Quantcast

Vakcinacija - Svet i Region

Koliko će ljudi u svetu biti vakcinisano do kraja 2021. godine?

• Manje od dve milijarde

glasova: 14 45,2%
  • Dve milijarde +

glasova: 8 25,8%
  • Tri milijarde +

glasova: 9 29,0%

• Ukupno glasova
    31

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
39.271
Ajde da demantujemo to tvoje "SVE"

1) Samo AstraZeneka je gotovo zabranjena u nizu zemalja...(da ne ponavljamo sad te poznate vesti i cinjenice), a kao prosla je SVE provere...
2) Neke zemlje su npr zabranile i Sputnika, neke jos ne priznaju Sinofarm..., da ne bude da njih branim...
3) SZO je tek nekidan kao priznao Sinofarm... Znaci sve do nekidan, ako cemo zvanicno, svi koji su se Sinofarmali su bili eksperiment... (a oni na Sejšelima su još uvek...posto ih izgleda nesto "ne radi"...)
4) Fajzer kao i Moderna nekidan i Dzonson sve ih je FDA "odobrila po HITNOSTI"..., a ne po standardnoj proceduri... (lepa ograda = HITNO)
5) Fajzer jel bese 2023. zavrsava sve faze ispitivanja?

Itdalje...
Itblize...

Toliko o SVEMU...

...
А на шта си одговорио?
Да ли ја тврдим да се све вакцине користе у свим земљама? Не.
Неке су коришћене, па се престало, мада су ризици безначајно мали... ипак постоје. Не код свих, и не у свим земљама.

Тврдим да су све вакцине прво испитане на десетинама хиљада људи пре него што су пуштене у употребу.
Испитивања пре пуштања у јавност ниси ни поменуо, а камоли демантовао. Предвиђене проценте ефикасности такође не помињеш.

Распоређеност вакцина по земљама је углавном последица политике. Ту се исток и запад понашају као да хладни рат није ни престајао. Неке земље имају једну групу вакцина, неке другу, треће имају све и свашта.
Све вакцине би могле да буду одобрене по свим земљама, али политика...

Ти би чекао 2023., да сви папири буду на месту, а то што би 75-80 милиона људи у међувремену страдало, теби није важно? Одакле ми тај број страдалих? Вирус је 1% смртоносан, по резултатима испитивања.

Poruka
20.399
А на шта си одговорио?
Да ли ја тврдим да се све вакцине користе у свим земљама? Не.
Неке су коришћене, па се престало, мада су ризици безначајно мали... ипак постоје. Не код свих, и не у свим земљама.

Тврдим да су све вакцине прво испитане на десетинама хиљада људи пре него што су пуштене у употребу.
Испитивања пре пуштања у јавност ниси ни поменуо, а камоли демантовао. Предвиђене проценте ефикасности такође не помињеш.

Распоређеност вакцина по земљама је углавном последица политике. Ту се исток и запад понашају као да хладни рат није ни престајао. Неке земље имају једну групу вакцина, неке другу, треће имају све и свашта.
Све вакцине би могле да буду одобрене по свим земљама, али политика...

Ти би чекао 2023., да сви папири буду на месту, а то што би 75-80 милиона људи у међувремену страдало, теби није важно? Одакле ми тај број страдалих? Вирус је 1% смртоносан, по резултатима испитивања.
Безобразан си и намазан, зато ћу сад редом:
ЈА ТВРДИМ ДА ВАКЦИНЕ НИСУ ИСПИТАНЕ ПРЕ ПУШТАЊА У УПОТРЕБУ.
Зашто? Јер је процес подељен на три фазе које укупно трају ОД ПЕТ ДО СЕДАМ ГОДИНА...углавном...
РАСПОРЕЂЕНОСТ ПО ЗЕМЉАМА ЈЕ ПОЛИТИКА, КАЖЕШ...
Добро...дакле, утврдили смо онда ДА ОВО НИЈЕ БРИГА ЗА ЗДРАВЉЕ, НЕГО ЗА ПРОФИТ.
75 МИЛИОНА ДА СТРАДА ЗА ТРИ ГОДИНЕ? ЈЕСИ ЛИ НОРМАЛАН?
Јеси...али си безобразан као пас...пре 100 година је настрадало око 5 милиона, а медицина је била...
па, реално, ДАЛЕКО од данашњег нивоа...и мани ме те приче о "непознатом" вирусу.
КОВИД ВИРУСА ПОСТОЈИ ТАЧНО 45 ВАРИЈАЦИЈА, и то се зна већ 65 година...
Некадашња директорка инстута Торлак, данас у пензији, чак је била и на РТС прошле године...

Ове године је НИСУ ЗВАЛИ, а ти размисли зашто...
Овако могу до сутра...али треба попити кафу у башти кафића БЕЗ МАСКЕ, па на посао...
такође БЕЗ МАСКЕ, истина са једном особом на 25 квадрата...
А ти живи у страху, или немој...твоја ствар...АЛИ КАД ПЛАШИШ ДРУГЕ, ТО ЈЕ МОЈА СТВАР.
И многих других којима је доста вашег пишања по нама...и млаћења китом...
ЈЕР МИ НИСМО ГЛОГИЊЕ, АЛИ НИСМО НИ МАХОВИНА...ЗАПАМТИ ДОБРО.
Ово је пука чињеница, како год је ти у свом мозгу извртао...Уздравље...
да ниси модератор, одавно би ишао на игнор листу...

Poslednja izmena:

Reefer

Zaslužan član
Poruka
141.315
Зашто? Јер је процес подељен на три фазе које укупно трају ОД ПЕТ ДО СЕДАМ ГОДИНА...углавном...
Јеси...али си безобразан као пас...пре 100 година је настрадало око 5 милиона, а медицина је била...
па, реално, ДАЛЕКО од данашњег нивоа...и мани ме те приче о "непознатом" вирусу.
Некадашња директорка инстута Торлак, данас у пензији, чак је била и на РТС прошле године...

Овако могу до сутра...али трена попити кафу у башти кафића БЕЗ МАСКЕ, па на посао...
А ти живи у страху, или немој...твоја ствар...АЛИ КАД ПЛАШИШ ДРУГЕ, ТО ЈЕ МОЈА СТВАР.
To si čitao u novinama, ko zna kakvog porekla. Današnja tehnologija dozboljava da se sve radi i dešava mnogo brže. A profit na raznim suplementima i lkovima je mnogostruko veći od bilo koje vakcine.
Inače stigli mi rezultati antitela posle revakcine, odlični. To znači da sad imamo zaštitu, kao što smo imali decenijama protiv gripa.

Grom_sa_neba!

Veoma poznat
Poruka
11.256

Ma šta kažeš...:sad2:

Matematika ti slabije ide..., ali dobar si drugar pa cu ti pomoci... :vzagrljaj:

Od ukupne populacije SVETA (a koju ovi portali koji vode statistiku navode kao 7 790 000 000), zaraženo je po tim istim sajtovima negde 163 000 000

1) Dakle 2 % ZARAŽENIH od ukupne populacije sveta

2) E sad, od tih 163 000 000 zarazenih, a po tim istim zvanicnim statistikama je preminulo negde izmedju 1 i 2, ali ajde evo idemo na max sa 2 %

3) To znaci da je u ovih GODINU I PO (od kojih samo 4 meseca vakcinacije...) negde 3, 370 000 preminulih

A TO ZNAČI...DA BI KORONA DOSTIGLA TU TVOJU BROJKU OD 80 000 000 MRTVIH...TREBALO BI JOJ 30 (SLOVIMA TRIDESET) GODINA !!! :lol:

P.S.
SEM ŠTO NIKAD NE BI TOLIKO POTRAJALA, JER EVO PRIRODNO ISČEZAVA I JOŠ PRE BI DA NIJE BILO NADLEŽNIH SIROM SVETA I GLUPIH ODLUKA I IDIOTSKIH MERA, KOJE SU SAMO BLOKIRALE ZDRAVSTVO ZA DRUGA LECENJA I TIME NASKODILE ZDRAVLJU STANOVNISTVA...

...

Sulfuric_

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.172

Vakcinisani mogu da ne nose maske? "Protiv"​

Najveći sindikat medicinskih sestara u SAD osudio je preporuku Centara za prevenciju i kontrolu bolesti da revakcinisani ljudi ne moraju da nose maske.

"Nove preporuke CDC nisu naučno bazirane, ne štite javno zdravlje, prete životima naših pacijenata, sestara i drugih zdravstvenih radnika širom zemlje", rekla je Boni Kastiljo, direktorka sindikata Ujedinjene medicinske sestre (NNU).

"Nije trenutak da se popuštaju preventivne mere i sramota je što je CDC uradio upravo to, a mi se i dalje nalazimo usred najsmrotnosnije pandemije u proteklom veku".

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=05&dd=16&nav_category=78&nav_id=1858782

#############

izginusmo ki vlasi na ringišpil...lele

Straks92

Buduća legenda
Moderator
Poruka
49.575

crnizmaj0

Aktivan član
Poruka
1.023
а то што би 75-80 милиона људи у међувремену страдало, теби није важно? Одакле ми тај број страдалих? Вирус је 1% смртоносан, по резултатима испитивања.
Mrtvih je 1% od zarazenih a ne od svih ljudi. Da bi bilo 70-80 miliona mrtvih morala bi da bude smrtnost 1% OD SVIH ljudi. Slabo vi pratite rezultate ispitivanja - vise se (dez)informisete iz histericne pro covid propagande kojoj su mnogi podlegli pa i vi.
Stvarna smrtnost je svega 0,05% ili, lakse za razumevanje, mrtvih je otprilike 1 covek na svakih 2000 SVIH stanovnika... a i to je veliko pitanje posto su i mnogi od tih koji su proglaseni umrlim *od korone* zapravo umrli od drugih bolesti i stanja, od starosti i sl. (ali su usput bili i pozitivni na sumnjivom testu)

Poslednja izmena:

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
39.271

Овако могу до сутра...али треба попити кафу у башти кафића БЕЗ МАСКЕ, па на посао...
Вриштиш зато што немаш аргументе.

Постоје и много смртоносније болести, али се знатно теже преносе. За ово је довољно да са неким просто будеш у затвореном простору. Чак није ни директан додир потребан.
И нисам рекао "за три године" да страда 75 милиона људи, нисам уопште помињао рокове. Али, ако бисмо ишли без маски, да нас баш брига, мислим да би процес био завршен и за доста краће време.

Што се тиче варијанти овога, садашња техника је измерила пар хиљада сорти, само што нису све разлике велике. Већина је врло мала, тако да постоји само пар врста од значаја, осим почетне која је кренула из Кине.
Вирус се мења у разним правцима, што је мени доказ да је природан.

Пре 100 година шта, које? Од шпанске грознице није пострадало 5 него 50 до 60 милиона људи. Да те подсетим да је то било 3% свих људи.
Тих 3% на садашње становништво је 230 милиона људи.

То "до 2023" о чему пишеш је потпуна процедура, као што је некада била за аспирин. То ће бити завршено, не сумњам. Шта ћеш онда рећи?

Битка за профит је нешто друго. Делујеш као да си видео само ову једну ствар - али то је једнократно. Кад се вакцинишемо то је крај, нема више. То није профит за фармацеутску индустрију.
Оно што можеш да критикујеш је намера да свако пије по таблету (једну или више) на дан. Зашто толико људи пије нешто за смерење, за мање болове или шта већ? Зато што не решавају проблем него само узимају хемију. Потрошачи се чувају до сутра, док се не смисли још нека таблета за ово или оно.
Биће употребљено 10-12 милијарди вакцина и то је то, нема више.
А лекови... Немам податке, али ми се чини могућим да барем 500 милиона било којих таблета или слично буде искоришћено сваког дана. То ти је 180 милијарди годишње.
Па ти види где је профит.

Не знам на кога тачно мислиш, око Торлака. Разни су тамо управљали, кроз разне фазе је Торлак пролазио. Чини ми се да смо га ипак спасли иако је чак и приватизација била у плану. Срећа, никад извршена.
Из које је фазе та директорка о којој пишеш, не знам. Ниси рекао ни "претходна" па да је јасно, или да си дао име, па да могу да потражим.

Platin

Buduća legenda
Moderator
Poruka
39.271
Ma šta kažeš...:sad2:

Matematika ti slabije ide..., ali dobar si drugar pa cu ti pomoci... :vzagrljaj:

Od ukupne populacije SVETA (a koju ovi portali koji vode statistiku navode kao 7 790 000 000), zaraženo je po tim istim sajtovima negde 163 000 000

1) Dakle 2 % ZARAŽENIH od ukupne populacije sveta

2) E sad, od tih 163 000 000 zarazenih, a po tim istim zvanicnim statistikama je preminulo negde izmedju 1 i 2, ali ajde evo idemo na max sa 2 %

3) To znaci da je u ovih GODINU I PO (od kojih samo 4 meseca vakcinacije...) negde 3, 370 000 preminulih

A TO ZNAČI...DA BI KORONA DOSTIGLA TU TVOJU BROJKU OD 80 000 000 MRTVIH...TREBALO BI JOJ 30 (SLOVIMA TRIDESET) GODINA !!! :lol:

P.S.
SEM ŠTO NIKAD NE BI TOLIKO POTRAJALA, JER EVO PRIRODNO ISČEZAVA I JOŠ PRE BI DA NIJE BILO NADLEŽNIH SIROM SVETA I GLUPIH ODLUKA I IDIOTSKIH MERA, KOJE SU SAMO BLOKIRALE ZDRAVSTVO ZA DRUGA LECENJA I TIME NASKODILE ZDRAVLJU STANOVNISTVA...

...
... са све маскама, ограничењима и забранама.

Без маски и без ограничења би били бројеви које сам навео.

Poruka
4.153
... са све маскама, ограничењима и забранама.

Без маски и без ограничења би били бројеви које сам навео.
Видим, у Бјелорусији библијски помор, Туркменистан се свео на њих 17-18 преосталих, Танзанија потпуно празна, а Сјеверне Кореје нема више ни на карти.

Sulfuric_

Aktivan član
Banovan
Poruka
1.172
Видим, у Бјелорусији библијски помор, Туркменистан се свео на њих 17-18 преосталих, Танзанија потпуно празна, а Сјеверне Кореје нема више ни на карти.
to su korona izdajnici, nisu hteli da se igraju sa ostalim svetom...njih ne računamo
a neka im, ko ih šiša, imamo mi našu koronicu i bog da nas vidi

Straks92

Buduća legenda
Moderator
Poruka
49.575

Pfizer, Moderna vaccines effective against Indian variants: study​

The Pfizer and Moderna Covid vaccines should remain highly effective against two coronavirus variants first identified in India, according to new research carried out by US scientists.
The lab-based study was carried out by the NYU Grossman School of Medicine and NYU Langone Center and is considered preliminary because it has not yet been published in a peer-reviewed journal.

https://www.france24.com/en/live-ne...cines-effective-against-indian-variants-study

Straks92

Buduća legenda
Moderator
Poruka
49.575

42% of Russians Won’t Get Coronavirus Vaccine Under Any Circumstances – Poll​

According to Superjob, 20% of Russian respondents said they would get vaccinated in order to travel abroad and 18% planned to get vaccinated anyway, while 42% do not want to be vaccinated under any circumstances. Another 20% said they found it difficult to make a decision.

https://www.themoscowtimes.com/2021...s-vaccine-under-any-circumstances-poll-a73912

Straks92

Buduća legenda
Moderator
Poruka
49.575

China Is Vaccinating Almost 14 Million People a Day​

The escalation of shots in China -- figures from the National Health Commission show 13.7 million vaccines were administered on Friday -- means the country is now closer to its target of vaccinating 40% of its population, or at least delivering 560 million doses, by the end of June. As of Sunday, some 393 million doses had been given, with 210 million of those occurring over the past month, a sign of the accelerating roll out, official data show. According to the World Health Organization, China can now administer 20 million doses a day.

https://www.bloomberg.com/news/arti...g-almost-14-million-people-a-day-amid-flareup

Alter_Ego_

Legenda
Poruka
53.583

PERMAMASKERI Oni su vakcinisani, ali i dalje nose maske, i nosiće ih verovatno ZAUVEK​

RCck9kpTURBXy8zNTIyZTY0NTc5MWQ4ZjVlZDY1YTkwODRmNjI5YTZkYS5qcGeRkwLNAuQAgaEwBQ
FOTO: LUCA ZENNARO / EPA;
Pokrivanje lica zbog pandemije korona virusa je već više od godinu dana predmet brojnih debata i protesta ljudi koji nisu želeli da ih nose. Sada se, međutim, pojavio novi trend – ljudi koji ne žele da ih skinu.

Frančeska, 46-godišnja profesorka iz Njujorka, ne planira još da skine masku s lica iako je potpuno vakcinisana već tri nedelje. Ona kaže da je maska za nju postala poput “nevidljivog plašta”.
- Možda zato što sam Njujorčanka ili zato što uvek osećam da moram da svetu predstavim sebe u najboljem svetlu, ali tako je olakšavajuće osećati se anonimno. Kao da imam zaštitno polje oko sebe koje govori: “Oni me ne vide” – rekla je Frančeska “Gardijanu”.

A ona nije jedina.

"Ne moram da se smeškam kupcima"​

Nakon više od godinu dana pandemije neki ljudi – a posebno žene – oklevaju da se odreknu maski koje su postale simbol naše izmenjene stvarnosti. Da li i kada nositi masku postala je jedna od debata u pandemiji, od samih početaka kad su neki stručnjaci (pogrešno) savetovali protiv njih do protesta protiv nošenja maski u leto 2020. i aktuelne debate kad ljudi treba da prestanu da ih nose.

Maske
Maske
Potonje posebno važi za Sjedinjene Države gde je trenutno tema treba li nositi maske na otvorenom. Američki zvaničnici poslednjih nedelja su govorili da potpuno vakcinsani ljudi mogu da izlaze van bez maske, osim na velikim skupovima. Ali, neki i dalje preferiraju da ih nose u javnosti, tvrdeći da to nema veze sa (ne)naukom ili politikom, već se pozivaju na činjenicu da postoji više stvari od virusa koje im mogu naštetiti, uključujući agresivnu ili neželjenu pažnju, ili bilo kakvu pažnju uopšte.
- Zajednički je konsenzus među mojim kolegama da preferiramo da kupci ne vide naša lica – kaže Beka Maršala (25) koja radi u knjižari blizu Čikaga.
- Često kad su kupci nepristojni nije mi dozvoljeno da pravim grimase… Sa maskom ja ne moram da im se smeškam ili da brinem da li mi je izraz lica neutralan.
- Imala sam kupce koji se veoma uznemire ako im se ne nasmešim. Imala sam posla sa anti-maskerima stalno na poslu. Pretili su da će me povrediti, pokušali da dovedu do mog otkaza, bacali stvari na mene i drali mi se u lice: “Je*i se”. Ako me nošenje maske u parku razdvaja od njih, ja sam kul s tim – istakla je.

"Osećaj slobode"​

Ejmi (44), scenaristkinja iz Los Anđelesa, kaže da joj nošenje maske u javnosti – iako je vakcinisana – daje osećaj “emotivne slobode”.
- Ne želim da osećam pritisak da se smeškam ljudima kako bi svi znala da sam prijateljski nastrojena ili simpatična. To je skoro kao da odstranjujete muške poglede. Tu je sloboda u vraćanju te moći nazad – rekla je ona “Gardijanu”.
: LUCA ZENNARO / EPA;
Maske
- U SAD postoji obaveza da izgledaš srećan i rečeno mi je da se smeškam i budem mnogo srećan, što je veoma irititantno. Maska me oslobađa toga – ukazao je Bob Hol, 75-godišnji istraživač u penziji iz Nju Džersija.

Za 46-godišnju Elizabet iz Atlante, Džordžija, maska je za njenu anksioznost uradila ono što nisu mogle ni godine terapije i lekova – omogućila joj je da se oseća udobno u “spoljnom” svetu.
- Ja sam niska i debela i ako stalno ne hidriram kožu lice mi se ljušti. Lako je osetiti se okružen ismevajućim, neodobravajućim pogledima. Ništa me nije zaštitilo od tog osećaja ranjivosti kao što je maska – istakla je.
PROČITAJTE JOŠ:

"NOVA VRSTA SVETSKOG RATA" Pandemija zbližila Kinu i Rusiju: Potezi Zapada im idu na ruku, ali njihova saradnja ima i MRAČNU STRANU

PRVA PILOT-SVADBA U HRVATSKOJ Bogata gozba, uživo muzika, ali NEMA mladenaca (VIDEO)

SMRTONOSNE GREŠKE Zašto se zemlje u srcu Evrope dave u novom talasu korone, a broj umrlih RASTE I RASTE

Za Hartli Miler, 33-godišnju tehnološku radnicu iz San Franciska, protekla godina rada od kuće je bila prilično stresna. Kamera na “Zumu” preko koje je obavljala pozive je, kako kaže, uvećavala njenu dismorfofobiju, mentalno zdravstveno stanje kod koje je osoba preokupirana strahom da će njena pojava biti ružna ili defektna.
-Samo sam gledala u taj mali boks (na ekranu) sa mojim licem… Brada mi je delovala šest puta veća, podočnjai tamnoljubičasti… - priča ona, dodajući da su joj naočare i maska pružili bekstvo od njenih strahova.

- Planiram da ih nosim u doglednoj budućnosti 10.000 odsto. Nakon radnog dana ispunjenog brigama, lep je osećaj utopiti se (u okolinu). Jednostavno rečeno, muka mi je od toga što me gledaju.

Osećaj zaštite​

Ne odlučuju se svi da zadrže svoje maske zbog osećaja anonimnosti ili slobode – neki su i dalje uplašeni za svoje zdravlje.
Maske
Maske
Džo Glikman iz Olbanija poslednjih 14 meseci ne izlazi van bez maske za lice N95, platnene maske preko nje i para zaštitnih naočara. Iako je američki predsednik Džo Bajden prošlog četvrtka rekao da potpuno vakcinisani ljudi – poput njega – mogu van bez maske, Glikman nema nameru da je skine. Štaviše, kako piše “Njujork tajms” on planira da obavlja svoju rutinu sa dve maske i naočarama bar još sledećih pet godina.
- Nemam problem s tim što sam u manjini. Ali mislim da neću biti jedini – rekao je Glikman.
On je ispričao da je nedavno na putu do prodavnice u njega zurio jedan čovek koji je u radnju ušao bez maske.
- Zbunjen sam… Zašto bi ljude bilo briga ako neko hoće da nosi masku spolja? – upitao je.

"Zašto žuriti?"​

Nakon poslednjih uputstava Centara za kontrolu i prevenciju oblesti, najmanje 20 američkih država je ukinulo obavezno nošenje maske ili izdalo naređenje da se vakcinisani izuzimaju od tog pravila, podseća “Njujork tajms”. Ali, neke ljude to nije navelo da otkriju svoja lica. Mnogi ističu da su se navikli na maske i da se osećaju bezbedno s njima.
: LUCA ZENNARO / EPA;
Maske
- Ne žuri mi se – zašto bi mi se žurilo? – pita penzionisani poštar Džordž Džouns (82), koji planira da nosi svoju masku bar još godinu dana.
- Važnije je biti prisutan. To je ono što se računa. Ja sam star, voleo bih da se zadržim ovde što je duže moguće.
Leni Koen, penzionisanisana učiteljica iz Njujorka koji ima kompromitovan imuni sistem, planira da zadrži svoju masku, a volela bi i da njeni učenici urade isto.
- Ova godina je drugačija. Deci su pokrivena usta i nosevi, osećam se uglavnom zaštićeno od njihovog kašljanja i kijanja – ističe ona.

"Perma-maskeri"​

Beri Nili (41), kompozitor iz Los Anđelesa, oboleo je od kovida prošlog marta – u vreme kad vlada nije ohrabrivala nošenje maski - i mesecima se borio sa simptomima, ali i krivicom zbog mogućeg inficiranja drugih dok nije saznao da je zaražen. On planira da nosi masku kad god se oseti ugroženo.
- Nije teško da nosim masku. Ni najmanje. Ako sam nekom preneo virus pre godinu dana, a potom saznao da je nošenje maski važno za sprečavanje širenja virusa, u čemu je onda šteta od njihovog nošenja ako imam prehladu? – pita on.
OTO: LUCA ZENNARO / EPA;
Maske
Za niz drugih, takozvanih perma-maskera (od engleske reči permanent; trajno, stalno), do odluke o produženom nošenju maski došlo je zbog traume – ili su sami preboleli virus, ili im je voljena osoba umrla od kovida. Oni kažu da se osećaju ranjivo kad skinu masku.
Neki su bili iznenađeni kad su otkrili da uživaju u osećaju bilo anonimnosti bilo zaštite koji im pruža maska.
- Kao žena, mi osećamo da moramo kad izađemo van da se malo našminkamo. Sa maskom to ne moram. Pojednostavila mi je život – ističe Kila Samis, 57-godišnja pravnica sa Floride.
- Čak i da sam jedina osoba na planeti koja i dalje nosi masku, ako mi to pruža osećaj udobnosti nosiću je.

Zaštita za manjine​

“Gardijan” podseća da su zemlje širom sveta godinama debatovale a neke čak zabranile muslimanskim ženama da nose nikab, a one koje nose hidžab suočene su sa diskriminacijom. Sada su neke muslimanke otkrile da im je pandemija omogućila da se osećaju ugodnije u nikabu.
U ranoj fazi pandemije mnogi Amerikanci azijskog porekla i azijski migranti bili su među prvima u SAD koji su usvojili nošenje maski. Godinu dana kasnije, dok broj zaraženih opada, a rastu rasistički zločini, nekima je maska pružila poseban vid zaštite.
: FAZRY ISMAIL / EPA;
Maske
- U noći kad su se dogodila ubistva u Atlanti, dopisivala sam se sa prijateljicom azijskog porekla i ona je pomenula da nosi sunčane naočare i masku kad izlazi van kako niko ne bi mogao da vidi da je Azijatkinja - rekla je Džejn Hu (34), novinarka iz Sijetla.
- Definitivno se osećam zaštićenim kad niko ne može da mi vidi lice.
Đinghua (34), “nebinarni” (ni muški ni ženski rodni identitet) pisac iz Melburna, ističe da ga zbog maska više niko u javnosti ne percipira pogrešno kao “ženu” ili “dečaka”.
- Cenim to što sam se osećao anonimnije s maskom – kaže on.
- Ponekad kad izađem van da nešto uzmem na brzinu uživam da stavim masku iako sada to nije neophodno.
Javni zdravstveni podaci pokazuju da su nošenje maski i držanje distance verovatno imali dalekosežne pozitivne uticaje, osim što su usporili širenje kovida. Tokom sezone 2018-2019. od gripa je umrlo oko 34.000 Amerikanaca, a ove godine ta brojka je nekoliko stotina. Oni koji pate od alergija su zahvaljujući maskama zabeležili slabije simptome.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.