Vera u Boga

ne znamo da li je beskonačan...to što nešto nema kraj ne znači da je beskonačno...kao što rekoh površina lopte kad se po njenoj površini krećes nema ivicu gde je kraj te površine...
Mora biti beskonacan, zato sto nema sta da ga ogranicava. Kao sto znas da u matematici ne postoji skup svih skupova,
tako nema ni prostora koji bi obuhvatio sve prostore...

Mora biti beskonacan, zato sto nema sta da ga ogranicava. Kao sto znas da u matematici ne postoji skup svih skupova,
tako nema ni prostora koji bi obuhvatio sve prostore...
to je zato što misliš da nema više dimenzija od tri...kao što površina lopte nema kraj tako i 3d prostor može biti zakrivljen tako da nigde nema kraja nego ideš u krug...

to je zato što misliš da nema više dimenzija od tri...kao što površina lopte nema kraj tako i 3d prostor može biti zakrivljen tako da nigde nema kraja nego ideš u krug...
Da, onda krecuci se pravom linijom mozes da dodjes na isto mesto odakle si krenuo. No, mislim da to ne pije vodu...
Nema nikakvog dokaza o postojanju visih dimenzija, to je cisto teorijski konstrukt...

https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-55765980

Ispade da ste obojica u pravu.

Eksplodiraće mi glava, ujedno i odgovor na temu 🤯
Da ne pišem esej, od detinjstva je bilo i kako i zašto i dan danas se nisam mnogo promenio ali samo nisam više toliko opsednut traženjem odgovora, manje-više sam prihvatio da neke stvari ne mogu da znam, da ih ne zna niko i jedino se nekako neobjašnjivo nadam da ćemo svi posle smrti sve ovo shvatiti dok se istovremeno nadam da ne postoji život posle smrti, znači paradoks totalni.
iz naše perspektive je beskonačan
ako je konačan onda po logici stvari šta je van svemira, isto neki prostor. ili neki drugi i tako u nedogled.

iz naše perspektive je beskonačan
ako je konačan onda po logici stvari šta je van svemira, isto neki prostor. ili neki drugi i tako u nedogled.
Upravo, zato sam i odustao. Ali odustao od toga da pitam, nisam odustao od nade da ću nekad nekako saznati/ shvatiti.

To kao kad bi čovek bio nacrtan na zidu, u 2D i kažu mu da zamisli kocku, on iz svoje perspektive ne može, zamislio bi kvadrat, tako je meni jedan školski objasnio :D

Upravo, zato sam i odustao. Ali odustao od toga da pitam, nisam odustao od nade da ću nekad nekako saznati/ shvatiti.

To kao kad bi čovek bio nacrtan na zidu, u 2D i kažu mu da zamisli kocku, on iz svoje perspektive ne može, zamislio bi kvadrat, tako je meni jedan školski objasnio :D
ne verujem da ćemo ikad saznati mnogo su te stvari nama nedostižne. sam pojam beskonačno nam je nejpojmljiv a leži nam ispred nosa, koji je zadnji broj recimo.
i sad tumaramo, svemir mora biti konačan a običan broj ne mora prosto iz razloga zato što na svaki broj dodaj 1 i opet zbir nije konačan.

A gde je boza ako je prostor beskonacan.
nije boža dedica sa belom bradom koji sedi na fotelji. on je u religijama takav jer ljudi ga tako zamišljaju. ili od apsoluta postoje mnoštvo bogova pa je za nas određen jedan da vodi brigu. pa neki od njih obećava i jare i pare ako slušaš njegove proroke.
boga tvorac nit možeš da zamisliš nit odrediš, možeš jedino da veruješ.

Back