Quantcast

Vera, nacija i patriotizam

Radovan Četvrti

Domaćin
Poruka
3.501
Braniti zemlju da, ali ne u nameštenim i od vlasti namerno izazvanim ratovima kao što je onaj na Kosmetu 1998. u kome sam lično učestvovao.
Ne bih se složio kolega, i ja pamtim malo duže unazad, i dobro se sećam da smo na referendumu o Kosovu svi bili za to da ga BRANIMO a ne da ga pustimo niz vodu ?

I taj rat za Kosovo, započeo je mnoooogo pre nego smo i ti i ja rođeni.

Nije to jednostavna priča.

south railroad

Aktivan član
Moderator
Poruka
1.783
"Jedna od glavnih odlika srpskog Pravoslavlja, za koju ne zna ostali hrišćanski svet, jeste krsna slava. Pre primanja hrišćanstva Srbi su bili mnogobožački narod. Pored vrhovnog boga Peruna, koga su svi poštovali, svaki dom je imao i svoje domaće božanstvo. Po prirodi sentimentalni i vezani za domaće navike i običaje, u susretu sa hrišćanstvom, Srbi su se najteže odricali tih domaćih božanstava. Mudri i praktični Nemanjin sin, Sveti Sava, mnogobožačke kumire i idole, zamenio je velikim svetiteljima Crkve Hristove, koji postadoše zaštitnici i pomoćnici srpskih domova, crkava i manastira, porodica i plemena, sela i gradova, pa i čitavih pokrajina i oblasti. Tako je nastala krsna slava."
Protođakon Ljubomir Ranković
Rec``slava`` je relativno novijeg datuma. Kroz vekove se upotrebljavao izraz ``Krsno ime``. Barem koliko ja znam, reci o slavljenju Krsnog imena, nema nigde ni u zitiju Svetog Save ni u Zakonopravilu ( Krmciji). To da je Sveti Sava zamenjivao paganski obicaj slavljenja kucnog zastitnika sa slavljenjem Krsnog imena je obicna spekulacija ne starija od 100-nak godina.
Prvi istorijski zapis koji imamo o postovanju Krsnog imena je iz 14. veka i to kao licni zastitnici pojedinih plemica. Braca zupan Bjelak i vojvoda Radic Sankovici, u danasnjoj hercegovini, se zaklinju Dubrovcanima 1391. god. svojim Krsnim imenima, prvi sv. Djordjem, drugi Arh. Mihajlom da ce se tacno drzati sklopljenog ugovora.
Poreklo Krsne slave kroz vekove je do sada najbolje i najdetaljnije istrazio Pavle Rovinski https://sr.wikipedia.org/wiki/Павле_Ровински
Rovinski je misljenja da je Krsna slava cisto Hriscanska bez ikakvih tragova poganistva ali i da ne potice iz vremena primanja Hriscanstva navodeci opise promena Slava i nacine kako stariji zamenjuju nove kultove. Takodje da se njen razvoj ne moze pratiti i da za njen razvoj ne moze naci podatke ni u jednoj od susednih zemalja u kojima je totalno nepoznata.

Ono sto je takodje veoma interesantno je to da se pokusaj spajanja paganskog i Hriscanskog, tj. takva jedna propaganda, ne vrsi samo u Srbiji. Tu ateisticku novinu imamo i kod Rusa, a posebno je razvijena kod Grka. Grci su otisli toliko daleko, da vrse velika okupljanja na mestima nekadasnjih paganskih hramova gde vrse paganske obicaje i prinose zrtve. Bilo kako bilo, ipak je taj pokusaj paganizovanja hriscanstva plod nju ejdza koji ne samo da stvara nove jereticke organizacije vec i vaskrsava sve moguce poganstine oblaceci ih u novo ruho, pa ko se uhvati, uhvati.

Dekston

Aktivan član
Poruka
1.888
Ovo nije tacno. Pa bar 30% bogosluženja u USA su na španskom. Postoje i crkve na nemačkom - i to arhaičnom. Hrvati imaju mise na hrvatskom. Pre par godina bio sam u poseti USA crkvama u okviru programa njihove vlade i to dzamijama, sinagogama, pravoslavnom i protestantskim crkvama kao i crkvama koje ne spadaju u protestantske.
Tačno je kolega. Razgovara sa grčkom dijasporom u Kanadi razgovarao sa našim muslimanima koji idu u džamije tamo. Grkinja mi kaže da je i u grčkoj crkvi isto pola službe na grčkom pola na engleskom. Poznato je da grčka zajednica u svugdje u svijetu drži do svog jeźika i kulture,i da treća i četvrta generacija Grka perfektno govori grčki jezik kod Srba uglavnom u drugoj generaciji ne znaju beknuti srpski. Čast izuzecima Zakon je takav izglasan da bi migrantima i njihovoj djeci engleski pritastao uz uhu i da bi se što prije asmillovali u Amerikance.

Padre

Veoma poznat
Poruka
10.004
Tačno je kolega. Razgovara sa grčkom dijasporom u Kanadi razgovarao sa našim muslimanima koji idu u džamije tamo. Grkinja mi kaže da je i u grčkoj crkvi isto pola službe na grčkom pola na engleskom. Poznato je da grčka zajednica u svugdje u svijetu drži do svog jeźika i kulture,i da treća i četvrta generacija Grka perfektno govori grčki jezik kod Srba uglavnom u drugoj generaciji ne znaju beknuti srpski. Čast izuzecima Zakon je takav izglasan da bi migrantima i njihovoj djeci engleski pritastao uz uhu i da bi se što prije asmillovali u Amerikance.
Pa prisustvovao sam bogosluženjima u 4 savezne drzave od 6 koje sam tom prilikom posetio.

Сале!

Buduća legenda
Poruka
34.299
Rec``slava`` je relativno novijeg datuma. Kroz vekove se upotrebljavao izraz ``Krsno ime``. Barem koliko ja znam, reci o slavljenju Krsnog imena, nema nigde ni u zitiju Svetog Save ni u Zakonopravilu ( Krmciji). To da je Sveti Sava zamenjivao paganski obicaj slavljenja kucnog zastitnika sa slavljenjem Krsnog imena je obicna spekulacija ne starija od 100-nak godina.
Prvi istorijski zapis koji imamo o postovanju Krsnog imena je iz 14. veka i to kao licni zastitnici pojedinih plemica. Braca zupan Bjelak i vojvoda Radic Sankovici, u danasnjoj hercegovini, se zaklinju Dubrovcanima 1391. god. svojim Krsnim imenima, prvi sv. Djordjem, drugi Arh. Mihajlom da ce se tacno drzati sklopljenog ugovora.
Poreklo Krsne slave kroz vekove je do sada najbolje i najdetaljnije istrazio Pavle Rovinski https://sr.wikipedia.org/wiki/Павле_Ровински
Rovinski je misljenja da je Krsna slava cisto Hriscanska bez ikakvih tragova poganistva ali i da ne potice iz vremena primanja Hriscanstva navodeci opise promena Slava i nacine kako stariji zamenjuju nove kultove. Takodje da se njen razvoj ne moze pratiti i da za njen razvoj ne moze naci podatke ni u jednoj od susednih zemalja u kojima je totalno nepoznata.

Ono sto je takodje veoma interesantno je to da se pokusaj spajanja paganskog i Hriscanskog, tj. takva jedna propaganda, ne vrsi samo u Srbiji. Tu ateisticku novinu imamo i kod Rusa, a posebno je razvijena kod Grka. Grci su otisli toliko daleko, da vrse velika okupljanja na mestima nekadasnjih paganskih hramova gde vrse paganske obicaje i prinose zrtve. Bilo kako bilo, ipak je taj pokusaj paganizovanja hriscanstva plod nju ejdza koji ne samo da stvara nove jereticke organizacije vec i vaskrsava sve moguce poganstine oblaceci ih u novo ruho, pa ko se uhvati, uhvati.
To je napisao sveštenik SPC kao što sam i slušao pojedine sveštenike.
Kroz običaje se vidi da smo mnogo toga zadržali od vremena paganstva. Nije to neopaganizam koji se razvio poslednjih 30-tak godina. Pročitaj zabeleške od vuka Karadžića o običajima kada su verski praznici.
Proces hristijanizacije je trajao dugo i jednostavno moralo je da se nešto zadrži. Lično ne vidim ništa loše u tome. Sad šta je starije kokoška ili jaje (da li je slava hrišćanskog ili predhrišćanskog porekla) nije toliko ni bitno, činjenica da tako nešto imamo samo mi.
Evo ti primer Vidovdan sem nas i Bugara niko ne slavi a čisto sumnjam da je neko i čuo za nekakvog sv. Vitusa.

Katolički kalendar
SUB 15Sv. Vid; Modest

Pravoslavni kalendar
П​
28​
15​
Свети пророк Амос; Свети мученик Кнез Лазар и Свети српски мученици – Видовдан