Večite podele?

Путин012

Aktivan član
Poruka
1.585
Zašto u Srbiji uvek ima podele na najmanje 2 velike grupe? Od pada Srpske Carevine smo nesložni. Prvo svi nakon smrti Dušana pograbili svoje teritorije i time uništili carstvo, potom Karađorđevići i Obrenovići podela, potom Četnici i Partizani, onda 90tih na Slobiste i Dosovce/Vuka, danas isto ima sns i opozocijs borba.. mada više ima podele Delija i Grobara, zapadnjaka i rusofila... Ali uglavnom uvek najmanje 2 podele. Normalno je i razumem da svi imamo različite stavove, ali zašto ne možemo svi zajedno raditi na napretku Srbije? Meni se sve nešto čini da se masovna sloga Srba videla možda poslednjih puta: 2001 protest gej parade, 99te bombardovanje i možda skup na gazimestanu 1989. Nakon tih događaja nema ničega u čemu smo se masovno složili.
 
Zašto u Srbiji uvek ima podele na najmanje 2 velike grupe? Od pada Srpske Carevine smo nesložni. Prvo svi nakon smrti Dušana pograbili svoje teritorije i time uništili carstvo, potom Karađorđevići i Obrenovići podela, potom Četnici i Partizani, onda 90tih na Slobiste i Dosovce/Vuka, danas isto ima sns i opozocijs borba.. mada više ima podele Delija i Grobara, zapadnjaka i rusofila... Ali uglavnom uvek najmanje 2 podele. Normalno je i razumem da svi imamo različite stavove, ali zašto ne možemo svi zajedno raditi na napretku Srbije? Meni se sve nešto čini da se masovna sloga Srba videla možda poslednjih puta: 2001 protest gej parade, 99te bombardovanje i možda skup na gazimestanu 1989. Nakon tih događaja nema ničega u čemu smo se masovno složili.
Nisi bio ni rođen... ;)

Eh. Elita je kriva.
Kao i način života u 21. Veku...

I naš inat, pa platimo cenu..

I nemoj da koristiš izraz napredak. Ima mnogo boljih izraza.
 
A koja je to nacija jedinstvena a da nije pod diktaturom?

Čak i u tim diktaturama to neko jedinstvo je na silu.
Od meni poznatih naroda nigde nije ovako. Ima jedna stvar kojoj se divim Hrvatima i Albancima. Oni za svoje ginu, slože se kad treba. Kod nas toga sve manje ima. Usput najveći problem je što postoji dobar procenat autošovinista, a nekako mi deluje da to u drugim nacijama nije prisutno toliko.
 
Od meni poznatih naroda nigde nije ovako. Ima jedna stvar kojoj se divim Hrvatima i Albancima. Oni za svoje ginu, slože se kad treba. Kod nas toga sve manje ima. Usput najveći problem je što postoji dobar procenat autošovinista, a nekako mi deluje da to u drugim nacijama nije prisutno toliko.
Pa evo imamo svež primer kod Hrvata o podelama. Hrvat u Omišu stavio tablu o slozi Srba i Hrvata i došao ustaša i polomio je. Dakle nema ni tu jedinstva. Što se tiče Šiptara postoje razlike izmedju onih u Albaniji i na Kosovu i to pokazuju najviše Rama i Kurti koji vuku suprotne poteze, jedan šuruje sa Vučićem a ovaj drugi se kočoperi. :lol:
 
Inače ako pogledamo navodne duboke podele u društvu i uporedimo ih sa istraživanjima javnog mnjenja i izbornim rezultatima nema tu ničega dubokog.

Što se tiče četnika i partizana danas je narativ više naklonjen četnicima nego partizanima. Uglavnom starije stanovništvo koje izumire voli Tita i partizane dok omladina i sredovečni su više za četnike.

Navodna teza da je autošovinista mnogo isto ne stoji, ako pogledamo ankete i izborne rezultate takvih je od 5% do 10%. To su dakle prozapadno nastrojeni Srbi koji hoće dobrosusedske odnose i navijaju za Ukrajinu protiv Rusije.

Zatim navodna duboka podela za Vučića i protiv isto ne stoji jer Vučić ne dobija tesno izbore nego ubedljivo. Opozicija je glasna na dve televizije slabo vidljve i na tviteru.
 
Zašto u Srbiji uvek ima podele na najmanje 2 velike grupe? Od pada Srpske Carevine smo nesložni. Prvo svi nakon smrti Dušana pograbili svoje teritorije i time uništili carstvo, potom Karađorđevići i Obrenovići podela, potom Četnici i Partizani, onda 90tih na Slobiste i Dosovce/Vuka, danas isto ima sns i opozocijs borba.. mada više ima podele Delija i Grobara, zapadnjaka i rusofila... Ali uglavnom uvek najmanje 2 podele. Normalno je i razumem da svi imamo različite stavove, ali zašto ne možemo svi zajedno raditi na napretku Srbije? Meni se sve nešto čini da se masovna sloga Srba videla možda poslednjih puta: 2001 protest gej parade, 99te bombardovanje i možda skup na gazimestanu 1989. Nakon tih događaja nema ničega u čemu smo se masovno složili.

Izvini, ali zar nije to nešto doslovno najnormalnije?
 
Zašto u Srbiji uvek ima podele na najmanje 2 velike grupe? Od pada Srpske Carevine smo nesložni. Prvo svi nakon smrti Dušana pograbili svoje teritorije i time uništili carstvo, potom Karađorđevići i Obrenovići podela, potom Četnici i Partizani, onda 90tih na Slobiste i Dosovce/Vuka, danas isto ima sns i opozocijs borba.. mada više ima podele Delija i Grobara, zapadnjaka i rusofila... Ali uglavnom uvek najmanje 2 podele. Normalno je i razumem da svi imamo različite stavove, ali zašto ne možemo svi zajedno raditi na napretku Srbije? Meni se sve nešto čini da se masovna sloga Srba videla možda poslednjih puta: 2001 protest gej parade, 99te bombardovanje i možda skup na gazimestanu 1989. Nakon tih događaja nema ničega u čemu smo se masovno složili.
Pretpostavljam da ako nema odvajanja, nema ni isticanja, a tako nema ni vaznosti ega. A ego je u "srbina" vrlo vazna stvar, sa obzirom na i dalje nezrelu svest naseg naroda.
 
Zato sto je podela vid nesaglasnosti, a nesaglasnost je pojam koji je sam po sebi negativan. Ovo je samo jedan vid pokusaja objasnjavanja. Ali ljubavi nema kad postoji podele. Ne verujem da je to prava ljubav, kao ni razumevanje, ako ih uopste i ima u podeli.

Netačno. Nesaglasnost o sukobljenisr je nužni preduslov za napredak. Jednoumlje najčešće vodi ka stagnaciji, pa i zaostajanju za drugima.

Nije nikakvo jedinstvo stvorilo kulturu stare Grčke; čudo helenskog polisa koji je doveo do vrhunca helenističke civilizacije u tehnološkom i društvenom smislu. Ta revolucija ljudskog društva i znanja došla je zbog podela; podela, podela i podela. Da nije toga bilo, ne bi stari Atinjani i Spartanci razdoblja Peloponeskog rata bili daleko iznad svojih tračkih suseda na severu, sa kojima su u vreme koje se vezuje za tzv. Trojanski rat bili potpuno izjednačeni.

Pluralizam mišljenja, ideja i podele, a posebno veće podele u zajednici, kulturno su bogatstvo pravo koje je svedočanstvo o razvijenosti dostignuća kulture i temelj za veliki potencijal dalje. U situacijama jednoumljs, sve se zasniva na kopiranju drugih, razvijenijih kultura. Neka zemlja sa vrlo slabo razvijenim pluralizmom mišljenja u i ideja, npr. neko reče diktatura čvrste ruke, bukvalno se zasniva na tome da rečeni autoritet u najbukvalnijem smislu kopira sve ili gotovo sve što valja iz upravo tih drugih društava, sa velikim podelama (baš iz razloga što visoki stepen jednoumlja ne stvara klimu za konfliktne situacije i tako ne dovodi do mogućnosti autohtonog razvoja nekih inovacija, pa se moraju bukvalno uzimati od drugih).
 
Od meni poznatih naroda nigde nije ovako. Ima jedna stvar kojoj se divim Hrvatima i Albancima. Oni za svoje ginu, slože se kad treba. Kod nas toga sve manje ima. Usput najveći problem je što postoji dobar procenat autošovinista, a nekako mi deluje da to u drugim nacijama nije prisutno toliko.

Vidiš, to je jedan stereotip koji uvek kod svih vlada kad je reč o susedima. Ako pitaš Albance, oni će ti reći da se samo Albanci stalno svađaju i cepaju i da zavide Srbima na njihovoj monolitnosti. Znam, možda zvuči smešno malčice, ali istina je. Kada živiš u nekoj zemlji i 24/7 pratiš dnevnu štampu i upoznaš mentalitet ljudi, onda tek vidiš kako je stvar drastično drugačija u odnosu na to kako deluje iz susedne vizure, spolja.

To važi i za Hrvate. Jasno je da postoji jako nacionalno jedinstvo po nekim pitanja kao što su Srbi zloće, ali ako malčice ozbiljnije pogledaš diskurs o Drugom svetskom ratu, Hrvati su više podeljeni od Srba. Ustaše, partizani; što reče aktuelni predsednik Hrvatske više ti uopšte nije ni jasno ko su negativci, a ko pozitivci od svih silnih prepirki. Nikada oko toga nije bilo ostvareno jedinstvo u Hrvatskoj i tumačenja se drastično razlikuju oko prepirki između antifašizma i antikomunizma i pitanja koje li je bitnije. Onda domobrani i ustaše, pa brkanje preko HOS; totalu je haos to kod Hrvata, koji je naravno po svom karakteru i identitetski.

Samo uporedi to sa Srbima. Kod Srba, čas izuzecima, postoji dosta konzistentna priča:
1) Srbi su imali dva antifašistička pokreta: četnički i partizanski
2) Nedićevci su kolaboratori tj. nužno zlo
3) Ljotićevci su izdajničke smradine
Opet, čast izuzecima, postoji dosta jasan koncenzus oko pogleda na Drugi svetski rat. I to, štaviše, mnogo jasniji nego kod Hrvata, Crnogoraca posebno ili većine drugih naroda u regionu.
 

Back
Top