekova teško da se to može sa sigurnošcu tvrditi posebno sto se radi samo o Josifovom licu i licno ne verujem mnogo vestackoj inteligenciji
Tako postoji citava istorija sumnji da je Piter Brojgel Stariji autor slike Ikarov pad ili da je deo slike naslikao drugi slikar, niti je postignut konsenzus
medju sttrucnjacima da je postojeca slika ustvari kopija originala koji je naslikao Brojgel negde oko 1558 godine
 
Poslednja izmena:

Back
Top