Vantelesna oplodnja samo za mame -

Ovo mi nije jasno:
'Žene koje mogu da ostanu trudne na prirodan način neće imati pravo na veštačko oplođenje, objašnjava Zorica Pavlović, pomoćnica ministra zdravlja za „Blic“.'

Zasto? Sta je sa zenama, koje zele dete, a nemaju partnera? I sta je sa lezbejkama?
 
Ovo mi nije jasno:
'Žene koje mogu da ostanu trudne na prirodan način neće imati pravo na veštačko oplođenje, objašnjava Zorica Pavlović, pomoćnica ministra zdravlja za „Blic“.'

Zasto? Sta je sa zenama, koje zele dete, a nemaju partnera? I sta je sa lezbejkama?

Па то је њихов избор. :roll:

Ово је здравствени програм, а не социјални!
 
Pa, nije bas neciji izbor da nemaju partnera.

Него?

Партнер се увек може лако наћи (свака врећа има закрпу :mrgreen:) само се теже налази ОДГОВАРАЈУЋИ партнер....А то већ јесте ствар нашег избора....;)

Хммм....а ако мало озбиљније размислим: ако нека жена до 35. године живота ни са једним мушкарцем није успела да успостави емотивну везу из које би се родило дете, ако се није социјализовала тако да би успостављала везе са људима - какав би родитељ била? :confused: Ако се није емотивно отворила толико да би некога волела - какакв емотивни свет може да отвори детету? :confused:
 
Poslednja izmena:
Ok, ako neko ne moze da nadje ODGOVARAJUCEG partnera, zasto da ne moze da ima priliku da bude roditelj, to je nesto kao retrospektivni razvod, samo nema cimanja.

Зато што је ово здравствени програм! ;)

А ако не може да нађе ОДГОВАРАЈУЋЕГ партнера - донатора може! ;) Без скупе вештачке оплодње! Оплодити је може и неадекватан партнер, зар не? ;)
 
Него?

Партнер се увек може лако наћи (свака врећа има закрпу :mrgreen:) само се теже налази ОДГОВАРАЈУЋИ партнер....А то већ јесте ствар нашег избора....;)

Хммм....а ако мало озбиљније размислим: ако нека жена до 35. године живота ни са једним мушкарцем није успела да успостави емотивну везу из које би се родило дете, ако се није социјализовала тако да би успостављала везе са људима - какав би родитељ била? :confused: Ако се није емотивно отворила толико да би некога волела - какакв емотивни свет може да отвори детету? :confused:

Oooo Hellen...oooooooo....sa gledishta tehnologije vjeshtachkog osjemenjavanja, pripusta , mreshcenja , tova , uzgojne problematike i klanja...zaista zvuchish vrlo racionalno :D u tom sluchaju klanje je najpraktichnije reshenje , zbog neispunjavanja proizvodnog programa...elem...
 
Poslednja izmena:
Od onih sam koji smatraju da je potpuno OK izabrati varijantu "imam dete, nemam muza (a nemam ga jer ga necu)". Mislim ako neka zena bas zeli dete, a partnera i to nikakvog ni od korova, sto da ne. Samo mi nemojte pricati da se bilo kakav uvek moze naci, to meni bas i nije argument. Te stoga, banka sperme, zidar za zdravo plavim ocima (who cares, ionako nemas neku nameru da sa njim svijas porodicno gnezdo, te se svodi na isto).
Pa onda ima mnogo situacija kad otac nije vise ziv, kada ne zeli da vidja dete..opet se svodi na isto, osom ako vam bas nije mnogo vazan taj faktor sopstevne odluke
 
Nije mi baš najjasnije šta su hteli ovim novim zakonom. Žena koja je neplodna sa svojim partnerom, može da dobije dete veštačkom oplodnjom sa anonimnim donatorom?

Inače, varijanta kao u SAD sa bankama sperme je ok kao ideja, nemam moralni problem sa tim, ali postoji nekoliko problema u našoj sredini. Prvi, dete bi u našoj ne tako velikoj zemlji možda jednog dana poželelo da upozna oca. I pojavi se frajeru 10-oro dece jer je u mladosti bio dobrovoljni davalac:lol:
Drugi, teško da će muškarci u našoj zemlji poželeti da budu donatori, možda grešim. Treći, možda bi neke od žena ostavljale materinstvo čak i za 40-te, uvek je tu banka sperme.
 
Kako vam se sve to cini? Da li biste isle na tu opciju zaceca? Pod kakvim okolnostima? Da li smatrate da je to u redu u svakom slucaju, i ukoliko je zena namerno odlucila da ima dete ali bez partnera? Da li vam se dopada ideja da jednog dana mozete da odete i izaberete oca svog deteta na osnovu kataloskog opisa njegovih genetskih karaktekteristika? I da li mislite da se time brak kao takav, a u odredjenoj meri i muskarci, degradiraju?
Ako bih imala mnogo novca, odlične uslove i dovoljno slobodnog vremena, kao i očiglednu situaciju gde neću moći sama da pronađem dobrovoljnog davaoca :neutral: možda, mada ne verujem. Ne mislim da je žena bez deteta uludo živela ili da je to veliki bedak ako se ne umnoži.

Ova ideja sa katalogom je odvratna, al' ajde realno, logična, s jednom bitnom stavkom: mislim da na ličnost/inteligenciju/svest/lepotu/ponašanje budućeg čoveka u daleko većem procentu utiče vaspitanje, sredina i život dok je još sasvim malo, i kasnije... nego genetika. Pa je, prosto, u pitanju besmisleno omalovažavanje.

I da, mislim da se degradira na taj način, manje-više brak, on je ionako prevaziđen (samo toga nismo još sasvim svesni) nego muškarac, kao otac. A to će doneti posledice.
 
Него?

Партнер се увек може лако наћи (свака врећа има закрпу :mrgreen:) само се теже налази ОДГОВАРАЈУЋИ партнер....А то већ јесте ствар нашег избора....;)

Хммм....а ако мало озбиљније размислим: ако нека жена до 35. године живота ни са једним мушкарцем није успела да успостави емотивну везу из које би се родило дете, ако се није социјализовала тако да би успостављала везе са људима - какав би родитељ била? :confused: Ако се није емотивно отворила толико да би некога волела - какакв емотивни свет може да отвори детету? :confused:
A malo si surova. Predlažeš da žena nađe sebi "partnera" samo da je oplodi, iako zna da neće biti odgovarajuć za brak? Recimo da je imala "partnera" do neke tridesete... i on tada nije hteo decu, ali u međuvremenu se posvađaju i raskinu i brate niko je posle toga neće :roll: ili, prosto, hoće, ali neće vezu/brak sa njom, pa samim tim ni decu. Šta da uradi, da ih slaže da pije pilule? :think:
 
I meni to nekako bezosecajno...a ipak se radi o dosta emotivnim stvarima, dete, partner, sve to implicira snazne emocije. Ne postoji sansa da bih s nekim legla samo i iskljucivo s namerom da mi taj napravi dete, a da prema tom coveku ne osecam ama bas nista. Bilo bi mi ogavno, da osecam neciji znoj, pljuvacku, da taj prodire u mene...a ja, u najboljem slucaju, potpuno ravnodusna. Kao krava sa rasplodnim bikom. Bezi bre, nisam iz te price. Cak ni sa onim ko mi je privlacan za seks ne bih isla na varjantu da mi napravi bebu pa sta bilo, bez obzira na njegove zelje u tom smislu. U banci sperme makar znas da su ti donatori dobrovoljno dali uzorak sperme, znajuci sta rade i cemu ce njihovo seme posluziti. Ta varjanta je meni licno mnogo prihvatljivija. A i ne slazem sa tvrdnjom zene koje nisu uspele da nadju partnera nisu socijalizovane, tj. da njima kao takvima obavezno nesto fali. Sta je sa onima koje su prezivele zlostavljanje? Ili su bile u vezi iz koje su izasle toliko povredjene da ne mogu da se nateraju da se ponovo upuste u vezu, iz straha? Sa onima koje jednostavno ne zele stalnog partnera? Obrni okreni, cini mi se da u istim situacijama i okolnostima zene budu izlozene osudi, a muskarci ne. A to nije fer ni drugarski.
 
Meni se svideo Hellenin post, iako nije "fer i drugarski". Uvek govorim da ljudi koji su u nekim godinama sami i nisu nasli odgovarajauceg partnera nisu ni krivi ni falicni na bilo koji nacin, i stvarno verujem u to ... ali mislim da mi je Hellen ipak skrenula paznju na jedan moguci scenario, koji ja zaboravljam ili smetnem sa uma... a koji jeste bitan.
 
I meni to nekako bezosecajno...a ipak se radi o dosta emotivnim stvarima, dete, partner, sve to implicira snazne emocije. Ne postoji sansa da bih s nekim legla samo i iskljucivo s namerom da mi taj napravi dete, a da prema tom coveku ne osecam ama bas nista. Bilo bi mi ogavno, da osecam neciji znoj, pljuvacku, da taj prodire u mene...a ja, u najboljem slucaju, potpuno ravnodusna. Kao krava sa rasplodnim bikom.

Ja sam shvatila da Hellen kaze u svom postu da te zene mogu otici na vestacku inseminaciju, umesto na skuplju vantelesnu oplodnju, a ne da treba da vode ljubav sa bilo kim samo da bi zatrudnele.

Ali Hellen ce najbolje objasniti sta je mislila =)
 
Ili je fazon da pozajmiš spermu od drugara, ne kapiram?

To se ne radi, ima mnogo filmova na tu temu - onda je drugar dirnut kad se rodi dete, pa pocne da se oseca kao otac, i onda nastaju komplikacije :lol:

A ima i gore, jedan moj drug je tako nestao sa lica zemlje - neka devojka, sa kojom je imao kratku shemu (mozda cak i na jednu noc) mu je prvo rekl da koristi kontracepciju, a posle mu prijavila da je trudna, tj. iskoristila ga je bas samo za rasplod (oplod?). Nedelju dana nakon tog saznanja covek je otputovao, nemam pojma gde, i niko ga nije video vec 4 godine.
 

Back
Top