Vajarstvo

E2srRvhXoAAnYyE
 

Interesuje me kako se procenjuje vrednost nekog umetničkog dela?
Kao i većina modernih umetničkih dela, ovo mi deluje nekako sklepano na brzaka. Ne vidim poentu, ne vidim nikakav veliki trud, ne vidim nimalo lepote. Da mi ovo neko pokloni, ne bih ga ni kraj šupe stavio. Po meni, ovo na slici je bezvredno, a neki aukcionar će to basnoslovno platiti.
U čemu je štos?
To što vidim ovde, isto je kao kad gledam sliku pravougaonia, podeljenog na gore -crveno, dole-teget.... a neko plati za to milione.
 
Poslednja izmena:
Interesuje me kako se procenjuje vrednost nekog umetničkog dela?
Kao i većina modernih umetničkih dela, ovo mi deluje nekako sklepano na brzaka. Ne vidim poentu, ne vidim nikakav veliki trud, ne vidim nimalo lepote. Da mi ovo neko pokloni, ne bih ga ni kraj šupe stavio. Po meni, ovo na slici je bezvredno, a neki aukcionar će to basnoslovno platiti.
U čemu je štos?
To što vidim ovde, isto je kao kad gledam sliku pravougaonia, podeljenog na gore -crveno, dole-teget.... a neko plati za to milione.
Henri Mur je veliko ime savremenog vajarstva.Sad kad je izgradio ime onda sve što
izađe obrađeno njegovom rukom vredi milione.

Moore je postao poznat po rezbarenom mermeru i apstraktnim skulpturama od livene bronze,
i bio je od presudne važnosti za uvođenje određenog oblika modernizma u U K. Njegova sposobnost da u kasnijem životu ispunjava narudžbine velikih razmera učinila ga je izuzetno bogatim. Uprkos tome, živeo je štedljivo; većina novca koji je zaradio otišla je u darivanje
Fondacije Henri Moore, koja i dalje podržava obrazovanje i promociju umetnosti.
 
Твомбли чај. „Без наслова“. Слика је продата за 69,6 милиона долара.
E2F4K3rXoAEPt7h

Definitivno svet je otišao u pizdu materinu :fdlan:
Ni meni puno stvari neće biti jasno tu !
Izgleda da se plaća ime umetnika i smatraju da ako su napravili ime sa par dobrih dela da mogu raju da prave na idiote i da ih vuku za nos !
Nisam merodavan , ali Salvador Dali je šarlatan , Pikasa je strefio klimaks u poznim godinama , Abramovička šta radi je pišanje po budalama , neke škrabotine od 62 milion a evra i tri nijanse oranž i crvrnr boje su sprdnja sa milionerima ....
Izvinjavam se na ovako oštroj kritici , ali neću i ne želim da razumem tako debilaste stvari !
 
Ukusi su različiti.
Bio bih zahvalan da se ovde postave fotografije rezbarenih skulptura, autora Henry Moore.
Možda nisam uporan, ali uglavnom mi se u pretraživaču pojavljuje ovako nešto:

6905a9095cedabbf458d02c0eb5aaae2.jpg
cri_000000208485.jpg
 
Ukusi su različiti.
Bio bih zahvalan da se ovde postave fotografije rezbarenih skulptura, autora Henry Moore.
Možda nisam uporan, ali uglavnom mi se u pretraživaču pojavljuje ovako nešto:

Pogledajte prilog 940690Pogledajte prilog 940691
Nešto samo njemu znano i vidjeno !
Zato je dobro da autor prisustvuje izložbi i da gledaoci od njega zahtevaju sa punim pravom da im obrazloži šta vidi i šta je hteo da pokaže ! ? ( Da ne bude po onoj Borinoj : " Kad si već platio kaži da si shvatio " )
Ili je data sloboda gledaocu u zavisnosti od njegove mašte !
Meni se svidja samo završni kvalitet obrade materijala i neka mekoća pregiba i lukova .
Kao moja klinka kad se igrala plastelinom ! :)
Meni se svidjao Basara u početku ! Da li oni svi zastrane kad steknu slavu ili predju na neki viši astralni nivi neshvatljiv nama smrtnicima !
Eto nisam pametan majke mi !
 
Poslednja izmena:
Tako je.
Neke stvari nemaju cenu. Zato su u muzejima, i nisu na prodaju.

A cenu onoga što je na prodaju, određuje najplatežniji kupac. Taj kupac ne mora imati ni malo ukusa, ali ako on sliku ili skulpturu hoće i može da plati milion dolara, onda se ubuduće to smatra početnom cenom na aukciji, kada mu delo dosadi pa hoće da ga preproda.
Tako ispada da vrednost umetničkog dela ne određuje lepota, trud autora i kvalitet izrade, već kupovna moć prvog kupca u nizu.
 
Jednostavno, uporedi ovo što voliš, sa skulpturama Henrija Mura.

Pogledajte prilog 940696

Da su ti oba "artikla" dostupna za kupovinu, šta bi kupio?
Drago mi je da vas je Mur pokrenuo na ovakva razmišljanja. Ovo što si celadone postavio
jednostavno nije uporedivo sa Murovim skulpturama. Nije to manje vredno..nego je
u sasvim drugom umetničkom stilu. Stilovi su se menjali kroz istoriju i uvek je novi
stil bio reakcija na prethodni. Tako imamo Barok kao reakciju na Renesansu.
Ili Realizam kao reakciju na dekadentni Romantizam.Vremenom dok umetnici traže
svoj izraz i svoj lični pečat,dolazi do evolucije samog umetnika i stvaranja novog pravca
u umetnosti. Neki pravci se održe dugo a neki tek zažive i nestaju,a menja ih nešto novo.
Oble forme Henrija Mura prijatnije su mom oku nego grube uglaste skulpture modernista.
 
Drago mi je da vas je Mur pokrenuo na ovakva razmišljanja. Ovo što si celadone postavio
jednostavno nije uporedivo sa Murovim skulpturama. Nije to manje vredno..nego je
u sasvim drugom umetničkom stilu. Stilovi su se menjali kroz istoriju i uvek je novi
stil bio reakcija na prethodni. Tako imamo Barok kao reakciju na Renesansu.
Ili Realizam kao reakciju na dekadentni Romantizam.Vremenom dok umetnici traže
svoj izraz i svoj lični pečat,dolazi do evolucije samog umetnika i stvaranja novog pravca
u umetnosti. Neki pravci se održe dugo a neki tek zažive i nestaju,a menja ih nešto novo.
Oble forme Henrija Mura prijatnije su mom oku nego grube uglaste skulpture modernista.
Rekao sam, stvar je ukusa.
Ti si umetnik, poznaješ istoriju umetnosti, majstor si da obratiš pažnju na detalje. Sve to stoji.
Međutim, oduvek se umetnička dela prodaju i kupuju.
Kupci nisu uvek umetnici. Kupci su oni koji imaju najviše novca. Prvi kupac koji ponudi najvišu cenu za neko umetničko delo, određuje cenu tog dela za ubuduće, a umetnika izbacuje u prvi plan.
Zato i želim da vidim te prvobitne rezbarije Henrija Mura, da vidim šta je to podstaklo prve kupce da mu toliko plate.
 
Rekao sam, stvar je ukusa.
Ti si umetnik, poznaješ istoriju umetnosti, majstor si da obratiš pažnju na detalje. Sve to stoji.
Međutim, oduvek se umetnička dela prodaju i kupuju.
Kupci nisu uvek umetnici. Kupci su oni koji imaju najviše novca. Prvi kupac koji ponudi najvišu cenu za neko umetničko delo, određuje cenu tog dela za ubuduće, a umetnika izbacuje u prvi plan.
Zato i želim da vidim te prvobitne rezbarije Henrija Mura, da vidim šta je to podstaklo prve kupce da mu toliko plate.
Ni ja nisam videla to što ti želiš da vidiš..A umetnik nikad nema suviše visoku cenu
u početku, dok neko sa novcem ne odluči da mu bude na neki način mecena i tako
pomogne da se umetnik nađe na visokom mestu. Tržište umetninama je priča za sebe.
Obično ljudi sa mnogo novca nemaju nikakvo znanje o umetnosti samoj. Njihov Bog
je novac.Galeristi u naše vreme su naši bogovi.Sliku od mene kupljenu puste na tržište
bar po dvostrukoj ceni.Tu umetnik ne može ništa.
 
Зар ништа не може бити уметничко дело?
Према Салватореу Гарауу, да, а очигледно и према онима који су купили његово најновије дело.

Уметник пореклом из Санта Гиуста створио је нематеријалну скулптуру, потпуно невидљиву, под називом „Ја сам“: ако неки „лаик“ може сумњати у његову уметничку вредност, мораће да се предомисли. Дело је продато за 15 хиљада евра на аукцији коју је организовала Арт-Рите, једна од ретких италијанских аукцијских кућа која се бави „сесијама“ посвећеним искључиво савременој уметности.

Дело мора бити смештено у приватној кући у простору без икаквих препрека, димензија приближно 150 к 150 центиметара. Процењено на почетку од 6 хиљада евра, удвостручио је основу и на чекићу достигао 12 хиљада евра (15 хиљада са правом на аукцији).

Физички, купац ће у рукама наћи само гарантни лист, који сведочи о архивирању дела и представља једини визуелни елемент присутан у каталогу где је, уместо традиционалне слике опипљивог дела, апсолутни бели простор.:eek:

Пренето са : https://www.italy24news.com/entertainment/news/13000.html

П.С. Poli46 пребаци ово у одговарајућу тему, уколико сматраш да вреди и треба. Објавио бих и слику скулптуре али нисам могао да је нађем :hahaha:
 
Пренето са : https://www.italy24news.com/entertainment/news/13000.html

П.С. Poli46 пребаци ово у одговарајућу тему, уколико сматраш да вреди и треба. Објавио бих и слику скулптуре али нисам могао да је нађем :hahaha:

Podforum psihologija je adekvatan.

Naravno, ljudi koji plaćaju 15 000 € ni za šta, sebe ne smatraju objektima za posmatranje. Da je taj kupac ovde, na forumu, opleo bi najstrašnije po svakome ko ne razume njegov postupak.
I nije jedini. Bilo ih je više. Nadmetali su se!:hahaha:
Osim ako kupovina nije obavljena u nekakvu humanitarnu svrhu, voleo bih da vidim profil kupca, (kad već ne mogu da vidim ono što je kupio.) :D
 
Podforum psihologija je adekvatan.

Naravno, ljudi koji plaćaju 15 000 € ni za šta, sebe ne smatraju objektima za posmatranje. Da je taj kupac ovde, na forumu, opleo bi najstrašnije po svakome ko ne razume njegov postupak.
I nije jedini. Bilo ih je više. Nadmetali su se!:hahaha:
Osim ako kupovina nije obavljena u nekakvu humanitarnu svrhu, voleo bih da vidim profil kupca, (kad već ne mogu da vidim ono što je kupio.) :D
Pročitaj bajku "Carevo novo odelo" preporučujem !! :D
 

Back
Top