VAMPIR - srpski brend za koga malo ljudi zna

Danny Elfman

Ističe se
Poruka
2.533
Da li ste znali da je prvi svetski priznati vampir bio Srbin Petar Blagojevic, koji je u Srbiji ziveo krajem 17-og i pocetkom 18-veka? Srbija je tada bila pod upravom Austrije. Vampir je jedina srpska rec, koja je opstepriznata i prihvacena u celom svetu.


Etymology

The Oxford English Dictionary dates the first appearance of the word vampire in English from 1734, in a travelogue titled Travels of Three English Gentlemen published in the Harleian Miscellany in 1745.[6][7] Vampires had already been discussed in German literature.[8] After Austria gained control of northern Serbia and Oltenia in 1718, officials noted the local practice of exhuming bodies and "killing vampires".[8] These reports, prepared between 1725 and 1732, received widespread publicity.[8]

The English term was derived (possibly via French vampyre) from the German Vampir, in turn thought to be derived in the early 18th century from the Serbian вампир/vampir.


Peter Plogojowitz (Serbian form: Petar Blagojević/Петар Благојевић; died 1725) was a Serbian peasant who was believed to have become a vampire after his death and to have killed nine of his fellow villagers. The case was one of the earliest, most sensational and most well documented cases of vampire hysteria. It was described in the report of Imperial Provisor Frombald, an official of the Austrian administration, who witnessed the staking of Plogojowitz.

Moram da priznam da je ovo za mene novo. Nisam znao da su vampiri potekli iz Srbije. :D :mrgreen:
 
Da li ste znali da je prvi svetski priznati vampir bio Srbin Petar Blagojevic, koji je u Srbiji ziveo krajem 17-og i pocetkom 18-veka? Srbija je tada bila pod upravom Austrije. Vampir je jedina srpska rec, koja je opstepriznata i prihvacena u celom svetu.


Etymology

The Oxford English Dictionary dates the first appearance of the word vampire in English from 1734, in a travelogue titled Travels of Three English Gentlemen published in the Harleian Miscellany in 1745.[6][7] Vampires had already been discussed in German literature.[8] After Austria gained control of northern Serbia and Oltenia in 1718, officials noted the local practice of exhuming bodies and "killing vampires".[8] These reports, prepared between 1725 and 1732, received widespread publicity.[8]

The English term was derived (possibly via French vampyre) from the German Vampir, in turn thought to be derived in the early 18th century from the Serbian вампир/vampir.


Peter Plogojowitz (Serbian form: Petar Blagojević/Петар Благојевић; died 1725) was a Serbian peasant who was believed to have become a vampire after his death and to have killed nine of his fellow villagers. The case was one of the earliest, most sensational and most well documented cases of vampire hysteria. It was described in the report of Imperial Provisor Frombald, an official of the Austrian administration, who witnessed the staking of Plogojowitz.

Moram da priznam da je ovo za mene novo. Nisam znao da su vampiri potekli iz Srbije. :D :mrgreen:

msm blago tebi onda..........
informacija + za tebe:vukodlak je slovenska rec.
 
Ozbiljno ljudi, da li ste svesni koliki znacaj bi ovo moglo da ima? Pa samo od ovoga bi mogli da napravimo turisticku atrakciju broj jedan. Svi bi hteli da vide mesto u kome se rodio prvi svetski vampir. Vampir - srpski brend. hehe. Britanci imaju Harija Potera, a mi imamo vampira!

brate,dzabe ti kad je drakula faca.
ovog naseg seljaka ko je.be.
 
Zbog cega vredja. Jesi ti uopste procitala pocetak poruke? Na engleskom?

daaaa i????
sta sa tim???
meni to nije nista novo, mislim, ne vidim zasto se osecas kao da si otkiro kontinent mu (il av av kako bese sal?).
i mislim da je vecina ljudi na ovom pdf-u apsolvirala poreklo svake reci koja je vezana za bilo koju neman u vasioni. pa niko nije hteo atrakciju. sem tebe naravno, i engleza. i hari potera. :zcepanje:
 
koja lozana.....
a sta bi ti molicu lepo napravio? zamak? luna-park?
ja glasam da se tema pod hitno zatvori. vredja inteligenciju :D

Pa ako ne razumesh sta bi moglo da se napravi vredjash sama svoju inteligenciju...
Milice Cobanice daj jedno pice... :hahaha: Mnogo pametujesh na ovom podforumu..

Sto se tice samog vampira odakle je potekao stvarno ni ja nisam znao da je vampir bash iz Srbije :mrgreen:
Ali msm da nema u ovoj temi mnogo sta da se diskutuje,al je lepo znati tu informaciju :)
 
Pa sad ne moze nikako da bude,da se neko setio malo ranije da se iscima oko toga,sad bi bili verovatno svetska atrakcija,kao sto je neko iznad rekao.Ali dobro makar nam rec "Vampir" ostaje u posedu,bolje ista nego nista :mrgreen:

znas ti uopste kad je drakula postao popularan?1897.........tada je bram stoker napisao istoimeni roman........
e,pa u to vreme drzave(pogotovo nasa) nisu bas marile za atrakcije............:rtfm:
 
Poslednja izmena:

Back
Top