Versko-božićno pomodarstvo na delu...

Neznanko

Iskusan
Poruka
5.497
Od 70-90 godine gotovo da nikada nisam čuo, video, gledao išao nekome na slavu, a bogami i na božićne blagdane gotovo niko nije ni obraćao pažnju niti je iko o tome pričao, obeležavao itd.
Čak je retko ko slavio i rodjendane, srpsku novu godinu, i tako te pomodarske svetkovine.
Danas, ovih godina, pogotovu u poslednjih deceniju i po i više, ljudi prosto se utrkuju u pomodarstvu da imaju svoju slavu, koju su iskopali i izmislili...prosto hrle da budi In i da budu u skladu sa novim trendom u društvu.
Juče sam obišao Kalenića pijacu, pa ljudi, od cerovog granja, lišća, slame, pšenice, trave se ne može proć i ući u pijacu.
Rekao bih, da su svi ti revnosni gradjani, porodice, komšije naše, baš oni koji su do juče zdušno slavili 29 novembar, 25 maj, 4 juli...ali sad ti isti izgiboše u prvim redovima da nam pokažu da su oni najveći pobožni ljudi koji prosto tvore Hrista, boga i crkvu. E vala ako je i od njih, mnogo je, a meni je ostalo da sve to vidim, obeležim sve to ovim mojim komentarom.
 
Poslednja izmena:
Od 70-90 godine gotovo da nikada nisam čuo, video, gledao išao nekome na slavu, a bogami i na božićne blagdane gotovo niko nije ni obraćao pažnju niti je iko o tome pričao, obeležavao itd.
Čak je retko ko slavio i rodjendane, srpsku novu godinu, i tako te pomodarske svetkovine.
Danas, ovih godina, pogotovu u poslednjih deceniju i po i više, ljudi prosto se utrkuju u pomodarstvu da imaju svoju slavu, koju su iskopali i izmislili...prosto hrle da budi In i da budu u skladu sa novim trendom u društvu.
Juče sam obišao Kalenića pijacu, pa ljudi, od cerovog granja, lišća, slame, pšenice, trave se ne može proć i ući u pijacu.
Rekao bih, da su svi ti revnosni gradjani, porodice, komšije naše, baš oni koji su do juče zdušno slacili 29 novembar, 25 maj, 4 juli...ali sad ti isti izgiboše u prvim redovima da nam pokažu da su oni najveći pobožni ljudi koji prosto tvore Hrista, boga i crkvu. E vala ako je i od njih, mnogo je, a meni je ostalo da sve to vidim, obeležim sve to ovim mojim komentarom.

Sjajna tema, ali tabu.
Rastrgnuće te.

S jedne strane nije loše da se ljudi vrate tradiciji, a ni veri. Bolje svojoj nego tuđoj.
S druge strane, večina su samo pomodni bilmezi koja smatra da je suština Božića - badnjak i riba za Badnje veče, suština krsne slave - broj gostiju i 'ketering' usluga.

JAD, JAD, JAD.

Istinskim vernicima, svaka čast.
 
Upravo dajes negativnu kritiku cinjenici da se Srbi vracaju sebi. Treba da se slavi i da vristimo od srece sto slavimo svoje praznike.

Od svega sto si napisao samo je rodjendan pomodarstvo. Slaviti samog sebe Srbi nisu ranije znali, to je doslo sa Zapada. Slavio se imendan-Svetac koji nosi tvoje ime.

Sve sto pripada nasem narodu ne smijemo da izgubimo, sve sto je suvisno treba odbaciti
 
Sjajna tema, ali tabu.
Rastrgnuće te.

S jedne strane nije loše da se ljudi vrate tradiciji, a ni veri. Bolje svojoj nego tuđoj.
S druge strane, večina su samo pomodni bilmezi koja smatra da je suština Božića - badnjak i riba za Badnje veče, suština krsne slave - broj gostiju i 'ketering' usluga.

JAD, JAD, JAD.

Istinskim vernicima, svaka čast.

Nismo mi ti koji treba da osudjujemo nacin na koji neko slavi praznik... Kako ko dozivljava i osjeca svetitelja ili Hrista i kako mu se moli je nesto sto ne mozes da vidis po tome koliko ima gostiju i koliko su se ''uroljali'' od hrane i alkohola
 
Jednom da znas da ne bi lutao, slava se prenosi sa dedova, na oca pa na sina i tako redom generacijama, svaka pravoslavna porodica ima svoju porodicnu slavu koju nije
izmislila nego se nasledjuje, Neznam sta mi je slavio cukun deda jer ga nisam video ali deda ,otac koji su umrli su slavili Sveta Petku pa sam ja nasledio i nastavljam
tradiciju posle njih. Nikakvo pomodarstvo nije slave su se slavile u narodu i za vreme Broza ,jedino sto je bilo problem sto su u kafanama u gradu takoreci ilegalno
slavili srpsku novu godinu, ali u kuci niko ti nije zabranjivao. E sada kada je demokratija za koju se ti kao mladji covek zalazes , i kad ista dozvoljava gey parade ti bi
najradje verovatno normalnom narodu da ukines slave i verske praznike.
 
Nismo mi ti koji treba da osudjujemo nacin na koji neko slavi praznik... Kako ko dozivljava i osjeca svetitelja ili Hrista i kako mu se moli je nesto sto ne mozes da vidis po tome koliko ima gostiju i koliko su se ''uroljali'' od hrane i alkohola

Ma nemoj? Po kojoj to logici? Jasno je iz aviona ko i kako. Na primer, mafijoza za krstačom u džipu je po tebi vernik?

Zašto i dokle trpeti primitivizam i glupost, jer se kriju iza pravih vrednosti?
 
Od 70-90 godine gotovo da nikada nisam čuo, video, gledao išao nekome na slavu, a bogami i na božićne blagdane gotovo niko nije ni obraćao pažnju niti je iko o tome pričao, obeležavao itd.
Čak je retko ko slavio i rodjendane, srpsku novu godinu, i tako te pomodarske svetkovine.
Danas, ovih godina, pogotovu u poslednjih deceniju i po i više, ljudi prosto se utrkuju u pomodarstvu da imaju svoju slavu, koju su iskopali i izmislili...prosto hrle da budi In i da budu u skladu sa novim trendom u društvu.
Juče sam obišao Kalenića pijacu, pa ljudi, od cerovog granja, lišća, slame, pšenice, trave se ne može proć i ući u pijacu.
Rekao bih, da su svi ti revnosni gradjani, porodice, komšije naše, baš oni koji su do juče zdušno slacili 29 novembar, 25 maj, 4 juli...ali sad ti isti izgiboše u prvim redovima da nam pokažu da su oni najveći pobožni ljudi koji prosto tvore Hrista, boga i crkvu. E vala ako je i od njih, mnogo je, a meni je ostalo da sve to vidim, obeležim sve to ovim mojim komentarom.

Divno:super:
Potpuno podrzavam:)Lepo je videti ljude u crkvi:)Lepo je videti Srbe da se trude i postuju svoju veru:)
 
Sjajna tema, ali tabu.
Rastrgnuće te.

S jedne strane nije loše da se ljudi vrate tradiciji, a ni veri. Bolje svojoj nego tuđoj.
S druge strane, večina su samo pomodni bilmezi koja smatra da je suština Božića - badnjak i riba za Badnje veče, suština krsne slave - broj gostiju i 'ketering' usluga.

JAD, JAD, JAD.

Istinskim vernicima, svaka čast.

Evo jedan čovek seljak zašao u zabran po BADNJAK; i tv-novinaru priča: znate ljudi, danas komunisti seku najviše i najdeblje badnjake, što je dokaz da se oni najviše ističu i grehe okajavaju.
 
И код мене исто. Не знам да ли тако треба али колико се ја разумем не звучи ми логично.

Ma naviklo to bre da puca po svadbama, ispraćajima u vojsku, pa misle da tako treba i za badnje veče... ma novokomponovani malogradjani videli da je to sad hit i udri u slavlje i pucanje u vis.
 

Back
Top