Aleksandar Latasdanas 07:03
Novosađani kada su ljuti vole da koriste reč „prekardašilo“ koju je prvo prisvojio, a onda i regionalno poznatom učinio Đorđe Balašević. Ovih meseci to je jedna od boljih reči koja opisuje kako se to građani Novog Sada osećaju zbog stanja u kojem se grad nalazi. Bez vode, Železničke stanice i budžeta, neočitanih brojila u nikad prljavijem gradu..
Kada nas je letos rukovodstvo JKP „Vodovoda i kanalizacije“ lagalo da u vodi nema crva, pa su za širenje „lažnih informacija“ optuživali nesavesne novinare, nismo ni slutili šta nas sve čeka, a mislili smo da ne može gore. Onda se zbog korupcije i nemara sručila nadstrešnica i ubila petrnaestoro ljudi. A Novi Sad se okrenuo naopačke i više nije bio isti grad.
Sad ne samo da nismo sigurni kakvu to vodu pijemo, nego je više ni nemamo, za početak samo noću. Restrikcije traju mesecima, a kako kažu iz „Vodovoda“ kriv je nizak vodostaj. Šta će biti leti kad zaista Dunav opadne, ostaje da vidimo, ali iz ovog preduzeća nas uveravaju da će se od aprila pritisak vaspostaviti.
Ako ništa, upad
opozicije u Vodovod koji se desio pre neki dan, barem je iznudio priznanje direktora da je crva u vodi ipak bilo i da im se pokvarilo postrojenje sa aktivnim ugljem i ozonizator. To nama novinarima nakon svega dođe valjda kao „izvin‘te“.
Ipak, nakon svega, ostaje malo prašinast ukus u ustima. U gradu koji se hvali kako je jedno od najvećih gradilišta u Evropi, u kom je za ovih 13 godina vladavine SNS-a izgrađeno na milione kvadratnih metara stanova i poslovnih prostora privatnih investitora, gde su se obrnule milijarde evra ko zna kakvog novca – najbolja vlast u istoriji grada kako voli da si tepa – nije uspela da iskopa jedan bunar. Surova je to istina. I Novi Sad je, što kažu, presušio.
Sa druge strane, sa strujom imamo problem da preliva. Ali sa dinarima na računima. Privatne SNS firme koje su dobile „neverovatno“ tehnološki zahtevan posao očitavanja brojila, svoj posao ne rade, pa građanima stižu astronomski računi. Ukratko, stalno smo u crvenom! Iz EPS-a su za sve okrivili softver. On valjda ne može da se brani.
Svejedno, svakako je jeftina tarifa ovde postala besmislena, jer bojleri, mašine za veš i suđe, koje su građani noću palili da uštede koji dinar, sada ne rade jer nema vode.
Železnička stanica je posle tragedije zatvorena i pitanje je kakva će se i kada otvoriti. Do tada putujemo iz Petrovaradina. Garaža u Ulici Modene, koja je odavno trebala biti otvorena i zbog koje su napukli objekti u samom centru grada, zaštićeni spomenici kulture, i dalje je polunapušteno gradilište.
Hoće li je otvarati ili zatrpavati, videćemo. Do tada, centar izgleda kao Mordor u kom štrajkuju radnici komunalca. Ali ni u drugim delovima grada nije bolje, utisak stanovnika je da Novi Sad nikad nije bio prljaviji.
Tako priča da je direktor jednog od najvažnijih gradskih preduzeća, JGSP-a, završio u zatvoru u akciji hapšenja krimilne grupe koja se bavi međunarodnim švercom kokaina, ispada još i smešljiva.
Novi Sad ima gradonačelnika u ostavci i nema budžet. Na privremenom je finasiranju. Fakulteti i većina školi ne radi. Poštari nam štrajkuju.
Odgovor SNS na sve ovo ne budi nadu. Za novog gradonačelnika predlažu Žarka Mićina, čoveka koji je nadzirao i raspoređivao privatno obezbeđenje koje je mlatilo građane na protestu protiv usvajanja Generalnog urbanističkog plana. I da, Novosađani hoće da se otcepe! Uuua separatisti!