Велики протести широм ЕУ

  • Začetnik teme Začetnik teme NN77
  • Datum pokretanja Datum pokretanja

NN77

Domaćin
Banovan
Poruka
3.255
Све је почело у Шпанији:

Young people in Madrid have occupied the city's Puerta del Sol square in protest against high unemployment and the political establishment. They are calling for a boycott of the main parties in weekend elections -- and some have begun comparing them to protesters in Egypt earlier this year.

image-216288-galleryV9-deew.jpg


http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,763581,00.html

Сада иде кроз Европу:

Agglutinated protests in Spain by platform Real Democracy Now has called for demonstrations in at least six cities in the country, today and tomorrow at 20.00 .

Concentrations have been summoned by a profile of the social networking site Facebook entitled 'Italian Revolution. Reale Democrazia Ora ', launched yesterday. The cities are Florence are scheduled today at 20.00, and Rome (Plaza of Spain), Milan, Bologna, Padua and Pisa, tomorrow at the same time.

The manifesto makes specific reference to the protests in Madrid, which cites as inspiration and express their solidarity. And the story is repeated all over the world

After Spain and Italy are numerous cities that have emulated the system concentrations.

Berlin joins the struggle for real democracy, support to Spain and joined the protest. "This decision May 20 Berlin Street," announced their posters.

Paris or Buenos Aires will focus today. Brussels, Birmingham and Bogotá Ahram, tomorrow.

Amsterdam will hold a rally on Saturday 20.

Је ли жутаре прозападне, шта вам се ово дешава?
Нема ништа од кандидатуре цвил, цвил.
 
Данас Фанцуска министарка финансија рекла да су велике шансе да Грчка банкротира. Први пут тако нешто прича тако важна особа.

Fitch just announced that a Greek debt restructuring would be considered a default, while simultaneously downgrading the country's debt. French Finance Minister Christiane Lagarde has said Greece is in danger of default, and needs to do more before it gets more bailout funds, according to Bloomberg. Lagarde, and France, were previously believed to be willing to give Greece more aid now.
 
Јоже Менцингер: ЕУ као Југославија 1983

List "Berliner Zeitung" u svom današnjem online izdanju donosi razgovor sa slovenskim ekonomistom Jožeom Mencingerom o krizi u EU, koji tom prilikom povlači izvjesne paralele između bivše Jugoslavije i EU.

U tekstu pod naslovom "Kao 1983. u Jugoslaviji", Jože Mencinger ukazuje na to da Evropska unija i njena zajednička valuta euro imaju ozbiljne greške u konstrukciji koje u sadašnjoj krizi izlaze na vidjelo: "Mene to nažalost podsjeća na osamdesete u bivšoj Jugoslaviji, kada se ta zemlja kao ekonomska jedinica postepeno raspadala. Podsjeća me na neke tabu teme iz tih godina. Naime, tada se smatralo neprimjerenim posumnjati u slogan o bratstvu i jedinstvu ili u identitet interesa u socijalističkoj Jugoslaviji. Isto tako su danas neprimjerene sumnje u euro te u identitet interesa. Pri tome je jasno da se interesi zemalja članica Evropske unije razilaze i da euro zona nije optimalna monetarna unija", piše pored ostalog, "Berliner Zeitung".

- Da li strahujete od raspada, bez obzira što kao i Evropska unija to ne želi?

Plašim se raspada Evropske - i monetarne unije iz dva razloga: zbog visokih troškova te s tim u vezi i povezane nesigurnosti.

- Da li smatrate alarmantnim to što krizu unutar Evropske unije poredite sa raspadom bivše Jugoslavije?

Najviše me uznemirava ono što ja nazivam jugoslovenskim sindromom. Kada je Jugoslavija tokom 80-tih stupila u period stagnacije, ljudi su počeli da tragaju za krivcima i profiterima. Na kraju se svako osjećao izrabljenim. Takvih znakova ima i danas. Ljudi u Njemačkoj sve više vjeruju da ih Grci iskorištavaju, dok se Grci opet osjećaju iskorištenim od Nijemaca. Zbog toga se plašim da bi moglo doći do jedne dugotrajne krize".

- Da li je to još jedna paralela sa posljednjim danima bivše Jugoslavije?

Posljednji dani Evropske unije još nisu došli. Mi se možda nalazimo tamo gdje je Jugoslavija bila 1983. Tada su političari očajnički tražili rješenje za ta teška vremena.

- Međutim, Evropska unija je zajednica država, a Jugoslavija je bila jedna država. Zar to nije razlika?

Da, ali ekonomski gledano članice Evropske unije više nisu države. Novac, porez, granice – dakle, zemlje Evropske unije su, kao ekonomske jedinice, već izgubile sve one atribute koji čine jednu državu ili ih gube rapidno. Novac se štampa u Frankfurtu. Države više ne mogu preko svojih granica kontrolirati dotok kapitala. Direktive Evropske unije zamjenjuju ekonomski sistemi i Evropska unija se sve više trpa u finansijsku politiku. Slovenija je više jedna regija Evropske unije nego što je država, izjavio je, pored ostalog, u intervjuu za "Berliner Zeitung" slovenski ekonomista Jože Mencinger. (deutsche welle)

Јоже Менцингер (70) - отац економског чуда у Словенији. Човек који је успео да подигне привреду Словеније без распродаје индустрије и банки странцима. Познат у целој Југославији, данас један од најпризнатијих економских стручњака у Европи

http://www.berlinonline.de/berliner-zeitung/archiv/.bin/dump.fcgi/2011/0520/wirtschaft/0004/index.html
 
Опет ова Слаџа из Ниш уништава теме.

E, tu mi nista ne mozemo - to je pitanje za nadlezne organe ... Al da prevedem na srpski ovom Kamiju ... On ocito proteste iz 68 sagledava iz vizure Vuka Draskovica koji igra kozaracko kolo kod Filozofskog :lol: ... ni sam ne znajuci zasto ... :hahaha:

Meta ,,revolucije ,, 68 bio je De Gol ....

A sve ostalo je folklor u koji su naravno glavacke upali i nasi shabani ( na ovim prostorima najefektniju rolu je oddjuskao Kojot Draskovic ).. i Micun koji je po zadatku UDBE otvorio umesto Beogradskog Univerziteta ,,Crveni Univerzitet KARL MARKS ,, .... :rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:
 
Poslednja izmena:
Ma kakav Nobelovac. Cistac septickih jama je racionalniji od tebe. I sto je uzasavajuce, na ovom pdf-u ima i gorih od tebe.:sad2:

Ma nemoj da si tako kritican - nego ti nama lepo objasni zasto je doslo do ,, dogadjanja naroda ,, 68 godine , vidis da smo neinformisani ... I povuci neku paralelu izmedju danasnje geopoliticke situacije i ondasnje - nije da nema zajednickih tacka , zar ne ?
 

Back
Top