Verbalna agresija

Neno

Elita
Poruka
20.164
Negdje sam (pro)čitao da naš mozak skoro jednako reaguje kako na fizičku tako i na tzv verbalnu agresiju.
Ipak, ružne, teške, zlonamjerne i pakostne riječi - bole više, duže se pamte, teško zaboravljaju.. kao u frazi "za srce si me ujeo".

Da li više bole verbalne uvrede od fizičkih? Po mnogima zle riječi bole više od fizičkog nasilja. Konstantno ponižavanje, vrijedjanje i verbalno maltretiranje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Posledice takve agresije može destabilizovati naše samopouzdanje, naše samopoštovanje, postajemo rastresiti, nervozni, a često izgubimo i samokontrolu koju smo imali.
Kako god, to je ozbiljan udar na našu psihu i ozbiljnu dilemu - kako se zaštiti?

Jer, verbalna agresija ne mora da znači grube i prostačke psovke, prijetnje.. mislim da su mnogo opasnije one prikrivene, ciljane baš da nas pogode.. neosnovana optuživanja, ignorisanja bez razloga, ono kao u "šali ali privali", namjerno obezvredjivanje naših "uspješnih momenata", namjernih zaobilaženja kao da ne postojite.. pa sve do neskrivenih amoniziteta, ničim izazvanim.
Ipak, te teške iritirajuće, nedobronamjerne riječi nisu svojstvene m,nogima od nas. Zašto ti koji vrše verbalnu agresiju imaju potrebu za tim? Zašto ne promisle kako bi njima bilo..?
Ne znam da li sam dovoljno kompetentan da bih nekako bolje objasnio ali smatram da smo svi manje-više izloženi tim verbalnim agresijama tj uvredama.
 
Negdje sam (pro)čitao da naš mozak skoro jednako reaguje kako na fizičku tako i na tzv verbalnu agresiju.
Ipak, ružne, teške, zlonamjerne i pakostne riječi - bole više, duže se pamte, teško zaboravljaju.. kao u frazi "za srce si me ujeo".

Da li više bole verbalne uvrede od fizičkih? Po mnogima zle riječi bole više od fizičkog nasilja. Konstantno ponižavanje, vrijedjanje i verbalno maltretiranje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Posledice takve agresije može destabilizovati naše samopouzdanje, naše samopoštovanje, postajemo rastresiti, nervozni, a često izgubimo i samokontrolu koju smo imali.
Kako god, to je ozbiljan udar na našu psihu i ozbiljnu dilemu - kako se zaštiti?

Jer, verbalna agresija ne mora da znači grube i prostačke psovke, prijetnje.. mislim da su mnogo opasnije one prikrivene, ciljane baš da nas pogode.. neosnovana optuživanja, ignorisanja bez razloga, ono kao u "šali ali privali", namjerno obezvredjivanje naših "uspješnih momenata", namjernih zaobilaženja kao da ne postojite.. pa sve do neskrivenih amoniziteta, ničim izazvanim.
Ipak, te teške iritirajuće, nedobronamjerne riječi nisu svojstvene m,nogima od nas. Zašto ti koji vrše verbalnu agresiju imaju potrebu za tim? Zašto ne promisle kako bi njima bilo..?
Ne znam da li sam dovoljno kompetentan da bih nekako bolje objasnio ali smatram da smo svi manje-više izloženi tim verbalnim agresijama tj uvredama.
Pesnicom u vugla .
 
Negdje sam (pro)čitao da naš mozak skoro jednako reaguje kako na fizičku tako i na tzv verbalnu agresiju.
Ipak, ružne, teške, zlonamjerne i pakostne riječi - bole više, duže se pamte, teško zaboravljaju.. kao u frazi "za srce si me ujeo".

Da li više bole verbalne uvrede od fizičkih? Po mnogima zle riječi bole više od fizičkog nasilja. Konstantno ponižavanje, vrijedjanje i verbalno maltretiranje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Posledice takve agresije može destabilizovati naše samopouzdanje, naše samopoštovanje, postajemo rastresiti, nervozni, a često izgubimo i samokontrolu koju smo imali.
Kako god, to je ozbiljan udar na našu psihu i ozbiljnu dilemu - kako se zaštiti?

Jer, verbalna agresija ne mora da znači grube i prostačke psovke, prijetnje.. mislim da su mnogo opasnije one prikrivene, ciljane baš da nas pogode.. neosnovana optuživanja, ignorisanja bez razloga, ono kao u "šali ali privali", namjerno obezvredjivanje naših "uspješnih momenata", namjernih zaobilaženja kao da ne postojite.. pa sve do neskrivenih amoniziteta, ničim izazvanim.
Ipak, te teške iritirajuće, nedobronamjerne riječi nisu svojstvene m,nogima od nas. Zašto ti koji vrše verbalnu agresiju imaju potrebu za tim? Zašto ne promisle kako bi njima bilo..?
Ne znam da li sam dovoljno kompetentan da bih nekako bolje objasnio ali smatram da smo svi manje-više izloženi tim verbalnim agresijama tj uvredama.
Vise puta sam zeleo da mi osoba udari samar,nego da mi kaze neku neistinu,ili nesto strasno ruzno.
 
Ne pristajem ni na jedan vid agresije. Nisam udarala, i ne želim da me iko udari, a nisam ni vređala pa ne želim da me iko vređa.
Ne tolerišem agresivno ponašanje i na prve znake istog, a koji mogu biti vrlo suptilni, osobu izbacujem elegantno iz svog života.
Preduslov da sa nekim imam bilo kakav odnos je da se osećam potpuno bezbedno jer potpunu bezbednost i nudim.

Najgore je kad imamo u najbližoj porodici ljude koji vremenom postanu takvi, ali lično sam sa njima po na osob razgovarala kad smo hladne glave i izražavala mnogo puta koliko me boli što padamo u vatre i ratujemo jedni protiv drugih kad smo zapravo mi ti koji jedni drugima mislimo najbolje na ovom svetu.
Nije upalilo prvi put, nije drugi, nije treći... ali neki put je upalilo i sad već mogu reći da smo shvatili da nam ovde nema bližih i da se prihvatamo između sebe takvi kakvi smo, daleko od idealnog.
Pričamo, delimo naučeno i želimo da smo svi sa svima ok.
Neki su nepopravljivi još, pa su u nekom van našli džak za udaranje ne uzimajući u obzir kako je tom nekom... ali jedna po jedna lekcija je ok. Bitno je da se napreduje. :)
 
Verbalna agresija je isto zlo kao i fizicka agresija...
Некад иста, некад и јача, а некад незнатна агресија.
Зависи од тога каква је особа починилац и каква је особа жртва.
Нарцисоидни социопата (починилац вербалног насиља) ће речи да је физичка тортура гори вид насиља итд.
 
Dva brata ne komuniciraju niti se posjećuju desetine godina, zbog onog što su jedan drugom verbalno izgovorili.. i mnogo je takvih primjera.
Davno sam naučio da se ne palim na prvu.. niti sam srećniji niti mirniji ako se uhvatam u verrbalni kovitlac, naprotiv. Neka baš negativna energija se pojavi i teško se nositi sa njom.
Zašto o nekome govoriti loše, kada se to uglavnom završi svadjom i prepucavanjem.. zašto da nas ispuni zloba, zavist pa i egoizam? Tada se spuštamo na nivo koji nam nikako ne treba. U takvom stanju teško je govoriti sa toplinom.. Grub, otresit i uvredljiv govor, odmah se osjeti.
 
Kažu da reči seku gore nego mač. Još kad si elokventan, pa ga upakuješ u veliku mašnu, nema šanse da ne povrediš čoveka. I to da ga povrediš baš do srži. Najgori su oni koji prilikom vređanja ne povisuju ton, nego sasvim mirno saopšte..Poseban soj ljudi.
 
Ne znam sta da kazem.
Neko se nikada ne navikne na agresiju.
Ja sam, nazalost, navikao.
Ili mozda ipak na srecu.
Ne odgovaram agresivno osim ako moram da zastitim svoj integritet.
Nemoguce je biti zen yogi i sta ti ja znam a ovamo otvoreno ti podmecu da izgubis posao.
Nema recepta.
Samo bez panike i bez zle namere.
Takodje, smatram da je verbalna agresija mnogo opasnija od fizicke.
Odlicna tema, navraticu posle da vidim vasa iskustva.
 
Da li više bole verbalne uvrede od fizičkih? Po mnogima zle riječi bole više od fizičkog nasilja. Konstantno ponižavanje, vrijedjanje i verbalno maltretiranje nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. Posledice takve agresije može destabilizovati naše samopouzdanje, naše samopoštovanje, postajemo rastresiti, nervozni, a često izgubimo i samokontrolu koju smo imali.
Da.

Ja bi radije da su me neki ljudi iz moje prošlosti tukli svaki dan, umesto onog što u u stvari radili. Ima rana koje teže zaceljuju od rasečene usne.
 
Ne znam sta da kazem.
Neko se nikada ne navikne na agresiju.
Ja sam, nazalost, navikao.
Ili mozda ipak na srecu.
Ne odgovaram agresivno osim ako moram da zastitim svoj integritet.
Nemoguce je biti zen yogi i sta ti ja znam a ovamo otvoreno ti podmecu da izgubis posao.
Nema recepta.
Samo bez panike i bez zle namere.
Takodje, smatram da je verbalna agresija mnogo opasnija od fizicke.
Odlicna tema, navraticu posle da vidim vasa iskustva.
Da, verbalna agresije je veliko zlo, a potcenjena je.
Ona spada u psihicko nasilje i zlostavljanje.
Osobe koje verbalno zlostavljaju druge zele im naneti bol bez da odgovaraju
jer eto nema fizickog nasilja.
Tako da takve osobe su podmuke, manipulatori i mogu biti jako zli...
 
Vazi misljenje da su zene sklone više tom verbalnom nasilju jer su fizicki slabije od muskaraca , mada me danasnje devojcice opovrgavaju u ovoj tvrdnji, ali medjusobno ili vrse nasilje nad slabijom devojcicom.Kada je zena povredjena na bilo koji nacin,naravno da ce se braniti verbalnom agresijom, muskarci su ti koji cesce pribegavaju fizickom nasilju. Ovde govorim o partnerskim odnosima , i takva agresija ostavlja duboke posledice po vezu, brak..
 
Koji oblik verbalnog nasilja? Prijetnje? Gaslighting? Psovanje balkanis vulgaris?

Fizičko nasilje je zlo koje je lako prepoznat, izbjeć i u konačnici uklonit (pomaže i policija) dok kod ovih mentalista dok shvatiš što ti se dogodilo život ti upropašten
 
Koji oblik verbalnog nasilja? Prijetnje? Gaslighting? Psovanje balkanis vulgaris?

Fizičko nasilje je zlo koje se lako prepozna, izbjegne i u konačnici otkloni (pomaže i policija), a kod ovih mentaliteta, dok shvatiš što ti se dogodilo, život će ti biti uništen
 
Koji oblik verbalnog nasilja? Prijetnje? Gaslighting? Psovanje balkanis vulgaris?

Fizičko nasilje je zlo koje se lako prepozna, izbjegne i u konačnici otkloni (pomaže i policija), a kod ovih mentaliteta, dok shvatiš što ti se dogodilo, život će ti biti uništen
Bilo koji obnlik verbalnog nasilja.
I ono podmuklo je nasilje tipa omalovazavanje, ismejavanje, podrugljivosti, klevetanja...
pa sve do otvorenih pretnji, progonstva, psovanja itd...
 
Da, verbalna agresije je veliko zlo, a potcenjena je.
Ona spada u psihicko nasilje i zlostavljanje.
Osobe koje verbalno zlostavljaju druge zele im naneti bol bez da odgovaraju
jer eto nema fizickog nasilja.
Tako da takve osobe su podmuke, manipulatori i mogu biti jako zli...
Слажем се. Код психопата насиље (готово увек је и вербално) представља потребу.

П.С. Краснаја, овај аватар ти је леп, али профилни ми је још лепши.
 

Back
Top