VEGE

nemcoi

Aktivan član
Poruka
1.406
biti vegeterijanac..sta mislite o tome?
neki kazu sekta pa me zanima da li je za bozic prase zrtva??
tj da li crkva poziva na post ali ne i na vegetrijanstno?

da li je prase odavezno za to da se bude pravoslavac?

citao sam tekst u nekim dnevnim novinama u vreme bozica i tamo procitao da je prase zrtva sto do sad nisam znao a onda sam trazio i nasao da danas jevreji zrtvuju valjda jare, ali i svi narodi su imali takve obicaje...neki su i ljude zrtvovali mahom mlade lepe zene uglavnom robove..

sta mislite o tome ???
 
e hvala ti sto otvori ovu temu:hvala::hvala::hvala::hvala::hvala:
ja sam pravoslavac i nikada ne jedem prasetinu. bljak
sta vise od pravoslavnih teologa sam cula da je nivo svesti nedovoljno visok dok god ubijamo da bi jeli?
a ko kaze da je to sekta?
 
Poslednja izmena:
kazu seljaci da je sekta..
ali ja kao sto rekoh procitah u dodatku nekih dnevnih novina da je prase zrtva!
pravoslavni teolozi su sta??
mozda treba cuti misljenje nekog popa ili drugog crkvenog lica jer kad se ne bi meso mleko ili jaja konzumirali post kao takav ne bih postojao..mozda samo u obliku suzdrzavanja od klopanja ali sta klopati ..jabuke, kruske ....banane ..soju? mozda piti samo vodu???
 
pravoslavni teolozi su ti popovi sa fakultetom/ne pada mi napamet kako drugacije da ti objasnim/,otprilike.
pusti seljake oni uvek imaju tripove:dash:
sekta :hahaha::rotf::hahaha:
 
da sam biljka dao bih da beru moje plodove
da sam zivotinja nema sanse da bi dao!
isto tako misli i vecina ljudi
ako ides po logici da ne radis drugima sto ne zelis da drugi urade tebi
ali ipak je veliki razmak izmedju zivotinje i coveka ..tako bar misle mnogi ali ipak nije!
covek skoro pa oponasa animalne instikte i to na gori nacin jer ima mnogo veci opseg delovanja.
 
Ka ne vidim nikakvu misteriju ili natprirodno u ovoj temi.

Stanje je takvo kakvo je, evolucija i njen lanac ishrane.

To sa tom pricom "ne bi voleo da meni to rade" izvoli pred gladnu lavicu u savani, ili gladnu ajkulu u moru.

A mozes to pokusati rastumaciti i nekoj ogromnoj anakondi u amazonskim bespucima.
Uveran sam da ce te svo troje nabrojanih saslusati, razumeti, i preci na livade da pasu sa kravama zajedno travu.
 
Pa da nam je priroda dala samo jedan oblik zuba ( kao kod krave, konja, ili bilo kog biljojeda ) onda bi mozda i bilo ok da smo samo vegerarijanci al posto nije bas tako, posto imamo i ocnjake sa kidanje mesa onda je sasvim logicno da jedemo meso. Uostalom najvise proteina, kalorija.... dolazi iz mesa ;) Tako da po nekoj mojoj proceni, biti vegetarijanac je stanje u glavi, nista drugo
 
Jedino natprirodno u vezi sa ovim može biti ako nam neka jača ili moćnija rasa iz svemira nameće ishranu mesom,prerađenim brašnom i šećerom da bi ugušila naš duh.
Oću reći,naš potencijal da budemo nešto više od živuljki.
E sad da vidim raspravu.
Ja mislim da je čoek samo gladna guz**a koja ždere sve što može...
:cool:
 
prasetina - bljak!
nikada mi nisu bili jasni ljudi koji su u stanju da jedu meso od svinje, najprljavije zivotinje koja jede ali bukvalno sve od svojih mladunaca do svog izmeta :(
a ne, ja nema sanse to da sazvacem...
nikada u zivotu nisam ubila neku zivotinju zbog hrane, ali kao sto sal rece, lanac ishrane je u prirodi takav da eto - jedem meso, ali u vrlo maloj meri. u zadnje vreme sam pocela polako da prelazim na soju...
 
Jedino natprirodno u vezi sa ovim može biti ako nam neka jača ili moćnija rasa iz svemira nameće ishranu mesom,prerađenim brašnom i šećerom da bi ugušila naš duh.
Oću reći,naš potencijal da budemo nešto više od živuljki.
E sad da vidim raspravu.
Ja mislim da je čoek samo gladna guz**a koja ždere sve što može...
:cool:

Osh raspravu jarane?
Evo ... :):)

Vako...vid vamo...
Mi moramo biti mesozderi.

Jadimo meso, ne biljke. Bicemo jos pametniji... :):)



Priroda nam je to dala, u stvari nama od svih sisara izvukla na lutriji da budemo to..

elem, biljojedi su glupi kao biljke koje zderu.
Mesozderi moraju da love, jer nijedna zivotinja nije staticna kao trava za krave.
Samim tim, mesozder mora da lovi.
Mesozder ne moze tek tako grlom u jagode, jer jagode su isto biljke, staticne.

Znaci, mesozder je u jednom momentu morao da upotrebi neurone koje ce da povezu sinapse u njegovoj tintari.

Prepadi, zamke, levo krilo HUUU, a desno mljac, mljac.,,urp.

I tu se rodio copor, ili pleme.

E sad neko mora tu da kosi, a neko vodu da nosi.
I jopet, momenat za slavu uma, opet neuroni pice ludom brzinom da skontaju sto vise sinapsi u dlakavim tintarama.

Da bi pripadnik copora sebe pitao "a sto majketi ti krkas zebrin but, a ja glodjem kosti?"

Iskezi kefalo, i pocne da rezi ( po svom planu, prvom planu inteligencije ) na alfa muzijaka.

Alfa misicavi, najveci, glup kao noc ne konta nista dok ga kosti glodjac ne ujede.
Iz tog bola, Alfa dlakavi natera svoje neurone na sinapse i zakljucuje.
"Ovaj mali oce da mi otme krmenadle, i zenke"
Onda se kandzom pocese po dlakavoj tintari, napravi masazu da krv brze procirkulise i zakljuci sledece

"ja imam zenke. Ja imam krmenadle. Ovaj oce da mi to otme. Ako to otme, ja necu imati. Moram ga ubiti"

I inteligencija se rodila...huuuuraaaa.. :):)

E sada, zasto bas mi, ljudi? Zasto smo mi najpametniji?

Zato sto nas je priroda obdarila mesozderstvom (uslov za razvitak inteligencije) i, najvaznije alatkama.

Dve noge, dve ruke.
Savrsen kompromis izmedju gepardove brzine i manipulacijom prirode.

Da nemamo ruke, klinac bi se sada vozili u autima, trosili struju i drndali tastaturu kompa.


Epilog.
Priroda nas je podarila agresijom uslovljenoj licnim konformizmom, i fizionomijom koja je idealno projektovana za manipulacijom okoline.
Zbog toga smo gospodari flore i faune na nasoj planeti.

:)
 
biljojedi su glupi kao biljke koje jedu, a mi jedemo biljojede:hahaha::hahaha::hahaha:
doduse prica se da je svinja inteligentna zivuljka:think:
ako si pametan kao ono sto jedes najbolje da klopamo naucnike:per:
 
Zivotinje su nesto poput mesecara. Bica koja nemaju um.
Niti osecaju bol onako kako ga mi osecamo.
Mesecarstvo je najbolja analogija njihovog stanja odsustva razuma. Kao sto mesecar oseca bol, tako i zivotinja to moze osecati. A neko ce mozda reci zasto reicmo svinja skici kada je kolju.? Pa zato da uplasi predatora vikom i pruzi sebi sansu da pobegne. Cist instikt.

Ovo je inace velika tema i tice se pre svega Filozofije i problema tkz.. iracionalnog saznanja" sto jedino epistemologija i imanentni zakoni duha mogu da nam pojasne, ali nemam nameru da sa velikim Salom pretresam vrhunsku filozofiju ovde. Ono koliko znam jeste da zivotinje nemaju osecanja poput nas. Da su one svesni automati.
A oni kvazi moralisti koji bi pre pomogli kucetu na ulici nego coveku, nemaju veze sa vezom a uspeli su da svoja misljenja nemetnu svima.
Danas po gradovima jure copori pasa koji su zasticeniji od ljudi. Totalna besmisao.
 
Zivotinje su nesto poput mesecara. Bica koja nemaju um.
Niti osecaju bol onako kako ga mi osecamo.
Mesecarstvo je najbolja analogija njihovog stanja odsustva razuma. Kao sto mesecar oseca bol, tako i zivotinja to moze osecati. A neko ce mozda reci zasto reicmo svinja skici kada je kolju.? Pa zato da uplasi predatora vikom i pruzi sebi sansu da pobegne. Cist instikt.

Ovo je inace velika tema i tice se pre svega Filozofije i problema tkz.. iracionalnog saznanja" sto jedino epistemologija i imanentni zakoni duha mogu da nam pojasne, ali nemam nameru da sa velikim Salom pretresam vrhunsku filozofiju ovde. Ono koliko znam jeste da zivotinje nemaju osecanja poput nas. Da su one svesni automati.
A oni kvazi moralisti koji bi pre pomogli kucetu na ulici nego coveku, nemaju veze sa vezom a uspeli su da svoja misljenja nemetnu svima.
Danas po gradovima jure copori pasa koji su zasticeniji od ljudi. Totalna besmisao.

Ja, "veliki Sal" (hvala na tome, ali se ne osecam tako) nemam pojma o filozofiji niti ista mene interesuje A nisam ni potencirao filozofski aspekt ove teme. Znaci, nemoj mi imputovati ono sto nisam. Samim time, nemoj ni ti potencirati filozofsku raspravu ovde, jer znam da si nacitaniji u tome i postujem to.

Ali mislim da jako gresis sto mislis da zivotinje nemaju osecanja slicnim nasima.
Ne tvrdim da su ista, ali jako slicna.
Ako si imao ikada psa kog si othranio, setoi se njegovih akcija prema tebi.

Ja sam ih imao, ne samo jednog...I svaki pas je pokazivao emocije ka "gospodaru".

Kako bi definisao mahanje repom kad mu se priblizis, lizanje ruke, trckaranje oko tebe i zavijanje kada ga ignorises?

Ako to niisu emocije, ako je to automatizam kako si rekao, onda zasto tudji kerovi to isto ne rade ka meni?

Mislim, ali ne namecem, da si se malo presao u kontu.
Ako imas drugacija iskustva, voleo bih da ih napises.
 
zdrava rasprava na vidiku :)
sal, ozi svaka cast :D

Nije mi Sal interesantan kada je ovako "kulturan".
A tema me je zaniteresovala da ponovo pretresem Sopenhaurove i Bergsonove misli o iracionalnom intelektu.

Ja sam ih imao, ne samo jednog...I svaki pas je pokazivao emocije ka "gospodaru".
Kako bi definisao mahanje repom kad mu se priblizis, lizanje ruke, trckaranje oko tebe i zavijanje kada ga ignorises?
Ako to niisu emocije, ako je to automatizam kako si rekao, onda zasto tudji kerovi to isto ne rade ka meni?

Meni psi idu na zivce jer mogu da u njima prepoznam upravo taj automatizam. Ne raduje se on tebi zbog tebe samog, vec zbog telesnog mehanizma lucenja pljuvacke, zeludacnih sokova, povecanja apetita a koji se javljaju u njemu kao uslovni refleks nastao primanjem hrane od tebe.
Znaci to je "veselost" jednog mesecara koji bi samo da jede iz tvojih ruku . A on nema pojma (zivotinje nemaju pojmove) ko si ti, ni sta si ti. Ti si za njega ono sto je Pavlov zvao "uslovni nadrazaj".

Ne mozemo se potpuno staviti u situaciju zivotinja jer bi to znacilo da se lisimo uma, ali ipak tako nesto je svako od nas doziveo . Kada vidis neku osobu a znas da si je nekada sreo, ali ne znas ni gde, ni kada , ni ko je ona.
Upravo to dozivaljava pas kada tebe vidi. Oseca istovetne telesne mehanizme, ali on nema znanje ko si ti, da si covek, da je on pas, da si ti njegov gospodar.NEMA toga. Nema racionalne svesti kod zivotinja.
Zato je po meni cuvati zivotinje kao kucne ljubimce nesto veoma besmisleno.
 

Back
Top