Veliko zlo cini ne autoritet vec strah od gubitka autoriteta

Nije to sujeta.
Sujeta je najniži oblik reakcije autoriteta....
Šta je odgovornost......[/quote]

''Iz osećaja ugroženosti čoveka od čoveka, proizašlo je
mnogo lošeg. Vidimo to i kao neuroze, depresije, bezrazložne sukobe, asocijalna ponašanja i ko zna šta
još. Jaki su to mehanizmi i teško im se možemo
odupreti.
Jedan od njih je i ljudska sujeta, samoljublje. I ona je
stanje svesti......''

''Dovoljno je videti pripadnika iste vrste da bi se
podstakao mehanizam primeravanja. Svaka jedinka
ima potrebu da se odredi prema istovrsnom,
potencijalnom konkurentu....''

''Konkurencija među ljudima je sve prisutnija.
Temelj je potrošačkog društva. Pothranjena doživljavanjima
stvara osećaj ugroženosti.
To su čvrsti oslonci za sujetu. Teško ju je verno
opisati, a tek njom vladati. Raznolika je i raznoliko se
prikazuje.
Javlja se i među onima koji bi, po logici života, trebalo da se ispomažu. U to su uključeni i najbliži srodnici. Sujeta među ljude unosi jabuku razdora.
Teško je naći opravdanja, ali se dešava. Češće od onog što se misli.
Javlja se bez praktične,
biološke svrhe....''
 
Nisam ja negirao sujetu kao reakciju autoriteta, čak šta više potvrdio sam da je ona najniža reakcija na strah od gubitka autoriteta.

Ali isključi sujetu za sada. Pretpostavi da je subjekt dovoljno samokontrolisan da kontroliše svoju sujetu.... Ostaju druge stvari. Jedna od njih koju sam naveo je odgovornost (prema proteklom radu, prema nekome , nečemu).
Odgovornost se javlja kao (koristi se) instrument zaštite od gubitka autoriteta....Ako je sujeta vezana za okolinu i druge ljude , odgovornost je vezana za pojedinca i njegova je samokočnica i balon straha od gubitka autoriteta.....
Postoje još osobina koje su različite od sujete , a koriste se u zaštiti autoriteta i u strahu od gubitka autoriteta....
 
pa dragi pačoru, idemo redom:
sujeta je biološki uslovljena kategorija i veoma inspirativna autoritetima. dakle, ponajmanje je to najprostiji oblik reakcije autoritativnih. naravno da nisi negirao da je sujeta reakcija takvih, ali si joj zamenio mesto, a to ume biti opasno, posebno kada se naleti na takve koji bi da se uspostave ili održe kao autoritet.
odgovornost je relativna stvar, dakle odnosna na šta se i kako gleda. ipak, ako se stvar sagleda sa tačke jedinke, onda je njena odgovornost prema njoj samoj najbitnija i biološki i prirodno jedina ispravna.
zašto?
pa, ako je taj neko koristan sebi, odgovoran prema sebi i svestan sebe i vlastite odgovornosti, onda je toliko samosvestan da sagledava i sve ono što bi proizveo manjak njegove odgovornosti, prema sebi, drugima.
e, takav mora da se odgovorno postavi i prema vlastitoj sujeti, a gore sam napisao citat iz kog se vidi kako ta beštija nastaje: poređenjem jedinke sa ostalima u svojoj okolini.
tako, dragi moj, i nas dvojica se poredimo na ovom forumu i zazivamo vlastite ažbahe unutar naših ličnosti. u koliko imamo dovoljno odgovornosti prema sebi, stavićemo ih na mesto koje im prirodno pripada u našim bićima. u suprotnom, dakle manjkom odgovornosti, hranimo ovu zločinadiju i postajemo njima ili njome upravljani.
hm, nadam se da sam bio razumljiv.
 
Tuzni_patak:
Najvece zlo u zivotu, i razvoju nauke i svega cini ne autoritet(i) vec strah od gubitka autoriteta...
To se može uporediti sa izjavom:
Najveći zločin na svetu nije sam genocid već nečija sposobnost da ga sprovede u delo.
Strah od gubitka autoriteta, kao jedan od uzroka postojanja istog, predstavlja samo jedan stepenik više u odgovornosti, kada govorimo o posledicama.
:shock: Gospode, počela sam da pišem kao Patak :shock:
'El sam bar bila blizu :?:
 
Hektor:
Patak,da li znas razliku izmedju autoriteta i autoritarnosti ?

NE , ali ni ljudi čije će neznanje da načini mnogo veće štete nego moje....

Interesantno je da se kvalitet + lider manje ispoljavaju kao negativi moje teme, valjda zato što su manje ugroženi zbog svojih talenata. Iz ovoga sledi , bilo to "normalno" ili ne, da šablon ličnosti deluje da zadrži status kvo zatečenog i kroz sujetu i kroz "odgovornost prema ostvarenom".
 
Tuzni_patak:
I ako staviš odgovornost prema sebi iznad odgovornosti prema drugima?.....

Šta onda dobijamo?

hm, a ja se ponadao da čitaš pažljivo tuđe odgovore.
no, ajde da me ne mrzi da pojasnim:
onaj koji je odgovoran prema sebi uviđa da je takva odgovornost sveobuhvatna i prema drugima i prema onome u čemu se ili gde se živi.
Njegoš je to lijepo opisao kao čojstvo i junaštvo.
nadam se da je sad jasnije....ili? :roll:
 
djidjo:
Tuzni_patak:
I ako staviš odgovornost prema sebi iznad odgovornosti prema drugima?.....

Šta onda dobijamo?

hm, a ja se ponadao da čitaš pažljivo tuđe odgovore.
no, ajde da me ne mrzi da pojasnim:
onaj koji je odgovoran prema sebi uviđa da je takva odgovornost sveobuhvatna i prema drugima i prema onome u čemu se ili gde se živi.Njegoš je to lijepo opisao kao čojstvo i junaštvo.
nadam se da je sad jasnije....ili? :roll:

Jos kad bi bilo i tacno.....
 
djidjo:
A šta je tu pogrešno?
Možda da je iz tuđe gluposti teško istinu isterati.

Otkad je to odgovornost prema sebi vezana za humanizam i altruizam....

Traziti od ljudi da pored , normalne odgovornosti za sopstveni opstanak uvek imaju razvijen i osecaj odgovornosti prema zajednici je malo izdvojen nacin posmatranja stvari, jeste da bi bilo to lepo , ali to nije slucaj ni najcesce , a kamoli da je pravilo...
 
Tuzni_patak:
djidjo:
A šta je tu pogrešno?
Možda da je iz tuđe gluposti teško istinu isterati.

Otkad je to odgovornost prema sebi vezana za humanizam i altruizam....

Traziti od ljudi da pored , normalne odgovornosti za sopstveni opstanak uvek imaju razvijen i osecaj odgovornosti prema zajednici je malo izdvojen nacin posmatranja stvari, jeste da bi bilo to lepo , ali to nije slucaj ni najcesce , a kamoli da je pravilo...
Zasto ste prestali sa konverzacijom ovde? Bas mi je bilo interesantno!Samo mi se cini da se malo skrece sa teme...mozda i gresim ili posmatram iz drugog ugla?!Ja mislim da autoritet nije uopste zlo jer ga mora biti....a strah od gubitka istog-bolest! Nije mi jasno ovo u vezi odgovornosti sa ovom temom :? A sta ako je za "opste dobro" bolje da "taj neko" izgubi autoritet?Gde je tu odgovornost povezana sa strahom od gubitka autoriteta??
 
Pa Djidjo je pomenuo odgovornost jedinke prema svom opstanku i položaju , kao glavni usmerač i pokretač stvaranja autoriteta, a kasnije pogrešio preslikavši svoje gledište i reakcije na predvidjeno ponašanje svih jedinki....

Zato je pomenuta odgovornost.
Inače ja smatram da ljudi 99,99% beže od idealnog, tj zalažu se za idealno , ali da ga oni ne sprovode potpuno već uvek samo delimično....
Znači javna saglasnost je:
MI ŽELIMO IDEALNE USLOVE, KADA ĆE TO DA SE DESI....
Neodgovorno ne samo ovde već svuda u svetu , kao posledica materjalne tržišne privrede koja forsira ograničeno trajanje i prolaznost životnog veka svega.

Autoriteti su normalna i kao i svaka stvar i dobra i loša istovremeno.

Dobra zato što uvek nadgradjuju nekog, nešto i zalog prošlog. Time ipak poštuju tradiciju i mudrost preispitanog.

Loša , zato što u tehničkom obučavanju i talasanju često ne isplivaju najjači karakteri za najveće autoritete. Onda imamo nesklad izmedju veličine autoriteta i kvaliteta ljudske duše koja ga nosi , i ne može da se izbori sa problemima autoriteta kvalitetno....

Ugroženost nije vezana samo za autoritete već za sve, primer je dužina trajanja razgovora na tel.govornici kad ima ili nema reda. Prosečni razgovor je duži za 15 sek. ako postoji red.

P.S. neodgovarajući čovek autoritet ostavlja svoj rad ogoljen, bez naslednika .
Recimo akademik Branko Popović , izezetan pedagog i "psiholog" ipak nije bio dorastao zvanju profesora katedre, jer je prednost dao timu koji je dobro uigran sa njim nad najkvalitetnijim pojedincima koji su mu bili na raspolaganju. Ipak to je tako idealno prilagodjeno današnjem sistemu medjunarodno priznatog naučnog delovanja da ne mogu reći da nije bio mudar....Čak je verovatno našao najbolji kompromis izmedju jurenja medjunarodnog autoriteta i ostavljanja kvalitetnog nasledstva (inače su mu deca jako kvalitetna i pravi intelektualci i naučnici u inostranstvu....)

I Tito je bio veliki autoritet , uplašen da stvori drugi autoritet koji bi bio izabran od onih koji su ga okruživali....I to je dobelo do raspada domaćinstva usled nesloge osam sinova....
Čuvena pričica o prutiću i snopu pruteva.....

U prevodu , budite autoritet, i onda će vas narod učiniti autoritetom i u onim stvarima gde to niste.
Ako to prihvatite onda ste blefer i snob, i odbrana toga će vas razjedati i slabiti....
 
Tuzni_patak:
00 Chief Parish:
Skroz ste skrenuli sa teme.



Tuzni_patak:
Najvece zlo u zivotu, i razvoju nauke i svega cini ne autoritet(i) vec strah od gubitka autoriteta...

A koliko je tek ovo pogresno !

Pa hajde budi i razložan , pa obrazloži svoje mišljenje.....

Ja se u potpunosti slazem sa stavom!!Isticanje i velicanje(zloupotreba) autoriteta ne retko proizilaze iz sthaha i slabosti a znamo da su isti uzrok najvecih zala na zemlji!!
Takodje mislim da je mnogo ljudi koji sude o tudjim stavovima bez i jednog jedinog argumenta!!Pa Parish nisi Svevisnji pa da je tvoje konacno i ne zasluzuje objasnjenje!!!De hajde reci u cemu je stos!!!
 
Pa naravno da nisam , evo objasnjenja:

Postoje RACIONALNI I IRACIONALNI autoriteti. Racionalni pociva na znanju (i samo na znanju).
A iracionalni prvenstveno na strahu. Na strahu njegovih podanika. Tako da mora postojati odgovarajuci sistem koji omogucava da se vlada prisilom i da se svaka eventualna neposlusnost kazni.
Da li je Hitler bio sujetan , pa naravno da nije .On je na vreme likvidirao sve svoje protivnike. Nije cekao da mu se neko suprotstavi , pa da se on tu kao duri , da bude sujetan. Ne , vec je znao odakle mu preti opasnost i bio je dovoljno jak da je otkloni . E sad zamislite da je on racunao na to da ce njegovi vojnici imati strah od gubljenja njega kao vodje , dokle bi stigao. Ne nego je razvio takav sistem gde ce oni koji nemaju autoritativan karakter imati strah od njega.

A autoritativan karakter je jedna patoloska osobina , koju danas vec smatraju normalnom i veoma je podsticu u svim drustvima.Nezavisno od toga da li je drustvo diktatorsko ili tzv. demokratsko. To je kada osoba ima potrebu da se potcini (iracionalnom) autoritetu.I takva osobina je odgovorna za nastanak diktatorskih , fasistickih i drustava gde se gaji kult vodje.

Tako da ja nikako ne mogu da poverujem da zlo ne cini autoritet vec neki strah od gubljenja autoriteta.
 
Autoriteta mora da bude. Ne mislim u politici, nauci ali uopste u zivotu dece...Na to sam i prvi put mislila kada sam komentarisala. Na zalost u zadnje vreme se gubi polako i u skolama i u porodicama pa su danasnja deca totalno nevaspitana , ja mislim na taj autoritet.Da se zna neko postovanje prema skoli, starijima, porodici...profesorima, nastavnicima.Deca su postala pravi divljaci. Zato autoriteta mora da bude i kao takav je dobar.Ostali autoriteti mislim da nisu ni potrebni ni dobri!
Ako neko misli suprotno, volela bih da znam koji je razlog!
 
00 Chief Parish:
Da li je Hitler bio sujetan , pa naravno da nije.On je na vreme likvidirao sve svoje protivnike. Tako da ja nikako ne mogu da poverujem da zlo ne cini autoritet vec neki strah od gubljenja autoriteta.

....a zasto je likvidirao svoje protivnike nego zato da bi "sacuvao" autoritet (vlast jeste autoritet). Kako ga je stekao u ovoj prici nije vazno (koliko je ljudi igrom slucaja doslo na vlast) ali jeste vazno kako ga je sacuvao. Neki ljudi svesno cine zlo kad osete da mogu da izgube autoritet. Jesi li citao Magbeta. Moze da postane kralj, dakle mora da postane kralj. Ubija zakonitog vladara. Mora pobiti svedoke zlocina i one koji u njega sumnjaju. Mora pobiti sinove i prijatelje onih koje je pre toga pobio. Posle mora ubijati sve, jer su svi protiv njega. Na kraju ce sam biti ubijen. To su samo razlicite metafore jedne iste borbe za vlast. Istorija postaje kosmar i kao u kosmaru svi u nju upadaju. Mehanizam se pusta u pokret a onda je covek u opasnosti da ga pregazi isti taj mehanizam. Magbet nije tragedija ambicije ni tragedija straha. U Magbetu ima samo jedna tema - ubistvo i samo jedna podela - na one koji ubijaju i na one koji bivaju ubijeni... sve dok onaj koji je poceo sa ubijanjem ne bude ubijen. Novi kralj bice onaj koji je ubio kralja. Samoubistvo je protest ili priznanje krivice. Magbet se ne oseca krivim i nema protiv cega da protestuje - moze samo pred sopstvenu smrt da povuce u nistavilo sto vise zivih... Magbet i Hitler jos ne mogu da dignu svet u vazduh ali mogu sve do kraja da ubijaju...
P.S ...i to da nije bio sujetan... nije uopste :D
 

Back
Top