Quantcast

Vera, nacija i patriotizam

Indigo3

Zainteresovan član
Poruka
295
Mi smo Boziji narod (kako volimo da se zovemo), mi verujemo u neka cuda dok nas na nase oci kradu, lazu, prodaju i nikad ne budu u zatvoru.... na kraju cemo biti negde gde nismo ni sanjali jer smo naivni. Mi smo interesantni, i uskoro cemo biti eksponati za naivnost. Naivni smo toliko da svaka recita stoka moze da nas vodi. On za to bar bude placen, a narod bude taj koji je konstantno za nesto kriv.
O kojem nacionalizmu pricamo?
Ima zemalja gde je cast biti drzavljanin, nama je odavno sve to kazna za nesto sto nismo ni uradili. J*s takav nacionalizam.

Padre

Veoma poznat
Poruka
10.004
Vera sa nacijom nema nikakve veze,,jer sam Isus je rekao,,da nije bitno ko je Jevrejin ili Grk nego da smo svi braća,,

a upravo najveći greh SPCa je u tom da samo pravoslavni hriščanin može biti Srbin,,i zbog toga je "srpstvo" izgubilo milione duša,,

a patriotizam nema nikakve veze sa verom,,
AMIN.
Po sadašnjem shvatanju, koje nije uvek bilo tako, da je Srbin = pravoslavac odrekli smo se Srba katolika (Ivo Andrić, Ivan Džuvo Gundulić, Predrag Preradović, Matija Ban, dr Lujo Bakotić, Trojan Gundulić, Marko Murat itd), Srba muslimana (Mehmed Spahić, Mustafa Golubić, Meša Selimović, Osman Đukić itd) Srba protestanata (Ljudevit Vuličević) itd.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
Vera sa nacijom nema nikakve veze,,jer sam Isus je rekao,,da nije bitno ko je Jevrejin ili Grk nego da smo svi braća,,

a upravo najveći greh SPCa je u tom da samo pravoslavni hriščanin može biti Srbin,,i zbog toga je "srpstvo" izgubilo milione duša,,

To su više radili Nemanjići neg crkva, jedino Milutin što je asimilovao druge narode.

Indigo3

Zainteresovan član
Poruka
295
Dzabe nabrajas SRBE, @Padre .
To je sve samo prah u oci. Oni nisu krivi sto su bili Srbi!
Srbin se radja i postaje kaznom. Nove generacije ce nas mrzeti jer smo tu a ne negde drugo jer je Srbija leglo idiota. Zemlju koja je na tom vaznom raskrscu smo rasprodali, a nista od toga ipak nismo dobili.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
AMIN.
Po sadašnjem shvatanju, koje nije uvek bilo tako, da je Srbin = pravoslavac odrekli smo se Srba katolika (Ivo Andrić, Ivan Džuvo Gundulić, Predrag Preradović, Matija Ban, dr Lujo Bakotić, Trojan Gundulić, Marko Murat itd), Srba muslimana (Mehmed Spahić, Mustafa Golubić, Meša Selimović, Osman Đukić itd) Srba protestanata (Ljudevit Vuličević) itd.
I Luburića

Poruka
39
AMIN.
evo ja na primer,,,teška sam Srbenda,,naravno nisam šovinista i nisam ljubitelj SPC

Verujem da je Isus postojao,ali nisam član ni jedne crkve iako sam kršten u pravoslavnoj crkvi,ali njeno slavljenje Boga,razni običaj u vezi Božića,slava,neznamnisam čega su mi toliko paganski,,da ja jednostavno nemam tu šta da tražim,, SPC mi dođe kao neki "kompromis crkva" , a znamo da kompromisa sa Isusom nema,,,

Koslav75

Primećen član
Poruka
655

Извини, али ја се не бих сложио са том констатацијом за наводни став СПЦ-а. Уз дужно поштовање према представницима других вјера који не негирају своје национално поријекло, сасвим је видљиво да неке националне, па чак и политичке групације, користе религију у сврху негирања свог националног поријекла.

Poruka
39
Dzabe nabrajas SRBE, @Padre .
To je sve samo prah u oci. Oni nisu krivi sto su bili Srbi!
Srbin se radja i postaje kaznom. Nove generacije ce nas mrzeti jer smo tu a ne negde drugo jer je Srbija leglo idiota. Zemlju koja je na tom vaznom raskrscu smo rasprodali, a nista od toga ipak nismo dobili.
ma narod je pukao,,,Ovde može sutra vlas da digne cene struje,benzina za 50% i osim komentara na internetu nikakvog bunta ne bi ni bilo na ulici na primer,,Meni ona osobina ljudi ovde,,"ma važno da nije meni" je jedna od najgorih osobina,,,

Znam po mom selu koliko su se ljudi iskvarili,a nekada su bili svi nasmejani,,,,

Mr.Infinity

Domaćin
Poruka
3.771
evo ja na primer,,,teška sam Srbenda,,naravno nisam šovinista i nisam ljubitelj SPC

Verujem da je Isus postojao,ali nisam član ni jedne crkve iako sam kršten u pravoslavnoj crkvi,ali njeno slavljenje Boga,razni običaj u vezi Božića,slava,neznamnisam čega su mi toliko paganski,,da ja jednostavno nemam tu šta da tražim,, SPC mi dođe kao neki "kompromis crkva" , a znamo da kompromisa sa Isusom nema,,,
SPC slavi te politeističke praznike i obožava ikone što je protiv hristovog učenja.

Poruka
39
Извини, али ја се не бих сложио са том констатацијом за наводни став СПЦ-а. Уз дужно поштовање према представницима других вјера који не негирају своје национално поријекло, сасвим је видљиво да неке националне, па чак и политичке групације, користе религију у сврху негирања свог националног поријекла.
to možda sad,,,ali pogledaj Albance na primer,,njih ima i muslimana i katolika i pravoslavaca,ali su oni svi na prvo mesto Albanci,a kod nas je suprotno!

evo ja se ne smatram pravoslavcem,a Srbin sam,,iz Beograda,,ne smatram se pravoslavcem iz prostog razloga jer sam čitao Novi Zavet,,i video da ono što SPC dozvoljava i radi nekad nikakvih veza sa NZ nema,,,da ne bude zabune,,nisam član neke crkve danas,,Nekako totalno pojam vere vidim drugačije od SPC i to ne mislim u nekom arogantnom fazonu,,,nego jednostavno imam oči pa vidim,,

Ja razumem da je kroz istoriju crkva bila jedina institucija koja je okupljala narod i to je lepo od nje,ali njena dogma mi je nekako strana,,,

Indigo3

Zainteresovan član
Poruka
295
Izvinjavamo se, dobili smo kruzni tok za muzickom fontanom, razne djakonije tu i tamo... Ustvari, covece, ja samo lupam. Ja treba da zazmurim i priznam da je ova zemlja raj na zemlji i da ne izmisljam da to moze da bude bolje. Mi treba da smo udeseni kao prostitutka pored puta i da se nadamo da ce sto vise para da legne na racune ljudi koji planiraju razvoj ove drzave. Njih razvoj brine koliko i nas lanjski sneg. Idemo dalje... Nacionalizam!

Poruka
39
SPC slavi te politeističke praznike i obožava ikone što je protiv hristovog učenja.
ma dosta toga ima u SPC što u Novom Zavetu,,se i zabranjuje,a i ne postoji,,,klasičan primer je slava,,,lep porodični hepening,ali to u NZ ne postoji,a svi znamo odakle je poreklo slave,,,u suštini vernik koji slavi slavu slavi paganski običaj čuvara kuće iz prehrišćanskog doba,,,za ikone ne piše ništa ako si mislio na kipove što piše,,,razumem zašto su ikone uopšte i nastale,,,da bi se nepismenom narodu Isus približio,a i prve hrišćanske crkve su imale crteže Isusa na zidovima,,,

Koslav75

Primećen član
Poruka
655
to možda sad,,,ali pogledaj Albance na primer,,njih ima i muslimana i katolika i pravoslavaca,ali su oni svi na prvo mesto Albanci,a kod nas je suprotno!

evo ja se ne smatram pravoslavcem,a Srbin sam,,iz Beograda,,ne smatram se pravoslavcem iz prostog razloga jer sam čitao Novi Zavet,,i video da ono što SPC dozvoljava i radi nekad nikakvih veza sa NZ nema,,,da ne bude zabune,,nisam član neke crkve danas,,Nekako totalno pojam vere vidim drugačije od SPC i to ne mislim u nekom arogantnom fazonu,,,nego jednostavno imam oči pa vidim,,

Ja razumem da je kroz istoriju crkva bila jedina institucija koja je okupljala narod i to je lepo od nje,ali njena dogma mi je nekako strana,,,
Слажем се за Албанце, али код њих је друга прича , толико времена комунизма је оставило траг и на њима, занимљиво је рецимо што је Ислам такође наднационалан, али код њих то није случај из једноставног разлога, зато што су им другачије интересне сфере.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.783
ma dosta toga ima u SPC što u Novom Zavetu,,se i zabranjuje,a i ne postoji,,,klasičan primer je slava,,,lep porodični hepening,ali to u NZ ne postoji,a svi znamo odakle je poreklo slave,,,u suštini vernik koji slavi slavu slavi paganski običaj čuvara kuće iz prehrišćanskog doba,,,za ikone ne piše ništa ako si mislio na kipove što piše,,,razumem zašto su ikone uopšte i nastale,,,da bi se nepismenom narodu Isus približio,a i prve hrišćanske crkve su imale crteže Isusa na zidovima,,,
To da slave imaju bilo sta zajednicko sa paganima je cista komunisticko-ateisticka izmisljotina, nastala od najnovijih turbo-istoricara sto uopste nije tesko istraziti.
Sto se ikona tice, rece da si citao N.Zavet. Tamo u poslanici Galatima 3.1. stoji:
О неразумни Галати, ко вас је опчинио да се не покоравате истини, ви којима је пред очима Исус Христос насликан разапет међу вама?
Kako objasnjavas ovo boldovano?

Poslednja izmena:

Mr.Infinity

Domaćin
Poruka
3.771
To da slave imaju bilo sta zajednicko sa paganima je cista komunisticko-ateisticka izmisljotina, nastala od najnovijih turbo-istoricarasto uopste nije tesko istraziti.
Sto se ikona tice, rece da si citao N.Zavet. Tamo u poslanici Galatima 3.1. stoji:
О неразумни Галати, ко вас је опчинио да се не покоравате истини, ви којима је пред очима Исус Христос насликан разапет међу вама?
Kako objasnjavas ovo boldovano?
Zabrana protiv ikona i bilo kakvih portreta Isusa Hrista.

Milan od Gruze

Buduća legenda
Poruka
37.224
Verska svet bi bila kada si svestan vere kojoj pripadaš.
Patriotska znači da znaš šta je patiotizam i kako najbolje možeš služiti državi.
Nacionalna je da si svestan nacionalne pripadnosti naciji koju treba da voliš, poštuješ i neguješ.
Znaci , od toga poceti kad se odgovara na temu.Ako se ne zna, onda se uci od onih koji znaju i koji su se delom potvrdili a ne pametuje se.