VEROVALI ILI NE

kuvar

Zainteresovan član
Poruka
275
Da li ste culi da u mestu Lapovu kod Kragujevca [Eparhija sumadiska] u crkvenoj porti posecena drva stara preko 100 godina i prodata za 45000 eura porta je osakacena i oguljena u planu je bilo da se isece i Dud star oko 300 godina na kome je zapis,sve se ovo desava po dolasku novog popa kazu po nalogu vladike Jovana ali nije ovo najgore ima jos ikone su iznesene iz crkve vrata od oltar crkva je prosla kao one na Kosovu od strane siptara a sve se to desava u centru Sumadije.Za nekoliko dana dolazi i televizija a i narod ce se okupiti i najverovatnije ce se traziti PROGON popova iz Lapova,ono sto je smesno u ovoj tuznoj prici je da drva ne mogu da isteraju iz porte jer je kapija sa lukom sada se dezura ispred crkve kako nebi srusili kapiju i izvezli drva.
 
Da li ste culi da u mestu Lapovu kod Kragujevca [Eparhija sumadiska] u crkvenoj porti posecena drva stara preko 100 godina i prodata za 45000 eura porta je osakacena i oguljena u planu je bilo da se isece i Dud star oko 300 godina na kome je zapis,sve se ovo desava po dolasku novog popa kazu po nalogu vladike Jovana ali nije ovo najgore ima jos ikone su iznesene iz crkve vrata od oltar crkva je prosla kao one na Kosovu od strane siptara a sve se to desava u centru Sumadije.Za nekoliko dana dolazi i televizija a i narod ce se okupiti i najverovatnije ce se traziti PROGON popova iz Lapova,ono sto je smesno u ovoj tuznoj prici je da drva ne mogu da isteraju iz porte jer je kapija sa lukom sada se dezura ispred crkve kako nebi srusili kapiju i izvezli drva.

Ja kao pravoslavac necu kritikovati svestenike niti crkvu javno. Vec sam pominjao slicne slucajeve i drvnu mafiju. Najzalosnije sto se moze dogoditi po jedan narod i zemlju je da otimacina i grebacina dodju do tog nivoa da se pljacka nacionalno blago u koja spadaju stabla te starosti kao i zelene povrsine na koje kidisu. Spomenimo park u Vrbasu ( mislim da je tako ), neznam sta je bilo sa legendarnim drvoredima grada Sombora - i njih su odmerili. Takve stvari nisu ni Nemci ni bilo koji drugi okupator radili. Steta je neprocenjiva - 70, 100 ili 300 godina se ne moze preko noci nadoknaditi. Tolika alavost, krvozednost ne donosi nista dobro takvim lopuzama a nase je da im stanemo na put ako je moguce. Sramota...
 
Ja sam se cak i fizicki morao obracunavati sa stetocinama kada su dosli da ojade prelepu lipu u mom kraju. Kasnije su dosli sa nalogom i pecatom, tu im nisam mogao nista. Ogromnu topolu su odneli na isti nacin, Brezu sam nekako sacuvao. U Italiji idrugim Evropskim zemljama je strogo zabranjena seca cak i po sumskim zabitima, drva se uvoze. Ovde glodari nemaju postovanja ni prema crkvi, ni prema tradiciji, ni prema starosti tih stabala. Samo robija, nista vise.
 
Da bude jasno: Nije vladika Jovan iznad zakona i pravde. Svaki pljackas crkava je pljackas crkava, bilo da su u pitanju svete mosti, sto dinara sa oltara ili stabla neprocenjive vrednosti.
 
Ja sam se cak i fizicki morao obracunavati sa stetocinama kada su dosli da ojade prelepu lipu u mom kraju. Kasnije su dosli sa nalogom i pecatom, tu im nisam mogao nista. Ogromnu topolu su odneli na isti nacin, Brezu sam nekako sacuvao. U Italiji idrugim Evropskim zemljama je strogo zabranjena seca cak i po sumskim zabitima, drva se uvoze. Ovde glodari nemaju postovanja ni prema crkvi, ni prema tradiciji, ni prema starosti tih stabala. Samo robija, nista vise.

Ja verujem u Boga ali ovo sto se radi po nasim crkvama tera vernike od crkve ja sam prestao da verujem u crkvu ali ne i u Boga ja ne mislim da onaj ko ne veruje u crkvu ne veruje i u Boga to je glupost Bog je u nama i svuda oko nas a po ponasanju popova verovatno je odavno napustio crkve.
 
Ja verujem u Boga ali ovo sto se radi po nasim crkvama tera vernike od crkve ja sam prestao da verujem u crkvu ali ne i u Boga ja ne mislim da onaj ko ne veruje u crkvu ne veruje i u Boga to je glupost Bog je u nama i svuda oko nas a po ponasanju popova verovatno je odavno napustio crkve.

Da ne kvarimo temu dodacu ukratko: Verovanje Boga ne ide bez zajednistva Hriscanskog koje je crkva. Zajednistvo je liturgijsko, hijerarhija takodje postoji. rekao je Hristos: Svi ste udovi jednog tela. Ne postoji hriscanin koji je blagosloven kroz otpadnistvo nego kroz trpljenje. Hriscanski je trpeti, ispravljati, poboljsavati druge, podnositi nevolje i iskusenja. Svi smo gresni i kao takvi se ne razlikujemo od vladike Jovana ili nekog drugog. Opet, poznajem svestenike jako predane, ciste, izuzetne ljude. Mnogo svetaca su bili svestenici u svom zivotu. Opet moram postovati crkvu ali da budem jasan: ne postoji vladika iznad Boga i Bozijeg zakona kao i iznad ljudskog. Ja ga necu osuditi ali cu osuditi delo koje je pljackanje crkve i nacionalnog dobra.
 
Velika grabez je nastala u ovom narodu, veliko zlo. Kada je doslo dotle da se cerupaju parkovi i drvoredi, sta reci onda? Jos vece ce nastati jer kakvi smo pred Bogom tako nam i ide. Mislim da je krajnje vreme da se nesto preduzme ali ko da preuzme? Koliko je nas ostalo da nam je ovo sve bitno?
 
Evo jedan clanak iz novina.

Episkop šumadijski Jovan Mladenović, na otkrivanju spomenika đeneralu Draži Mihajloviću u Lapovu, pita pred kamerama zašto bronzani đeneral u ruci ne drži krst? Poznato je, konstatuje učeni vladika, zašta se đeneral Draža borio. Lapovci su ćutali. Mogli su da odgovore da Draža Mihailović nije bio svetac nego vojnik. Da đeneralu ne pristoji mantija, već uniforma.

Epizoda sa spomenikom, završena neprijatnim ćutanjem, otkrila je čudnu narav episkopa šumadijskog. Sveca koji hoda i drži lekcije. Mrzovoljnog duhovnika, koji rado zanoveta, omalovažava vernike iz jednostavnog razloga: spada u red takozvanih ognjevitih ljudi.

Može da se spekuliše i nagađa da li je vladika šumadijski ljut na Lapovce i iz viših, političkih razloga. Svečanost u Lapovu sprovedna u režiji SPO (Srpski pokret obnove), a ne SDPO (Srpski demokratski pokret obnove), sa čijim čelnicima je vladika u prijateljskim odnosima.

Sukob u Lapovu je sevnuo kao kratkotrajna varnica. Ognjeviti vladika je išao i dalje, u nove konflikte i pobede. Otvarao je i zatvarao manastire, sudio i presuđivao, rukovođen svojim ili božjim gnevom. Dok nije stigao do sela Venčana kod Aranđelovca. Vernici koje je šikanirao su, na veliki hrišćanski praznik Cveti, zaključali crkvu.

Uoči Vaskrsa, najradosnijeg hrišćanskog praznika, crkva Svetog Georgija u selu Venčani stoji tužna i zaključana. Strogi vladika meštane drži u neizvesnosti, lokalnog paroha je stavio pod suspenziju. Policija u crkvenoj porti drži čas veronauke, saslušava i preslišava paroha Nebojšu Stevića. Mladog, krupnog mladića rumenih obraza.
 
Isti vladika je izbacio narod iz crkve proslog Bozica jer nisu hteli da prihvate novu liturgiju. Vladika je veliki ekumenista a ekumenizam ide sa Vaatikanskim spijunima i gomilom para. Na kraju, nije narod tu zbog njega nego je on tu zbog naroda... Bruka.
 
А, што га не протерате? Народ сменио Милошевића, а да се не може сменити један владика још екумениста. Чујем да је натерао и попове да служе ту нову литургију:-(
 
Kakva nova liturgija to je on nesto izmenijo niko drugi vise nije samo eparhija sumadiska liturgija se sluzila na jedan nacin vec pitaj boga koliko godina i sada on menja obicaje,a sto ga ne smenimo Milosevic je dosao na vlast glasovima naroda a vladiku je postavio patrijarh na to mesto i samo unutar crkve mogu da se smenjuju sto se kod nas jos nije desilo,kod katolika su nekoliko kardinala smenjena zbog sumlji samo a kod nas....................
 
Dobro - izmenjena, nije nova. Moze da se smenjuje unutar crkve, niko to nije rekao ali moze i narod da ode lepo kod patrijarha ili nekog drugog ako on nije u staju da prima pa da lepo izloze problem i kazu da ne zele vladiku vise tu gde jeste jer se bruka crkva - zakljucavaju se crkvena vrata, izbacuje se sa liturgije, pljacka se nacionalna i crkvena imovina. Za sve postoji resenje jer ako se to ne ispravi kulminirace sukobi jos vise.
 

Back
Top