Večnost pre-večnost posle

fisherman1

Veoma poznat
Banovan
Poruka
13.583
Šta mislite gde nam bila svest pre rođenja?
Kaže Minutus da je telo vreća živih stanica koje bez naše svesti ne mogu da maknu,a slično kaže i
onaj koji jeste...
Pa gde je bila ta svest pre rođenja i gde će biti kad telo prestane da funkcioniše usled kvara?
I šta je bilo u Hirošimi i Nagasakiju s dušama ljudi koji su u nekoliko miliona stepeni C isparili u milionitom
delu sekunde-bili na stotinak mesta od eksplozije A bombe...?
 
Šta mislite gde nam bila svest pre rođenja?
Kaže Minutus da je telo vreća živih stanica koje bez naše svesti ne mogu da maknu,a slično kaže i
onaj koji jeste...
Pa gde je bila ta svest pre rođenja i gde će biti kad telo prestane da funkcioniše usled kvara?
I šta je bilo u Hirošimi i Nagasakiju s dušama ljudi koji su u nekoliko miliona stepeni C isparili u milionitom
delu sekunde-bili na stotinak mesta od eksplozije A bombe...?

Kako gde je bila? pa nigde, nije ni postojala, stvorila se u trenutku rodjenja. A sto se tice ovih dusa, s njima nije bilo nista jer nisu ni postojale, dusu su izmislili ljudi zbog straha od smrti.
 
Šta mislite gde nam bila svest pre rođenja?
Kaže Minutus da je telo vreća živih stanica koje bez naše svesti ne mogu da maknu,a slično kaže i
onaj koji jeste...
Pa gde je bila ta svest pre rođenja i gde će biti kad telo prestane da funkcioniše usled kvara?
I šta je bilo u Hirošimi i Nagasakiju s dušama ljudi koji su u nekoliko miliona stepeni C isparili u milionitom
delu sekunde-bili na stotinak mesta od eksplozije A bombe...?

Погрешна питања која занемарују открића филозофије као да се она никада нису ни десила и држе се сировог простог материјализма као да се ради о аксиомима а не о апсурдима.

Питаш: " gde nam bila svest pre rođenja?"

Одговр гласи да питања која се односе на простор, типа "где", и на време, типа "била", јесу питања која се односе на априорне форме наше чисте чулности или на форме опажања управо те свести о којој питаш. Значи, простор и време су функције свести и недовојиви су од ње.
Тако да "пре" свести није било простора нити времена и самим тим пиатња где и када немају важења у томе.
Није било објективног света па је онда настала свест , па се онда ти питаш шта је била та свест "пре" .

ОБЕЈАКИГВАН СВЕТ се појаво заједно са СВЕШЋУ и не постоји изван ње... изван свести је СТВАР ПО СЕБИ.. а она не познаје ни где ни када.

ПС. Наравно, све ове истине идеалистичке филозофије разбијају се о материјалитички препариране умове овог декадентног доба као јаја о зид. Погледај рецимо овај пост овог Аркадијанца горе. Као да га је камени човек писао, који нема ни делић увида у трансцеденто.. у непосредне саджаје духа већ је заглибљен у блато сировог материјализма и види, опажа, мисли једино оно што му чула и прост сирови научни метод презентују и мисли да тако стиже до истине.
Ипак, дотични за открића иделаастичке филозфије очито није никада ни чуо. Ти јеси, једно сто пута од мене... па опет износиш оваква питања која су чисти апусрд !
 
Šta mislite gde nam bila svest pre rođenja?

Svest i nosioc svesti jeste Duša. Iako "obitava u ovom svetu" ona nije od njega niti pripada njemu. Čak i kada "obitava u ovom svetu" Duša, ono što jesmo, nije svojim postojanjem u ovom svetu (malo čudno jer mi po svojim vibracijama ili dimenziji nikada nismo na nivou ovog sveta). Praktično Duša (svest) nije kreirana u svetu materije, energije, prostora i vremena i ona ne može nikada i ni na koji način biti uništena, spaljena, probodena, anulirana ili koju god reč ili metodu da upotrebimo. Zato, A-bomba ma kako moćna bila, svojom moći može razarati samo ovaj materijalni svet i naša fizička tela ali ne i Dušu (svest).
U zavisnosti od stanja (nivoa) naše svesti mi posedujemo odgovarajući nivo vibracija a sa time, po uništenju našeg fizičkog tela, odlazimo na pripadajući nivo odnosno svet. Ako naš duhovni razvitak iziskuje da se ponovo vratimo ovde eto nas za nekoliko godina ili nekoliko stotina godina. Ukoliko ne, idemo dalje naviše ka višim stanjima egzistencije i svesti.
Niži svetovi i tela su gradivi i razgradivi pa im je promena jedina konstanta. Čisto duhovni svetovi (čiste svesti) ili transcedentalni, kako ih drugi radije zovu, jesu nepromenljivi.
Eh, ali gde je tu dokaz? Pa, nadje se i on kada nama Duši stvarno zatreba.
 
Poslednja izmena:
Погрешна питања која занемарују открића филозофије као да се она никада нису ни десила и држе се сировог простог материјализма као да се ради о аксиомима а не о апсурдима.

Питаш: " gde nam bila svest pre rođenja?"

Одговр гласи да питања која се односе на простор, типа "где", и на време, типа "била", јесу питања која се односе на априорне форме наше чисте чулности или на форме опажања управо те свести о којој питаш. Значи, простор и време су функције свести и недовојиви су од ње.
Тако да "пре" свести није било простора нити времена и самим тим пиатња где и када немају важења у томе.
Није било објективног света па је онда настала свест , па се онда ти питаш шта је била та свест "пре" .

ОБЕЈАКИГВАН СВЕТ се појаво заједно са СВЕШЋУ и не постоји изван ње... изван свести је СТВАР ПО СЕБИ.. а она не познаје ни где ни када.

ПС. Наравно, све ове истине идеалистичке филозофије разбијају се о материјалитички препариране умове овог декадентног доба као јаја о зид. Погледај рецимо овај пост овог Аркадијанца горе. Као да га је камени човек писао, који нема ни делић увида у трансцеденто.. у непосредне саджаје духа већ је заглибљен у блато сировог материјализма и види, опажа, мисли једино оно што му чула и прост сирови научни метод презентују и мисли да тако стиже до истине.
Ипак, дотични за открића иделаастичке филозфије очито није никада ни чуо. Ти јеси, једно сто пута од мене... па опет износиш оваква питања која су чисти апусрд !

Ti zaista misliš da sam u uverenju da je ovaj svet apsolutno i objektivno takav kakvim ga doživljavamo?A za ćega bi služilo pitanje iz teme?
Naravno da ne prihvatam solipsizam jer ,kao što vidiš (:mrgreen:) komuniciramo...Da prihvatim-nema komunikacije bez minimuma prihvatanja objektivnosti...
Da se ne lažemo-nema potrebe...
Naravno da valja voditi računa o tome da su naše misli reflekcija naših senzacija.A kad sam ja ustvrdio nešto kontra tome...I objektivizam je opterećen
početnim VEROVANJEM u neke početne ,reperne aksiomatične istine...(Nisu apodiktične-takve ne postoje-samo reperne...U jeziku postoje,ali su samo ideje
jezika što se lako pokazuje da je bez ikakvog uporišta...)
Dakle stojimo i ti i ja pred izborom:Ili ćemo zakovati svoju vizuru o ideje ili označiti reperne tačke za komparacije objektivne,na naš način,doživljene kako-tako,stvarnosti...
Ja biram drugi,ekstrovertan način -gledanja iz sebe kroz nesavršene prizme mog ida,superega i ega,a ti,odvolje ti,gledaj sve to isto u sebi....Več sam ti rekao da je razlika
samo u pristupu...
 
Погрешна питања која занемарују открића филозофије као да се она никада нису ни десила и држе се сировог простог материјализма као да се ради о аксиомима а не о апсурдима.

Питаш: " gde nam bila svest pre rođenja?"

Одговр гласи да питања која се односе на простор, типа "где", и на време, типа "била", јесу питања која се односе на априорне форме наше чисте чулности или на форме опажања управо те свести о којој питаш. Значи, простор и време су функције свести и недовојиви су од ње.
Тако да "пре" свести није било простора нити времена и самим тим пиатња где и када немају важења у томе.
Није било објективног света па је онда настала свест , па се онда ти питаш шта је била та свест "пре" .

ОБЕЈАКИГВАН СВЕТ се појаво заједно са СВЕШЋУ и не постоји изван ње... изван свести је СТВАР ПО СЕБИ.. а она не познаје ни где ни када.

ПС. Наравно, све ове истине идеалистичке филозофије разбијају се о материјалитички препариране умове овог декадентног доба као јаја о зид. Погледај рецимо овај пост овог Аркадијанца горе. Као да га је камени човек писао, који нема ни делић увида у трансцеденто.. у непосредне саджаје духа већ је заглибљен у блато сировог материјализма и види, опажа, мисли једино оно што му чула и прост сирови научни метод презентују и мисли да тако стиже до истине.
Ипак, дотични за открића иделаастичке филозфије очито није никада ни чуо. Ти јеси, једно сто пута од мене... па опет износиш оваква питања која су чисти апусрд !

Iskreno da ti kazem, ti skaces iz panteizma i pan-enteizma tamo amo, ali za neuko oko je to iskljucivo privid, jer uvjezbano oko vidi na djelu panteistu, pa mi nije uopce jasno kako mozes njega kritizirati, kad ste braca po pogledu na svijet. Ovaj tvoj istomisljenik koji se krije pod nikom Bozje svemoci, je jos na nizoj ljestvici od tebe, jer je on obicni solipsist, berklejanac.

Ti si produkt idealistickog objektivizma, koji je onda panteizam, odnosno ateizam. Da li se tu onda radi o panpsihizmu ili materijalizmu nije vise relevantno pitanje, jer u biti se onda svodi sve na jedno i neodluciv je ishod te debate. Tamo gdje materija proizvodi duh, ili obrnuto neki duh materiju, nije moguca racionalna distinkcija, ako se odbaci omniscijentnog, omnipotentnog i omnibenevolentnog krscanskog Boga. Dikotomija je nerjeseiva i ostaje postojati i onda ako ju uklonis silom svojih pseudoargumenata. Uzme li se u obzir, da su to bili redom predstavnici protestantizma koji su se htjeli rijesiti "Regnum-Christi-Doktrine", pod uplivom istocnjackih ezotericnih filozofija.
Zato su njegova pitanja bila na mjestu. Gdje bi bila tvoja svijest prije postanka svijeta? Aha, tvoj svijet mora biti vjecna, sa apsolutnim parametrima prostora i vremena. I tu dilemu takodjer nisi u stanju razrijesiti.
Sto kazu Schelling i Hegel na to i o tome, a sto Lessing i Kant?
Iz svake grupe sam uzeo po jednog prdstavnika.
Pogledaj sto Hegel kaze:
On kaze, kada je Bog iz samog sebe, dakle emanacijom "kreirao" svijet onda je se sam u njoj ostvario. Umjesto Boga on se tu posluzio pojmom "ideja". Time je jasno, da on pojam "ideje" identificira po panteistickom poimanju, kao prirodu, odnosno vanjski svijet. Prije toga je "ideja" bila "bei sich selbst",=" sama kod sebe". Ovdje se vrijeme i prostor smatraju apsolutnim velicinama, pa mi nije jasno, kako onda prije emanacije svijeta, ideja moze biti sama kod sebe. Vrijema je mjera promjene u svijetu, ali ako je svijet nastao u vremenu onda je vrijeme moralo biti prije emanacije, a to je nemoguce, jer tamo mora vladati vjecnost, jer Hegelova "ideja"=BOG je vjecna i identicna sa svijetom, jer svijet emanira iz nje. E sada, Hegel je misljenja, da je ta "ideja" u svijetu postala strana samoj sebi, sto je paradoksalno misljenje, je se radi o jednom te istom entitetu.
E sada pocinje pravo filozofiranje. Hegel to ovako problematizira: "Kako se Bog moze osloboditi ovoga problema, gdje si je sam sebi postao stranac, kako se moze osloboditi ovoga samoizabranog zatvora koji je svijet u ponovnu slobodu? Na pocetku stoji Bog kao teza u svome "Ansichsein"="sam po sebi"; poslije toga se Bog sam postavi za antitezu u odnosu na svoj objekt; i konacno on se uzdigne, kao sinteza svome duhu."
Kako vidimo ovo bi bio Hegelov Duh-Bozji. Kasnije ce ga nazvati "Weltgeist"="Duh svijeta".
Ako pogledamo Hegelovu dijalektiku onda cemo vidjeti, da je ona nekonzistentna i on sam skace od panteizma u panenteizam i time se diskreditira.
Donijti cu i Hegelovo misljenje gdje obradjuje "Weltgeist", Geist, Subjektiver Geist, Objektiver Geist i Absoluter Geist.
 
U drugoj temi o Bogu i pitanju da li on ili čovek,postavio si pravilno vizuru kvantnog dešavanja...
Hegel,Šopenhauer i ostali na slikanje ! ! ! Gde greše??? Baš tamo gde si i ti primetio da je problem:kad tvrde da je rešenje TO I TO...:mrgreen:
Kad to i to ne bi imali najmanje 11 dimenzija od kojih "vidimo" samo tri i tek uočavamo četvrtu ako nije prebrza...:mrgreen:
Tako i ja kažem za klasićnu filozofiju da je smeće...:(
Nekako bi ipak mogli krenuti od Ničea i njegove metafore o ptici Feniks koja simbolizuje postojanje i kupa se u plamenu sopstvenom ,izgara i ponovo se rađa
i to sve samo SADA...
Ako i postoji tvoj Bog i on postoji samo SADA i SADA stvara ovaj svet...
Prošlost ne postoji niti budućnost ! ! ! Čak ni prošli sekud -ni budući...
Ali ne tvrdim ja to decidno,jer Feniks ima mnogo superpozicija I SVE SE DEŠAVAJU ! ! !
Da li u više dimenzija,da li u više svetova....Biće da je i jedno i drugo,ali poput konca čiju debljinu već s nekoliko metara ne vidimo-
tako ni ta dešavanja koja odmaknu od našeg "U KOM SE KUPAMO KAO U VATRI fENIKSOVOJ"...
(A ja odoh u onu superpoziciju na reku u kojoj se Feniksova vatra u meni gasi talasima i plivačkim zamasima...:hahaha:)
 
Donijti cu i Hegelovo misljenje gdje obradjuje "Weltgeist", Geist, Subjektiver Geist, Objektiver Geist i Absoluter Geist.

. Боље прескочи његово мишљење јер је Хегел и цео тај правац коме је он зачетник и који је данас довео филозофију овде где она јесте у свој својој декдентности. То није филозфија него средство да се они који се интересују за филозофију одбију од ње ,сусревши се са бесмилицама и помисливши да је филозофија таква у целини.
То стање наравно да одговара како старој тако и новој религији материјалзима због које је та псеудофилозофија и створена.

О Хегелу је довољно цитрати ових неколико Шопенхаурових реченица:

Hegelova takozvana filozofija jeste jedna kolosalna mistifikacija koja ce nasem potomstvu davati neiscrpnu temu za sprdanje s nasim vremenom. To je pseudofilozofija koja koci sve duhovne snage, zagusuje svako stvarno misljenje i na njegovo mesto posredstvom najgore zloupotrebe jezika, stavlja najispraznije , najbesmislenije , najnemisaonije, dakle najzaglupljujuce mlacenje prazne slame.

Ko moze da cita njegovo najhvaljenije delo, takozvanu Fenomenologiju duha a da se pri tom ne oseca kao u ludnici - tamo i spada.

citat Sopenhauer


А што се тиче тих фиока у које покушаваш да ме сместиш.. то ради неком другом.
И то сте смислили да поделите филозофију на правце и системе који ће се онда борити између себе уместо да се баве једном једином ИСТИНОМ!
 
filozofsko pitanje..da li Gde? ima znacaja u beskonacnom prostoru ili Kad? u beskrajnom vremenu?
prostor i vreme zapravo nisu beskrajni i beskonacni..kao sto ni lopta nije beskrajna i beskonacna..kako ono bese..vreme tece da se ne bi sve desavalo odjednom
 
filozofsko pitanje..da li Gde? ima znacaja u beskonacnom prostoru ili Kad? u beskrajnom vremenu?
prostor i vreme zapravo nisu beskrajni i beskonacni..kao sto ni lopta nije beskrajna i beskonacna..kako ono bese..vreme tece da se ne bi sve desavalo odjednom

Sve se uistinu dešava odjednom, SADA. Vrijeme je konsruktivni element naših razuma. Našim razumom (iz svega što se dešava odjednom) mi postavljamo u niz samo ono što je za nas lično važno da doživimo, da to doživimo kao kontinium akcije kroz koji sebe doživljavamo odvojenom cjelinom od svih i svega. Naši razumi, opet, su sinhronizovani. Sinhronizovani su parametrima koji definišu dimenziju. Dimenzija je u razum. Razum jeste dimenzija.
 
pre rođenja bio sam u ćaletovim mudma i kevinim jajnicima
a tamo kolko znam, nema neurona..

Како "оштроуман" закључак изнико из опажања а све искљученог мозга. :worth:

На питање шта те чека после смрти или шта је било пре рођења, уместо да размилиш о томе ти гледаш око себе..(јер то је мнооого лакше него мислити.). и онда видиш да нечије тело нестаје после смрти или не постоји пре рођења..значи, из тога следи ингениозан закључак ...да ниси постојао пре рођења и да нећеш после смрти.

А сада када си тако лепо донео те "ингениозне" закључке искљученог мозга, сада мало за промену укључи исти па размисли о ономе што сам написао у посту број 3 на овој теми.
 
Како "оштроуман" закључак изнико из опажања а све искљученог мозга. :worth:

На питање шта те чека после смрти или шта је било пре рођења, уместо да размилиш о томе ти гледаш око себе..(јер то је мнооого лакше него мислити.). и онда видиш да нечије тело нестаје после смрти или не постоји пре рођења..значи, из тога следи ингениозан закључак ...да ниси постојао пре рођења и да нећеш после смрти.

А сада када си тако лепо донео те "ингениозне" закључке искљученог мозга, сада мало за промену укључи исти па размисли о ономе што сам написао у посту број 3 на овој теми.

batice, po logici bumbar ne može da leti
ali leti jer za tu logiku ne zna.
oću reći, isključi mozak ponekad
vidiš da ti samo smeta..
 
Sve se uistinu dešava odjednom, SADA. Vrijeme je konsruktivni element naših razuma. Našim razumom (iz svega što se dešava odjednom) mi postavljamo u niz samo ono što je za nas lično važno da doživimo, da to doživimo kao kontinium akcije kroz koji sebe doživljavamo odvojenom cjelinom od svih i svega. Naši razumi, opet, su sinhronizovani. Sinhronizovani su parametrima koji definišu dimenziju. Dimenzija je u razum. Razum jeste dimenzija.
preterujes
 
Одговр гласи да питања која се односе на простор, типа "где", и на време, типа "била", јесу питања која се односе на априорне форме наше чисте чулности или на форме опажања управо те свести о којој питаш. Значи, простор и време су функције свести и недовојиви су од ње.
Тако да "пре" свести није било простора нити времена и самим тим пиатња где и када немају важења у томе.
Није било објективног света па је онда настала свест , па се онда ти питаш шта је била та свест "пре" .

ОБЕЈАКИГВАН СВЕТ се појаво заједно са СВЕШЋУ и не постоји изван ње... изван свести је СТВАР ПО СЕБИ.. а она не познаје ни где ни када.
Skoro da si u pravu. Ne sporim krajnji zaključak. Ali...
Kada govorimo o stvaro po sebi, zaista je apsurdno govoriti o prostoru, kao i o elementima stvari po sebi jer ih ne možemo definisati.

Međutim... što se vremena tiče. Ono je škakljiva kategorija i u našem objektivnom svetu.
Može se ovako reći - nema vremena bez procesa. Zapravo, sam proces je vreme.
Znamo da u okviru stvari po sebi postoji proces, a to znači da postoji i vreme. Druga je stvar što nema dalje svrhe govoriti o tome sem same ove kontatacije koja ničemi praktično ne služi.

A kad govorim o procesima i vremenu, pokušaću to da objanim mentalnom slikom hipotetičkog događaja.
Zamislimo dva istovetna izolovana sistema u kojima su izvori umova koji konstatuju vreme.
Ako bi nekako u jednom sistemu nekako usporili procese, um iz tog sistema ne bi primetio nikakvo usporenje ili ubrzanje vremena. Čak i kada bi procesi bili sasvim zaustavljeni pa ponovo pokrenuti um ne bi osetio nikakvu promenu u vremenu. Na kraju bi se moglo reći da je subjektivni doživljaj uma o protoku vremena iz jednog sistema uzet na određenoj tački procesa jednaka doživljaju uma iz drugog sistema na istoj tački procesa, bez obzira što bi za neutralnog posmatrača van tih sistema razlika u odvijanju procesa bila ogromna.

Zato vreme samo za sebe ne postoji. Ono je samo subjektivni osećaj proizašao iz procesa. Zato kada se u teorijama govori o zakrivljenju prostor-vremena, zašto se jednostavno ne govori o poremećaju procesa. Kakve su onda to gluposti da vreme protiče sporije u polju gravitacije, kad se zapravo radi o poremećaju (deformaciji) procesa (to nije isto što i usporenje bez deformacije). Jedino bi se moglo govoriti o subjektivnom doživljaju vremena kod promene gravitacije kada bi čovek mogao da podnese te promene.
Prostorno-vremenski kontinuum - čuj kur-če.
 
Ta metafiichka pitanja su uvek shkakljiva jer...nema nikakvog modela ili dokaza za postojnje dushe ili svesti kao entiteta,sve mozesh lako da svedesh na hemijske reakcije i elektirchne impulse u mozgu.
Ako postoji neka nauka iza metafizike,zasnovana na metodu ili van njega,meni je najblize objashnjenje da se svest"projektuje" sa "vishih instanci"postojanja a jedinke su samo ko televizor koji prima signal,tako da ne postoji individualna svest nego samo kolektivna koja se onda parcijalno "delegira" na individuu za zivota.
 
daklem ovaj prostorno vremenski kontinuum nije ni postojao PRE nego sto je evolucija coveku podarila razum

phe..
Praktično je Ozi u pravu...U mom odsustvu je neko podelio ono blago cara Solomona...Tako da me zapalo u deobi nekoliko
hiljadarki evra spoljnog i nekoliko unutrašnjeg duga...Pazi-još sam i dužan...A pre mene delili...:mrgreen:
Ma uvek je bilo sranja...Kad smo bili majmuni,nikad dočekati da uzriju banane-svaki dan ih mršteći se probali...Posle se gađali njima,a
još posle kukali od krčanja creva i vajkali se što nismo koju bandžuru sačuvali...Dosta kasnije smislili frižidere i hladnjače,ali neko
opet digo cene banana...
Nikako da se rodim u pravo vreme...:hahaha:
 
Poslednja izmena:

Back
Top