Uzroci Bele kuge

Uzroci Bele kuge

  • Ekonomsko blagostanje

    glasova: 4 26,7%
  • Viši stepen obrazovanja

    glasova: 3 20,0%
  • Seksualne slobode

    glasova: 4 26,7%
  • Kriza morala

    glasova: 8 53,3%
  • Karijerizam

    glasova: 7 46,7%

  • Ukupno glasova
    15
  • Anketa je zatvorena .

Meliot

Elita
Poruka
15.826
Svi smo već čuli za pojam ,,Bela kuga" koji se odnosi na smanjenje broja ljudi u društvu usled smanjenja nataliteta ljudi. Dobio je naziv ,,bela" jer se prvi put javio u Evropi i Severnoj Americi kod pripadnika evropeidne rase. Šta mislite koji su to uzroci koji dovode po pojave ,,Bele kuge"? Ja ću navesti neke uzroke u glasanju a vi ako imate da dodate još neki slobodno to učinite u komentarima.
 
Svi smo već čuli za pojam ,,Bela kuga" koji se odnosi na smanjenje broja ljudi u društvu usled smanjenja pre svega nataliteta ljudi. Dobio je naziv ,,bela" jer se prvi put javio u Evropi i Severnoj Americi kod pripadnika evropeidne rase. Šta mislite koji su to uzroci koji dovode po pojave ,,Bele kuge"? Ja ću navesti neke uzroke u glasanju a vi ako imate da dodate još neki slobodno to učinite u komentarima.
Glasao sam za 1. Ekonomsko blagostanje. Prost razlog, Srbin je navikao na minimum zivotnog standarda ispod kog ne ide.
 
Degradaciju porodice nisam stavio jer mislim da je i ona posledica određenih uzroka, a razmišljao sam se. A emancipacija žena odličan ptedlog, ako možeš ubaci i degradaciju porodice i emancipaciju žena u glasanju.
Dobro je to tvoje kako jeste :) Emancipacija žena može donekle da se podvede pod karijerizam a kao što si rekao degradacija porodice jeste posledica određenih promena u društvu.

I tu je možda još i zdravlje, tj. hrana koju jedemo, razni hormoni kojima nas posredno i neposredno trpaju, medikamenti i tako to. Sve je više (uglavnom belaca) koji ne mogu imati decu.
 
I tu je možda još i zdravlje, tj. hrana koju jedemo, razni hormoni kojima nas posredno i neposredno trpaju, medikamenti i tako to. Sve je više (uglavnom belaca) koji ne mogu imati decu.
Pa sigurno je povezano sa ishranom a i sa tim što se ljudi kasnije odlučuju za potomstvo, nakon 30. godine, a najbolji reproduktivni period i za ženu i muškarca je između 20. i 30. godine.
 
Gledaj, moje kolege koje su se oženile minimum 3 deteta. Dakle, ipak IT-jevci sa visokim prihodima štancuju decu...
Ja sam ipak mislila više na žene.

Recimo da nisi rođen u bogatoj porodici, imaš opciju naći nekoga da te izdržava ili neke ili sam od 0 krenuti i stvoriti nešto.
To svakako traje. I uz posao, fakultet teško možeš još da misliš i na stvaranje porodice pogotovo bez pomoći sa strane.

Muškarci mogu da se ostvare i onda izaberu neku 10 godina mlađu i gotovo...
 
Ja sam ipak mislila više na žene.

Recimo da nisi rođen u bogatoj porodici, imaš opciju naći nekoga da te izdržava ili neke ili sam od 0 krenuti i stvoriti nešto.
To svakako traje. I uz posao, fakultet teško možeš još da misliš i na stvaranje porodice pogotovo bez pomoći sa stane.

Muškarci mogu da se ostvare i onda izaberu neku 10 godina mlađu i gotovo...
Kolega IT-jevac je stavio na papir kolko ga je koje dete koštalo, to je brdo para.
Dakle, nema uslova za decu u Srbiji. Moraš da imaš prihode bar 2000 evra
za dvoje. Ako ćeš više onda 2500-3000 evra prihoda...
 
Meni je užasno žao kada slušam koleginice oko 30 godina kako ne žele da rađaju. :(
Razlozi nisu materijalni što me je najviše iznenadilo.
Rekle su da ne žele na ovaj svet kakav je danas da rode još jedno biće (mislivši tu na sisteme vrednosti, kolektivno stanje u društvu, ekonomiji) a druga je rekla da ne želi dete zato što ne može da nađe adekvatnog, zrelog partnera koji je spreman na tu odgovornost. Veze i brakovi pucaju danas kao kokice.
 
Meni je užasno žao kada slušam koleginice oko 30 godina kako ne žele da rađaju. :(
Razlozi nisu materijalni što me je najviše iznenadilo.
Rekle su da ne žele na ovaj svet kakav je danas da rode još jedno biće (mislivši tu na sisteme vrednosti, kolektivno stanje u društvu, ekonomiji) a druga je rekla da ne želi dete zato što ne može da nađe adekvatnog, zrelog partnera koji je spreman na tu odgovornost. Veze i brakovi pucaju danas kao kokice.
Još su mlade i poželjne, čim malo ostare uvideće da su pogrešile.
 
Svi smo već čuli za pojam ,,Bela kuga" koji se odnosi na smanjenje broja ljudi u društvu usled smanjenja nataliteta ljudi. Dobio je naziv ,,bela" jer se prvi put javio u Evropi i Severnoj Americi kod pripadnika evropeidne rase. Šta mislite koji su to uzroci koji dovode po pojave ,,Bele kuge"? Ja ću navesti neke uzroke u glasanju a vi ako imate da dodate još neki slobodno to učinite u komentarima.
Детаљна анализа беле куге

Као и сви процеси који се одржавају на једну ширу скупину, тј популацију, узрок није један и има их много.

Неке од главних узрока си све навео, и сви они носе одређени постотак у нашој белој куги.

Наиме, сам почетак демографског краја Срба могао се назрети већ крајем шездесетих када је број деце по жени пао испод 2,0. Већ другом половином осамдесетих година, или почетком деведесетих (од податка до податка), нашу земљу је задесио негативан природни прираштај.

Пре свега, пад наталитета нашег народа се преплиће са почетком потрошачког економског система у бившој нам држави. Испоставило се да је транзиција из социјализма у капитализам у свим источноевропским земљама, и земљама источног блока направио распад система у друштву, од морала до скоро па сваког фактора који је битан за одржавање друштва.

Приметили смо да земље са јачим национализмом и исламске земље, које су склоније традиционалнијим поимањима друштва, породице и државе имају виши наталитет него друштва која важе за грађанска, либерална и модерна.

Приметили смо и да сиромаштво није чак ни један од главних узрока беле куге, јер се највише деце рађа у неразвијеним земљама, за разлику од најразвијенијих где је наталитет и број деце по жени најнижи (Немачка је чак била и на 1,3 , а знате и сами колико је имиграната, замислите тек колико је низак фертилитет етничких Немаца?????!!!!)

Култ породице и њена важност игра врло јаку улогу, најјачу, јер се у оквиру породице, логично, рађају деца. Људи који су посвећенији породици, правиће више деце у већини случајева, док ће људи посвећенији каријери одлагати тај процес и правити мање деце.

Криза морала је јако битан фактор, јер се коси са традицијоналним принципима, коси се са породичним вредностима. Ретко ко ће вам одговорити да му је највећа жеља у животу, и да је за њега успешан живот имати срећну и стабилну породицу, већ су у питању неки лични, у бити мање важни циљеви.

Европска и северноамеричка либерална друштва бележе нижи број деце по жени. Образовање утиче на то јер се подразумева да образовање утиче на то да особу припрема за почетак каријере. Ту ја видим везу између вишег образовања и нижег наталитета.

Када би наше друштво постало више проодични и друштвено настројено, када би се у друштву морал поправио, и када би људи били више етноцентрички орјентисани, тада ће се наталитет и број деце по жени подићи, пре него што ће се подићи само повећањем стандарда и/или квалитет живота.

Друштвени фактори у ужем смислу доста су битнији од економских, иако економски фактори такође спадају у друштвене неким делом, али општи морал, општи циљеви, сложност, етноцентризам су најбитнији да би се то друштво одржало и да би јединка желела да прави и оставља потомство.
 
taj film je dokumentarac koji se vec desava...:aha:
С тим да је на крају и примећено да интелигенција пада, али се то не повезује са генетиком родитеља већ падом квалитета образовања, исхране, музике и свега што друштво данас конзумира
 
Другачији приоритети.
За мене погрешни. Некима нису.

И да не заборавимо да сваки 5. пар не може лако и природно да зачне дете. Ту су неке више силе посреди. Или наше мирење са њима?
 
С тим да је на крају и примећено да интелигенција пада, али се то не повезује са генетиком родитеља већ падом квалитета образовања, исхране, музике и свега што друштво данас конзумира
Па све је на дугме. Зашто користити мозак?
Јбт, људи имају апликацију која их опомиње да пију воду. Идиотизми на све стране!
Цркни жедан! Када ни то ниси сам у стању.
 
Meni je užasno žao kada slušam koleginice oko 30 godina kako ne žele da rađaju. :(
Razlozi nisu materijalni što me je najviše iznenadilo.
Rekle su da ne žele na ovaj svet kakav je danas da rode još jedno biće (mislivši tu na sisteme vrednosti, kolektivno stanje u društvu, ekonomiji) a druga je rekla da ne želi dete zato što ne može da nađe adekvatnog, zrelog partnera koji je spreman na tu odgovornost. Veze i brakovi pucaju danas kao kokice.
Мени је најтужније "хоћу да живим". Као да се са децом не живи...

Али нисам ни за наговарање. Нећеш- не мораш. Многи ни не могу. Лични избор. Мене више плаше ова деца по наруџбини, као да их узимаш са рафа из продавнице и остали менгелевски експерименти.
 
kad je pokusala da nadje nacin da ide na carski rez (jer joj je plod sve vreme bio postavljen visoko) dobila je odgovor da moze ako plati 5 hiljada evra, privatno.
ona te pare, naravnno nije imala.

porodili su je prirodno, nacelnica je rekla da carski nije neophodan, njena devojcica ima tezak oblik fizickog i mentalnog invaliditeta.
 
Мени је најтужније "хоћу да живим". Као да се са децом не живи...

Али нисам ни за наговарање. Нећеш- не мораш. Многи ни не могу. Лични избор. Мене више плаше ова деца по наруџбини, као да их узимаш са рафа из продавнице и остали менгелевски експерименти.
Слажем се
 

Back
Top