Quantcast

Вертикални хитац из пиштоља ЦЗ 99

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Пар карактеристичнох особина овог пиштоља:

Почетна брзина зрна 350m/s
Маса зрна 7.85gr
Дужина цеви 108mm
Маса пиштоља без оквира 880gr

Коју висину ће достићи зрно испаљено право у вис, занемарујући отпор ваздуха.

Изједначујући кинетучку енергију зрна при напуштања уста цеви (почетна брзина зрна) са потенцијалном енергијом на максималној висини када је за тренутак брзима зрна = 0 добија се висина 6244m

350^2 = 2*g*h следи h = 350^2/(2*g)

Има ли других мишљења или начина извођења обрасца за достигнуту висину?

Poruka
5.262

Маса зрна 7.85gr
Дужина цеви 108mm

Изједначујући кинетучку енергију зрна при напуштања уста цеви (почетна брзина зрна) са потенцијалном енергијом на максималној висини када је за тренутак брзима зрна = 0 добија се висина 6244m

zbog cega ti to treba?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918

Маса зрна 7.85gr
Дужина цеви 108mm

Dok rešavam zadatak, kviz pitanje: Koliko njih je poginulo jer su mislili da pištolj bez okvira ne može da puca?

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Dok rešavam zadatak, kviz pitanje: Koliko njih je poginulo jer su mislili da pištolj bez okvira ne može da puca?
Без оквира, али има и података о тежини са празним оквиром и пуним.

Ово је без оквира са метком у цеви, ако хоће неко да рачуна трзај при опаљењу.

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Без оквира, али има и података о тежини са празним оквиром и пуним.

Ово је без оквира са метком у цеви, ако хоће неко да рачуна трзај при опаљењу.
Zbunjuješ raju? Ako si definisao početnu brzinu metka, trzaj nema veze!? Inače, hvala na ovom zadatku, samo teraš vodu na moj mlin! Crtam gadost! :super:

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918

Маса зрна 7.85gr
Дужина цеви 108mm

Svaka čast, vrlo LUKAV zadatak, verovatno jer se spominje (krajnja) brzina NULA!? Nisam uopšte baratao energijama, već samo kinematikom. I na tri načina sam to vrtio, i uvek dobio ISTI rezultat! :super: Neću ti za sada napisati koji sam rezultat dobio, a ti u međuvremenu razmišljaj kako to da u ovom zadatku i 'vaša' i Vasina fizika daju ISTI rezultat, a kod bacanja kamena u bunar, ili padanja meteora u bunar dobijemo RAZLIČITE rezultate na temi
https://forum.krstarica.com/threads/teorija-i-praksa-energija-gravitacionog-polja.909058/
Koja je fizika tamo tačna? Uvodni deo za tvoj zadatak:

pot3.JPG

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Svaka čast, vrlo LUKAV zadatak, verovatno jer se spominje (krajnja) brzina NULA!? Nisam uopšte baratao energijama, već samo kinematikom. I na tri načina sam to vrtio, i uvek dobio ISTI rezultat! :super: Neću ti za sada napisati koji sam rezultat dobio, a ti u međuvremenu razmišljaj kako to da u ovom zadatku i 'vaša' i Vasina fizika daju ISTI rezultat, a kod bacanja kamena u bunar, ili padanja meteora u bunar dobijemo RAZLIČITE rezultate na temi
https://forum.krstarica.com/threads/teorija-i-praksa-energija-gravitacionog-polja.909058/

Pogledajte prilog 769759
Pa kaže, 'a' sam mogao odmah označiti sa 'h' i onda dobijemo ovo na slici. I dobije se isti rezultat kao i u tvom primeru. Neki mudrac se setio pomnožiti rezultat sa masom te levi deo jednačine nazvao kinetička energija, a desni deo potencijalna energija?
Čoveče, zašto baš tako? Ja MRZIM razlomke pa bi to prvo pomnožio sa DVA pa bih rekao da je kinetička energija Ek = m*v^2, a potencijalna Ep = 2*m*g*h! ( Tako više liči na E = m*c^2 ) :super:

pot4.JPG

Poslednja izmena:

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Zbunjuješ raju? Ako si definisao početnu brzinu metka, trzaj nema veze!? Inače, hvala na ovom zadatku, samo teraš vodu na moj mlin! Crtam gadost! :super:
Написао сам АКО хоће, иначе се почетна брзина мери без трзаја, тако што се пиштољ учврсти на велику масу.

zofr

Domaćin
Poruka
3.952

Pogledajte prilog 769759
Нешто ми је недоречено у твојим извођењима. То не значи да није тачно, али ако је а << R може се упростити.

Него, ако сада имамо обрнут случај: неко из корпе балона на висини h пуца истим пиштољем вертикално наниже, колика ће брзина зрна бити при удару у Земљу.

Коришћенем закона о одржању енергија то се израчунава за минут, али кинематички?

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Написао сам АКО хоће, иначе се почетна брзина мери без трзаја, тако што се пиштољ учврсти на велику масу.
Da, ako te zanima maksimalna brzina koju može da dobije metak! Za praksu je važna i snaga te iskustvo 'revolveraša' koji određuju koliku će stvarnu brzinu dobiti metak.

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Нешто ми је недоречено у твојим извођењима. То не значи да није тачно, али ако је а << R може се упростити.

Него, ако сада имамо обрнут случај: неко из корпе балона на висини h пуца истим пиштољем вертикално наниже, колика ће брзина зрна бити при удару у Земљу.

Коришћенем закона о одржању енергија то се израчунава за минут, али кинематички?
Od mojih izvođenja, barem JEDNO nije tačno! Ako bi računali za neku konačnu brzinu RAZLIČITU od nule, verovatno bi dobili različite rezultate!
Tačno! Hvala. Ako je h << R, onda se tvoj problem svodi na ravnomerno usporeno kretanje.

Poslednja izmena:

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Pa kaže, 'a' sam mogao odmah označiti sa 'h' i onda dobijemo ovo na slici. I dobije se isti rezultat kao i u tvom primeru. Neki mudrac se setio pomnožiti rezultat sa masom te levi deo jednačine nazvao kinetička energija, a desni deo potencijalna energija?
Čoveče, zašto baš tako? Ja MRZIM razlomke pa bi to prvo pomnožio sa DVA pa bih rekao da je kinetička energija Ek = m*v^2, a potencijalna Ep = 2*m*g*h! ( Tako više liči na E = m*c^2 ) :super:

Pogledajte prilog 769766
I kaže dalje: Slažem se da je kin/pot energija proporcionalna sa masom. ALI: Ova formula nam samo kaže da će dva puta brži metak teoretski dostići 4 puta veću visinu, odnosno pređeni put! A gde je DOKAZ da je za to dobio ČETIRI puta VIŠE energije? Gde je DOKAZ da nešto pomnoženo sa masom STVARNO predstavlja energiju? Mogao sam ja to pomnožiti i sa gustinom mase i reći da je to energija, ali znam da to nije tako! A kako znam da je masa pomnožena sa KVADRATOM brzine TAČAN izraz?

Poslednja izmena:

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918

Usput, tvoje baratanje sa 'vašim energijama' pada u slučaju da je gravitacija NULA! A ovaj izraz dobijen 'kinematički' bez spominjanja i 'e' od energije lepo objašnjava da će uz nultu gravitaciju metak odleteti u beskonačnost bez promene brzine! :super:

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Usput, tvoje baratanje sa 'vašim energijama' pada u slučaju da je gravitacija NULA! A ovaj izraz dobijen 'kinematički' bez spominjanja i 'e' od energije lepo objašnjava da će uz nultu gravitaciju metak odleteti u beskonačnost bez promene brzine! :super:
Не пада, закон о одржању енергије и даљер важи, само се кинетичка енергија одржава истом, јер не прелази у потенцијалну.

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918
Не пада, закон о одржању енергије и даљер важи, само се кинетичка енергија одржава истом, јер не прелази у потенцијалну.
Ali zbog matematičke preciznosti trebate uz tvoju formulu dodati nešto:
350^2 = 2*g*h следи h = 350^2/(2*g)... uz g različito od NULE!

fosilvaso

Buduća legenda
Poruka
31.918

Postaće ti jasnije kada preko više matematike DOKAŽEŠ ovaj izraz za ravnomerno ubrzano kretanje sa početnom brzinom 'vp': s = vp t + a t^2/2
A kada to obaviš, probaj dokazati i ovaj izraz: vk^2 - vp^2 = 2 a s! ( PS: ovde sam i ja zapeo! :zcepanje:)

zofr

Domaćin
Poruka
3.952
Postaće ti jasnije kada preko više matematike DOKAŽEŠ ovaj izraz za ravnomerno ubrzano kretanje sa početnom brzinom 'vp': s = vp t + a t^2/2
A kada to obaviš, probaj dokazati i ovaj izraz: vk^2 - vp^2 = 2 a s! ( PS: ovde sam i ja zapeo! :zcepanje:)
Васо, не зезај, да си занемарио а у збиру R+a добио би 2ga, на то сам мислио. После си то урадио када си уместо а користио h.

Остало што си навео је већ изведено и доказано, наравно математички. Можда си нешто друго хтео?

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.