Veliki Hadronski Kolajder - Šta mu je prava namena?

oziman

Veoma poznat
Poruka
11.564
"Hadron" akcelerator je projektovan da „pokuša“ da pruži pogled u prve trenutke vremena nakon "Velikog Praska" ("Big Bang") koji je najzastupljenija teorija o početku Vasione i prilično dobro argumentovana. Osnovna ideja ove teorije je da se univerzum počeo širiti iz početnog vrućeg i gustog stanja (supe) te nastavlja da se širi i danas!
Nakon sudara dva protona, koji se kreću u suprotnim smerovima po tunelu dužine 27km sa 11000 revolucija u sekundi zarobljeni unutar snažnog elektromagnetnog polja, oslobađa se energija a sami protoni se raspadaju na još manje elementarne čestice za koje fizičke teorije tvrde da su nastale u početnom trenutku stvaranja univerzuma između 10-12 i prve sekunde. (Predpostavlja se da je Univerzum "star" 13.7 milijardi godina)
Prilikom ovih eksperimenata će se moći preciznije odrediti fizička svojstva poznatih elementarnih čestica (kvarkovi, leptoni, bozoni, neutrini, mezoni...) i možda otkriti neke nove čestice (Higsov bozon) i odnosi (sile) u prirodi!

Prosle godine u septembru, uz velika strahovanja od posledica. Od moguce pojave crne rupe, proboja dimenzija ..unistenja sveta ...taj projekat je pusten u rad.

To su bili dani prave panike i ocekivanja ovako neceg.

Stvaranje crne rupe u Cernu i unistenje planete.

Odjednom je posle nekoliko dana projekat prekinut do navodno aprila ove godine zbog problema sa hladjenjem. April je prosao, i nigde ni reci vise o tome. Na zvanicnom sajtu Cerna nisam nasao ni pomen toga.
Celi google izbacuje samo vesti iz prosle godine.

Sta se desava sa time, i sta je prava namena toga?.
Uloziti milijarde dolara da bi neko saznao da li postoji Higsov bozon predstavalja pravu bajku za malu decu.
U svetu gde vlada profit i laz uloziti pare samo zbog teorijskog znanja je smesno. Cilj toga nije znanje, vec oruzje ili nesto trece? Ali sta je to trece? Da li ima nekih naznaka i glasina?

Neko je ovde pisao da je hadron kolajder zapravo NLO, svemirski brod ili uredjaj namenjen spasavanju "elite" koja vlada nama tj. reptila, a kada dodje do unistenja sveta 2012 godine?

Sta mislite sta je prava namena toga i pre svega sta se uopste desava sa tim? Zar nije malo cudno da niko vise i ne pita kada ce to biti pusteno u rad?
 
Ovo je veca misterija nego sto sam mislio a izgleda da se nalazenje Higsovog bozona nikada nece ni desiti.

Ovaj clanak iz Njujork Tajmsa kaze da su magneti u kolajderu misteriozno izgubili svoju funkciju na velikim energijama.
Many of the magnets meant to whiz high-energy subatomic particles around a 17-mile underground racetrack have mysteriously lost their ability to operate at high energies.

Cuj rec "misteriozno" upotrebiti tek tako u jednom "naucnom" projektu te velicine.

Evo celog clanka
http://www.nytimes.com/2009/08/04/science/space/04collide.html?_r=1
 
Taj kolajder je bio u pogonu pre "nadogradnje".
To je u stvari prijasnji akcelerator, sa svojom jasno definisanom funkcijom.

Americki naucnici su pokrenuli tuzbu protiv evropskih kolega zarad rizika koje kolajder
(sudarac) nosi, i time je projekat bio obustavljen. Ipak, isprobali su ga i "provrteli" protone cas na jednu, cas na drugu stranu.

Onda se desio kvar na onom magnetnom cudu, i rekose na jesen. Prodje rok, a nista od eksperimenta.

Moj kont je da se naucnici boje rizika.
Ipak, ako bi se i pojavile crne rupe, bile bi mikroskopski sicusne, u uslovima totalnog vakuma sa jako kratkim vremenom zivota.
I to "u kontrolisanim uslovima".

Mene ne brine to, te mikro crne rupe, nego nesto sasvim drugo... nesto sto sam ne kontam, ono oko Bozona (bozije cestice).

Ja licno bi ipak voleo da se experiment odrzi...i za sve skeptike, mozete direktno da pogledate u kolajder (ima adresa za njihove web kamere, barem bile onda) ako vas ne mrzi googlati za istima.
 
Hahaha ja nisam imao pojma da se desio kvar i da ce biti smak sveta tek kasnije sam saznao.Znam za ovaj projekat ili kako da ga nazovem bas pre nego sto si postavio ovaj klip i pitanje dve tri veceri pre toga ja sam ga odgledao i trazio na net za njega ali bezuspesno.Moja teorija je da ce da naprave neki portal.Ili ce da dodje do unistenja sa tom crnom rupom.
Najvise me plasi da se jedan od glavnih delova pravi u Srbiji XD
 
Znaci tebi nije misteriozno kako su magneti izgubili svoju funkciju na taj nacin? Takodje ti nije misterija sta je higsov bozon, sta je crna rupa, i sta su paralelne dimenzije. Fizika ljudi. Sve je jasno. Aha !
o magnetima i svemu tome : http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7632408.stm
ljudski je grešiti

Higsov bozon hipotetički predstavlja elementarnu česticu koja daje masu ostalim česticama, inače bozoni su elementarne čestice, prenosnici slabe nuklearne sile .
Ako se eksperimentalno dokaže upotpuniće teoriju standardnog modela, u protivnom moraće se tražiti nova teorija koja objašnjava nastanak mase čestica.

Crna rupa je naziv za objekat gravitacionog polja toliko snažnog da se ni jedan oblik materije niti radijacije nemože odupreti sili gravitacije. Nastaje prilikom implozije zvezde.

ono što je misteriozno jeste šta su tamna materija i tamna energija ?
DarkMatterPie.jpg



btw. ja nisam fizičar.
 
E,swaka cast za temu!

Owako,ljudi su izgradili taj uredjaj samo da bi wideli kako je nastao swemir? Ma da,to je kao kad bi bilo,uzme covek sazida zgradu. Dodje drugi i nacudi se,a ne zna kako ju je sagradio (mislim na bas bas unikatnu zgradu,i weoma originalnu ideju),i taj covek zeli da otkrije nacin gradnje,i uzme i sagradi maketu od drveta,manju samo. I otkrije.

E to je upravo ono cemu sluzi taj kolajder,da mi otkrijemo sta je bilo pre Welikog praska. Ali,on nama ne treba.

Negde sam citao da je taj kolajder oruzje za masovno unistenje,da ce izbiti swe i swasta,itd. itd..

I jos nesto... To sto taj kolajder ne radi,zapitajte se zasto ne radi? Nije da ne radi,wec je ozbiljna pretnja po covecanstvo,jer to je pre swega neispitani experiment,sto znaci idemo pa gde stignemo. Projetak je ugasen,tako bar ja mislim.

Ko zna sta moze da "stvori" kao nuspojavu.
 
Evo sta Stiven Hoking misli:

Merenja bi trebalo da daju šansu naučnicima da predvide dalji tok razvoja kosmosa i pronađu Higsov bozon, česticu koja je ključ za objašnjenje mase i suštine univerzuma i koja se zbog toga naziva i “Božja čestica”. Međutim, čuveni fizičar Stiven Hoking kladio se u 100 dolara da CERN neće naći Higsov bozon.

Stiven Hoking = Amin
 

Nije ljudski gresiti kada je projekat vredan milijarde dolara u pitanju. Kada su utrosene godine i decenije na pripreme i gradnju, i kada su ti ljudi stotine i hiljade naucnika i strucnjaka.
Ali eto , omaklo im se. Ljudski je gresiti.

Higsov bozon hipotetički predstavlja elementarnu česticu koja daje masu ostalim česticama, inače bozoni su elementarne čestice, prenosnici slabe nuklearne sile .
Ako se eksperimentalno dokaže upotpuniće teoriju standardnog modela, u protivnom moraće se tražiti nova teorija koja objašnjava nastanak mase čestica.

Znam i ja ove reci ali one ne zadovoljavaju. Gladan sam posle njih. Ako ti nisi blago tebi. Ovde se otvaraju hiljade pitanja ..zasto? Zasto sile deluju tako kako deluju. zasto je cestica u isto vreme i talas a opet obejktivacije necega sto nije ni jedno ni drugo i sta je to nesto. I najvaznije od svega sta je sve to kada nije objekat ili kao stvar po sebi.
Ali za tebe je sve reseno time sto je dobilo nazive. Nema tu nikakvih pitanja.

Crna rupa je naziv za objekat gravitacionog polja toliko snažnog da se ni jedan oblik materije niti radijacije nemože odupreti sili gravitacije. Nastaje prilikom implozije zvezde.

Pa da. I pitanje Crnih rupa je reseno i zatvoreno, sve je jasno u vezi toga.

ono što je misteriozno jeste šta su tamna materija i tamna energija ?

DarkMatterPie.jpg
[/quote]

Ne sekiraj se. I to ce dobiti definiciju tipa " To je samo to i to.

btw. ja nisam fizičar.

Hoces reci kako ti nisi fizicar ali mnogo znas stvari koje evo ja kao ne znam, i da se sada malo igramo Moje je bolje nego tvoje. Evo sve trcim da prateci naucni metod sada igram skepticku transakcionu igru.


Ali da se vratimo na temu.

Postoji Nostradamusov katren koji se odnosi na sve ovo u cernu:

All should leave Geneva.
Saturn turns from gold to iron.
The contrary RAYPOZ will exterminate everything.
There will be signs in the sky before this.

Nostradamus 9.44

Rec "RAYPOZ" ne postoji u francuskom jeziku.

A takva je i u originalu:

Migrés, migrés de Geneue trestous,
Saturne d'or en fer se changera,
Le contre Raypoz exteriminera tous,
Auvant l'aruent le ciel signes fera.

Ta rec neodoljivo podseca na fiziku cestica. "Ray" "poz" pozitivno i negatino.
Takodje pretvaranje metala jedan u drugi ili mozda helijum u vodonik i obrnuto...fisija i fuzija.
Takodje kaze da svi beze iz Zeneve jer ce sve biti unisteno.
 
Pa taj Sudarač je zapravo povod za mnogo pitanja.
Ajde ta o prirodi kosmosa i čestica, i zašto je ovo ili ono...
Ali to meni liči na čuveno " why did chicken cross the road? "
Pa još jači odgovor " Because it was there. "
Pa šta će nam, za ime Boga, odgovor na to pitanje?
Mislim, pa nismo iskorijenili glad i žeđ, bolesti koje su u Evropi smiješne u Africi i Aziji kose sve u šesnaest, proizvođači lijekova, aviona i oružja diktiraju način života...
Hadronski kolajder?
Nismo, bre, izmislili ni brisanje dupeta da ne uprljamo ruke, a mi bi da otkrijemo
teksturu Univerzuma... Yeah, right...
Mislim da je jedina šteta što će ono lijepo jezero da ispari...
Ako se ostvari onaj kvatren onog čudaka, odoše švajcarske banke...
:cool:
E, to mi se već sviđa.
 
ne znam čemu sarkazam...

Ovde se otvaraju hiljade pitanja ..zasto? Zasto sile deluju tako kako deluju. zasto je cestica u isto vreme i talas a opet obejktivacije necega sto nije ni jedno ni drugo i sta je to nesto. I najvaznije od svega sta je sve to kada nije objekat ili kao stvar po sebi.
Ali za tebe je sve reseno time sto je dobilo nazive. Nema tu nikakvih pitanja.

da bi u potpunosti razumeo stvari moraš odlično vladati fizikom elementarnih čestica i kvantnom fizikom, kvantnom mehanikom.
Ja ne vladam tako da e to najbolje što razumem.

"If you think you understand quantum mechanic, you don't understand quantum mechanics.".
Richard Feynman


Ne sekiraj se. I to ce dobiti definiciju tipa " To je samo to i to.
nadam se .


Hoces reci kako ti nisi fizicar ali mnogo znas stvari koje evo ja kao ne znam, i da se sada malo igramo Moje je bolje nego tvoje. Evo sve trcim da prateci naucni metod sada igram skepticku transakcionu igru.

Hteo sam da kažem kako nisam fizičar, tako da je velika mogućnost da sam pogrešio.
Ne razumem čemu takav stav.
Inače ne sumljivo je da nauka nema sve odgovore , eto primera tamne materije i tamne energije... Astrofizika trenutno ne može da da odgovor šta je to.
 

Back
Top