Ваша омиљена Линукс дистрибуција?

Dr.Jackson

Iskusan
Moderator
Poruka
5.444
У мору бројних Линукс диструбуација која је ваша омишљена и да ли имате омиљену?

Ово су моје.

1650915407419.png
 
Ograničen sam hardverom tako da mi je izbor malo sužen.
Probao sam Ubuntu, Mint, Elementary, Zorin.
Trenutno sam na Linux Lite, sviđa mi se kako radi.
Ostaje mi još da probam Manjaro pa da padne odluka između njega i Lite-a.
Da imam jaču mašinu verovatno bi bila mrtva trka između Ubuntu i Elementary OS.
Sa Ubuntu-om poceo i dan dans ga imam,ne bih ga menjao,cak ni sa Win.7.Iako sa navikao na 7-icu.
 
Омиљена?
Тешко питање... последњих 6-7 година првенствено користим Дебиан (у почетку SolidK,потом Сербиан, и потом чист Дебиан)...
Да ли се одабир као основног оперативног систем може посматрати као омиљеном дистрибуцијом?
Шалим се дефинитивно ми је омиљен Дебиан...
Мада има ту још лепих дистрибуција као што је нпр Роса Линукс...
 
У мору бројних Линукс диструбуација која је ваша омишљена и да ли имате омиљену?

Ово су моје.

Pogledajte prilog 1143398
Void има одличне кернеле. Дебијан је ултра стабилан. Void нема неке битне апликације.
Велика мана Дебијана, избацили Nomacs из репоа.
Како си успео да инсталираш Gentoo ?
Да ли може да се инсталира садржај live dvd Gentoo ?
 
Void има одличне кернеле. Дебијан је ултра стабилан. Void нема неке битне апликације.
Велика мана Дебијана, избацили Nomacs из репоа.
Како си успео да инсталираш Gentoo ?
Да ли може да се инсталира садржај live dvd Gentoo ?

Gentoo се инсталира као Arch уз неке кораке које нису аутоматизовани као код Archa-a. Предност Gentoo-a није у брзини јер 95% мора да се компајлује из сорса већ је то дистрибуција због које сам заволео Linux управо због своје моћи да можеш све да кастомизујеш од сваке појединачне апликације до кернела! Portage je поред Nix-a најмоћнији пакет менаџер. Не постоји диструбиција која може да ти дочара моћ Linux-a у својој пуној форми нити диструбуција која може да те о истом научи као Gentoo! Нема. Не постоји.

Debian ми је прва љубaв и апсолутно ми одговора... :prstic:


За Void се слажем јер на пример нема onlyoffice. Наравно ту је подршка за flatpak но ипак желим да га ибегнем кадгод то могу...
 
Poslednja izmena:
Gentoo се инсталира као Arch уз неке кораке које нису аутоматизовани као код Archa-a. Предност Gentoo-a није у брзини јер 95% мора да се компајлује из сорса већ је то дистрибуција због које сам заволео Linux управо због своје моћи да можеш све да кастомизујеш од сваке појединачне апликације до кернела! Portage je поред Nix-a најмоћнији пакет менаџер. Не постоји диструбиција која може да ти дочара моћ Linux-a у својој пуној форми нити диструбуција која може да те о истом научи као Gentoo! Нема. Не постоји.

Debian ми је прва љубaв и апсолутно ми одговора... :prstic:


За Void се слажем јер на пример нема onlyoffice. Наравно ту је подршка за flatpak но ипак желим да га ибегнем кадгод то могу...
Пробао сам мноштво деривата Gentoo, пробао сам и чист Gentoo, без успеха, увек нешто није добро радило.
У виртуелној машини не ради.
Превише компајлирања.
Питање је било - како поуздано инсталирати Gentoo са диска на HDD ? Тј. прекопирати DVD на hdd ?
 
Превише компајлирања.

Зато сам и рекао да није за оне које немају стрпљења.

Питање је било - како поуздано инсталирати Gentoo са диска на HDD ? Тј. прекопирати DVD на hdd ?

Пробај Calculate Linux
 
Петљам већ годинама са њим. Нестабилан и лош.
Није проблем што имам превише компајлирања, већ што ми Gentoo после свега не ради, у томе је проблем.

Па онда нешто ниси добро наместио. Који декстоп користиш? Пробај XFCE или GNOME они су директно подржани од Gentoo тима. Пажљиво читај упуство.
 
Па онда нешто ниси добро наместио. Који декстоп користиш? Пробај XFCE или GNOME они су директно подржани од Gentoo тима. Пажљиво читај упуство.
Варијанта број 1 - инсталирао, не ради wifi картица, активирам је у кернелу, не ради и даље.
Koристим највише XFCE.
Варијанта број 2 - инсталирао све, не ради login manager. интернет ради али не могу да покренем XFCE4. Потражио сам помоћ на форуму Gentoo, саветовали су ми да инсталирам login manager, aли не иде никако.

Calculate je много баговит, па сам дигао руке од њега. Не може да састави ни поштених месец дана рада.
Исто као и Funtoo.
 
Варијанта број 1 - инсталирао, не ради wifi картица, активирам је у кернелу, не ради и даље.
Koристим највише XFCE.

Па јел си инсталирао firmwere?

Moраш да додаш у

/etc/conf.d/xdm
DISPLAYMANAGER="lightdm"

ако се добро сећам. Мада не могу да кажем напамет шта си урадио..
 
Па јел си инсталирао firmwere?

Moраш да додаш у

/etc/conf.d/xdm
DISPLAYMANAGER="lightdm"

ако се добро сећам. Мада не могу да кажем напамет шта си урадио..
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-1147920.html
Знам то што си рекао, то су основне ствари. Проблем је што ми се стално јављала грешка.
Покушао сам да прекомпајлирам све и инсталирам login manager, LM не ради, па онда не ради ни GUI.
Није до firmware-a.
 
https://forums.gentoo.org/viewtopic-t-1147920.html
Знам то што си рекао, то су основне ствари. Проблем је што ми се стално јављала грешка.
Покушао сам да прекомпајлирам све и инсталирам login manager, LM не ради, па онда не ради ни GUI.
Није до firmware-a.

Овде пише да не може пронађе графичку карту. То је нешто око кернела. Али опет овај проблем није проблем до саме диструбуције него до инсталације.
 
Poslednja izmena:
Овде пише да не може пронађе графичку карту. То је нешто око кернела. Али опет овај проблем није проблем до саме диструбуције него до инсталације.
У make.conf сам означио да користим intel графичку и повукао ми је све драјвере за интел, сад не знам да ли је требало још нешто да урадим.
На ранијој инсталацији где сам добио GUI ми није видео wifi картицу (то је проблем са дистрибуцијом, моја wifi картица је стара 9 година па је не препознаје аутоматски, то ми се дешава само са Gentoo).
 
Gentoo се инсталира као Arch уз неке кораке које нису аутоматизовани као код Archa-a. Предност Gentoo-a није у брзини јер 95% мора да се компајлује из сорса већ је то дистрибуција због које сам заволео Linux управо због своје моћи да можеш све да кастомизујеш од сваке појединачне апликације до кернела! Portage je поред Nix-a најмоћнији пакет менаџер. Не постоји диструбиција која може да ти дочара моћ Linux-a у својој пуној форми нити диструбуција која може да те о истом научи као Gentoo! Нема. Не постоји.

Debian ми је прва љубaв и апсолутно ми одговора... :prstic:


За Void се слажем јер на пример нема onlyoffice. Наравно ту је подршка за flatpak но ипак желим да га ибегнем кадгод то могу...
Jednom sam probao gentoo, smorio sam se na pola instalacije :P
 
У make.conf сам означио да користим intel графичку и повукао ми је све драјвере за интел, сад не знам да ли је требало још нешто да урадим.
На ранијој инсталацији где сам добио GUI ми није видео wifi картицу (то је проблем са дистрибуцијом, моја wifi картица је стара 9 година па је не препознаје аутоматски, то ми се дешава само са Gentoo).


Нађи овде
https://wiki.gentoo.org/wiki/Intel

Мораш да ставиш VIDEO_CARDS="intel,i965"
Такође стави и ACCEPT_LICENSE="*"

Такође теби горе тражи vesa графичку па то стави исто. Пише лепо "failing to load module vesa" , no such file or directory.

VIDEO_CARDS="vesa"


Па ја не препоручујем Gentoo за старије рачунара. Значи ако имаш 4 логичке јединице потребно ти је 8GB RAM-a и то је споро, за неко лепо коришћење диструбиције треба ти 8 логичких језгара миминум и 16GB RAM-a. АMD најбоље. Све испод тога мора да се планира надоградња. Срећом имаш сетове. Сет ти је оно @ world и онда помоћу сетова можеш да наместиш тачно које ћеш пакете да надограђујеш сваког дана а онда све једном недељом. :D
 
Poslednja izmena:
Ne volem linux distribucije.Svojevremeno sam jedino voleo CP6Linux i Xandros (jer je sadržao jedan deo dependencija pa je moglo nešto i dodatno da se pokrene na njemu bez neta,pakedž menadžera, terminala i ostalih gluposti.Imam obe još uvik ali ih je vreme pojelo

Пробај Nitrux. Скоро све је AppImage.

https://nxos.org/


Што се тиче осталог то су углавном митови.

https://forum.krstarica.com/threads/mitovi-o-linuksu-zasto-smo-lagani.945227/
 

Back
Top