Велики раскол љета Господњег 1054.

Khal Drogo

Elita
Poruka
16.788
Ова тема колико сам прегледао није још била отворена. На сам догађај, велики раскол или велику шизму (лат. schisma = „раскол), у постовима на разним темама и у разним приликама форумаши често указују, или се позивају као аргумент којим ће потврдити неке своје тврдње или уверења, исто важи и код бројних аутора у чланцима а догађај често помињемо и у слободном разговору у разним приликама,
Некад кроз један ипак површан приступ провејава или се намеће увјерење да то бјеше судбоносан догађај који је одредио историју свијета, моменат када су ствари пошле по злу и након чега је све било другачије.
Сврха теме јесте да се мање бавимо теолошким сегментом, како ће утицати на обреде током службе у хришћанским храмовима, иако се и на то треба осврнути, већ да покушамо кроз наше виђење сагледати колико је сам догађај имао утицаја на историју, историјске и политичке процесе наредних вијекова, коликоје у неким временима био злоупотребљава, који су узроци самог догађаја, на крају шта се заправо десило тог 16. јула 1054. године у Константиновом граду, да ли тај догађај заиста имао тада апокалиптичне размјере или је каснија пропаганда учинила тај догађај тако важним.
Надам се да би тема могла бити занимљива форумаши, видјећемо колико ће заживјети, у наредним постовима написаће се још која.
 
Када е у питању велики раскол, прво питање које се намеће јесте. Шта се заправо десило тог 16. јула 1054. године у Константиновом граду?
И ту имамо краћи и нешто дужи одговор.
Краћи одговор јесте. Није се десило ништа толикко вриједно пажње да би то у историографији требали посебно издвојити, Дипломатски инцидент каквих бјеше много у историји.

Идемо са нешто дужим освртом. Спор је настао услијед неких разлика у теолошко-догматским учењима и црквено-управним односима, те у разликама током самог обреда (рецимо употреба бесквасног хљеба у латинским обредима), но истински разлози спора су били политички и сукоб која ће патријаршија имати доминацију у хришћанском свијету.
Елем, дана 16. јула 1054. године, тројица легата римског папе Леона IX су по доласку у Константинопољ затражили од цариградског патријарха и охридског архиепископа да признају римског папу за врховног поглавара Цркве и одобре извјесна западна учења и обреде. Православни јерарси на то разумљиво нису пристали, након чега су легати екскомуницирали цариградског патријарха Михаила Керуларија и охридског архиепископа Леона.
5d2c3ee7370f2cd16c8b45ac.jpg

Услијед таквог поступања римских легата, патријарх Михаило је сазвао сабор који је одржан 20. јула. На сабору је донесена одлука да се поступци папских легата одбаце и осуде, а на саме легате је бачена анатема.
Правна ваљаност екскомуникације од 16. јула 1054.године је благо речено упитна, сама римска катедра у међувремену бјеше упражњена, папа Леон IX је умро још 19. априла те године, а његов насљедник је изабран тек у прољеће наредне, и ту је ? ко је уопште могао екскомуникацију прогласити.
Но то су већ теолошка питања, мање историјска.
1641288608942.png

Оно што ваља нагласити, сам догађај није имао буквално никаквих посљедица на односе између Истока и Запада наредних деценија, нити је било повећаних тензија, без обзира на упућене анатеме, између самих патријаршија, нити су покварени односи између држава које су се приклониле једној или другој патријаршији, ривалитета је било колико и између самих држава унутар једне или друге патријаршије, заправо два дијела хришћанског свијета још нису била свјесна јаза и пукотине која ће се тек наредних вијекова продубити када ће овај догађај бити злоупотребљаван.
Уосталом Папа и владари западних европских држава су прихватили позив византијског цара Алексија I Комнина за помоћ у борби против Турака, након чега је кренуо први крсташки рат. Што нам казује да није ту било никаквог непријатељства већ напротив да су и поред тог тихог сукоба која ће патријаршија имати првенство, владали пријатељски односи.

Сами догађаји током првог крсташког рата када су крсташи масакрирали православно становништво након заузимања Едесе и Антиохије ће допринијети анимозитету између источног и западног хришћанства, но догађаји који ће кудикамо више од "великог раскола" продубити разлике између Истока и Запада су они са почетка XIII вијека када се под благословом Папе кренуло у освајање балтичких и словенских територија на истоку, походи и против паганских али и против православних народа. Ипак највише је раздору допринеијело освајање, разарање и пустошење Цариграда, бисера источног хришћанства и цивилизације 1204.године од стране латинохришћанских крсташа, праћено бестијалним дивљаштвом и масакром православног становништва. Догађај након којег Папа јесте остварио првенство у хришћанском свијету, али и догађај који ће оставити дубоке ожиљке у хришћанском свијету, рана која у хришћанству никад није зацелила.
 
Ривалитет и тихи сукоб Рима и Цариграда, ко ће имати првенство у хришћанском свијету, има своју историју много вијекова прије догађаја у Константиновом граду.
Када су у питању догматске разлике, неслагање је понајвише због учења о Светом духу, на истоку се досљедно поштовало Јеванђеља по Јовану, на хришћанском западу се појавило другачије учење, поједини западни теолози су поводом односа између Свете Тројице почели тврдњама како Свети дух исходи не само од Оца, већ и од Сина, чиме је створено учење о двоструком исхођењу Светог духа.
Прво озваничење учења о двоструком исхођењу Светог Духа извршено је 589. године у Визиготској краљевини, на Трећем толедском сабору.
III_Concilio_de_Toledo_(Museo_del_Prado).jpg

III Council of Toledo, held in the city of Toledo in 589, during the reign of Recaredo, who abandoned Arianism and converted to Catholicism

Готи уз Свебе и Вандале су прихватили аријанско учење хришћанства, у Визиготском краљевству у Хиспанији се визиготска владајућа елита током V-VI вијека прилично брутално обрачунавала са сљедбеницима ортодоксног хришћанства (ортодоксног у смислу да су прихватали учење које је усвојене на сабору у Никеји 325.године). И овај сабор није значајан само због увођења нових канона него то бјеше и званичан прелаз визиготске аристрократије из аријанизма на латинско хришћанство.
Самкраљ Рекаред је прешаона хришћанство двије године раније.
1280px-Reccared_I_Conversión,_by_Muñoz_Degrain,_Senate_Palace,_Madrid.jpg

Conversion of Reccared to Catholicism by Antonio Muñoz Degrain 1888.
Но већина визиготске аристократије је остала вјерна аријанизму, земља бјеше у сталном стању побуне, зато код одлука на трећем сабору 589.године ваља имати у виду опште околности и могуће да су неке одлуке и канони били мање мотивисани тежљом за правовјерношћу а више неким политичким и прагматичним разлозима.

Но то су догматски разлози размимоилажења између хришћаског истока и запада, већ сам написао да важнији бејаху политички разлози а они сежу даље у прошлост, могуће већ од Халкидонског сабора 451.године па и раније.
На Халкидонском сабору хришћански свијет је подијељен упет патријаршија. Римска патријаршија је номинално добила највећу територију, но како су Вандалско, Визиготско и Свебско краљевство били под домнацијом аријанског учења, надлешност је имала практично само у Италији и на простору бивше префектуре Илирика.
У наредним временима, послије VII вијека, три патријаршије на истоку, Антиохијска, Јерсалимска и Александријска су биле изложене арапском освајању, временом је териториј који су обухватале ове патријаршије био све више под влашћу муслимана и иако су номинално требале бити у равноправном положају изгубиле су готово сваки утицај у хришћанском свијету.
На другој страни Римска патријаршија, посебно како су Франци и Визиготи а касније и Угари прешли на латинско хришћанство је јачала, исто важи и за Цариградску патријаршију посебно након што су у Руској кнежевини прихватили источно хришћанство.
Временом је све више упрви план испиивало питање првенства, посебно у периоду између 863-880.године,одржана су и три сабора, велики корак у размимоилажњу начињен је 863. године, када је римски папа покушао да свргне цариградског патријарха Фотија, који је на одговорио сазивањем Цариградског сабора 867.године на којем је осуђено западно учење о двоструком исхођењу Светог духа, дошло је до преокрета на новом Цариградском сабору током 869.-70. године, и том приликом је свргнут патријарх Фотије. међутим, слиједећи Цариградски сабор 879.-80. године, потврдио је Фотија као патријарха и осудио је сваки покушај промјене симбола вјере.
Размимоилажења су тако потрајала све до догађаја 1054.године у Константинопољу, трајао е тај ривалитет између Цариграда и Рима која ће патријаршија остварити доминацију у хришћанском свијету праћен повременим обостраним анимозитима, а временом се показало се да је од првовјерности учења ипак јачи аргумент која војна сила стоји иза неке патријаршије.
 
Posto su Rimski Katolici do 1054 god..izmenili osnove ucenja Hriscanske Crkve..a u medjuvremenu to nije potvrdjeno i prihvaceno ni na kakvom crkvenom saboru..jeretici i otpadnici od crkve su upravo Katolici bez obzira sto je tokom godina i vekova spletom raznih istorijskih dogadjaja i okolnosti to jereticko krilo i njegova ucenja i dogma postalo daleko brojnije nego izvorna pravoslavna crkva..
 
МЕЂУСОБНЕ АНАТЕМЕ
РИМА И КОНСТАНТИНОПОЉА ИЗ 1054.

Була кардинала Хумберта

16. јуна 1054

Хумберт, милошћу Божијом кардинал - епископ свете Римске Цркве. Петар, Архиепископ Амалфитаније; Фридрих, ђакон и канцелар, свим синовима Католичанске Цркве.

Света римска апостолска Столица, прва од свих столица, којој најособитије припада, у њеном својству главе, брига за све цркве, удостолија се да нас, као своје изасланике упути у овај царски град како бисмо постигли мир и корист Цркве, да видимо да ли су били истинити гласови који су из овог знаменитог града дошли до њеног уха. Нека знају пре свега славни цареви, клир и народ овог града цариграда, и читава Католичанска Црква, даа смо овде, у исто време, нашли један снажан разлог за радост у Господу и јдан велики повод за жалост. Ште се тиче стубова царства и његових разборитих и чаних грађана, град је сасвим хришћански и правоверан. Али што се тиче Михајла /Кируларија/, који се неовлашћено назива патријархом, и оних који пристају уз његову лудост - они свакога дана у његовом крилу /тј. у Цариграду - прим. прев./ сеју многи коров јереси. Као симонити они продају дар Божји, као валентијани они кастрирају своје госте да би их потом поставили не само у клир него и у епископство. Као аријанци поново крштавају оне који су крштени у име Свете Тројице, а посебно Латине. Као донатисти, тврде да је изван јелинске Цркве, истините Цркве Христове, у читавом свету нестала Његова права жртва и Његово право крштење. Као николаити, дошуштају онима који служе олтару да склапају брак и за њих траже то право. Као сверијанци проглашавају Мојсијев закон проклетим. Као духоборци изсотављају у Символу исхођење Дух Светога од Сина, као манихејци изјављују, између осталог, да је квасни хлеб жив. Као назерени дау такав значај законској чистоти Јевреја да одбијају да крсте децу пре осмог ана, чак ако се налазе у смртној опасности. Одбијају такође да причесте, или ако су још увек у незнабоштву да крсте породиље и жене у време месечног прања, чак и ако се налазе у смртној опасности. Они шуштају браде и косе, а одбијају да дају причешће онима који, према обичају римске цркве, шишају косу и брију браду. За све ове заблуде и за многа друга дела достојна осуде, Михајло је примио писмене опомене од нашег поглавара папе Лава, али се није удостојио да своје заблуде призна. Штавише, нама легатима, који смо с правом хтели да учинимо крај овако тешким злоупотребама, ускратио је пријем и разговор, и забранио нам да служимо литургију у црквама. Он је још раније наредио да се цркве затворе за Латине, које он назива азимитима. Латине је свуда прогонио речима и делима, па је дошао чак дотле да анатемише Апостолску Столицу у њеним синовима, и усудио се да се назове васељенским патријархом, против воље Свете Столице. Због тога, не могавши више да подносимо ове увреде и ове погрде ротив Апостолске Столице, и видевши да је на овај начин католичанска вера на много начина повређена, ауторитетом Свете и нераздељиве Тројице, Апостолска Столица чији смо изасланици, и свих правоверних отаца од седам сабора и читаве Саборне Цркве, потписујемо против Михајла и његових следбеника анатему коју је наш пречасни папа против њих изрекао, ако се не буду покајали: Да неофит Михајло, који се неовлашћено назива патријархом, само људским страхом приморан да обуче монашку ризу, изложен сада најтежим оптужбама, и са њим и Лав који се назива Охридски епископ, и Михајлов канцелар Константин ( у грчком - Никифор - прим. прев.) који је богохулно погазио жртву латина, и сви они који их следе у раније поменутим заблудама и безобразлуку - да сви они падају под анатему, Мараната[1] са симонистима, валентијанима, аријанцима, донатситсима, николаитима, северијанцима, духоборцима, манихејцима и назаренима и свим јеретицима, и још пвише са ђаволом и његовим анђелима, осим ако не дођу да признају свеје заблуде. Амин, амин, амин!

Код настави да упорно напада веру свете Римске Цркве и њену жртву нека буде анатема, Мараната, и нека не буде сматран хришћанином католиком, него јертиком прозимитом! Фиат, фиат, фиат!


Одговор патријарха Михајла Кируларија на саборском скупу

24. јуна 1054.
Двадесет четврти јун, дана када се по обичају мора прославити Пети Сабор, био је ударен овај безбожни спис анатемом, у присуству мноштва, онако како су били ударени они који су га објавили и написали или, на овај или онај начин, дали свој пристанак или свој подстицај.
Ипак, за вечну срамоту и трајну осуду оних који су иознели такве хуле против Бога, изворни текст овог гнусног и мрског списа, састављен од безбожника, није спаљен, него је положен у архиве ризнице.
Осим тога, нека се зна да су 20. истог месеца, дана у коме су анатемисани сви који су хулкили на православну веру, били присутни сви митрополити и епископи који су боравили у граду, у друштву других великодостијника који са нама заседају.
http://derventa.blogspot.com/2006/09/
 
Наравно раскол поред догматских разлика, где је фелиокве само врх леденог брега, има и политичке и јурисдикцијске примесе, које су се гомилале вековима пре званичног раздвајања.

Протосинђел Сава (Јањић): РАСКОЛ ЈЕ ПОЧЕО РАНИЈЕ​


Такозвани Велики Раскол хришћанског Истока и Запада, чији је почетак формално обележен међусобним изопштењима римског кардинала Хумберта и цариградског патријарха Михаила Керуларија 15. јула 1054. године, вишевековни је процес постепеног одступања западне, Римске цркве од Православне цркве и пуноте њеног апостолског и католичанског, саборног предања. Иако су настанку раскола погодовале бурне историјске околности и све веће разлике у језику и култури, посебно после германских најезди на Западу у 5. веку и муслиманске експанзије на Истоку од 7. века надаље, у православној богословској и литургијској свести некадашња православна Римска црква пала је у јерес.

Од времена Јустинијана Ромејско царство са седиштем у Константинопољу имало је све мање снаге да очува привремено васпостављени орбис романус поновно успостављен у 6. веку. У западним провинцијама царства, које су преплавиле хорде германских варвара, једина луча светиља остала је Римска црква која је уједно била и једина спона западних Римљана са својом источном браћом и римским културним наслеђем јелинског Истока.
Међутим, већ од краја 8. до почетка 11. века германска струја у Римској Цркви постепено је потиснула ромејску (византијску). Подршком династији Каролинга папе су задобиле не само духовну власт над некад утицајним западним црквама, него и поседе који су постали основа будуће папске државне моћи. Дух франачког феудализма све се више одражава и на организацију Римске цркве, у којој папа игра улогу монарха, а бискупи улогу њему потчињених феудалних племића. Секуларизација Римске цркве кулминирала је нарочито у периоду између 15. и 16. века, у време распојасаних ренесансних папа, што је довело до Реформације и нових раскола, који се настављају до данас у виду многобројних секти и атеистичких идеологија.
С друге стране, Црква на Истоку је била више окренута богатом јелинском богословском и културном наслеђу, које се још више искристалисало у периоду седам васеленских сабора од 4. до 8. века кроз дела светих отаца. Као црква царског града, патријаршија Новог Рима је сасвим разумљиво узведена на равночастан ниво са црквом старе престонице царства, што је изазвало додатна подозрења. Падом источних провинција под власт муслимана у 7. веку Цариград је коначно постао најутицајнији духовни центар источне икумене и активно се посветио христијанизацији Словена. Западни и Источни Римљани све су теже могли да разумеју једни друге, јер су се већ оформила два потпуно различита црквена и културна менталитета.
Посебно дубок раздор међу црквама створило је једнострано уношење додатка Филиокве у традиционални Символ вере на сабору у Толеду 589. године. Главни носиоци филиоквизма били су германски теолози који су своје учење донели на двор Каролинга где је оно прихваћено као званично црквено учење. Крунисање Карла Великог 800. године у Риму за „римског императора“ био је не само непосредан изазов византијском схватању јединствене хришћанске икумене на чијем је челу цар Новог Рима, него и отварање врата за тријумф филиоквизма и поред противљења неких италијанских папа.
Од друге половине 9. века односи између Старог и Новог Рима ушли су у фазу драматичне конфронтације. Патријарх Новог Рима свети Фотије (820-886) био је први православни богослов који је аргументовано образложио заблуде франачких богослова и упозорио Римску цркву на опасности које произлазе из њихових новотарија. За време Фотијево одржан је Четврти Сабор у Константинопољу (870/880), који се неретко назива и Осмим васељенским сабором, као последњи заједнички сабор источних и западних отаца који су потврдили јединство православног веровања и осудили промену символа вере, и самим тим учење о Филиокве.

Године 1009. свргнут је папа Јован Осамнаести (последњи православни папа, кога су званично признавали сви источни патријарси). На римску катедру долази низ германских папа, да би већ 1014. папа Бенедикт Осми под притиском цара Хенрика Другог увео Филиокве у римску литургију.
Сукоби између Рима и Константинопоља крајем 9. и почетком 10. века око јурисдикције на југу Италије, неслагања око мисије међу Словенима и други неспоразуми, све су више продубљивали јаз између две сестринске цркве. У намери да политиком диктата разреши ове спорове папа Лав Девети шаље кардинала Хумберта у Константинопољ на преговоре са цариградским патријархом Михаилом Керуларијем. Преговори не само да нису уродили плодом, него су на видело изашле многобројне старе несугласице поводом филиоквистичке јереси, папског примата и других литургијско-правнихпитања.
Сукоб арогантног кардинала и непопустљивог патријарха завршио се међусобним изопштењима. Иако овом догађају у то време није придаван претерано драматичан значај, њега су историчари касније означили као почетак тзв. Великог раскола, који је, као што видимо, још од раније био узео маха. Премда су 1965. године Васеленски Патријарх Атинагора и папа Павле Шести укинули анатеме из 1054. овај символични акт, као и проримску дипломатију Цариграда остале Православне цркве нису званично признале, нити се од тада до данас однос Цркве према латинским заблудама суштински променио, без обзира на екуменистичку политику појединих епископа.
велики раскол


Патријарх Михаило I Керуларије

Иако до 13. века постоје повремени примери местимично васпостављеног интеркомунија и уверења да теолошке разлике нису непремостиве, коначан печат западном одступништву од Православне цркве дали су крсташки ратови који су се неретко претварали у пљачкашке походе франачких хорди и крваве покоље. Априла месеца 1204. крсташи су заједно са франачким бискупима и опатима у ратним оклопима варварски опустошили престоницу Ромејског царства и убрзо покореном православном становништву једног дела Империје наметнули паралелну латинску јерархију са незаконитим латинским патријархом.
Папе су Латински патријархат свесрдно подржале, као што ће касније подржати и присилно унијаћење у Источној Европи и на Блиском истоку. Унијатска политика и прозелитизам остали су до данас главна оруђа Ватикана на традиционално православним територијама. Без обзира на безуспешне покушаје васпостављања црквене уније по римском диктату, у Лиону (1274) и Ферари-Фиренци (1431-1445), за православни Исток папизам је већ био и остао јерес.
Иако је у разним периодима било више или мање компромисних ставова, Православна црква до данас не дозвољава римокатоличко причешће својим верницима, па чак и у самртном часу. Ово општеприхваћено литургијско предање понајбоље указује на предањски православни однос према валидности осталих римокатоличких „светих тајни“.
„Велики раскол“, дакле, у православној традицији није само несрећна коинциденција историјских збивања, културног удаљавања германизованог Запада од православног Истока или, пак, лингвистичких неспоразума, него видљива пројава многобројних суштинских теолошких разлика између учења Православне цркве и папизма, који је извршио корениту ревизију аутентичног хришћанског веровања и хришћанство претворио у хуманистичку религију.
На Западу је папа од епископа Рима и првог по части међу осталим патријарсима проглашен за Христовог заменика на земљи и „главу целог света“ (caput totius orbis). По учењу Првог ватиканског сабора (1870) папа је такође ex catedra, као универзални учитељ и пастир, незаблудив „сам по себи, а не по сагласности Цркве“ (ex sese, non autem ex consensu Ecclesiae). Папски примат, који је историјска институција, пошто је Рим био престоница царства, на Западу се тумачи искључиво као божанска институција. Она почива на произвољном учењу да су папе ексклузивни наследници Петрови, као да Господ није обећао да ће сазидати Цркву на стени (гр. петра) вере Петрове, тј. вере у Христа као Сина Божјег (Мат 16, 18).
Данас, пак, римокатолички богослови ова погрешна учења маскирају апстрактном идејом папског „примата у љубави“ иза којег се и даље крије ригидна римска еклисиологија. Православна црква је сачувала аутентичну саборност епископа чијим помесним црквама председавају првојерарси, који су само по части виши од остале сабраће. Такозвана колегијалност на Западу остала је само декорација папске суверене моћи која је у наше време апсолутизована у виду култа личности папе Јована Павла Другог. Исток је сачувао Христа као главу Цркве, док је на Западу глава де факто постао сам папа као главни кохезивни елемент јединства Цркве.
Филиоквистичка јерес у основи потиче од неразликовања односа између три Божанска лица у вечности и у икономији спасења. Православни Исток тријадолошко јединство превасходно види у личности Бога Оца из кога се вечно рађа једносушни Син и из кога вечно исходи (=екпоревете) једносушни Дух, који је по суштини једнако својствен Сину и њиме се у икономији спасења шаље у свет. Средњовековни Запад јединство лица Божјих пре види у метафизичкој божанској суштини, а у намери да потврди јединство суштине Оца и Сина, проглашава да Дух Свети „исходи из обојице вечно као из једног принципа“ (ex Utroque aeternaliter tamquam ab uno principio et unica spiratione procedit, Лион 1274).
Филиокве, дакле, није само неканонски додатак православном Символу вере, него, такође, укида ипостасну разлику између Оца и Сина и унижава Духа Светог сводећи га на свезу њихове узајамне љубави.
Озбиљне разлике постоје у схватању човековог спасења од греха и смрти посебно од времена Британца Анселма Кентерберијског (11. век) који сотириологију своди са онтолошке равни на психолошки морализам. Анселмо је грех протумачио као „увреду Божјег достојанства“, која се искупљује одговарајућом правно-регулисаном „задовољштином“, а спасење од егзистенцијалне смрти се свело на моралистичко учење о оправдању моралним заслугама. Ове и сличне богословске девијације су широм отвориле врата другим новотаријама: учењу о чистилишту и новчаним „опросницама грехова“. Папе не само да проглашавају ова учења и обичаје као званично црквено учење, него у 13. веку уводе и Инквизицију, која је свирепо мучила и спалила хиљаде људи „у велику славу Божју“, и која до данас није званично укинута и осуђена, него је само преименована 1906. године у Свети официј.

Подвижничко богословско предање Православне цркве, засновано на апофатичкој методи и активном молитвеном и светотајинском животу, на Западу се своди у уске рационалне оквире схоластицизма. Док је Запад све више хитао у загрљај рационализма, световних универзитета, правних регула и егзактне науке, православни Исток је до 14. века извршио креативну синтезу богословског предања које се до данас непрестано динамички развија у литургијском и богословско-аскетском животу Цркве. Православљу је био и остао стран дух западних богословских реформи и тзв. еволуције догме.
Запад се непрестано мучи како да протумачи творевину Божју и аналитички дефинише и коригује друштвене односе и појаве, док се Православни Исток више бави личним познањем Творца и васпостављењем благодатног односа са Њим (обожења) у Цркви као радионици спасења.
Имајући у виду читав низ поменутих и других озбиљних богословских разлика које су се пројавиле у периоду од краја првог миленијума до данас тзв. „Велики раскол“ 1054. године представља само један од догађаја који символички обележавају вишевековни процес постепеног отуђења римокатоличког Запада од Православља. Православне цркве никада нису тражиле доминацију над Западом као римокатолицизам над њима, него само очекују да се у њихову благодатну заједницу западни хришћани врате обновом сопствене древне традиције Римске цркве првих векова и одбацивањем новотарија. Тај процес захтева смирено урастање у православно предање и не може се остварити реформом или декретом, него васцелим преумнењем сваког појединца. Покушаји да се суштинске разлике превазиђу политичким екуменизмом, пијетизмом или заборавом никада неће довести до истинског присајединења римокатолика Једној Светој Апостолској и Католичанској Цркви Православној.“

Протосинђел Сава Јањић, Раскол је почео раније, Данас, 6-7. јануар 2004.
https://hronograf.net/2018/09/12/protosindjel-sava-janjic-raskol-je-poceo-ranije/
 
36155-vizantija.jpg



Велики раскол или велики раскол који је означио дефинитивно одвајање Римокатоличке и Православне цркве 1054. године један је од најважнијих догађаја у историји хришћанства. Иако је до сада било неколико покушаја поновног уједињења, они су увек били неуспешни, па је то остало у сенци и данас је углавном непознат једини случај када су се Западна и Источна Црква, макар на кратко, заиста поново ујединиле!

Велики раскол или велики раскол означио је канонско раздвајање и прекид литургијске заједнице између Римокатоличке цркве и православне цркве 1054. године. Након раскола, Црква је подељена на католичку са центром у Риму и православну са центром у Цариграду.
До данас свака заједница полаже право да буде једини наследник једне – Свете, Саборне и Апостолске Цркве. Много пута у историји је било тежњи да се приступи и разреши поделе, али оне практично постоје и данас , а нова заједница никада није успостављена.

Због свега овога, данас је углавном непознат једини случај када су се Западна и Источна Црква, макар на кратко, заправо поново ујединиле!

Било је то на Другом лионском сабору 1272. године.



Византијски цареви су из политичких разлога желели помирење са Римском црквом. Тако се догодило да је у Лиону у Француској од 1272. до 1274. године папа Гргур IX сазвао сабор уз сагласност византијског цара Михаила VIII Палеолога да покуша да уједини православну цркву са западном црквом.

У том тренутку Византији је претио напад Карла И Анжујског, а цар Михаило ВИИИ се надао да ће унија пружити неопходну помоћ са Запада, па је пристао да сазове „Сабор уједињења“ .

Био је то први пут од раскола 1054. године да су се грчки православни посланици састали на сабору на Западу. Разговорима у Лиону присуствовало је око 300 епископа, 60 игумана и више од хиљаду црквених великодостојника или њихових прокуриста, међу којима су били представници универзитета и неки од најученијих људи средњег века.

Током преговора, православни посланици су прихватили догматски декрет „Фидели“ којим је потврђено да Дух Свети исходи од Оца и Сина као једно начело, а не као два различита начела. С друге стране, Католичка црква је пристала да пружи Византији неопходну помоћ и обузда нападе Карла И, а сабор је завршен помирењем које је ратификовао цар Михаил Палеолог и прихватио патријарх Јован XI .

Проблеми за Лионску унију су заправо почели одмах након завршетка парламента. Иако је представљала царев дипломатски успех, унија је у Цариграду примљена са отвореним незадовољством.

Грчка православна црква није прихватила помирење са „римокатоличким латинским јеретицима“. С друге стране, цар није добио обећану помоћ од лионског парламента . Дипломатска унија је једно време омогућавала Михаилу да добије прекид у сукобу са западним силама, али је следећи папа - Мартин IV екскомуницирао Михаила, дајући тако Карлу Анжујском дозволу да нападне Византију.

Вест о помирењу са Западом у Византији је дочекана „на нож“. Друштво и црква су били жестоко подељени, а цар Михајло је своју политику водио насилно, чак и унутар своје породице! Његов син Андроник II је био тај који је предводио антилатински покрет.

Све ово време Србија је користила раздор и помагала противницима уније . Године 1282. српски краљ Стефан Урош II Милутин означио је почетак своје власти заузимањем Скопља.

Де фацто крај Уније била је Махајлова смрт 11. децембра 1282. године, који је погинуо током припрема за поход на Србе. Андроник је врло брзо одбацио политику уније , а патријарх Јован XI је смењен 26. децембра.

Синод одржан у Цариграду јануара 1283. одлучио је да јавно спали сва документа која су сведочила о Лионској унији , а цару Михаилу VIII је ускраћена хришћанска сахрана, парастос, па чак и парастос.
 
Да, архимандрит Јањић је у праву, раскол јесте формално "ратификован" 1054, али је сукоб између истока и запада дуго тињао.

Заправо франачки краљ Пипин мали је 754 поклонио територију бившег равенског егзархата римском патријарху, тако је настала папска држава.
Политичко зближавање римских патријараха и каролиншких владара, довело је логично до удаљавања од ромејских царева.

Удаљавању је претходно такође допринело и иконоборство ромејских владара из сиријске династије, нарочито у време Лава Исавријског, који је из папске јурисдикције изузео територије Сицилије, јужне Италије, као и цели западни део Балкана, укључујући и Солун.

До првог отвореног сукоба дошло је крунисањем франачког краља Карла великог за римског цара 800 године, папа Лав трећи је овај чин правдао упражњеношћу римског царског престола у Цариграду, јер је на њему седела Ирина. По схватањима тадашњег папе царска титула није могла прећи на жену.

Сам раскол 1054 је наступио у јеку клинијевске реформе на западу, папе су се осетиле изузетно моћнима, до те мере да су могли полагати право на врховну световну, поред духовне власти, да су могли понижавати цареве (Хајнрихов покајнички пут у Каносу) као и покретати крсташке ратове.

Пад Цариграда 1204 у руке крсташа је означио и дефинитивни крај било каквих илузија о могућем поновном уједињењу, овим чином су западни разбојници и коначно разобличили себе пред лицем целог православног света као духовне културтрегере. Сем тога, 13 век је и време довршавања нове католичке теологије. Под руководством папског теолога Томе Аквинског, римокатоличка црква себе и доктринарно ограђује и заокружује, подцртавајући јасно разграничење између своје рационалистичке схоластике и православног мистицизма.
 
Ово не говори директно о томе али има и тога јер човек на свакој трибини иде много шире од саме теме и каже много корисних ствари.
Не бих сад немам довољно воље да отварам тему о Византији нити да тражим неке старе ово предавање се свакако уклапа.
Ако не! Бришемо! Качи и крсташке ратове и свашта.
 

Back
Top