Vertikalna bašta, ideje i saveti

Lorelajn

Legenda
Supermoderator
Poruka
67.304
Koje su po vama biljke pogodne za vertikalnu baštu, zid? Napolju ili unutra.

Mene više interesuju ove za napolju. Imala bih i gde...Ne ove godine ali valja se pripremiti logički, finansijski, emotivno na vreme :malav:

Dakle biramo biljčice sa malim korenom, puno zelenila koje bi mogle i da prezime napolju.

136940fab42aa627f33db38e28e7ce00.jpg
e20907fb0fa0cb32bd7a6326d705d1f9.jpg

Ovo je odlična stvar kao zaštita od Sunca u letnjim mesecima. Montirajuća zelena fasada. Biljke odlično štite od zagrevanja zidova u vrelim letnjim mesecima.
Ma ja bih da oplemenim jedan zid koji ni na sta ne liči...:) U suštini može i na ograde, delove ograde...
Iskreno mislim da nisu ni jeftine te saksije...ali da je izbor biljaka daleko najbitniji

Da sam puzavicu zasadio pre 4god sad bih imao zid umesto zice
Nikad nije kasno...Zasadis sada i imaces...
Zato sam ja pocela odmah sa bastom i drvecem...Mozda i dozivim da izraste...a pare i kuca kada bice, bice...

Ova je neka koju ja nemam. Kod mene su one male mahovine, tamno zelene.
Mozda imam ovu u kamenjaru a da ne znam da je mahovina...Ne znam...Nisam je vidjala nesto kod nas, ovu vrstu...Mozda i jesam...Zbunjena sam sada :lol:

Nikad nije kasno...Zasadis sada i imaces...
Zato sam ja pocela odmah sa bastom i drvecem...Mozda i dozivim da izraste...a pare i kuca kada bice, bice...

Ova je neka koju ja nemam. Kod mene su one male mahovine, tamno zelene.
Mozda imam ovu u kamenjaru a da ne znam da je mahovina...Ne znam...Nisam je vidjala nesto kod nas, ovu vrstu...Mozda i jesam...Zbunjena sam sada :lol:
Pa ima raznih vrsta.
Ali ako hoćeš da ti nešto uspe, biraj vrste koje rastu oko tebe.
A divlje vrste su najnezahtevnije i obično se prime.

Ovu ja gajim na kamenu.
Donela sam je iz šume.

20230302_133959.jpg

20230312_155409.jpg

Pre sam pustao da mi raste uz ogradu ali sada kosim tako da ga odbijam na par metara a imam neki komsiluk koji nista ne odrzavaju 🙀 godinama.
Da zaebi što se mene tiče...ne viđamo zmije, al teško mi i da kosim, sad naraste za nedelju dana, a nisam bio mesec dana i duže, samo mi još čuda od rastinja fale : /

Inače, volim da vidim te zidove...od biljaka..recimo u Klubu Književnika u bašti : )
Vrlo je dekorativno i prijatno.

Koje su po vama biljke pogodne za vertikalnu baštu, zid? Napolju ili unutra.

Mene više interesuju ove za napolju. Imala bih i gde...Ne ove godine ali valja se pripremiti logički, finansijski, emotivno na vreme :malav:

Dakle biramo biljčice sa malim korenom, puno zelenila koje bi mogle i da prezime napolju.

Ja već izbir'o i posadio :)..
ali ne bih još da fotkam,.. neka rastu,.. ide im ovo kišovito vreme na ruku :D

Back