Venecija - arhitektonsko čudo renesansnog sveta

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
354.450
688z387_venice.jpg

Tema Venecija me je podstakla za ovaj tekst ..cisto kada neko bude išao u Veneciju da zna istorijat tog prelepog i zanimljivog grada

Venecija, jedan od najlepših i najpoznatijih gradova na svetu, nastala je na jedinstven i genijalni način. Grad je osnovan u petom veku, tokom haosa i nemira uzrokovanih invazijama varvara na zapadno Rimsko carstvo.Stanovnici severne Italije, u potrazi za sigurnošću, pobegli su na grupu močvarnih ostrva u laguni Veneto. Ova ostrva su bila teško dostupna, što je pružalo prirodnu zaštitu od neprijatelja.

Kako bi opstali u tako neobičnim uslovima, stanovnici su razvili inovativan način gradnje. Venecija je pravi inženjerski podvig, čija je gradnja u početku delovala gotovo nemoguće, zbog nepostojanja čvrstog tla na kojem bi grad mogao da bude izgrađen.

Venecija je zapravo izgrađena na hiljadama drvenih šipova koji su zabijeni duboko u mekano tlo lagune. Ovi šipovi su često pravljeni od drveta koje ne truli u vodi, kao što je ariš, hrast ili bor, koje je dovoženo sa obližnjih planina i šuma. Ariš je bio cenjen zbog svoje otpornosti na vodu i dugotrajnosti, što ga je činilo idealnim za podvodne temelje. Kada se drveni stubovi potapaju u vodu, oni vremenom postaju tvrdi kao kamen, jer su konstantno izloženi vodi i kiseoniku.

Na ove drvene šipove, koje su postavljali gusto jednu uz drugu, stavljali su slojeve kamenja kako bi stabilizovali strukturu i osigurali čvrstinu. Kamenje je većinom dolazilo iz Istre, hrvatskog poluostrva poznatog po izuzetno tvrdom kamenu, kao i iz drugih delova severnog Jadrana. Ovo kamenje je služilo kao temelj na kojem su kasnije podizane zgrade i mostovi, a između slojeva su ubacivali pesak i druge materijale kako bi dodatno ojačali temelje.

Zahvaljujući ovom pristupu, Venecija je izrasla na vodi, a zgrade su vekovima opstajale na svojim mestima, iako deluje kao da lebde na vodi.
Metoda sistema drvenih šipova i kamenja omogućila je gradu da se širi i razvija, uprkos neprijateljskom okruženju močvare i mora koje ga okružuje,
ali i da opstane vekovima, pretvarajući Veneciju, grad nastao iz potrebe za preživljavanjem, u centar trgovine i kulture tokom renesanse.
 
Stara Venecija – grad bez mostova

Tokom svojih prvih vekova postojanja, Venecija je bila grad bez mostova. Kako su ostrva na kojima je izgrađena bila usko povezana kanalima, stanovnici su se oslanjali isključivo na čamce i gondole kao jedini način transporta.Prvi stanovnici Venecije su, zapravo, na tim malim močvarnim ostrvima povezivali kuće preko malih drvenih platformi, ali je prelazak s jednog ostrva na drugo zahtevao plovidbu.

Nedostatak mostova bio je i deo strategije bezbednosti grada. Budući da su Venecijanci izabrali ovu nepristupačnu lokaciju zbog zaštite od invazija, odsustvo mostova činilo je grad teže dostupnim i stoga sigurnijim od osvajača.
Tek kasnije, s razvojem grada, počelo je da se radi na izgradnji prvih mostova koji su povezivali manja ostrva. Ti mostovi su uglavnom bili drveni i jednostavni, omogućavajući lakšu komunikaciju između ostrva bez potrebe za brodovima. Venecijanska arhitektura je postepeno razvijala tehniku izgradnje kamenih mostova, od kojih je najpoznatiji „Rialto”, izgrađen u 16. veku, koji danas važi za jedan od simbola grada.

Iako je Venecija sada umrežena prelepim mostovima, u svojoj ranijoj fazi grad je bio potpuno vezan za vodu, što je doprinosilo njegovoj mističnosti i posebnom karakteru. Povezanost između kopna i vode bila je ključna za svakodnevni život, a grad je polako, ali sigurno, postajao vodeći trgovački centar i arhitektonsko čudo renesansnog sveta.

Venecija i dalje odoleva vremenu, dok moderni izazovi, kao što su porast nivoa mora i poplave, prete njenoj budućnosti, čineći njen izvorni dizajn i istorijsku važnost još fascinantnijim.

(politika)
 
Римљани су савладали технику прављења бетона у води зато су имали више архитектонских чуда у своје време. После најезде Гота и Јуснијанових ратова једна енклава Римљана и још неких је направила Венецију истом техником бетона у води. Град није имао никакву привреду ни риболов издржавао се од трговине и банкарства.
 

Back
Top