Vakcina za karcinom?

Pjer_Nis

Ističe se
Poruka
2.888
Danasnji Blic:

Terapijska zaštita od raka grlića materice
Vakcine brana od karcinoma

Genetičari iz Instituta biologije gena Ruske akademije nauka stvorili su efikasnu vakcinu protiv raka i prva klinička ispitivanja na ljudima pokazala su ohrabrujuće rezultate. S druge strane, ni naši stručnjaci ne zaostaju za svetom. Tako će ovih dana u Institutu za onkologiju i radiologiju početi kliničko ispitivanje vakcine protiv karcinoma grlića materice.

- Pre nekoliko dana Agencija za lekove dala je saglasnost da klinička ispitivanja mogu da počnu. Radi se o američkoj terapijskoj vakcini, a u ispitivanju će učestvovati oko 15 pacijenata - objašnjava za „Blic“ dr Siniša Radulović, naučni savetnik u Institutu za onkologiju i radiologiju Srbije.

Ruska vakcina deluje na imuni sistem bolesnog čoveka i ima mogućnost da raspoznaje patogene ćelije raka protiv kojih se bori, zaključili su naučnici.

- Naša vakcina razlikuje se od drugih, stvorenih u svetu. Mi smo uspeli da dobijemo lokalni odgovor imunog sistema - njegovog uticaja isključivo na tumor, a da se pri tom ne diraju normalne ćelije - rekao je dr Sergej Kiseljov, rukovodilac ovog projekta.

U svetu se trenutno razvija preko 100 vakcina protiv različitih tipova karcinoma, ali većina njih je još uvek u kliničkoj fazi ispitivanja. U Americi čak postoje i registrovane vakcine protiv melanoma, malignog tumora kože, objašnjava dr Radulović.

- Teško će se napraviti preventivna vakcina za sve vrste kancera, zato što su tumori različiti, a ima ih preko 200 tipova. Međutim, mnogo su veće šanse da se napravi terapijska vakcina, koja se daje kada čovek već oboli - precizira dr Radulović.

U Srbiji svake godine od neke vrste maligne bolesti oboli 30.000, a umre oko 18.000 ljudi. Za pet godina kod 120.000 ljudi dijagnostikovan kancer.
Sonja Todorović


Sta mislite o tome? Da li ce da dodje dan kada karcinom nece vise da bude smrtna presuda (kao neki oblici danas) ili je ovo samo SF?
 
Nije SF. Trenutno se svugde u svetu radi na vakcinama za rak. To su novi reper mehanizmi koji mogu da prepoznaju i ispravljaju greske u DNK, bilo urodjenje ili stecene. Trenutno se uveliko radi na vakcini koja bi "ispravila" gen BRCA1 i BRCA2 to su geni koji izazivaju rak dojke. Te vakcine sadrze viruse koji u svojoj DNK ili RNK kod retrovirusa imaju kod koji bi trebao da se unese u genetski materijal celije. Onda se virus razmnozava i siri na ostale celije. Ali tu postoje veliki problemi kao sto je moguca mutacija virusa ili apoptoza celije u kojoj se taj DNK virus deli. Zato pokusavaju da nadju receptore na glycocalyx-u tih celija za koji bi se ti virusi specificno vezali. Ali postoji i jedna druga mogucnost, t.j. ciljana virusna terapija, gde se virus ne bi delio nego bi bio ubrizgavan u obolelo mesto ili mesto koje bi moglo potencijalno da oboli, i vezivao bi se za receptore na tim celijama. Mada tu postoji problem sto virus mozda nece da dodje do svih celija. Nemci uveliko razvijaju lek koji direktno zaustavlja angiogenezu tumora mada se to jos uvek sprovodi u najvecoj tajnosti.
 
Doci ce taj dan. Evo sl;usam juce, prekjuce da su ameri 'pronasli' (mozda) 'antidot' za HIV virus: navodno hemijska supstanca koja unistava membranu HIV virusa i onemogucava njegov prodor u oklone celije nosioca......Bog zna sta ce od toga biti, mada moje je misljenje da su oni i stvorili HIV pa mora biti da im je ili izmako kontroli ili da je namerno pusten a sad je vreme da kao budu 'pametni' i opet spase svet. Znam, zvuci malo paranoidno, ali......
 
Ta hemijska supstanca odavno postoji mada ostecuje i celije. Najnovija stvar u borbi protiv HIVa,tj. vakcina je CCR5 i CRX4 antagonist. HIV se vezuje za te receptore na povrsini CD4+ limfocita i tako prepoznaje celiju. Ako ti receptori ne postoje, nece se vezati i nestaje.
 
WithdrawnWater:
Doci ce taj dan. Evo sl;usam juce, prekjuce da su ameri 'pronasli' (mozda) 'antidot' za HIV virus: navodno hemijska supstanca koja unistava membranu HIV virusa i onemogucava njegov prodor u oklone celije nosioca......Bog zna sta ce od toga biti, mada moje je misljenje da su oni i stvorili HIV pa mora biti da im je ili izmako kontroli ili da je namerno pusten a sad je vreme da kao budu 'pametni' i opet spase svet. Znam, zvuci malo paranoidno, ali......
U novom broju "Politikinog zabavnika" postoji odličan članak o tome kako farmaceutske kuće ne žele da naprave vakcinu protiv AIDS-a, jer im se ne isplati!!!! Kaže još da sve vakcine koje su u opticaju u svetu ne donose zaradu koliku im donese npr. običan lek protiv glavobolje!
 
WithdrawnWater:
Doci ce taj dan. Evo sl;usam juce, prekjuce da su ameri 'pronasli' (mozda) 'antidot' za HIV virus: navodno hemijska supstanca koja unistava membranu HIV virusa i onemogucava njegov prodor u oklone celije nosioca......Bog zna sta ce od toga biti, mada moje je misljenje da su oni i stvorili HIV pa mora biti da im je ili izmako kontroli ili da je namerno pusten a sad je vreme da kao budu 'pametni' i opet spase svet. Znam, zvuci malo paranoidno, ali......


Citala sam i ja nesto slicno. Naime, naucnici su uvideli da postoji neka bakterija koja je bezopasna za ljudski organizam, ali da se u nju moze ubaciti DNK HIV-virusa, koja je tu izolovana. Ta bakterija se ubaci u covekov organizam i posto on vec sadrzi na neki nacin HIV, covek postaje otporan na taj virus. Treba da se izvrsi testiranje ovakve vakcine. Mada ne znam ko bi pristao da mu u organizam ubace bakteriju sa DNK ovog virusa, to je mac sa dve ostrice.
 

Back
Top