Vaši utisci o ovom videu

Poruka
17.750
Dakle video je, navodno, snimljen davne 1906-e godine u mestu Market Street, San Francisco samo 4 dana pre velikog zemljotresa u kom je predeo prilično izmenjen a oko 3000 ljudi je izgubilo život.
Savetujem vas da video odgledate u miru, kada imate vremena i koncetracije pa da prodiskutujemo o utiscima.
Inače, ništa bitno i konkretno se ne dešava, samo me zanima šta zapažate :)

 
Dobro si napisao, moze i tako i onako..

Sto se videa tice meni to recimo lici na rat izmedju tri sukobljene strane: pesaka, zapreznih i motornih vozila.
Cilj je ko ce da preuzme ulicu ..:)

Pobedu su odnela motorna vozila nazalost..ja sam navijala za zaprezna vozila tj. za konje...:lol:
 
Dakle video je, navodno, snimljen davne 1906-e godine u mestu Market Street, San Francisco samo 4 dana pre velikog zemljotresa u kom je predeo prilično izmenjen a oko 3000 ljudi je izgubilo život.
Savetujem vas da video odgledate u miru, kada imate vremena i koncetracije pa da prodiskutujemo o utiscima.
Inače, ništa bitno i konkretno se ne dešava, samo me zanima šta zapažate :)

Kod njih je "anarhija" u saobraćaju i danas najnormalnija pojava.Ne znam kako uopšte sada izgleda tamo voziti,ali je kažu totalno drugi svet od ovog našeg evropskog.Mada verujem što se tih gužvi tiče,gledati napr.ulice Irana je tek da se frapiraš.
 
Dobro si napisao, moze i tako i onako..

Sto se videa tice meni to recimo lici na rat izmedju tri sukobljene strane: pesaka, zapreznih i motornih vozila.
Cilj je ko ce da preuzme ulicu ..:)

Pobedu su odnela motorna vozila nazalost..ja sam navijala za zaprezna vozila tj. za konje...:lol:
Kod njih je "anarhija" u saobraćaju i danas najnormalnija pojava.Ne znam kako uopšte sada izgleda tamo voziti,ali je kažu totalno drugi svet od ovog našeg evropskog.Mada verujem što se tih gužvi tiče,gledati napr.ulice Irana je tek da se frapiraš.

Koleginice.... Moram priznati da sam očekivao malo "šareniju" analizu. :D
Ali isput, hvala @LBarbara na odgovoru po pitanju gramatičke dileme :ok:
A što se videa tiče, priznajem da sam i ja prvo primetio saobraćajni haos. Kao i činjenicu da su svi bili obučeni slično, da kažem, jako pristojno i gospodski. Dok danas na ulicama možemo videti apsolutno sve i svašta po tom pitanju.
Onda sam pročitao komentare korisnika ispod videa i bio sam prosto zadivljen kako su ljudi lepo doživeli ovaj klip što me je nekako nateralo da pomislim da je ovo možda i najbolji, najuzbudljiviji video koji sam ikad našao na YT. Evo, skrinšotovao sam te komentare pa ću da probam da ih ubacim. :)

IMG_20200117_174649.png
IMG_20200117_174709.png
 
Dakle video je, navodno, snimljen davne 1906-e godine u mestu Market Street, San Francisco samo 4 dana pre velikog zemljotresa u kom je predeo prilično izmenjen a oko 3000 ljudi je izgubilo život.
Savetujem vas da video odgledate u miru, kada imate vremena i koncetracije pa da prodiskutujemo o utiscima.
Inače, ništa bitno i konkretno se ne dešava, samo me zanima šta zapažate :)




zapazam kako je san francisko pre samo 100 godina licio na pristojan grad dok je danas rupchaga puna iskoriscenih spriceva u kojoj ti treba aplikacija da bi izbegao zasrane zone. ovo 'zasrane' je doslovno, kaka.
 
Dakle video je, navodno, snimljen davne 1906-e godine u mestu Market Street, San Francisco samo 4 dana pre velikog zemljotresa u kom je predeo prilično izmenjen a oko 3000 ljudi je izgubilo život.
Savetujem vas da video odgledate u miru, kada imate vremena i koncetracije pa da prodiskutujemo o utiscima.
Inače, ništa bitno i konkretno se ne dešava, samo me zanima šta zapažate :)

Пред оваквим снимцима из прошлости јављају се размишљања о животу које је први пут забележио Херодот у својој Историји:

Кад је стигао у Абид, зажели Ксерксе, да изврши смотру целе своје војске. А већ је пре тога
на једном згодном брежуљку за њега бионаправљен престо од белог мермера (направили су га, по
ранијем краљевом наређењу, становници Абида). И док је ту седео гледајући доле према обали,
видео је пред собом на обали и флоту и копнену војску, па приликом посматрања зажели да види
такмичење бродова. Кад се такмичење одржало и кад су однели победу Феничани из Сидона,
уживао је у такмичењу, а и војска му је причинила велико задовољство.
Али кад је видео да је цео Хелеспонт прекривен бродовима и да је цела обала код Абида и
сва абидска равница пуна људи, прво је изјавио да је јако срећан, а затим удари у плач.

А кад га је погледао његов стриц Артабан, који је у почетку онако слободно изнео своје
мишљење и није се сложио са Ксерксом да поведу рат против Хеладе, и кад је овај човек приметио
да Ксерксе плаче, рече му ово:
''Краљу, зашто сад чиниш сасвим нешто друго од онога што си малопре радио? Прво си, Не
наиме, показивао да си срећан, а сада плачеш.''
А овај му одговори:
''Сажалило ми се кад сам помислио како је човечји живот кратак и да ниједан од толиких
људи ту неће бити више у животу после сто година.''


Херодот Историја Књига 7.

На нешто слично је указао и Шопенхауер:

Ako pokušamo da jednim pogledom obuhvatimo čitav ljudski svet, onda ćemo u njemu videti samo neumornu borbu, silovito rvanje za život, u kome trošimo sve svoje fizičke i duhovne snage.

Ako sada sa razmatranja sveta kao celine, pre svega sa razmatranja brzog smenjivanja ljudskih pokolenja i njihovog prolaznog bića nalik na senku, pređemo na detalje ljudskog života, stičemo utisak koji se može uporediti sa utiskom koji na nas ostavlja kap vode posmatrana pod mikroskopom, u kojoj sve vrvi od majušnih organizama čija nas neumorna delatnost i borba teraju na smeh. Jer, komičan utisak koji nalazimo na majušnom prostoru i u izuzetno kratkom vremenu ne mimoilazi ni ozbiljnu delatnost koja se zbiva na krupnom planu.

Парерга и парлипомена 2

Међутим, овакве контемплације могу нас довести до жалости само ако им приђемо са становишта сировог реализма, по коме су сви ови људи које видимо на снимку нестали а остао је свет. А то није тачно. Свет је нестао а они су остали.

Ако је неко збуњен пред оваквом реченицом нека погледа овај блог:

Ја остајем а свет нестаје
https://forum.krstarica.com/threads/ja-ostajem-a-svet-nestaje.863832/

Укратко, свако од ових људи на снимку имао је своју представу коју је креирала његова свест. Сваки од њих своју, различиту од других. Дакле ту сведочимо хиљадама објективних светова.
Сада, после смрти свакога од ових људи, вероватно је нестала њихова представа (а можда и није, то је трансцендентно питање) али дефинитивно је остало оно у чему је представа била, а то је била њихова сопствена свест.
 
Poslednja izmena:
...
samo me zanima šta zapažate :)
...

Приметио сам одмах музичку подлогу,
некако је ван контекста.

Утврдио сам да је у Бе-молу,
и да је врло податна као подлога за бесконачно импровизовање
у Бе-мол пентатонској и сродним молским скалама ...
 
Пред оваквим снимцима из прошлости јављају се размишљања о животу које је први пут забележио Херодот у својој Историји:



На нешто слично је указао и Шопенхауер:



Међутим, овакве контемплације могу нас довести до жалости само ако им приђемо са становишта сировог реализма, по коме су сви ови људи које видимо на снимку нестали а остао је свет. А то није тачно. Свет је нестао а они су остали.

Ако је неко збуњен пред оваквом реченицом нека погледа овај блог:

Ја остајем а свет нестаје
https://forum.krstarica.com/threads/ja-ostajem-a-svet-nestaje.863832/

Укратко, свако од ових људи на снимку имао је своју представу коју је креирала његова свест. Сваки од њих своју, различиту од других. Дакле ту сведочимо хиљадама објективних светова.
Сада, после смрти свакога од ових људи, вероватно је нестала њихова представа (а можда и није, то је трансцендентно питање) али дефинитивно је остало оно у чему је представа била, а то је била њихова сопствена свест.

Sjajno! Baš to. Upravo je o tome i jedan od komentara - gledajući svakodnevno ljude oko sebe, nekako se rastužim činjenicom da smo svi rođeni sa nekom vrstom smrtne presude.
A gledajući konkretno ljude na ovom snimku, vidimo da neki od njih hodaju užurbano, verovatno su negde kasnili, imali su neke obaveze, negde su kasnili, recimo. A gledajući to danas, iz naše perspektive, prosto je premalo reći da su ti njihovi problemi bili nebitni.

Ко пожели данас да прође том Трговачком улицом ( Market St.), може !
Хиљадити пут : Живела технологија !!!

https://www.google.com/maps/@37.787...4!1s537mHfd_NZ2r9uu1cgpL8w!2e0!7i16384!8i8192

Da, sada svi pritiskom na jedno dugme možemo da, tako reći, budemo tu. I ne samo tu nego u mnogim krajevima sveta. Vidimo ljude, gde žive, pa i da pričamo sa njima. Kako je to neobjašnjivo delovalo samo par decenija unazad...
 
...
Da, sada svi pritiskom na jedno dugme možemo da, tako reći, budemo tu.
I ne samo tu nego u mnogim krajevima sveta.
Vidimo ljude, gde žive, pa i da pričamo sa njima.
Kako je to neobjašnjivo delovalo samo par decenija unazad...

Слушам сад скоро, у некој емисији, неке важне госте ...
На питање "Шта је то глобализам ?"
нешто муцају, видим није им јасно !

И углавном се сви ( мода је ) изјашњавају као антиглобалисти !
Боже, Боже, опрости им ..!

Да сам био тамо ја бих рекао управо ово што си ти рекао,
свет је све "мањи",
људи су све ближи једни другима.

То је заслуга развоја технологије - политика само покушава да следи логику тог развоја.

То је очигледно незаустављив процес,
и наиван је онај ко покушава да заустави то "свеобухватје",
смањивање тог великог села,
у коме се све моментално зна,
где било која активност на једном крају села
има утицај на сваки кутак тог села ...

Да, да,
живели политичари глобалисти,
који капирају све то,
и не покушавају да спрече глобалистичке идеје и политику,
јер је очигледно да нам је потребна "централна, светска власт" !
 

Back
Top