Веровање у душу

Да ли бисте продали душу?

  • Да

  • Не


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Poruka
7.101
U priče o besmrtnosti duše i večnom životu u koje su verovali kao deca, ljudi veruju i u poznim godinama života, čak i kad to ne priznaju, tvrde naučnici.

Studija je pokazala da se lična uverenja vrlo malo menjaju tokom odrastanja, ali da se menja ono što govorimo drugima.

Stefani Englin, doktorant psihologije na Rugers univerzitetu u Nju Džersiju počela je istraživanje s pretpostavkom da ljudi imaju duboko usađena verovanja o duši i večnom životu.

Ona je ispitala 348 osoba o tome da li veruju u dušu i zagrebni život, u periodu kad su imali 10 godina, a zatim u 18. godini.

Ona je otkrila da su njihovs verovanja ostala slična onim iz detinjstva, ali da to nisu svi priznali.

Razlika među religioznim i nereligioznim ljudima nije bilo.

Englin nije bila iznenađena rezultatima, budući da je bila svesna eksperimenta iz 2009. koji je pokazao da niko od ispitanika nje bio spreman da “proda naučnicima dušu za dva dolara”.

Ljudi su odbili da potpišu ugovor, uprkos tome što su im naučnici objasnili da nije reč o ozbiljnoj razmeni, pa čak ni kad su obećavali da će ga odmah pocepati.

Čak su i ispitanici koji su rekli da ne veruju u zagrobni život, odbili da “prodaju” dušu.

Studija Stefani Englin objavljena je u britanskom Žurnalu socijalne psihologije.

http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2014&mm=11&dd=04&nav_id=919865

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-2820175/Do-pretend-not-believe-Heaven-secretly-People-hide-true-spiritual-beliefs-older-study-finds.html

Стварно занимљиво испитивање, колико је ваљано, појма немам, нит ме интересује. Али оно што ме интересује јесте да ли бисте продали своју душу? Овде стоји питање: ''Да ли бисте продали душу за 2 долара научницима?'' Исто важи и за вас.
Поставићу анонимну анкету са истим питањем да видим колико је студија тачна. Рачунам на то да ће неки бити неозбиљни и да ће троловати, али шта да се ради, покушајте барем бити озбиљни па ето одговорите у анкети, анонимно је.

Тему сам отворио намерно овде, јер ме интересују ставови атеиста. Наравно, ту су и верници у интересовању, можда неко баш не верује у постојање душе, ја у последње време сумњам у то, но небитно.

Такође, шта мислите о души? Шта је за вас душа?Неко магловито тело које излети кроз нос као слина кад кинеш, прави ми тамо негде прикачени на матрикс, други назив за наше ја, да то није неко лебдеће тело и да нестаје после смрти

Удрите, само вас посматрам.
 
Poslednja izmena:
Ja ne samo da verujem vec sam ubedjen :cool:, tj . ne mogu da gledam na zivot bez postojanja dusevnosti u njemu. Istocnjacke filozofije kazu , a ja prihvatam, da je Dusa nase vise Ja . Odnosno ona je iznad ega , naseg umnog mehanizma projektovanja sebe kao licnosti i predstavlja nasu pravu sustinu , osobenost . ono po cemu se svako od nas razlikuje i sto za razliku od ego predstava sebe,ova unutrasnja osobenost,nasa prava licnost, ne moze da `bude` neko drugi , vec smo mi posebni , jedini stvoreni bas taki kaki smo .
Sto se tice tog maglovitog dela sa slincima :D , oni koji tvrde da su videli svoju Dusu , kazu da je ona ljudska silueta , koja emituje bljestavu svetlost , tj, bele,prozirne boje, i da sva zraci blazenoscu i pozitivnom energijom . Naravno to su ljudi koji su vec ostvarili odredjen duhovan napredak , tj, upoznali sebe `onakvim kaki su` , ne dolazi Dusa tek tako , radi nekih balavandera napacenih koji cak "u poslednje vreme sumljaju u nju" . Dakle moraces povratiti veru u koliko hoces da upoznas svoju Dusu (sebe) :mrgreen:
 
Sad bas trazim neku studiju za nevernike , al uglavnom gomila iscrpnih knjizurina .... nije primerno za ovo vreme i mesto oduzelo bi previse vremena ... dakle zakljucak je da treba jos jesti pasulja pa se vratiti na palamudenje :lol: ... a dal ima neka studija koja je dokazala nepostojanje duse i sta onda ostaje ako nema duse , bas me zanima ? :think:
 
Šta je ucencovjek napisao? Taj klip zaista nije dokaz ni za šta... budimo ozbiljni.

Други пост. Мада ту спомиње силуету, али и ја сам у уводном посту написао да неки душу схватају као своје ЈА, психички део себе. Човек је психосоматско биће, дакле телесно и духовно. Или ако хоћеш лакше, има хардвер и софтвер. Немој одмах духовно да схваташ као: пфф, религијске и философске глупости. Е сад, јел би ти продао свој софтвер за пишљива 2 долара?
 
Други пост. Мада ту спомиње силуету, али и ја сам у уводном посту написао да неки душу схватају као своје ЈА, психички део себе. Човек је психосоматско биће, дакле телесно и духовно. Или ако хоћеш лакше, има хардвер и софтвер. Немој одмах духовно да схваташ као: пфф, религијске и философске глупости. Е сад, јел би ти продао свој софтвер за пишљива 2 долара?

Ako je duša psihički deo čoveka, onda je to mozak. Dakle, pitanje je trebalo da glasi da li bih prodao svoj mozak za 2 dolara. Odgovor je - ne, ne bih dozvolio da me ubiju za 2 dolara.
 
Ako je duša psihički deo čoveka, onda je to mozak. Dakle, pitanje je trebalo da glasi da li bih prodao svoj mozak za 2 dolara. Odgovor je - ne, ne bih dozvolio da me ubiju za 2 dolara.

Не, мозак је и даље хардвер, процесор, платформа на којој психа ради. Твоје ја, твоје сопство је душа. Твоја личност заправо. Душа би била симбол тога, барем тако ја мислим пошто не видим зашто би неверујући људи у тексту одбили да продају душу иако не верују у њу. Једино ако су латентни верници. Да ли би продао део себе, као руку, ногу, бубрег, тек тако за 2 долара, није ни хуманитарно, купац са тим може да ради шта хоће, да баци бубрег керовима?

Дакле, замисли ситуацији да ти дође неки лик у кравати и понуди уговор на ком пише: Ја _______________ продајем своју душу том и том, печат, да ти оловку и каже: Ево потпиши уговор и заузврат добијаш 2 долара.
При том ти ниси сигуран да ли душа и живот уопште постоје после смрти и да ако продаш можда не буде добро по тебе. То што нема доказа за нешто не значи да тога нема.
 

Back
Top